Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: daha gitmeden dönüş hazırlıkları:D

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart Dönüş Hazırlıkları

DÖNÜŞ HAZIRLIKLARI

1. ADIM: KENDİNİZİ HAZIRLAYIN

Yurt dışında bir süre kalanlarından birçoğunun başına gelebilecek en zor şeylerden biri de bu ülkede alıştığı rahatı, yaşam tarzını ve edindiği dostlukları bırakıp geri dönmesidir. Kendi ana vatanı olmasına rağmen Türkiye'ye geri dönmek ve hayata yeniden başlayacak olmak birçok kişiye korku vermektedir. Buna kendinizi aylar önce hazırlamalı, Türkiye'ye dönüşünüzde neler yapacağınız üzerine planlar yapmalısınız. Bu şekilde geri dönme anındaki ters kültür şokunu yenmeniz mümkün olacaktır. Unutmayın ki sadece Amerika’ya gittiğinizde değil Türkiye’ye geri dönerken de tersine kültür şoku yaşayabilirsiniz.

Bulunduğunuz ülkede ister araba kullanmış olun, ister yaya gezmiş olun. Lütfen Türkiye'ye döndüğünüzde trafikte çok dikkatli olun. Şu an size çok komik gelebilir ancak yaya geçitlerinde yola atlayacaksınız ve arabalar durmayacak. Tali yoldan ana yola çıkarken kimse yol vermeyecek ya da tam tersi siz yol verecek ve bir daha yol alamayacaksınız.

Kabullenmek ve mevcut kültür içinde mutlu olmaya çalışmak sizin ruh sağlığınız için gereklidir. Kaldı ki her kültürün iyi ve kötü yanları olduğu unutulmamalıdır.

Bunun yanında orada edindiğiniz arkadaşlıklarınızı kaybetmemeye çalışın ve gitmeden önce mutlaka adreslerini ya da e-mail adreslerini edinin dostluğunuz devam etsin ve böylece yabancı diliniz içinde pratik imkânı bulmuş olursunuz.

2. ADIM: YANINIZDA GETİRMENİZ GEREKENLER

Amerika’ya giderken hazırladığınız o evrak çantasına dönüşte de ihtiyacınız olacak. Çünkü gümrükten geçerken geri verilmesi gereken evraklarınız var. Hazırlamanız gerekenler:

· Pasaportunuz

· Pasaportunuzun içinde Amerika’ ya girerken zımbalanmış olan I–94 kartınız. (lütfen kontrol edin)

· Uçak biletiniz. (saatini ve tarihini iyice kontrol edin)

· Boarding pass biletinizi asla atmayın geri döndüğünüzde konsolosluk geri isteyebiliyor.

· Son maaş çekiniz. Son maaş çekinizi saklayınız çünkü Amerika’da ödediğiniz vergiler size geri ödeniyor ve bunun için son maaş çekine ihtiyacınız olacak.

3. ADIM: EKSİK BİRŞEY KALMASIN

Çoğu kişi uzun süre kaldığı yerden ayrılırken geride bazen önemsiz bazen de onlar için çok önemli olabilecek eşyalarını unuturlar. Bunun için odanızı tamamıyla kontrol ettiğinizden emin olun.

· Size en başından beri verilmiş olan tüm evraklarınızı saklayın ve atmayın.

· Borcuz varsa ya da ceza yediyseniz ödemeniz gereken meblağı mutlaka ödeyin. Çünkü bu borçlar Amerikan sistemine mutlaka kaydı oluyor eğer tekrar vize almak isterseniz kesinlikle alamayabilirsiniz.

· Amerika’dayken bankada hesap açtırdıysanız tüm paranızı çekmeyi ve hesabınızı kapamayı unutmayın.

· Son paycheck’ inizi bozdurun. Çünkü Türkiye’ye geri döndüğünüzde bozdurmak için yüksek komisyon ödemek zorunda kalabilirsiniz.

· Son paycheck’ inizi almayı sona bırakmayın mutlaka ayrılmadan 1 hafta önce elinizde olsun ve bunu işvereninize haber verin

· İşten erken ayrılıp Türkiye’ye erken dönmeyi planlıyorsanız işvereninize mutlaka 2 hafta önceden söyleyin.

· Emanet verdiklerinizi geri almayı ya da emanet olarak aldıklarınızı geri vermeyi unutmayın!

