Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: f1 ile izinsiz çalışma

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart f1 ile izinsiz çalışma

Benim merak ettiğim bir konu var.J1 vizesi ile gidenler 2. işi bulabiliyor da neden F1 ile gidenler çalışma izinleri olmadıkları için iş bulamıyorlar.Yani J1 ile gidenler, çalışma izinlerini sadece şirketin verdiği işte kullanmak zorunda değiller mi_? İkinci iş yasal oluyor mu_? Eğer yasal değilse neden işverenler J1 lı öğrencilere iş veriyorda neden F1 lı öğrencilere iş vermiyor.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

sokratesin önermeleri gibi , hadi cevapla azuhazu
    and i wonder, if you ever wondered the same. and i still wonder..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Adi ustunde J1 calisma vizesi, F1 ogrenci vizesi. Eger F1 vizesi alanlara calisma izni verilmis olsaydi herkes onu alip abd de calisirdi. Ki alinca 5 yillik aliyorsun. Ucuzundan bi okula yazil. Okula gitme devamli calis.
    Sometimes memories can kill...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı manhattan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adi ustunde J1 calisma vizesi, F1 ogrenci vizesi. Eger F1 vizesi alanlara calisma izni verilmis olsaydi herkes onu alip abd de calisirdi. Ki alinca 5 yillik aliyorsun. Ucuzundan bi okula yazil. Okula gitme devamli calis.

tamam da J1 ile giden adam kafasına göre istediği işte çalışsın o zman.Benim bildiğim çğrencinin şirketin verdiği işte çalışmak zorunda olduğudur.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı casanova21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamam da J1 ile giden adam kafasına göre istediği işte çalışsın o zman.Benim bildiğim çğrencinin şirketin verdiği işte çalışmak zorunda olduğudur.
    Oyle birsey yok,sana vize saglayan isverenin isinde calistigin surece J1 vizesinde ikinci iste calisabilirsin.Teknik olarak F1 vizesinde de calisabiliyorsun.Yani sadece okul icerisinde.Aynen TR de calisildigi gibi.Bildigim kadariyla H vizesinde ikinci bir iste yasal olarak calismak yasak.Ayrica Amerikada sen calismak istedikten sonra yasal olmayan yollada calisabilir sana essek muamelesi yapacak cok kisi bulunabilir.Nede olsa adamlara mahkumsun, F1 vizen var ama calisma iznin yok artik uc-bes dolara calisacaksin mecburen.
    Peki.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ISten kovulunca zaten kafana gore is ayarliyorsun, istedigin isde calisiyorsun. Yada buradayken kendin bireysel olarak is ayarlayabilirsin.

Illa sirketin verdigi iste calisma zorunlulun yok. Ama giderken is garantinin olma zorunlulugu var.

Is bulamazsan ne olacak turkiyeye mi doneceksin. Isin garantisini kimse veremez sana.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

F-1 vizesi ile kampus icinde 20 saatten fazla olmamak kaydiyla calisabiliyorsun. J-1 vizesine farkli bir yasal sinirlama getirilmediginden vizeyi alma surecinde kontratinin oldugu firmada calismak kosuluyla baska bir ikinci iste de YASAL olarak calisma sansin var. F-1 in calisamamasi gayet normal. Arada amac farki var. Biri WORK and travel, digeri STUDENT. Bu yuzdendirki universitelere kabul alirken essek yukuyle hesabi olan birinin size sponsor olmasini istemektedirler.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oyle birsey yok,sana vize saglayan isverenin isinde calistigin surece J1 vizesinde ikinci iste calisabilirsin.Teknik olarak F1 vizesinde de calisabiliyorsun.Yani sadece okul icerisinde.Aynen TR de calisildigi gibi.Bildigim kadariyla H vizesinde ikinci bir iste yasal olarak calismak yasak.Ayrica Amerikada sen calismak istedikten sonra yasal olmayan yollada calisabilir sana essek muamelesi yapacak cok kisi bulunabilir.Nede olsa adamlara mahkumsun, F1 vizen var ama calisma iznin yok artik uc-bes dolara calisacaksin mecburen.

Ben mezun oldum.eğer wat ile gidersem 3 ay sonra donmek zorunda kalırım.Benim amacım 1 yıldan fazla kalmak orda.Bu yüzden f1 ile gidiyorum.Yanımda goturceğim para 1000 dolar.Bu yüzden 1 ay içinde iş bulmak zorundayım.gecen yıldan social number war.ona güveniyorum.Aksi halde 1 ay sonra donmek zorunda kalacam yada ny a gidip pedicap yapacam.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Arkadasim, diyelim aldim F1 vizeni gittin okuluna basladin.Sonra sosyal guvenlik numarana guvenip calisirim diyorsun.Sosyal guvenlik numaranin olmasi senin calisabilecegin anlamina gelmiyorki.Hadi diyelim bir is buldun numarani verdin adamlara,gocmenlik burosundakiler yapisir yakana hemen.Hem F1 vizen var hemde sanki yasalmissin gibi numarani verip calismaya basliyorsun.Umarim anlamissindir ne demek istedigimi, yoksa basin iyi bir belaya girer yani.Eger wata gidersen belki ordayken kendine internship isi bulabilirsin olmadi parayla sirkete basvurursun amerikadayken.
    Peki.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadasim, diyelim aldim F1 vizeni gittin okuluna basladin.Sonra sosyal guvenlik numarana guvenip calisirim diyorsun.Sosyal guvenlik numaranin olmasi senin calisabilecegin anlamina gelmiyorki.Hadi diyelim bir is buldun numarani verdin adamlara,gocmenlik burosundakiler yapisir yakana hemen.Hem F1 vizen var hemde sanki yasalmissin gibi numarani verip calismaya basliyorsun.Umarim anlamissindir ne demek istedigimi, yoksa basin iyi bir belaya girer yani.Eger wata gidersen belki ordayken kendine internship isi bulabilirsin olmadi parayla sirkete basvurursun amerikadayken.
    Benim gittigim okulda F1 vizesiyle gelipde calisan bi cok kisi vardi. Hatta turklerin %70 i calisiyordu. Bi arkadasda ssn number i olan birinin kartiyla calisiyordu.

