Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 58 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: wat 2008 planlari

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arrow wat 2008 planlari

merhaba arkadaslar,ben yeni uye oldum forumunuza ve cok begendim aradigim bir cok soruya yanit buldum..seneye wat ile bende abd yolcusuyum,benden baska gitcek arkadaslar varsa konusmak fikir alisverisinde bulunmak isterim sehir ve is konulari vb.. wat 2007 yolcularina bol eglenceler...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    18

Valla ben de su an Abd de olmama ragmen simdiden dusunmeye basladim. Kararim seneye de gitmek tabiki bir aksilik olmazsa ama kararsiz kaldigim nokta isi kendim mi bulsam yoksa sirketle mi gitsem. Bu sene umdugum kadar para kazanamadigim icin Alaska dusunuyorum. Sonraki sene de California D Genel olarak Abd ye gitmek, orda yasamak, calismak hic de korkulcak gibi birsey degilmis ki ilerki senelerde cok daha rahat olurum...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yakuza bu sene nerdesin? bide hangi sirketle gittin abd ye?is konusunda sirketlere guvenebilirmiyiz,mesela sen suan ne is yapiyosun?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bu iş ilk bakıldığında bana çok tefarruhatlı gibi görünüor bi sürü belge başvuru vize uçak ama yinede oraya gitmeye değer diye düşünüorum....

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    18

Su an Floridada Navarre Beach diye ufak bi sahil kasabasindayim. Mc Donaldsda calisiyorum. Kaldigim ev super daha 2. senesiymis garajli vs filan her sey var. Is yeri desen oradaki Mcler arasinda en yogun restoran ve calisan sayisi cok fazla, arkadaslik kurma sansi ve eglence cok oluyor, tabi eglenceye vakit bulabildigimiz zamanlarda Haftada 8$ dan 40 saat calisiyorum idare ediyor, 2. is aradim ama malesef kimse 1-2 ayligina isci aramadigi icin bulamadim. Arada bir beach, walmart, kutuphane ve destindeki unlu gece kulubu Nighttown yapioruz, vakit iyi geciyor diyebilirim. Ama onerim gideceginiz sirketi ve isi cok iyi secmeniz ve kayitlarda biraz hizli davranmaniz. Sirketim Ozman, gayet de memnumum seneye de is yerlestirmeli gidersem ayni sirketle giderim. Siz de WATla abd dusunuyorsaniz en gec Ocak sonu gibi kayit olmaya calisin ve isi is fuarindan is verenle goruserek secin. Gerisi geliyor zaten. Formlar ugrasmasi cok teferruatli ve yorucu gercekten ama ucaga binip yolculuga baslayinca unutuyorsun ve degecegini goruyorsun. Umarim sizler de guzel bir Wat seruveni yasarsiniz

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

saolasin verdigin bilgiler icin yakuza. bizde ocaga kalmadan kayit yaptirmaya dusunuyoruz ama sirket seciminde kararsisiz tabi onuda halletcez insallah.isi is fuarindan is verenle secmek olayini biraz acabilirmisin acaba? bu konuda senden baska bize cevap yazan yok ondan tek guvencemiz sensin, o sekilde is secimi nasil oluyor?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    18

Sectigin sirket Abdli is verenlerle seni yani iscileri bulusturan job fairlar duzenliyor. Benim gittigim sirket 4 veya 5 defa jobfair duzenlemisti. Sixflag Alliance Abroad, Palace Entertainment, Disneyland, .... vs den bir suru sirket yetkilileri gelmis ogrencilerle karsilikli konusma mulakat yapma firsati bulmustu. Boylece sen de kafanda olusan sorulari oranin havasini suyunu nerde kalacagini her seyi sorarak is sozlesmesini imzalama firsati buluyorsun.(Tabi is verenin seni secmeme begenmeme ihtimali de var ) Anlasmis oldugun wat sirketinin sana gosterdigi is sozlesmesini okuyarak sadece bir kagit araciligiyla ise secildigini bilmektense isi sana sunan yetkiliyle direk olarak muhattap olarak seciyorsun. Is sozlesmesine gelen yetkililer direk patron degil ama en azindan calisacagin isi, sirketi, calisacagin sehri bilen insanlar. O yuzden is fuarlari araciligiyla is secmek daha mantikli bence, boyle yapmanizi oneririm.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

isallah bizim sececegimiz sirkette job fairler duzenler de dedigin gibi is konusu daha garanti olur. erken basvuru yaparsak istedigimiz sehir ve isi secebiliriz degil mi? kalacak yer konusunda sirketler garanti veriyormu?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

