Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 23 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Araba Alirken Dikkat Edilecek Hususlar

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart Araba Alirken Dikkat Edilecek Hususlar

Bi dakika yahu kim tamirci

Ben sadece kendi arabamı kendim onarırım/bakımını yaparım, öğrenciyim bi kere peeeh

9 yaşımda elime bi anahtar alıp babamın Renonun kaputu bi açtım... O gün bugündür haşir neşirim ailedede araba işi çok olunca bu hale geldik.

Herneyse;

Ya ben hayatımda bu 2.el araba işi kadar pis iş görmedim. Pertten toplayanı mı dersin, kazasız der bi bakarsın arabanın tavan boyalı çıkar (takla atmış yani )
    Hani her şey parasına görede, ben yine öğrenci tayfası olarak çoğunlukta olduğumuzu düşÃ¼nüp, ucuz araç alırken nelere dikkat edelim amatörce kendi çapımızda onu sölemeye çalışayım bi nebze.

Zaten eski bir araç aldığımız için öncelikle iç malzeme durumudur, döşeme durumudur vs... oralara hiç girmiyorum, çok şey beklememek lazım.

ABD diyarında gözlemlediğim kadarı ile manuel araba yok

Bu yüzden yıllanmış otomatik şanzımanların bir derdi "kaçırma" diye tabir edilen konverter yıpranması olayı. (konverter debriyaj görevi görüyor)

Mesela düz vites arabada debriyaja basmadan frene basarsan istop edersin, araba hala dişli tahriğinde olduğundan gitmeye çalışır, ama otomatik viteste frene basınca boşa ayırır.

Vitesi D konumuna alın, frenden bi çekin az ilerlesin, sonra tekrar frene basın, rölanti devrinde araç stabil kalmalı. Yani hafif hafif ileri atılacam diye kasılmamalı. Burda biraz sezileriniz devreye giriyor. Anlayabilmek için ayrıca ayağınız frende iken bi "D" ye alıp tepkilere bakın, birde "N" ye alıp aracı hissedin, D'den N 'ye alınca aşırı bi rahatlama, bi boşalma var ise o şanzıman kaçırıyordur. Ama hafif derecede ise sizi 3 ay götürür umuyorum

Bir diğer konu hararet durumu. Çok sakat bir olay. Pat diyede anlaşılmaz. Antifiriz seviyesini kontrol edin (her çeşit motorda genleşme kabı gözükecek şekildedir.) Ve gaz verilme esnasında egzostu kontrol edin. Beyaz duman atıyorsa motora antifiriz karışıyordur ve eksiltiyordur. Conta tırttır, yola çıkılmaz o araçla. Ama yok egzosttan mavi-grimsi kafa yapar bi kokuda duman geliyorsa yağ yakıyordur, bi nebze kabullenilebilir bir durum eski bir otomobil için, 1-2 litre yağ ekler devam edersiniz pek sorun olmaz, tabi yine kısa süreli kullanım için. Ama yağ seviye çubuğunu periyodik olarak kontrol edin. Yağ lambasının yanmasını beklemeyin.

Fren testi yapın, frenlerin çok iyi tutmasını herhalde bekleyemeyiz ama fren esnasında ciyak ciyak ince bir sesle ötmüyorsa yine kısa süreli kullanım için okey verilebilir, en azından balata çok yüksek derecede erimemiş, demiri fren diskine henüz sürtmüyordur. Bi kaç bin mil gider

120 km/s hızı geçmeyeceğinizi var sayarsak, 75-80 mil bi hıza çıkın, ve bir şeride ortalayın aracı, sonra direksiyonu bırakın düz yolda tabi, kendiliğinden bir tarafa çekip şerit değişiyorsa düzen çok fena durumdadır, ön düzen ayar istemektedir. (tabi bu aracına göre değişir, önden çekişliler daha çok sağa sola çeker)

Ama yok sakin sakin şeritten çıkıyorsa az bi kaçıklık her arabada olur alın bişi olmaz. İp gibi gidiyosa zaten 0-0 harika durumdadır.

Birde 30 mille falan giderken tatlı-sert fren yapın ve direksiyonu sıkıca tutun titreme varsa diskleri yamuktur. Ama kısa dönem kullanıma engel değil.