· Alışverişinizi tamamlayın. Geri döndüğünüzde keşke alsaydım dediğiniz bir şey aklınızda kalmasın!

ÖNEMLİ BİLGİLER

Havaalanına gidişinizi önceden planlayın. Hangi otobüs ya da hangi araçla nasıl gideceğinizi mutlaka organize edin. Taksi telefon numarası edinin ve daha önceden gidişiniz için fiyatta pazarlık yapın. Kaç kişi olduğunuzu ve bavul sayınızı mutlaka belirtin! Havaalanına 2 saat önceden gidin ve daha önce anlattığımız check-in prosedürünü uygulayın. Asla ve asla yabancılardan bilmediğiniz bir şeyi emanet almayın. Ayrıca mutlaka bavul ağırlığınızı ve miktarını kontrol edin. Fazla bagajdan 100–150 dolar kadar para ödemek zorunda kalmayın. Daha önce bavul hazırlıkları bölümünde belirttiğimiz gibi uçakta yanınıza almanız ve almamanız gerekenlerin listesini tekrar inceleyin ve iyice emin olmadan bavulunuzu kapayın! Yanınıza mont türü bir şey alın, unutmayın uçakta üşüyebilirsiniz!
    Konu BarisMT tarafından (30-04-2008 Saat 02:46 AM ) değiştirilmiştir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

süper olmuş ellerine sağlık özellikle dönerken unutmamamız gereken belgeler hakkında bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler buradan giderken belgeler gelirken belgeler, her tarafımızda başka çıkacak bu gidişle belli

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

valla o kadr kişi okuyup bişey yazmamış bi teşekkürü esirgemediğin için ben sana teşekkür ederim

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

hocam sen gaziliymişsin ya şimdi farkettim sana yorum yazmayacağım da kime yazacağım :P ben de gazi ing.'deyim

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

gazi ayrıcalığı diyosunyalnız uzatırsak bu gazi işini kimse yazmıcak bu seferde ben teknik eğitimdeyim.aynı kampusteyiz görüşelim bi gün

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

teşekürler Baris, bide giderken ki hazırlıklar varsa onu da alalım
    Time division multiplexing of fibre optic interferometric sensor

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

o konu genel olarak konuşulduğu için koymadım ama onu da koyayım en iyisi

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Gerçekten çok yararlı bilgiler .. Eline sağlık ..
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

ne donusu.. ben evlenmege gidiyorum
    donus kismetse 5 yil sonra.
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

aman diyeyim Roma yerin kulağı var bak konsolosluktan birinin kulağına gider evleneceğim fln dediğin maazallah güme gitme

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı BarisMT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gazi ayrıcalığı diyosunyalnız uzatırsak bu gazi işini kimse yazmıcak bu seferde ben teknik eğitimdeyim.aynı kampusteyiz görüşelim bi gün
    Baris bak ayağım uğurlu geldi senin konu şenlenmeye başlamış grşrz kampüste sen c'nin oralara gelio musun?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

sus sus konusma
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı BarisMT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu an size çok komik gelebilir ancak yaya geçitlerinde yola atlayacaksınız ve arabalar durmayacak. Tali yoldan ana yola çıkarken kimse yol vermeyecek ya da tam tersi siz yol verecek ve bir daha yol alamayacaksınız.
    kesinlikle katılıyorum

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı wtfck Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Baris bak ayağım uğurlu geldi senin konu şenlenmeye başlamış grşrz kampüste sen c'nin oralara gelio musun?
    valla öle oldu arada geliyorum.malum sizin oralar oldukça hareketli

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Yaza doğru daha da hareketlenir bizim oralar cıvıl cıvıl olur

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

teşekkürlerimi sunarım

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

rica ederim ne demek

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

cok güzel bir paylasım olmus ,
    tesekkürler
    bekle beni amerika

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

aslında bu konuyu da sabitlesek hiç fena olmaz..
    Her ne söylersen söyle senin bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır...
    Mevlana Celalleddin Rumi

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bu tarz konular kesınlıkle sabıtlenmelı sımdı okuyoruz tamam dıyoruz ama gıderken tekrar bakmak ıstesek o kadar konunun arasından nasıl bulcaz. bu arada konuyu paylasan arkadasa da ekstra tesekkur..ekleme yapanlara veya yapacaklara da..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)