[QUOTE=mommuma;5148]isallah bizim sececegimiz sirkette job fairler duzenler de dedigin gibi is konusu daha garanti olur. erken basvuru yaparsak istedigimiz sehir ve isi secebiliriz degil mi? kalacak yer konusunda sirketler garanti veriyormu?[/

şimdiden acele edip planlar kurma daha seneye çok var..giden arkadaşlar geri döndiğünde herkes zengin bir bilgi dolluluğuyla sana yardımcı olabilirler..bende geçen sene planlar kuruyordum. ama sonra fazlada üstüne düşmeye gerek olmadığını amerkaya gelince anladım..sakın şimdiden bir şirkete gidip kayıt yaptırıp evrak falan imazalama.şirket seçimi çok önemli...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

haklisin zaten herkes sirket seciminden sikayetci acele etmemek lazim..ben erken basvuru yapacagim ama tabiki bu kasim araliktan once olmaz simdiden wat konusunda biseyler ogreneyim istiyorum arkadaslarin tecrubelerinden yararlanmaya calisiyoruz

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar campUSA 'ye katılan varmı?bilgi verirmisiniz?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaşlar iki kere abd organizasyonu düzenlemiş biriyim. türkiye de herhangi bir şirkete bağımlı değilim.
    south carolina/ myrtle beach e iki kere gittim. oranın en büyük şirketi olan burroughs and chapin sponsorluğunda 5 ayrı işte çalıştım. bu sene yüksek lisansı kazanırsam seneye soluğu gene orada almayı planlıyorum. ancak organizasyonu kendim düzenlemek konusunda kararsızım. yaşıtlarımın çoğu türkiyede çalışıyorlar ve okulları bitti. 2004 yılında 15, 2005 yılında 25 arkadaş beraber gittik oraya. ve parasını çıkarmadan dönen olmadı. çoğumuz bavullar dolusu alışveriş yaptık ve üzerine daha da para bıraktık. tabi bu biraz da bizim firmamızdan kaynaklanıyordu. bize çok yardımcı oldular.
    burroughs and chapin in insan kaynakları müdürü değişti o yüzden pek emin değilim organizasyon konusunda ama kesinlikle gideceğim yer orası olacak.

Myrle beach çok güzel, küçük bir tatil yeridir. tam bir eğlence ve alışveriş cennetidir. yazın şehirde çalışan elemanların %90 ı wat öğrencileridir. fransız, rus, bulgar, ispanyol öğrencilerin ağırlıkta olduğu bir yer. ama yaklaşık her milletten genç arkadaşlar var. eğlence mekanları çok güzeldir. gitmek istememin de en büyük sebebi bu zaten.

benimle beraber gelebilecek, oda arkadaşı olabilecek, beraber araba alabileceğimiz (daha önce 450 dolara bir for aerostar minibüs almıştık), gezip eğlenebileceğim arkadaşlarla görüşmek isterim. abd konusunda çok tecrübeli bir insan olarak elimden gelen her yardımı yapabilirm.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yozmen hangi sirketle gittin? bide hangi iste calistin.. ben ve 4-5 arkadasim seneye kesinlikle amerikada olacagiz ama sirkete ve ise karar vermedik tabiki henuz..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

türkiye den bir şirketle gitmedim. dediğim gibi organizasyonu kendim düzenledim bir arkadaşımla beraber.

şirketimiz burroughs and chapin idi. south carolina/myrtle beach ve civarının en büyük şirketidir. bir çok eğlence parkları ve şirketlerin sahibi bir firmadır.