Bakın çok çok önemli bir mevzu, araç bi yerde park halinde uzun süre durduktan sonra o yere bakın, araba ne yağlar hidrolikler sızdırıyor

Korkmadan eğilin yatın ciddi bi damlama, kaçak, kırık dökük var mı, Allah muhafaza fren hidroliği sızdırıyorsa fren hortumlarından (ki açıktadır bu kauçuk hortumlar taş maş çarpabilir) frenler boşalırsa Eşhedü en... yada jesus christ Hani başıma geldi biliyorum

Motor bölümünde yağ dolum kapağı vardır bloğun üzerinde, bu kapağın etrafında çok çok afedersiniz sümüksü bir birikme var mı yok mu bakın! Aşırı bir birikme olmamalı. Azcık birikmeler kabulumuzdür, yıllanmış arabanın motoru biraz üfleyebilir.

Motorun çalışırken sesini dinleyin, garip gureba sesler çıkarmamalı extradan. Açıkta olur genelde "V" makinelerin kayışları, kayışlara bakın, azcık çatlamalar olabilir ama artık resmen yarıklaşmış, sünmüş ise almayın. Herhangi bir kayış kopması canınızı ciddi sıkar.

Gösterge panelini kontrol edin, araba çalıştıktan 3-5 saniye sonra hiç bir arıza ışığı yanmamalı, el freni çekili ise bi o yanar

Akü önemli. Yatmış bir araç alacaksanız genelde boş olur Akü almak istemiyorsanız aküyü ya ölçtürün (bi cihazla en kıytırık oto tamircisinin dükkanında beleşe bile baktırabilirsiniz) Yada marşa basma esnasında uyuz uyuz marş motoru ciuuvlüyorsa araba nazlı nazlı start alıyorsa bitiktir Marşa bastın mı ci ci ci, grrrr diye çalışması lazım sağlıklı motorun. Yine marş esnasında ciyaksı ince tiz sesler çıkmamalı, eski marş motorlarında görülür, dişli sıyırıyordur, bi bakmışın sabah havaya boş boş marş basıyorsun Manuel gibi vurduramazsında ha ha ha

Daha bunlar çok küçük bir kısımı, hani bizi sorunsuz bi kaç ay idare etsin sonra düüşk fiyatına satarız gibilerinden sade ve sadece mekaniği iş görür bir şey için bişeyler yazmaya çalıştım. Yoksa işin içine elektroniği, boyası, iç-dış bi ton faktörü katılabilir. Ama ucuz arabada çoğunu zaten bulamazsınız.

Tekrar tekrar diyorum, uzun süre yatmış araba almamaya çalışın, faal olsun milage olsun ama sağlıklı olsun. Alıp yıllarca binmeyecez, iş görsün. Birazda hissedin canım makineyi ehliyetli şöför adamsınız unuttuğum çok şey vardır direksiyonuna geçince hatırlayacağım yada fark edeceğim. Ayrıca aldığınız araçla asla atraksiyon denemeyin, devir sayınız arttıkça arıza riskiniz artıar, kararında efendi efendi gidin, hararetde yapma riski artar çok yüksek devir kullanınca ha.

Lastiklerede iki tekme attın mı tamam

Hıaa lastik demişken arkadaşlar, lastiklerin diş derinliğine faazla aldanmayın, lastiğin dibine eğilin şöyle kenarda kıyıda köşesinde bir yerde elips içerisinde "4705" "3407" gibi sayılar göreceksiniz.

Bunun anlamı şudur, 4705 demek, o lastiğin 2005 yılının 47. haftası üretilmiş olmasıdır. Öteki rakamlarda 2007 yılının 34. haftası. 5 seneyi geçmiş lastiklere sahipse diş derinliği olsa bile, mili düşÃ¼k olsa bile şÃ¼phe ile yaklaşın o araca, yatmıştır alıp almamak size kalmış ama bayat lastik inanılmaz kelektir, çok kayar, çabuk patlar. Allah muhafaza.

Saygılarımla...

ALINTIDIR ....HAKANERDOGANA TESEKKURLER
    Konu richard99 tarafından (09-01-2010 Saat 11:09 AM ) değiştirilmiştir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Eyvallah saolasın. Ama şu başlardaki gereksiz yerleri kesseydin keşke konu muhabbetin ortasından başlıyor

"herneyse" öncesini kesebilirsin

Hea birde "hakanerdogan" hakandoğanda varda yanıdık o, başka birisi

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

çok güzel paylaşım richard yeni gidecek arkadaşlara çok ii tavsiyeler bence...
    I'll be there and then one day I'm gonna say "I was there too".

