Work and Travel 2025
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yardım..kafamdaki bi kaç soru

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Standart yardım..kafamdaki bi kaç soru

1-şimdilik mc donalds ta calısacagım gıbı NY ta ..iş veren sözleşmede vaat etıgınız tarıhe kadar kalırsanız bitişte bonus verılcek dıyor bu ne kadar olur tahmınce veya alan arkdslar var mı?...

2-Dönüşte vergi iadesi ne kadar olur? tahmınen 200-300 usd ?siz ne kadar aldınız gecen sene gıden veya daha once gıtmıs olanlar?..

3-konakladıgımız yer ve yaptıgımız işi değiştirdiğimizde bunu sponsor şirkete bildirmemiz gerekıyormus aksi takdırde vizemiz iptal oluyormus.Ben kucuk bı sehırde mc donalds ta calısacagım nyc un kucuk bı yerınde...işimi begenmıyorum ve kucuk yer daglık oldugu ıcın (LEEDS-NY) 2.iş imkanı olmayabılır denmıs sözlesmede acık acık ..Arkdsım New jerseyde calısacak kendı calıstıgı yerde bana iş ayarlasa onun yanına gecmek ıstesem bunu herhangı bırıne sponsor şirkete yada turkıyedekı sırkete bıldırmek zorunda mıyım? yardım edrsenız sevınırım arkadslar sımdıden tesekkurler..
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı sucre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-şimdilik mc donalds ta calısacagım gıbı NY ta ..iş veren sözleşmede vaat etıgınız tarıhe kadar kalırsanız bitişte bonus verılcek dıyor bu ne kadar olur tahmınce veya alan arkdslar var mı?...

2-Dönüşte vergi iadesi ne kadar olur? tahmınen 200-300 usd ?siz ne kadar aldınız gecen sene gıden veya daha once gıtmıs olanlar?..

3-konakladıgımız yer ve yaptıgımız işi değiştirdiğimizde bunu sponsor şirkete bildirmemiz gerekıyormus aksi takdırde vizemiz iptal oluyormus.Ben kucuk bı sehırde mc donalds ta calısacagım nyc un kucuk bı yerınde...işimi begenmıyorum ve kucuk yer daglık oldugu ıcın (LEEDS-NY) 2.iş imkanı olmayabılır denmıs sözlesmede acık acık ..Arkdsım New jerseyde calısacak kendı calıstıgı yerde bana iş ayarlasa onun yanına gecmek ıstesem bunu herhangı bırıne sponsor şirkete yada turkıyedekı sırkete bıldırmek zorunda mıyım? yardım edrsenız sevınırım arkadslar sımdıden tesekkurler..
    yok mu soruları cvplandıracak? gecen sene ya da dıger senelerde wat tecrubesı yasayan yok mu ?
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Bende de bonus var, saatlik 0.25 dolarmış, ama 0.50 falan alanda var sanırım. Yani sanırım değişiyor.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

işinden ayrılmadan önce sebebini sponsor şirkete bildirmen ve onlarında bunu onaylayıp sana iş değiştirmen için izin vermesi gerekiyor...sponsorun izni verdikten sonra yeni işini ve konaklamanı sevis e kaydediyor, sponsorunada iş sözleşmeni yolluyorsun...

vergi iadesi senn ne kadar kazanıp, ne kadar vergi vermiş olmana bağlı..son paycheckinde toplam ne kazanıp ne kadar vergi verdiğin gözüküyor...ocak-şubat aylarında da w-2 formu geliyor eline...orda da yazıyor..state vergisi sanırım geri ödenmiyor...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı CaMuR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işinden ayrılmadan önce sebebini sponsor şirkete bildirmen ve onlarında bunu onaylayıp sana iş değiştirmen için izin vermesi gerekiyor...sponsorun izni verdikten sonra yeni işini ve konaklamanı sevis e kaydediyor, sponsorunada iş sözleşmeni yolluyorsun...

vergi iadesi senn ne kadar kazanıp, ne kadar vergi vermiş olmana bağlı..son paycheckinde toplam ne kazanıp ne kadar vergi verdiğin gözüküyor...ocak-şubat aylarında da w-2 formu geliyor eline...orda da yazıyor..state vergisi sanırım geri ödenmiyor...
    ya camurcum bılıyorum neye gore belırlendıgını benım bılmek ıstedıgım tahmınen ne kadar olur veya gecen sene gıdenler ne kadar tahsıl ettıler bi rakam verebılır mısınız?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