2004 ve 2005 yıllarında bu firmayla anlaştık ve 2004te 15, 2005te 25 arkadaşa sponsor olmayı kabul ettirdik. gidince hepimizin işleri hazırdı. bunu yapmamızın amacı buradaki firmalar hakkındaki olumsuz şeyleri bilmemiz ve bu işi kendimiz yaparsak daha ucuza getirebilmemizdi. ilk sene biraz çekindik ama gördük ki çok iyi bir iş başardık. neyse yani, seneye gidersem belki bu yolu deneyebilirm tekrar. ik müdürü ahbabımız değiştiği için hala kararsızım org. konusunda. ama bu iş kendim halledersem kişi başı masraf 800 doları geçmeyecek.

birçok hostel olduğu için kalacak yer problemi yok. 4 kişilik bir odanın haftalık max. fiyat 300 dolar.
    çalıştığım işler şöyle;
    1- 2004'te pavilion amusement park- ride operator (eğlence parkında makina operatörlüğü)(malesef bu çok eski park geçen sene yenisi yapılmak üzere yıkıldı. her sene en az 200 öğrenci istihdam eden bir yerdi burası)(7$)
    2- 2004'te nascar speedpark - ride operator and attendant (7 go-kart pisti ve kiddie rides larda operatorluk ve pist görevlisi)(7$)
    3- 2005'te pine lakes country club - golf sahalarının bulunduğu bir yerde eğlence, yemek, düğün gibi organizasyonlarda görev. bulaşık, masa taşıma da yapılıyordu bu işte, ama saatte 10$ + bahşiş e değerdi doğrusu)(10$)
    4- 2005'te magiquest - host. türkiye de eşi benzeri olmayan bir interaktif oyunun bulunduğu şato şeklinde dizayn edilmiş bir ortamda oyun oynayanlara ipuçları vererek oyunu erken bitirebilmelerine yardımcı olmak.(7.15$ saati, 11.25$ overtime için, yani 40 saatten sonra)
    5 2005'te nascar speedpark - cashier, arcade attendant. arcade oyunlarındaki hizmetler, kasa, food, retail bölümleri. kısacası parkın içindeki görevler.(7.25$)

tabi bunun dışında da birçok iş var. bunlar benim girebildiklerimdi. anlayacağın gibi asgari ücret 7$ myrtle beachte.haziran, temmuz, ağustos ayları çok yoğun olur. çok turistik bir yerdir. havası bizim antalyayla neredeyse aynıdır. yalnız hurricane(kasırga) sezonunda aradabir fırtınalar gelir gider. bu işleri biraz aksatır. yine de beraber gidip de parasını çıkaramayan hiçbir arkadaşımız olmadı.

başka sormak istediklerin varsa yanıtlayabilirim.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

alışverişten de bahsedeyim. her markanın outletleri vardır bu şehirde. mesela en marka t-shirtleri 3-5 dolara bulabilmen mümkün. ayakkabı fiyatları 10-40 dolar arasında, genelde 30$ civarı (bildiğimiz nikelar pumalar falan). kazak, sweat shirt fiyatları 15-35$. falan. bunlar tommy, nautica, gap, aeropostale falan yani.
    ilk sene gelmeden önce yer kalmadığı için havlularımı ve 3 çift ayakkabımı çöpe atmıştım ikinci sene de fazla eşyalarımı arkadaşlar arasında üleştirip gelince topladım

gece hayatı mükemmeldir. sık sık gittiğimiz club kryptonite ın ortamını görmen için. www.club-kryptonite.com . biz buradan belirli bir ücret karşılığında vip kart alıp hem sezon boyu sıra beklemeden içeri girdik hem de çok ucuza getirdik.

ikinci senemde bir birlik olup araba alamamıştık. ama ilk senemizde mükemmel bir araba bulmuştuk. daha doğrusu minibüs. ford aerostar. kliması bozuktu ama gerçekten içi çok havalı br arabaydı. 7 kişikti ve arka koltuk açlınca yatak halini alıyordu neyse işte. bunu tam 450 dolara almıştık. altı kişi, kişi başı 75 dolar. bisikletle aynı fiyat tabi bundan sonra sigorta masrafları falan da var.