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

tavsiyeler hakanerdogan dan asil ona tesekkurler..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    17

Çok güzel bir paylaşım olmuş.

Arkadaşlar sürekli arabanın yağını suyunu kontrol edin,
    Yağ azalırsa araba traktör gibi ses çıkarmaya başlıyor oradan da farkına varabilirsiniz.
    (yaklaşık 1000km yağsız arabayla gittik , sonunda san diegodaki hotel sahibi check the oil dedi de farkına vardık )

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı n3co_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir paylaşım olmuş.

Arkadaşlar sürekli arabanın yağını suyunu kontrol edin,
    Yağ azalırsa araba traktör gibi ses çıkarmaya başlıyor oradan da farkına varabilirsiniz.
    (yaklaşık 1000km yağsız arabayla gittik , sonunda san diegodaki hotel sahibi check the oil dedi de farkına vardık )

Aslında bu denli bir azalmada aracın yağ lambasını yakması gerekirdi, demek ki yağ müşÃ¼rü tırt oluyor bu durumda ki lamba yakmıyor.

İşin güzel bir yanı olarak contayı falan yakmamışsınız neyse ki. Yoksa aracın sesi bile değiştiğine göre artık direk metal metale sürtünmesi başlamıştır. Yağsız kalan bir Civic pistonu sökmüştük motor zaten corttu değişecekti pistonlar, soyulmuş hıyar gibiydi ama araba bönüre bönüre çalışıyordu, muhtemelen sizin aracın pistonlarıda öyle olmuştur

Motor ne idi merak ettim, L4, V6, V8 ..?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    17

Dodge Grand Caravan SE 3.3 litre V6 motor

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Her ne kadar teknolojik, ergonomik, ekonomik ve birim hacimden çok güç çıkaran araçlar üretemeselerde motorda Amerikan ekolü var. Örneğin bir Alman 2,0 litre l4 motordan 240 beygir, 1.4 litre l4 motordan 180 beygiri aşırı beslemeler ile alabilirken bir Amerikan hiç bu tarz şeylere yanaşmaz

Koyar 3-4-5 litre V makineyi, verse verse 200 bg falan anca (hacme göre çok az) ama bir o kadarda dayanıklı oluyor namussuzlar Benzini içip içip gitmeyince haliyle ömürlü ve dayanıklı araçlar.

Takla attığım Astrayı düzeltip yola devam etmeye çalıştım ama radyatör ve kartel sıvı kaçırıyordu, şehir merkezine kadar ineyim dedim ama ıı-ıgh, motor kendi kendini korumak için "STOP" yazdı kırmızı kırmızı çat dedi kesti elektriği ne kontak ne marş işliyor Avrupa araba işte kibar...

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı hakanerdogan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her ne kadar teknolojik, ergonomik, ekonomik ve birim hacimden çok güç çıkaran araçlar üretemeselerde motorda Amerikan ekolü var. Örneğin bir Alman 2,0 litre l4 motordan 240 beygir, 1.4 litre l4 motordan 180 beygiri aşırı beslemeler ile alabilirken bir Amerikan hiç bu tarz şeylere yanaşmaz

Koyar 3-4-5 litre V makineyi, verse verse 200 bg falan anca (hacme göre çok az) ama bir o kadarda dayanıklı oluyor namussuzlar Benzini içip içip gitmeyince haliyle ömürlü ve dayanıklı araçlar.

Takla attığım Astrayı düzeltip yola devam etmeye çalıştım ama radyatör ve kartel sıvı kaçırıyordu, şehir merkezine kadar ineyim dedim ama ıı-ıgh, motor kendi kendini korumak için "STOP" yazdı kırmızı kırmızı çat dedi kesti elektriği ne kontak ne marş işliyor Avrupa araba işte kibar...

oldum gulmekten amerikaya gelince kesin beni bul ben san franciscodayim ..sana iste bulurum ..ben surekli kaliyorum burda ...yorumlarin muthis derecede yararli ve guldurucu .(komik diyecem yanlis anlasilacak)

bu topicte hakandoganin emegi var bi kere daha tesekkurler

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Eyvallah saolasın, neden olmasın?

Ben Wisconsin'de olacam vize alabilirsek eğer, biraz sapa yer San Francisco, ama her şey yolunda giderse bi araba alır gelirim California'ya görmek istediğim bir eyalet, yatacak yer var mı?