Risk var ama Nyde yakalanmak biraz zor gibi. Gerci pedicap olunca bazen hatali yerde surunce falan polis kimlik soruyor. O zaman yakalanirsin

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

F1 vizesiyle kacak calisiliyor , F1 li Turklerin cogu kacak calisiyor burda sorun yok ama hem calisma izni olmadan,hem de sosyal guvenlik numarani kullanarak calisirsan devlet karsilastirip gordugunde yandin marmara cirasi gibi.Bir de vergi odemeyeceksin calistigina.
    Peki.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Yeri gelmisken bende bir olay anlatayim. Arkadasin biri wat ile abd ye gelip 3 ayin sonunda ny da f1 icin basvuruyor. kabul almiyor ustune ustluk 1 ya da 2 hafta tam hatirlayamiyorum ulkeyi terk etmesi isteniyor. Bu akilli cikip texas a gidiyor sansimi bir de orada deneyeyim diye. Tekrar basvuruyor f1 e. Sabahin 5 inde gocmenlik burosu polis esliginde gelip cocugun bavulunu bile toplamasina izin vermeden alip aynen airporta goturuyor. Sonra da attaaa Turkiye. Ikinci olayda soyle gelisiyor. Biri kiz biri erkek bir cift var. bunlar abd ye geliyor f1 ile. yanilmiyorsam texas ta yine. Is buluyorlar disarida aynen azuhazu nun dedigi gibi ssn ile. Aradan 2 3 ay geciyor. Okula da gitmiyorlar artik fazla cunku okul anlasmali yalnizca parayi oduyolar, neyse gocmenlik bir arastiriyor bunlar kacak calisiyor. Aynen yine sabahin 2 si ya da 3 u kapiya dayaniyolar apar topar sinir disi. Yani aman diyim kacak is yapmayin bi daha ne ulkeye sokarlar ne de diyecek bi lafiniz kalir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ne demek istediğini anladım.Ama usada çalısan 20 milyon kacak göcmen war.Dediğin gibi çok ucuza çalısacam belkı ama yapacak bişey yok artık.Senin dediğin gibi belki internship is bulup calısabılırım ama onu bulacağımda garantı deıl.Ayrıca wat için de artık cok geç.Benim ny ta tanıdığım tum ogrencıler kacak calısıyordu.Polislerden cezada yiyorlardı ama kimsenin atıldıgını gormedım.Ayrıca ogrencı olmayıpta kacak yasayanlarla da tanıstım.Hatta pedicap yaparken birlikte tutuklanmıstık.Sabahı ıkımızıde mahkemeye cıkartıp serbest bırakmıslardı.Tabi ki bu benım kesınlıkle sınırdısı edılmeyeceğım anlamına gelmıyor.Yani dişli birisine denk gelırsen atılma olasılıgın war.Allah sonumuzu hayır etsın ne diyim....

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ne demek istediğini anladım.Ama usada çalısan 20 milyon kacak göcmen war.Dediğin gibi çok ucuza çalısacam belkı ama yapacak bişey yok artık.Senin dediğin gibi belki internship is bulup calısabılırım ama onu bulacağımda garantı deıl.Ayrıca wat için de artık cok geç.Benim ny ta tanıdığım tum ogrencıler kacak calısıyordu.Polislerden cezada yiyorlardı ama kimsenin atıldıgını gormedım.Ayrıca ogrencı olmayıpta kacak yasayanlarla da tanıstım.Hatta pedicap yaparken birlikte tutuklanmıstık.Sabahı ıkımızıde mahkemeye cıkartıp serbest bırakmıslardı.Tabi ki bu benım kesınlıkle sınırdısı edılmeyeceğım anlamına gelmıyor.Yani dişli birisine denk gelırsen atılma olasılıgın war.Allah sonumuzu hayır etsın ne diyim....
    Umarim hersey istedigin gibi gider arkadasim. Isin zor gibi kolay gelsin. Dikkatli olmakta fayda var her zaman. Bence ne yaparsan yap gidipte bir Turkun yaninda kacak calisma. Hemsehri hemsehriyi olayi olur kesin.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

ssn i sisteme girince zamanı geçtiyse hemen anlaşılır.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaslar ben de bişi sorucam ıntern üm su an.. Vizem j1.. fakat 2. iş bulmam yasal değilmiş program gereği oyle mi???caktrmadan iş bulup undertable calısabılırmısım var mı fıkrı olan???

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

internship wat gibi degil sadece ilk gittigin iste calisabilirsin..kacak olarak her turlu calisabilirsin ama sakin yakalanma isverenine eger yakalanir da sponsora sikayet edilirse programin iptal ediliyor...gizli ve kacak olarak istedigin her yerde calisabilirsin...

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

benim bildiğim kadarıyla j1 vizesi çalışmak için alınan vize. dolayısıyla iş bulabildiğin hr yerde çalışabilirsinz.

BannedUser
    Guest

Alıntı axiboy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim bildiğim kadarıyla j1 vizesi çalışmak için alınan vize. dolayısıyla iş bulabildiğin hr yerde çalışabilirsinz.
    Yanlışlık olmasın arkadas İntership gidiyor WAT değil.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)