myrtle beach teki maceramdan bazı anektotlar böyleydi. kısacası orayı çok özledim ve tek başıma gitmek istemiyorum. yanımda gezeceğim, beraber yaşayabileceğim, çalışabileceğim, oradaki sıkıntıları paylaşabileceğim arkadaşlar olsun istiyorum.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

anlasilan isin baya iiymis orlarda fakat benim anlamadigim bu isi kendinizin nasil ayarlayabildigi??bu islerde pek cok daleveranin dondugunu duyuyoruz okuyoruz fakat erken basvuruyla wat programi daha garantili bi hale gelebiliyormus..bu arada ben ingilizce ogretmenligi okuyorum ve ingilizce gelisimine cok onem veremiyorum anlicagin sadece para icin gitmicem orlara..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

onu da şöyle anlatayım.
    sene 2003. daha önce yine bu türkiyedeki dalavereci firmalardan biriyle colorado/denver a gönderilen bir arkadaşım buralarda gördüğün gibi sokaklarda işsiz bırakılıverdi. ve sonra başka bir firmayla myrtle beache gönderilmiş olan yakın bir arkadaşının yanına son bir umutla gitti. ne tesadüftür ki o arkadaşı da oralarda işsiz kalmıştı!
    neyse, işsiz kalan arkadaşların paraları da bitti, ama geri dönmediler, bir süre sonra myrtle beachin en büyük firması olan burroughs and chapin in kapısını çaldılar. orada çok iyi bir insan olan ik müdürü ile tanıştılar ve o da kendilerine güzel bir iş ayarladı. firmaya girince gördüler ki bu firma her sene yurtdışından 500-600 kadar öğrenci kabul eden bir firmaydı.
    arkadaşım türkiye ye döndükten sonra bu firmanın bize sponsor olup olamayacağını araştırdık. ve olabileceklerini öğrendiğimizde birkaç yakın arkadaşımızı da çağırıp böyle bir işe giriştik. 2004 ün şubatında resmen başvurduk, mart ayında ds formlarımız geldi. nisanda da vizemizi aldık hepimiz. 15 kişiydik. 2005 yılında da 25 kişi katıldık.
    yani türkiye deki güvenilmez firmalardan hiçbiriyle en ufak bir bağlantı kurmadık. yaklaşık 500 dolarımız da cebimizde kaldı.
    bu sene tek başıma olursam bu yolu denemem, çünkü kargo ve havale masrafları artıyor. çok kişi olursa bu maliyet düşer.
    ne şekilde olursa olsun myrtle beache gideceğim ben. bu firmalardan biriyle gidersem de işimi kendim bulacağım derim. max. 885 dolara kapatırım bu işi.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

peki hic mi olumsuz durumlarla karsilasmadin? birazda onlardan bahsedermisin?bide bi sirketle gitmedigimiz icin masraflar da baya azalicaktir degil mi?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

oraya gitme, kalma, çalışma ve geri dönme konularının hiçbirinde bir olumsuzluk yaşamadım. yalnız ikinci sene gittiğimde 3 hafta boyunca ikinci iş aradım. sonunda b&c den ikinci işi de kaptım. bunu da olumsuzluktan sayarsan tabi

giden arkadaşlarda olumsuzluklar yaşayanlar oldu tabi. ama bunlar hep kendilerinin zora gelememesinden kaynaklanıyordu. iş beğenemiyorlardı bir türlü. sıcakta açık havada çalışmak zor gelmişti. ama yaz aylarında amerikaya gidip içeride çalışan sayaısı çok da fazla değil. ben 2004 te gittiğimde günde ortalama 10 saat güneşin altında bir şemsiyenin altında geçiriyordum çoğu zamanımı. ama o arkadaşlara bu işler ağır gelmişti. evet amerikada çalışan kesinlikle para kazanıyor. ama çalışayana ekmek yok heryerde olduğu gibi. neyse sonunda onlar da iş değiştirip paralarını çıkardılar. yaşana diğer ufak tefek şeyler de kişisel sorunlardı.

sonuç olarak diyeceğim, oraya sağ salim gidip kurallara uyduğun sürece sorun yaşamazsın. tabi gitmeden önce burada en azından ordaki ilk işini sağlama alman lazım. ikinci işi de buldum mu gelsin paralar. sezon bitince kazandığın paraları bol bol yemeye zaman bulabiliyorsun.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bu arada sponsorunu kendin bulursan 500 dolar gibi bir para cebinde kalmış oluyor. şöyle ki; buradaki firmaların götürme bedelleri 850(sponsorluk)+250(iş bulma)+35(sevis kaydı) olmak üzere min. 1100-1200 dolar civarında paralar harcamak gerekiyor. yurtdışından kendi sponsorunu bulursan 500-600 dolar sponsorluk ve iş bulma+kargo, telefon görüşmeleri ve havale masrafları dersek 800-850 dolar civarında bir paraya denk düşüyor. kişi sayısı arttıkça bu masraflar düşüyor doğal olarak.