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

eyvallah saolasın, neden olmasın?

ben wisconsin'de olacam vize alabilirsek eğer, biraz sapa yer san francisco, ama her şey yolunda giderse bi araba alır gelirim california'ya görmek istediğim bir eyalet, yatacak yer var mı? :d :d
    sen gel hele sana koynunda yatacagın guzelde bı kız buluruz ):

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Fazlada başlığın dışına çıkmayalım bunları sonra konuşuruz, daha ziyade araba almak isteyenlerin konuştuğu-yardımlaştığı bir topik olsun

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

kendimi "ciraklik egitim merkezinde" motor dersinde hissettim. Yaw WAT formundaki konulara bakin daha neler gorcez :dmanyak olmus AMA elinize emeginize saglik. Araba almadan hakanerdogan a dsnismali AMA gercektn guzel olmus sayet 1 yilligina gitcem ve Araba almayi dusunuyorum almadan once yukaridaki yazinin ciktisini alcam araba pazarina oyle gitcem. Yazanlari tek tek check etcem
    Konu beysin tarafından (10-01-2010 Saat 04:54 AM ) değiştirilmiştir.
    "ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

dun otelin soforlerinden birisine sordum, nasil anlarim araba iyi curuk vs. dedi tamirciye gotur bilgisayara sokuyorlar arabayi dedi.ordan ogrenebilirsin dedi ...
    Peki.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Daha neler neler yazarım, millet sinemaya sevgilisiyle falan gider mekanlara(hani yapmıyoda değiliz canım o kadar), ben yine cumartesi günümü Şaşmaz Oto Sanayi sitesinde sıçrayan taş sonucu kırılan ön camımı değişmekle geçirdim. Naparsın düşmüyo yakamdan

Ama ilginçtir hiç ciddi bir amerikan aracı tecrübem olmadı. Şanzıman indirip taktık geri ama şu koldan vites selektörlü makineyi cidden merak ediyorum. Sökülmüş halini tabi

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dun otelin soforlerinden birisine sordum, nasil anlarim araba iyi curuk vs. dedi tamirciye gotur bilgisayara sokuyorlar arabayi dedi.ordan ogrenebilirsin dedi ...

VAS cihazına bağladıkları zaman aracı sadece elektronik arızaları söyler sana. Kaporta, pas, çürüklük, tarzı durumlarda bilgi vermez. Ayrıca şanzımanda her hangi bir sensör bulunmadığından eğer çalışıyor ise sana arıza kodu olarak göstermez. Yada devirdaim pompasının bitmek üzere olduğunu sesinden falan anlamaz.
    Ne biliyim işte saçma olduysada oldu ama anlamaz çoğu mekanik zaafiyeti
    Bilgisayara bağlanma durumunda elektronik sensör bulunan birimlerin hata vermesi için ciddi bir soruna sahip olması gerekir. Kaldı ki bu durumlarda araba zaten arıza lambasını yakar.

Şanzıman kaçırıyor demez, yağ damlatıyorda demez, balans bozukta demez vs...

Anca der ki şu aribag devre dışı, şu lamba yanmıyor patlak, boğaz kelebeği tıkalı vs... bu ve bu gibi arızlarada bilgisayardan okuyabileceğinleri yani, araç tek bir arıza lambası yakarak uyarır.

Ha unutmadan, sadece yeni nesil teknolojik araçlarda (ECU'sü olan) geçerlidir bu durum.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

merak etme burdaki arabalarin hepside ECU su olan arabalar cok guzel model arabalar war yaw.TR de yok bu modeller.tabi ben yeni arabalardan bahsediyorum.Gecen zenci bir dayi ford jeep tarzi birsey almis.kapi kolunda tum rakamlar var.sifre girerekte arabanin kapilarini acabiliyorsun.birde elektronik bir sistem varmis.herhangi bir suca karistigi zaman yada calindigi zaman felan, polis arabanin motorunu otomatik olarak durdurabiliyormus.nasil bir sistemse artik bilmiyorum...araba zirhli arac gibi, icide cok guzel ve 19 bin dolarcik turkiyede olsa 200 milyar cekerler...cok ucuz arabalar ve cok guzel ...
    Peki.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Eh, devlet fahiş vergiler koymadığı zaman, ülkeye hammaddeyi dışarıdan ucuz soktuğun zaman veya topraklarında varsa, sanayileşmişsen, birde KENDİN ÜRETİYORSAN ucuza kalite kaçınılmaz.

