Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sözleşmeler ile ilgili. önemli

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Standart Sözleşmeler ile ilgili. önemli

arkadaşlar iş verenler ile ilgili sözleşmeleri kontrol ediyorum birkaç detay dikkatimi çekti.

İşverenler, sezonun başlangıç ve bitiş tarihlerini belirleme, çalışanların görev yerlerini, pozisyonlarını, vardiyalarını, haftalık çalışma sürelerini ve saatlik ücretlerini değiştirme ve/veya iş sözleşmelerini feshetme haklarını ilgili ABD kanunlarına göre saklı tutarlar..

saatlik ücretlerin değişmesi gibi durumlar hakkında tecrübeli olanlar varmı??

yada gittikten sonra işveren kaynaklı sorun yaşamış olanlar

yardımlarınızı bekliyorum

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

4.2.6. KATILIMCI, işveren tarafından dil ya da beceri yetersizliği veya işverenin ihtiyaçlarındaki değişiklikler nedeni ile yerleştirildiği görevden başka bir pozisyona alınabilir. KATILIMCI, bu gibi pozisyon değişikliği durumlarında UT’nin hiçbir sorumluluğu bulunmadığını ve UT’nin ve/veya ilgili SERVİS SAĞLAYICI’nın işverenler ile pozisyon değişiklikleri ile alakalı görüşme konusunda hiçbir zorunluluğu ve etkisi bulunmadığını peşinen kabul eder.

4.2.7. KATILIMCI’nın çalışma saatlerinin yoğunluğu ve günlere göre dağılımına sadece işveren karar verebilir. KATILIMCI, UT ve ilgili SERVİS SAĞLAYICI’ların iş saatlerinin değiştirilmesi konusunda hiç bir yetkisi olmadığını peşinen kabul eder. Çalışma saatleri, ABD yasalarına göre belirlenen üst sınırları aşamayacağı gibi; ekonomik kriz, doğa olayları, KATILIMCI’nın yetersizliği vb. durumlarda çalışma saatlerinin beklenenden daha az olması durumunda KATILIMCI, çalışma saatlerinin artırılması için işverenle görüşme konusunda UT ve/veya ilgili SERVİS SAĞLAYICI’nın hiç bir zorunluluğu ve işveren üzerinde hiçbir yetki ve etkisi olmadığını bilir ve kabul eder.

4.2.8. KATILIMCI, çalışma saatlerinin uzunluğu, zaman diliminin farklılığı, ulaşımın zorluğu ve iletişim olanaklarının çok az ya da kısıtlı olması gibi nedenler ile meydana gelebilecek aksaklıklardan, sağlık sorunlarından, işverenden ya da değiştirilen görev ve pozisyondan ve/veya bu husustaki problemlerden doğabilecek ihtilaflardan UT’nin sorumlu olmadığını, söz konusu ve benzeri durumlarda UT’nin görevinin, bu durumları ilgili SERVİS SAĞLAYICI’ya rapor etmekten ibaret olduğunu bilir ve kabul eder.

4.2.9. Amerika’ya gittikten sonra, işveren ile arasındaki anlaşmazlıktan, sözleşmesinde belirtilen tarihten sonra Amerika’ya gitmesinden veya çalışma şartlarına uymaması gibi sebeplerden dolayı KATILIMCI’nın işini kaybetmesinden UT sorumlu değildir ve KATILIMCI bir hak talebinde bulunamaz ve ücret iadesi isteyemez.
    4.2.10. İşverenler, sezonun başlangıç ve bitiş tarihlerini belirleme, çalışanların görev yerlerini, pozisyonlarını, vardiyalarını, haftalık çalışma sürelerini ve saatlik ücretlerini değiştirme ve/veya iş sözleşmelerini feshetme haklarını ilgili ABD kanunlarına göre saklı tutarlar. Bu nedenle, KATILIMCI ve işveren arasında çıkabilecek ihtilaflardan UT sorumlu değildir. İşverenler KATILIMCI’ları günlük vardiyalarının çoğunu oluşturmayacak şekilde gece vardiyalarında (22:00 – 06:00 arası) da çalıştırabilirler.
    4.2.11. İlgili SERVİS SAĞLAYICI’lar, işveren tarafından doldurulan iş kabul formundaki bilgilerin ve KATILIMCI’nın işe alındığının teyidi için işverenle iletişime geçer ve işyeri ve çalıştırmayı düşündüğü KATILIMCI hakkında sorular sorarak iş kabulündeki bilgileri kontrol eder. KATILIMCI da iş kabulünü aldıktan sonra işvereniyle irtibata geçmek ve kontrolünü yapmak zorundadır. Buna rağmen hiçbir şart altında iş pozisyonları programın bağlı olduğu ABD yasaları gereğince yasal bir garanti altında değildir. Bir işverenin, bir işi saklı tuttuğunu bildirmesi, KATILIMCI oraya vardığı zaman işin hazır olacağına dair yasal bir bağlayıcılık ve garanti teşkil etmez. İşverenin taahhüdü yalnızca iyi niyete dayanmaktadır. Böyle bir durumda UT, KATILIMCI lehinde hareket ederek, aşağıdaki maddenin hükümlerini uygulayacaktır.

