Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: farabi değişim programı (erasmus)

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Standart farabi değişim programı (erasmus)

Avrupa Birliği üye ve aday ülkelerinde uygulanan üniversiteler arasında öğrenci değişim programının (Erasmus) Türkiye versiyonun adı ‘Farabi’ oldu. YÖK Genel Kurulu’nda kabul edilen ve tüm üniversite öğrencileri ile bütün öğretim elemanlarına açık olacak program, üniversite sistemine önemli bir yenilik getirecek.

Programın rağbet görmesi için değişime katılacak öğrenci ve hocalara ekstra ücret ödenecek. Bir üniversiteden bir veya iki dönem başka bir üniversiteye giderek öğrenim görecek öğrenciye Yurtkur’un verdiği bursun (180 YTL) 1,5 ile 3 katı (270-540 YTL) arasında burs verilecek. Not ortalaması 4 üzerinden 2 olan öğrencilerin tercih edileceği programda, öğrenci başarısı teşvik edilmiş olacak. Bir üniversitede kadrolu görevli iken geri kalmış bir üniversiteye giderek ders veren hocanın ek dersleri de 10′la çarpılacak. Ankara’daki bir profesör Hakkari veya başka bir üniversitede bir veya iki dönem ders verirse 3 bin YTL’lik maaşının dışında ilave 5 bin YTL civarında ücret alacak.

YÖK üyesi Berrak Kurtuluş’un yürütücülüğündeki bir komisyon tarafından hazırlanan Farabi Değişim Programı, devlet ve vakıf üniversiteleri ile birlikte askeri yükseköğretim kurumları ile polis teşkilatına bağlı yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak. Farabi programında isteyen öğrenciler bir veya iki dönem başka bir üniversitede eğitim görebilecek, hocalar da farklı bir üniversitede yine bir veya iki dönem ders verebilecek. Öğrencilerin daha çok doğu illerinden batıdaki üniversitelere gelmesi beklenirken, öğretim elemanlarının da daha çok batı illerinden doğu illerine gitmesi öngörülüyor. Ancak batı veya doğu illerindeki üniversiteler kendi aralarında da öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapabilecek.

Önümüzdeki öğretim yılında başlayacak programa Yunus Emre, Mevlana veya Ulusal Değişim Programı (UDEP) gibi isimler konulması da tartışılırken, YÖK Genel Kurulu Farabi isminde uzlaştı. Değişim programına teklif ettiği Farabi isminin verilmesinden memnun olan YÖK üyesi Halis Ayhan, Farabi’nin yurt dışında en fazla tanınan filozoflardan olduğunu söyledi. Farabi’nin değişim programına uygun olarak ‘çok gezmiş’ bir isim olduğunu kaydeden Ayhan, Farabi’nin dünya kültüründe Aristo’dan sonra insanlık kültürünün ikinci öğretmeni olarak tanındığını belirtti. Ayhan ayrıca, Farabi isminin telaffuzunun da kolay olduğunu hatırlattı.

PROTOKOL İMZALAYAN ÜNİVERSİTELER:

Kocaeli Üniversitesi
    Celal Bayar Üniversitesi
    Gazi Üniversitesi
    Ege Üniversitesi
    Anadolu Üniversitesi
    Gaziantep Üniversitesi
    Trakya Üniversitesi
    İnönü Üniversitesi
    Erciyes Üniversitesi
    Harran Üniversitesi
    Karabük Üniversitesi
    Kafkas Üniversitesi
    Atatürk Üniversitesi
    Ordu Üniversitesi
    Karadeniz Teknik Üniversitesi
    Dicle Üniversitesi
    Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
    Süleyman Demirel Üniversitesi
    Uşak Üniversitesi
    Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
    Kilis 7 Aralık Üniversitesi
    Giresun Üniversitesi
    Adnan Menderes Üniversitesi
    Niğde Üniversitesi
    Pamukkale Üniversitesi
    Ahi Evran Üniversitesi
    Amasya Üniversitesi
    Mersin Üniversitesi
    Afyon Kocatepe Üniversitesi
    Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
    Fırat Üniversitesi
    Cumhuriyet Üniversitesi
    Yıldız Teknik Üniversitesi

Erasmus ile aynı özelliklere sahip bir program...İlgilenen arkadaşlara duyurulur...
    UMUDU OLMAYAN ARKADAŞLARA...
    "Terk edenler asla kazanamaz...Kazanan asla terk etmez.Bazı insanlar çalışırken keyifle ıslık çalar.Hayatları muhteşemdir...Bazıları durmadan ağlar inler.Ben çocuklara hep aynı şeyi söylerim:'Şikayet etmeyin,itham etmeyin,bahane bulmayın...Hayatın sloganı ASLA BIRAKMAYACAKSIN'dır.Çoğu terk edişimizde,zafere birkaç adım kaldığının farkında bile olmayız.Başarı yarışmanın kendisinden birkaç saniye daha dayanabilirsek,bizimdir...
    Yarvay McDonald Valentine

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

stormhiklopedi kanka gider ayak bilgilere vurdun kendini
    I have dream about this day boys and its going to be legendary. Together we will own this city, anytime a girl wants to get back at her ex-boyfriends we'll be there, anytime a girl wants to solve her father issues through promiscuty and binge drinking we will be there! Anytime a bachelorette party drives through the city in a limo sticking their heads out sunroof shouting "what's up newyork?" we will be what is UP Newyork!

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bizim okul da sadece 3okulla anlaşmış
    kırklareli
    namık kemal
    kafkas ile ama bana uyan bölüm yok

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

çok güzel bir uygulama gerçekten
    meyveleri gelecek yıllarda alınır bu programın...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar farabi değişim programıyla ilgili kaynak olması açısından www.farabiler.com adlı websitesini açtım. Kesinlikle reklam amacı güdmeden yazıyorum buraya. Amaç paylaşım ve yardımlaşma. Öğrenci arkadaşlara bir parçada olsa destek olmak..Siteye girerseniz göreceksiniz ki kesinlikle bir ticari amaç yoktur. Daha yeni bir program ve pek bilinmiyor.Bunun hakkında bildiklerimizi paylaşabileceğimiz bir platform oluşturmaya çalıştım. Turkishwat ailesine de burada böyle bir konuya değindiği için teşekkür ediyorum.iyi çalışmalar ..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bizim universte yine her zamanki gb killigini yapmis...
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

--------------------------------------------
    did you start to feel it!!! by@S-pectacular

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)