Burada 40.000 TL ye alınan bir aracın neredeyse 20 bin TL si vergi

Burada para eden şey (sanayi için konuşuyorum) emek değil, mal. Mal ucuz olacak, emek para edecek ki refah olsun... ABD'de emek pahalıdır... Medeniyetin kaynağıda budur.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

bizim Turklerde yiyip dursun birbirlerini nasil olsa birgun dunya bize kalacak, adamlar uzaya cikacak nokia, kolayla sarj olabilen telefon uretmis, bizim urettigimiz ne var acaba, dunyaca unlu,para eden, tr ye guc katan ... yiyecekler hep greece adi altinda, dunya findiginin yuzde yetmisi tr de cikiyor ama findik borsasi ne hikmetse tr de degil almanya Hamburgta ,adam olmaz bizimkiler vesselam konu sapittiysa konuyu hemen arabaya bagliyorum

neyse arabalardan bahsediyorduk, ben besyuz dolara alinipta uc ay idare edilen araba gormustum.adamlar daha sonra hurdaya satmislar eh benzin parasini cikarmislardir herhalde ... fransizlar bir arabanin farkli bir serisi bursada uretilecek diye ayaklanmislar...sahip cikiyor adamlar degerlerine ...
    Peki.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Eh, devlet fahiş vergiler koymadığı zaman, ülkeye hammaddeyi dışarıdan ucuz soktuğun zaman veya topraklarında varsa, sanayileşmişsen, birde KENDİN ÜRETİYORSAN ucuza kalite kaçınılmaz.

Burada para eden şey (sanayi için konuşuyorum) emek değil, mal. Mal ucuz olacak, emek para edecek ki refah olsun... ABD'de emek pahalıdır... Medeniyetin kaynağıda budur.
    ya mudur sana bi sorum daha olucak araba herhalde sokakta park edilmis civatalarda hafif pas var ama araba saglam hani kaputu acinca o manzarayi gormek canimi sikiyo biraz ayni modelin ayni yilndaki arabya bakiyom garajda muhafaza edileni tertemiz arada bu kadar fark oldugunu bilmiyodum sahsen ..............neyse bu pas olayini nasil yapicaz bi arakadasa sordum dedi sprey var al onu pasli yerlere sur daha fazla curumesin sen ne onerirsin ................

cokta muhim deil aciksai beim araba 2000 ,model artik 10 yil olmus biraz pas olmasi normal ama iste oda olmasin istiyom sagol

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı richard99 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya mudur sana bi sorum daha olucak araba herhalde sokakta park edilmis civatalarda hafif pas var ama araba saglam hani kaputu acinca o manzarayi gormek canimi sikiyo biraz ayni modelin ayni yilndaki arabya bakiyom garajda muhafaza edileni tertemiz arada bu kadar fark oldugunu bilmiyodum sahsen ..............neyse bu pas olayini nasil yapicaz bi arakadasa sordum dedi sprey var al onu pasli yerlere sur daha fazla curumesin sen ne onerirsin ................

cokta muhim deil aciksai beim araba 2000 ,model artik 10 yil olmus biraz pas olmasi normal ama iste oda olmasin istiyom sagol

Pasın tam nerelerde olduğunu görsem tam olarak ne yapacağını söylerim. Ama anlattığından yola çıkarak kaputun altında, çerçeve kısımlarındaki civataları diyorsun sanırım. Tahlliye oluklarının etrafındaki yerlerde ıslanma olduğundan pas yapar.

Aslında en temizi bir gününü ayırıp ilgilenmek. Arkadaşının dediği pas sökücü sprey doğrudur. Ama daha fazla paslanmasını önlemez. Paslı bölgeyi önce zımparalayıp pasdan arındırıp astar atıp boyayacaksın ki daha pas olmasın. Tabi civatalar için çok extrem bir uygulama. Fazla takılma derim

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

şöyle eski bi mustang veya supra bulsak

Üstad
    Tecrübe Puanı
    17

Yurtdışından araba getirmek istediğinizde aracın CIF bedeli üzerinden %150 vergi veriyoruz.
    Buna Kaynak Kullanım Fonu gibi abuk sabuk vergiler de eklendiğinde,
    Amerikada 16 yaşında çocuğun bindiği arabaya biz 46 yaşında biniyoruz !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)