şimdi eyaletten eyaletede farklılık gösteriyo...ama ortalama 200-400 arasıdır...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arkdslar New yorkta kımse calısmadı mı gecen senelerde ya da bunla ılgılı konu acılmıs mı? yol gösterırsenız sevınırım...arama butonundan bulamıyorum

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

İş değiştirdiğimde ben söylemedim problem olmadı.. Ha bu demek değil ki olmaz.. Net bir şey söylenemez, şartlara göre bakarsın. Vergi iadesini ben hala almadım. Ama 150 dolar civarı bir şey olacak muhtemelen, şirketin komisyonu düşÃ¼nce..
    2009 Work and Travel (Virginia-North Carolina)
    2010 Work and Travel (Lake George, New York)
    2011 Internship (Germany)
    2012 Internship (???Bratislava)

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bonus sözleşmede yazıyodur muhtemelen, benimki 0.50 mesela saatlik

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

ya herkesin vergi iadesi farkli olur calistigin saate kazandigin paraya ve buulundugun eyalete gore vcerdigin vergi miktari degisir.. ben 1100 dolar vergi vermistim 900 dolar iade almistim mesela ama 150 dolar alicam diyenler de var...bonus konusu icinse isverenine mail at net miktari ogren.. son olarak camurun da dedigi gibi degisiklikleri sponsora bildirmekle yukumlusun.. eger isten ayrildiginda veya konaklma adresin degisirse sen de sponsora bunu bildirmezsen , ve de sponsor bunu farkederse iste o zmn vizen iptal edilir...sen isvereninle iyi ayril iznini al onun sonra da is degisikligi icin sponsora bilgi ver..
    Konu ozgursum tarafından (22-04-2010 Saat 08:22 PM ) değiştirilmiştir.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

mc donalds da bonus alacagını pek sanmıyorum... daha çok küçük işletmelerde oluyor bu tarz uygulamalar...
    and i wonder, if you ever wondered the same. and i still wonder..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı tufanoglu0535 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mc donalds da bonus alacagını pek sanmıyorum... daha çok küçük işletmelerde oluyor bu tarz uygulamalar...
    iş sozlesmesınde yazıyor ama ''ending bonus'' dıye gecıyor.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı ayhn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İş değiştirdiğimde ben söylemedim problem olmadı.. Ha bu demek değil ki olmaz.. Net bir şey söylenemez, şartlara göre bakarsın. Vergi iadesini ben hala almadım. Ama 150 dolar civarı bir şey olacak muhtemelen, şirketin komisyonu düşünce..
    nıye sırket komısyon dusuyor kı anlamıyorum..program ucretını nelerı kapsadıgı kayıt yaparken anlatılıyor ve bu da içinde olması gerekıyor ..extra ucret nıye

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

valla geçen sene bende de yazıyordu... ve ben mekanın en iyi işçilerinden birisiydim
    and i wonder, if you ever wondered the same. and i still wonder..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

Oregonda benim çalışacağım yerin bonusu 350$

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı sucre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nıye sırket komısyon dusuyor kı anlamıyorum..program ucretını nelerı kapsadıgı kayıt yaparken anlatılıyor ve bu da içinde olması gerekıyor ..extra ucret nıye
    Wat şirketi almıyor. Vergi iadesi farklı şirketler vasıtasıyla alınıyor. Kendin de başvurabiliyorsun da ben uğraşmamıştım, zaten 3-5 kuruş bir şey..
    2009 Work and Travel (Virginia-North Carolina)
    2010 Work and Travel (Lake George, New York)
    2011 Internship (Germany)
    2012 Internship (???Bratislava)

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya herkesin vergi iadesi farkli olur calistigin saate kazandigin paraya ve buulundugun eyalete gore vcerdigin vergi miktari degisir.. ben 1100 dolar vergi vermistim 900 dolar iade almistim mesela ama 150 dolar alicam diyenler de var...bonus konusu icinse isverenine mail at net miktari ogren.. son olarak camurun da dedigi gibi degisiklikleri sponsora bildirmekle yukumlusun.. eger isten ayrildiginda veya konaklma adresin degisirse sen de sponsora bunu bildirmezsen , ve de sponsor bunu farkederse iste o zmn vizen iptal edilir...sen isvereninle iyi ayril iznini al onun sonra da is degisikligi icin sponsora bilgi ver..
    ozgursum sen cok calısmıssın galıba 200 -300 duydum da bu kadarını duymamıstım vergı ıadesı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)