4.2.15. KATILIMCI’nın, işe yerleştirilmesinden sonra ve Amerika’ya gitmesinden önce, işvereni veya gideceği yer ile ilgili olumsuz bilgilerin alınması ve bu nedenle KATILIMCI’nın yerleştirildiği işin artık ortadan kalkması durumunda ilgili SERVİS SAĞLAYICI’lar, KATILIMCI’yı yeni bir işe yerleştirecek, UT de ilgili durumu KATILIMCI’ya bildirerek, ilgili SERVİS SAĞLAYICI’lar tarafından bulunan yeni işi KATILIMCI’ya sunacaktır. KATILIMCI böyle bir değişiklikten dolayı UT ve/veya ilgili SERVİS SAĞLAYICI’ları sorumlu tutamaz. Bu gibi durumlarda KATILIMCI’ya yeni iş bulunurken KATILIMCI’nın ilk işine; bulunduğu yer, özellikleri ve şartları itibari ile benzer bir iş bulunmaya çalışılır. Buna rağmen ilgili SERVİS SAĞLAYICI’lar ilk iş ile aynı yerde, aynı özellikte ve/veya aynı şartlara sahip bir işi garanti etmez. KATILIMCI, sunulan yeni işi kabul etmemesi durumunda UT ve/veya ilgili SERVİS SAĞLAYICI’lar KATILIMCI’ya başka bir iş sunmak zorunda değildir. Böyle bir durumda KATILIMCI yeni bulunan işi kabul etmezse programı program sponsoru olan ilgili SERVİS SAĞLAYICI tarafından iptali edilir ve sözleşmenin 5.5 numaralı maddesindeki iade koşulu uygulanır.

benim dikkatimi çeken tüm maddeler tam olarak bu.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Alıntı tugcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KATILIMCI oraya vardığı zaman işin hazır olacağına dair yasal bir bağlayıcılık ve garanti teşkil etmez. İşverenin taahhüdü yalnızca iyi niyete dayanmaktadır.
    Sadece bu kısmı bile bu sözleşmenin tek taraflı olduğunun göstergesidir.Bunu göz göre göre imzalamakta başınıza gelebilecekleri kabul etmektir.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ben anlamadım ki bu olayı. biz iş bulmak çalışmak için gidiyoruz. yok kültürel değişim programı zımbırtısı diye laf koymuşlar. adı WORK and TRAVEL bu olayın. işim garanti değilse ne diye döküyorum ben bu paraları ?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı tugcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben anlamadım ki bu olayı. biz iş bulmak çalışmak için gidiyoruz. yok kültürel değişim programı zımbırtısı diye laf koymuşlar. adı WORK and TRAVEL bu olayın. işim garanti değilse ne diye döküyorum ben bu paraları ?
    iste zaten is bulup calismak icin gitmicen cunku program gercekten kulturel degisim programi ve bu program gecen sene alinan kararlardan sonra daha da kulturel degisim programi olmasini gozler onune serdi. Ayrica firmalarin o maddesi hepsinde var sanirim. sadece kendilerini garanti altina alma mahkemelerden kurtulma cabalari. bundan dolayi kotu firmalarla giden arkadaslar is bulamadiginda sirketini dava etmeye kalkiyor ve sonucsuz kaliyor bu cabasi. Snirim iyi bir sirket secmekten baska bir sansiniz yok eger kayit olmadan is bulma garantisini sozlesmeye ekletebilirseniz orasi ayri..

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

işverene güvenmekten başka çare yok sanırım

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

İşverene değil sözleşmeye güvenmeniz lazım.Böyle bi sözleşme olamaz.Bunları okuyup kabullenen insanlar oldukça şirketler tamah etmeyecektir birkaç öğrencinin kabul etmeyip sözleşme yapmamasına.Çoğunluğu sindirdiğin vakit, gitmek isteyen ama sözleşmeyi kabul etmeyenlerde el mahkum imzalayacaktır..Halbuki biraz direnilse iş başka olacak ama nerdee..

Eğer yapabilrseniz iş garantisini ekleyin sözleşmeye.Siz burdan mülakatla gidiyosunuz ing yüzünden işten çıkartmak ne demek pozisyon değişikliği olur en fazla.Bulaşıkçı yaparlar arka planda en kötü ama işsiz kalmazsınız.Ben yukardaki sözleşmeyi şahsen bildiricem konsolosluğa bakalım ne diyecekler bu konuda..

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

İşverenler, sezonun başlangıç ve bitiş tarihlerini belirleme, çalışanların görev yerlerini, pozisyonlarını, vardiyalarını, haftalık çalışma sürelerini ve saatlik ücretlerini değiştirme ve/veya iş sözleşmelerini feshetme haklarını ilgili ABD kanunlarına göre saklı tutarlar..

saatlik ücretlerin değişmesi gibi durumlar hakkında tecrübeli olanlar varmı??
    Acıklamış oldugun madde de gösterdiği gibi işverenin bunların hepsini değiştirmeye yasalar cercevesin de izni var.Ancak senin dezavantajına yapılan her türlü değişikliğe sponsor nezdinde itiraz hakkın olup iş değiştirmeyi talep etme hakkın da mevcut.

Saatlik ücret konusuna gelince, işveren pozisyonlara göre saatlik ücret belirliyordur muhtemelen, bu nedenle işyerinde senin pozisyonunu değiştirirse saatlik ücretin aşağıya veya yukarıya doğru oynayabilir.Ayrıca bu maddenin şöyle bir avantajı da vardır iyi bir çalışan isen sezon içinde patronunla veyahut manajer'inle konuşup saatlik ücretinin arttırlmasını rica edebilirsin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)