arkadaşlar yakın zamanda vize görüşmesinden çıktım. henüz gitmemiş arkadaşların heyecanını anlıyorum. bu yüzden kapıdan girince neler yaşıyacağınızı anlatarak sizi biraz rahatlatmak istiyorum..

ilk olarak vize saatimden 15 dk kadar erken gittim konsolosluğa. zaten öğle tatilinden çıkıyorlardı. çalışanlar yeni geliyo filan..
kapıda duran türk görevlilerden biri pasaportlarımızı topladı ve sırayla içeri almaya başladı bizleri.nizamiye gibi biyere girdik cep telefonunu kapatıp türk personellere teslim ettik üstümüz filan aranmadı ama xray cihazından geçtik.
bi sonraki aşama evrakların teslim edildiği aşama.vezne gibi biyerin içinde 2 tane türk personel çaşışıyor ve senin transkript pasaport gibi evraklarını alıyor. bu arada transkriptim mühürlü zarftaydı ama bi işe yaramadı. zarfı uzattım görevliye zarfa dokunmadan onu aç da ver dedi. sonra açıp zarfla birlikte verdim yine zarfa dokunmadan zarfını da çıkar dedi ve sıradaki herkese zarfları açıp vermesi söylendi biçok kişinin zarfını görmediler bile. neyse evraklarımı bi dosya haline getirip bana bekleme numarası verdiler.büyük salona geçip sandalyelerde oturmaya başladık. numaram yandı ekranda gittim vezneye gayet sevimli ve güler yüzlü bi bayan parmak izimi aldı ve bunları ingilizce söyledi ama kullandığı ingilizceyi anlamamak çok zor ve hepsini de işaret ediyor zaten.
parmak izimi aldıktan sonra tekrar oturdum sandalyelere 15 dk sonra tekrar yandı numaram bu sefer yaşlı ak sakallı bi amcanın karşısındayım
klasik vize sorularını sordu.bi yandan da transkriptime bakıp bilgisayara bişiler giriyodu. ben gitmeden önce çok heyecanlıydım ama o amcanın karşısında değişik bi rahatlama geliyor insana. neyse sonra j1 belgemi imzaladı ve ups masasına gönderdi.ups masasında da 12 tl ödedim ve 2 gün sonra pasaportum elimde

sadece o büyük salondaki veznedekilerle ingilizce konuşuyorsunuz o da 3-5 dk sürüyo.

umarım heyecanını bi nebze de olsa azaltabilmişimdir