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

valla MOMMUMA ben uc yildir ayni siekrtle gidiyorum cok memnunun tavsiye ederim YERO diye bi sirket ankarada istanbulda var birde byerde daha var ama bilmiyorum cok ilgiloendiler bizimle defalarca aradilar saatlerce konustugumuzu bilirim her soruyo orda sorabiliyoruz bilmiyorum yani sen yinede bi arastir

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Bende 2008de katilmayi dusnuyorum nasıp olursa sirket arastırıyorum nelere dikkat etecegimi arastırıyorum bu sitede cok faydalı oldu sahsennn
    tskler herkeze

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

2008 wat için bende araştırmalar yapıyorum.Ama bi ark.bulamadım yanıma tek başımada gitmek istemıyorum.İzmirde olan ark.lar varsa haberleşelim ortak hareket edelim.
    Şu an tek düşüncem iş konusu hangi işi seçmeliyim acaba.Benim fazla bi beklentim yok en azında verdiğim parayı çıkartayıom yeter 2700-3000$ ı yani Eğlence parklarındaki kodak şirketinin fotoğrafçılık işi warmış ona baya ii diyolar ama kararsızım.
    Önceden gidenler bizlere yol gösterirse sevinirim.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

aqua parklar falan baya iyiymis en azindan cok zor bi is degil, bide dondurma satma olayi var onda da iyi para var diyolar ama tam da emin olamiyosun iste is secimi gercekten onemli,acaba daha once dondurma yada su parki isinde calismis olan arkadaslar var mi??biraz bilgi alabilsek ne iyi olurdu

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar merhaba ben work and travel a üç sefer katıldım. size programdan memnun kalma sırrını söyleyeyim. gerçekten memnun kalmayana parası iade...:-)

arkadaşlar kesinlikle ve kesinlikle kayıt olduğunuz şirkete gideceğiniz yer konusunda baskı yapmayın. fakat yapmak istediğiniz iş konusunda bastırabildiğiniz kadar bastırın. amerika koskoca bir kıta ve büyük bir çoğunluğunuz bundan önce gitmediniz. o yüzden kafanızda belirlediğiniz birkaç yere takılıp diğer yerlerdeki fırsatları kaçırmayın. zaten program size gezme imkanı sunuyor. görmek istediğiniz bir yer varsa travel kısmında gidebilirsiniz. elimden geldiğince sizlere yardımcı olmak isterim. fırsat buldukça foruma göz atarım. ama lütfen dediğimi göz önünde bulundurun. yapacağınız iş gittiğiniz yerden kat kat önemli...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yozmen kardes bilgilerinden faydalanmak isterim
    görüselim istersen..

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı captain Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2008 wat için bende araştırmalar yapıyorum.Ama bi ark.bulamadım yanıma tek başımada gitmek istemıyorum.İzmirde olan ark.lar varsa haberleşelim ortak hareket edelim.
    Şu an tek düşüncem iş konusu hangi işi seçmeliyim acaba.Benim fazla bi beklentim yok en azında verdiğim parayı çıkartayıom yeter 2700-3000$ ı yani Eğlence parklarındaki kodak şirketinin fotoğrafçılık işi warmış ona baya ii diyolar ama kararsızım.
    Önceden gidenler bizlere yol gösterirse sevinirim.

captin bende izmirde okuyorummm deu iktisat 3. sinifff haberleselimmm

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Ben de ben de ben de İzmir Yüksek teknoloji Enstütüsün'de okuyorum ama ailem Ankara'da sık sık gidip geliyorum yani ve bir aydır çok teferrauatlı firma arıyorum bir kaçı hariç Ankara'dakilerin hepsini gezdim yanii Haberleşelim

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

2008 yazında bi aksilik olmazsa bende amerikayadım..2008 de katılcak arkadaslarla iletişim halinde olalım

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bu arada izmirliyim ve izmirde okuyorum... konuşmak isteyen arkadaslar msn imi ekleyebilir tambjk ..

herkese boş şans

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks