Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: birkaç soruu

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Red face birkaç soruu

Merhaba arkadaşlar. Ben ve sevgilim global group şirketine taa haziran ayında kaydolduk bu seneki wat için. aralık ayının sonu ocak ayının başı gibi işimiz belli oldu. orlandoda swan and dolphin otelde housekeeper olacağız.biz bu işi seçerken memnun kaldık ama işverenle ne bi görüşme oldu ne de başka bişey. sadece şirketin demesiyle işimizin bu olduğunu biliyoruz.danışmanımızla telefon görüşmesi yapıyoruz ocak ayının ortasından beri ds belgesi bekliyo. iş sözleşmesi falan imzalamadık daha. artık bu durum beni endişelendirmeye başladı. bgn forumda okudum bikaç şey ds formları geç geliyomuş ekstradan para istiyolarmış falan henüz bi para isteme meselesi gerçekleşmedi ama içim rahat değil. önceden gidenler beni bi aydınlatsın ltfen bu durum normal mi ne yapmam lazım? bir de bu arada 26 martta ankaradaki konsolosluk açılacakmış vizeyi ordan alacakmışız bize 26 marta vize günü alacaktı danışman. ds gelmeden nasıl olacak bilmiyorum. lütfen yardım edin bilgilerinizi paylaşın

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

dostum oturduğun yerden sadece beklersen tabiki olmaz. gerekirse hergün arayacaksın danışmanını. sevgilimle beraber diyorsun yani kabataslak en azından 10bin lira ayırdınız wat için. bu da bırak her gün aramayı. danışmanını boğazlama hakkı bile verir sana. ben derimki ilk işin danışmanını ara hatta ve hatta git yüz yüze görüş. mülakatsız iş nasıl veriliyor ben ilk defa duyuyorum (belki de vardır ben yanlış biliyorumdur) en azından skype ile görüşme yapılıyor nitekim ben skype ile görüştüm işverenimle

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

kafam çok karışık ya. vize başvuru ücreti olarak 55 $ yolladık biz ama yine forumdan edindiğim bilgilere göre 140$ lık dekont ve 30$ mı ne sevis ücreti varmış bizden niye az aldılar daha alacaklarmı o zaman 55 i niye gönderdik falan. off sinir oldum şu anda ya yarın arıcam kesin

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

dostum 55 dolar ve 140 dolar doğrudur bende 55i ödedim 140ı da bugün yarın yatıracağım 23 marttaki görüşme için. ama servis ücreti hakkında bilgim yok. dediğim gibi git ve yapış yakasına danışmanın. sana net konuşsun. beni iş verenimle görüştür de. somut birşeyler görmek istiyorum de. sırf o gerizekalı biraz prim kazanacak diye sizi iğrenç bir yere göndermelerine razı gelme. boş boş oturma

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

ya bize hiç bahsedilmedi 140 dolardan ben forumdan öğreniyorum sinir oldum acaba şimdi arasam ayıp olur mu ben kastamonudayım şirkket ankarada olduğu için öyle görşemiyorum sürekli 2 kez gittim genelde netten oluyo ondan boşladılar beni galiba

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı yavru_penguen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kafam çok karışık ya. vize başvuru ücreti olarak 55 $ yolladık biz ama yine forumdan edindiğim bilgilere göre 140$ lık dekont ve 30$ mı ne sevis ücreti varmış bizden niye az aldılar daha alacaklarmı o zaman 55 i niye gönderdik falan. off sinir oldum şu anda ya yarın arıcam kesin
    yavru penguen sorunsuz bir wat geçirirsin umarım.. iyi seviyede ingilizce gerekmeyen işlerde, işveren mülakat yapmak istemezse, fuarsız, skype vb işverenle görüşmeden iş ayarlanabiliyor... verdiğin 55$ doların, 20$ vize randevu ücreti, 35$ sevis ücreti snn 140$'lık TEB bankasına yatıracağın vize görüşme ücreti var...

DS-2019 gelmeden vize randevusu alınmıyor.. bende DS bekliyorum en kısa sürede gelir umarım hergün danışmanını ara sık boğaz et...
    Konu Aysin tarafından (15-03-2012 Saat 02:28 AM ) değiştirilmiştir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

aysin teşekkür ederim içimi biraz olsun rahatlattın birşey bilmemek kötü gerçekten. sen ne kadar zamandır ds bekliyorsun

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Aysin merhaba. ben işim için işverenle görüştüm. iş sözleşmesini kendi bölümünü imzalayarak göndermiş ama ds2019 belgem 1 hafta içinde gelecekmiş. yine de danışmanım 23 mart 11.15e vize randevumu aldı herhangi bir sıkıntı olmadı. bir de TEB bankası alıyor sadece dedi. acaba şirketten şirkete fark gösteriyor mu sen bilirsin.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı yavru_penguen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aysin teşekkür ederim içimi biraz olsun rahatlattın birşey bilmemek kötü gerçekten. sen ne kadar zamandır ds bekliyorsun
    15 gün fln oluyor.. işverenim bu sene ilk defa wat öğrencisi alacak umarım sorun yaşamam...

Alıntı Calippo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aysin merhaba. ben işim için işverenle görüştüm. iş sözleşmesini kendi bölümünü imzalayarak göndermiş ama ds2019 belgem 1 hafta içinde gelecekmiş. yine de danışmanım 23 mart 11.15e vize randevumu aldı herhangi bir sıkıntı olmadı. bir de TEB bankası alıyor sadece dedi. acaba şirketten şirkete fark gösteriyor mu sen bilirsin.
    calippo DS belgen basılmış büyük ihtimalle kargoda geliyodur şuan danışmanın o yüzden randevu almıştır.. ben yanlış hatırlamışım arkadaşlar ya 2 yıldır fortis banka yatırıyodum.. fortis ve TEB birleşmiş.. bu sene TEB'e yatırılıyormuş.. şirketle bir ilgisi yok para konsolosluğun hesabına yatırılıyor.. herkesin aynı.... vize görüşmesine gitmeden DS 160 formu dolduracaksınız şu video işinize yarayabilir DS-160 Formu Nasıl Doldurulur? - YouTube

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

danışmanım ds160 belgeni ben dolduracağım dedi. aman Allah'ım ne kadar şanslıyım bu arada verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim Aysin

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı Calippo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dostum oturduğun yerden sadece beklersen tabiki olmaz. gerekirse hergün arayacaksın danışmanını. sevgilimle beraber diyorsun yani kabataslak en azından 10bin lira ayırdınız wat için. bu da bırak her gün aramayı. danışmanını boğazlama hakkı bile verir sana. ben derimki ilk işin danışmanını ara hatta ve hatta git yüz yüze görüş. mülakatsız iş nasıl veriliyor ben ilk defa duyuyorum (belki de vardır ben yanlış biliyorumdur) en azından skype ile görüşme yapılıyor nitekim ben skype ile görüştüm işverenimle
    Açılan konuda şirketin eleştirilebilecek yanları olabilir fakat toplamda 10.000 TL'lik bir giderin olması kimseye birilerinin yakasına yapışabileceği hakkını vermez. Eğer ortada bir dolandırılma söz konusu yasal çerçevede her türlü hak aranabilir ama bu söylem ya da tavsiye hoş değil. Çünkü ortada bunu yapmasını gerektirecek bir şey yok. Kimse kimsenin 5-10 Bin TL'lik kölesi değil sonuçta.

Firmalara ve öğrencilere tavsiye şu olmalı:

Firma: Öğrenciye süreç hakkında tüm bilgilendirmeyi yapmalı. En azından elinde süreç ile ilgili özet geçebileceği ve yapılan harcamaların nerelere gittiğini hangi zamanlarda ödenmesi gerektiğini açık ve net bir şekilde belirten yazısı olmalı. Öğrencinin durumu ile ilgili bilgilendirmeyi yine ara ara açık bir şekilde yapmalı. Öğrenciyi ümitlendirecek reelde var olmayan vaadler, sonrasında gereksiz tartışmalara neden olabilir.

Öğrenci: İşlemler ve geçeceği basamaklar konusunda net bir bilgiye sahip değilse danışmanından öğrenmeli. istenen evrakları zamanında ve eksiksiz tamamlamalı.

Bu tür konularda yorum yapma taraftarı değilim fakat aday arkadaşın henüz neyi nereye yatıracağını bilmemesi ya da merak edip öğrenmemesi üzüntü verici bir durum. Üstelik çok erken bir vakitte kayıt olarak olası mağduriyetlerin önüne geçme çabası takdire değer. Belli ki işini temiz ve sorunsuz halletmek istiyor. Fakat kendisine tavsiyem süreç ile ilgili bir özet istemesi olacaktır.
    admin (at) turkishwat.net

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

arkadaşın şirketini bilmiyorm belkide dolandırıcılık vardır bilemeyiz. bu devirde 10 lira için insan öldürüyorlar 10 bin lira için danışmanını sık boğaz etmiş çok mu? sonuçta 10 bin lira sokakta bulunmuyor. gerçekten amacım kimseyle tartışmak değil ama parayı alırken canım cicim aldıktan sonrada ilgide gözle görülür şekilde azalma yaşayan arkadaşlara çok canım sıkılıyor. Allah'a şükür benim başıma böyle birşey gelmedi inş kimseye de gelmez.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı shinoda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Açılan konuda şirketin eleştirilebilecek yanları olabilir fakat toplamda 10.000 TL'lik bir giderin olması kimseye birilerinin yakasına yapışabileceği hakkını vermez. Eğer ortada bir dolandırılma söz konusu yasal çerçevede her türlü hak aranabilir ama bu söylem ya da tavsiye hoş değil. Çünkü ortada bunu yapmasını gerektirecek bir şey yok. Kimse kimsenin 5-10 Bin TL'lik kölesi değil sonuçta.

Firmalara ve öğrencilere tavsiye şu olmalı:

Firma: Öğrenciye süreç hakkında tüm bilgilendirmeyi yapmalı. En azından elinde süreç ile ilgili özet geçebileceği ve yapılan harcamaların nerelere gittiğini hangi zamanlarda ödenmesi gerektiğini açık ve net bir şekilde belirten yazısı olmalı. Öğrencinin durumu ile ilgili bilgilendirmeyi yine ara ara açık bir şekilde yapmalı. Öğrenciyi ümitlendirecek reelde var olmayan vaadler, sonrasında gereksiz tartışmalara neden olabilir.

Öğrenci: İşlemler ve geçeceği basamaklar konusunda net bir bilgiye sahip değilse danışmanından öğrenmeli. istenen evrakları zamanında ve eksiksiz tamamlamalı.

Bu tür konularda yorum yapma taraftarı değilim fakat aday arkadaşın henüz neyi nereye yatıracağını bilmemesi ya da merak edip öğrenmemesi üzüntü verici bir durum. Üstelik çok erken bir vakitte kayıt olarak olası mağduriyetlerin önüne geçme çabası takdire değer. Belli ki işini temiz ve sorunsuz halletmek istiyor. Fakat kendisine tavsiyem süreç ile ilgili bir özet istemesi olacaktır.

shinoda söylediklerinde çok haklısın.. watla amerikaya giden öğrenciler genelde daha önce yurtdışı deneyimi olmayan, ve bu konuda kulaktan dolma sağdan soldan duyduklarıyla bilgisi olan kişiler.. sağdan soldan duyulanlarda bilmem kim alaskaya gitmiş 15bin dolar kazanmış.. başkası miami'ye gitmiş kaç tane hatun götürmüş böyle şeyler konuşuluyor..... hatta bir şirketin danışmanından biz sadece hazırlık ve 1. sınıfları gönderiyoruz onlar keklik gibi ne dersek inanıyolar fazla soru sormuyolar tarzı birşeyler söylediğini duymuştum... şirketlerde, danışmanlarda, öğrencilerde eleştirilecek yanlar mevcut...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

Bence tüm şirketler daha önce giden öğrencilerin janjanlı fotoğraflarını göstermeden, kaç para kazandıklarını söylemeden önce şu açıklmayı yapmalıdır; insanlar hayal kırıklıkları yaşıyor, şirketler tarafından yanlış eksik bilgilendiriliyor....

Work and Travel müşteri memnuniyeti yaratmaya çalışılan bir turistik gezi programı değil, kültürel değişim tabanında bir çalışma programıdır. İşverenler ve o işletmelerde çalışan diğer kişiler, gelen öğrencileri misafir olarak değil, hangi üniversitede ve hangi bölümde okuduğuna ya da başarılarına bakmaksızın bir çalışanları olarak algılarlar; onlardan mesai saatlerinde üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yapmalarını isterler. Bu işveren ve diğer çalışanlardan fazla bir misafirperverlik beklemek yersiz olacaktır.

Öğrenci, work and travel programını bir gezi programı gibi değil gerçek hayatın bir parçası olarak benimsemek durumundadır. WAT süresince işi, evi,iş arkadaşları gibi bir çok farklı alanda sorunlarla karşılaşması olasıdır. Bu sorunlar karşısında sponsor firmalardan destek alarak problemlerini çözmeleri, ek olarak bir çoğu ile de bir reşit olarak tek başlarına mücadele etmeleri gerekmektedir. Program öğrenciyi eğlendirmeyi değil, onu gerçek hayatla tanıştırmayı amaçlamaktadır.

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı Aysin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence tüm şirketler daha önce giden öğrencilerin janjanlı fotoğraflarını göstermeden, kaç para kazandıklarını söylemeden önce şu açıklmayı yapmalıdır; insanlar hayal kırıklıkları yaşıyor, şirketler tarafından yanlış eksik bilgilendiriliyor....

Work and Travel müşteri memnuniyeti yaratmaya çalışılan bir turistik gezi programı değil, kültürel değişim tabanında bir çalışma programıdır. İşverenler ve o işletmelerde çalışan diğer kişiler, gelen öğrencileri misafir olarak değil, hangi üniversitede ve hangi bölümde okuduğuna ya da başarılarına bakmaksızın bir çalışanları olarak algılarlar; onlardan mesai saatlerinde üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yapmalarını isterler. Bu işveren ve diğer çalışanlardan fazla bir misafirperverlik beklemek yersiz olacaktır.

Öğrenci, work and travel programını bir gezi programı gibi değil gerçek hayatın bir parçası olarak benimsemek durumundadır. WAT süresince işi, evi,iş arkadaşları gibi bir çok farklı alanda sorunlarla karşılaşması olasıdır. Bu sorunlar karşısında sponsor firmalardan destek alarak problemlerini çözmeleri, ek olarak bir çoğu ile de bir reşit olarak tek başlarına mücadele etmeleri gerekmektedir. Program öğrenciyi eğlendirmeyi değil, onu gerçek hayatla tanıştırmayı amaçlamaktadır.

İşte anlatmaya çalıştığımız şeylerin bir kısmı da tamamen bu yazdıkların gibi. Güzel özetin için teşekkür ederim.
    admin (at) turkishwat.net

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Alıntı Aysin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Şu ana kadar gördüğüm en iyi wat yorumu gerçekten.Bu bilinçle gidilirse programdan çok daha fazla verim alınacağını düşünüyorum.

BannedUser
    Guest

Aysin güzel yazmıssın eline sağlık soylediklerine birebir katılıyorum. Fakat kimsede parası ile rezil olmak istemez. Sirketler üzerine düseni yapmak zorunda ogrencinin bu programı bilmemesi dogaldır. Onlara bu programı anlatmak sirketlerin isidir. Simdi sirket arkadasa 140 dolar yatırılacagını soylemediyse sevis pin nedir bilmiyorsa bu arkadasın değil sirketin sucudur.

Sponsor konusuna gelince sirketlerin en sevdiği seyi atmıssın ortaya. Ben parayı sponsora mı verdim de sponsoru arayım bana o sponsoru bulanda şirket. Eger bir sorun cıkarsa orada bunu cozecek olan kişide şirket olmalı. Oraya gitmeden hangi sirket acaba diyo ki sponsorun telefonu su orayı arayınca karsına Ali Mehmet cıkacak o sana yardımcı olacak.

Arastırmayı ben yapayım. Evi ben bulayım. Magdur olunca cozum uretme gayreti gosteren ben olayım yok oyle sey. Cogu ogrenci zaten bilmiyor programın ne oldugunu biz bile hala tartısıyoruz. Ogrenci kapıdan girince dil ogrenmek istiyorsa en guzel dil programı olur. Eglenmek isterse en guzel eglence. Para kazanmak isterse calısma programı. Herkes ne ısterse ona gore serbet veriyor sirket.

Ogrenci programı bilmiyorda ondan magdur oldu. Ne guzel bahane yaa. İyide adam nereden bilsin anlatmazsan. DS2019 nedir vize sureci nasıl işler. Arastıracakta nereden arastıracak. Buradan mı ? Bizde elimizden geldiğince yazıyoruz fakat burada da yanlış bilgi paylasan birsürü kişi var.

Aysin örnek vericem ama kusura bakma mesela ds2019 gelmeden vize randevusu alınmaz demissin. DS 2019 olmadan vizeye girilmez ama ogrencinin pasaportu varsa vize randevusu alınabilir. DS 2019 olması sart değil.

Ayrıca danısmanı bogazlamadan kasıt sıkıstır demek. Tamamen katılıyorum ogrencinin yapması gereken surekli danısmanı aramak ve bilgi almak. Cunku her sırkette ortalama 4*5 kısı calısır 200 kısı gonderse adam bası 40-50 kısı eder. Siz ulasın siz sorun. Gerci goruyoruz kimdi o biri yazmıstı. Adamı aradım soru sordum bir dovmedigi kaldı yazmıstı. Hah işte oyle adamların cidden bogazını sıkın.

Konu BannedUser tarafından (15-03-2012 Saat 08:35 AM ) değiştirilmiştir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Sevgili arkadaşlar konuya bi açıklama getireyim ben wat programını çok uzun zaman önce araştırmaya başladım ve bilinçsizce başvuruda bulunmadım şirket seçimi yaparkende çok şirketle görüşüp burayı seçtim. programın içeriğini ne olup olmadığını biliyorum. bugün aradım danışmanımı o yüzden açıklama yapmak istedim.
    şirkete biz haziran ayında kaydolmuştuk ve o zaman bize bütün süreci içeren bi mail atmışlardı ben o maili unuttum 140 $ mevzusu orada yazıyormuş bu benim ihamlkarlığımdan oldu. ve sponsorların ds formlarına yaptıkları zammı bize hiçbir şekilde yansıtmadılar onuda söylemek isterim şimdi başta şirketi biraz karalıyormuşum gibi oldu da düzeltmek istedim.
    cevaplar için herkese tsk ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)