Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yalan Söylemek - kararsızım -

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Unhappy Yalan Söylemek - kararsızım -

Arkadaşlar 2 tane pasaportum var ve ikisinde de ismim farklı. Bu yüzden DS-157 formunda sahip olduğum 2. pasaport yerini boş bırakmayı, yani yalan söylemeyi düşünüyorum. Bu işi iyi bilen bir hocamız "senin için ciddi sorun olabilir." dedi. Şirket ise "mülakat biraz(!) uzun sürebilir." dedi. Bende kararsız kaldım ve formları yeniden dolduracağım ( Bulgar pasaportum yok gibi göstermeyi düşünüyorum).
    Sizin de fikrinizi almak istedim...

Açıklama: Bulgaristan göçmeniyim ve oradaki ismimle Türkiyedeki ismim arasında eşleşen harf bile yok. Çifte vatandaş olduğum için de her iki ülkenin pasaportuna ( farklı isimlerde) sahibim.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Ben yalan söyleme taraftarı değilim açıkçası .. Çünkü ordaki konsolos arkadaş snn bütün bilgilerini görüo .. Üstüne bide Amerika 'ya gidiosun hemde Türkiye 'den (!) yani yok diyip zora sokma kendine ama yinede fikirlerini paylaşır arkadaşlar
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Bence sadece mülakatın uzun sürerdi başkada bi eksisi olacağını sanmıyorum ama yalan söylersen bilemiyorum nolur.
    All the miles that separate disappear now when I'm dreaming of your face..

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Bahsettiğim hocamızla görüşmeden önce doğruları yazmıştım. Hocamızın direk büyükelçilikle bağlantısı olduğu için böyle söylemesi beni düşünmeye sevk etti ( kendisi için bu işlerin 'piri' diyebiliriz).
    Bulgar pasaportundaki kişinin ben olduğumu ispatlamamı isteyebilirlermiş. Ki bu benim geç kalmam demek.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bence böyle bi konuda yalan söylemen ileride ciddi sonuçlara sebep olabilir. O yüzden mutlaka doğru söylemeni öneririm.
    I beg for mercy, i plead, tell me
    Why? why me?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

peki bi başka pasaportun olduğunu öğrenmeleri durumundaysa ki bu zor bişey değildir sanırım türkiye cumhuriyeti kayıtlarında sana baktıklarında muhtemelen 2 vatandaşlıa sahip olduğunu öğreniceklerdir .Böle bi sistemleri olmadığını zannetmiyorum.E bu durumu öğrenirlersede bu senin gidememen demek olucak dostum.hiç gidememektense geç kalmayı tercih etmek gerek sanırım.senden ispatlamanı isticeklerini düşünüousan şimdiden onun işlemlerinede başla bitir gerekirse hemen sunarsın belgeleri

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Önerileriniz için teşekkür ediyorum.
    Türkiye Cumhuriyeti Devleti' nin benim hakkımdaki kişisel bilgileri başkalarına vereceklerini zannetmiyorum ( anlaşmalar olmadıkça).
    Diğer pasaportun benim olduğuna dair onları nasıl inandıracağımı da bilmiyorum ( izlemem gereken prosedür vs.). En iyisi bilgi edinme hakkımı kullanarak onlara danışmak. :s Tabi "git yalan söyle" deyeceklerini de zannetmiyorum. Hiç olmazsa belki neler bulabilecekleri konusunda bilgi verirler

Biraz düşünmeye ( ve yorumlarınıza ) ihtiyacım var galiba.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Dostum bunlar kişisel bilgiler değil ama abd konsolosluğunun alabileceği bilgiler.Ayrıca sen çifte vatandaş olduğun için uluslararası arenada bazı ayrıcalıkların,çifte vatandaşı olduğun ülkelerde bazı pozitif anlamda ayrılık yaratan durumların var bunları anlamaları zor değil.Neyse ben uyarmak istedim çünkü eksik bilgi beyanı senin için zor durumlar yaratır sonradan .kolay gelsin halledersin umarım

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

kesinlikle belirtmeni öneririm,mutlaka karşına çıkacaktır bu konu hakkında yalan söylemen halinde.Çifte vatandaş olman sorun değil benim çift pasaportlu arkadaşım(aynı zamanda bulgaristan vatandaşı) birçok kez yurtdışına çıktı.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Hak yolunu seçtim, umarım sorun çıkmaz.
    Çıkarsa da canları sağolsun, Avrupanın yolu açılmış olur.

Öneri, tavsiye, görüşleriniz için hepinize teşekkür ederim.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

sorumluluğu üstüme almamakla beraber geçen sen şahit olduğum bir olayı aynen aktarıyorum....
    bursadan bir arkadaş aynen senin gibi çifte vatandaş iki p asoportu bulunmakta birini hiç öne sürmeden türk pasoportuyla gitmişti hatta amerikada sevisinde sorun çıkınca cezalı du ruma düşünce seneye alamazsın vize dendiğinde öbür pasoortumla bulgardan başvururum ne olucak ulan tarzı bir pişkinlik sahibiydi....

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Yok ben iman yolunu seçtim. Artık bu yoldan sapmam imkansız olmasada zor. Doğru olanı yapacağım ( doğru olduğuna inandığım şeyi yapacağım; ikinci pasaportumun varlığından onları haberdar edeceğim ).

Evet o dediğini yapanlar var; mesela Almanya' dan sınır dışı edilen tanıdıklarımız daha sonra Bulgar pasaportunu kullanarak ülkeye tekrar giriş yapıyorlar ( üsttede söylendi zaten; çifte vatandaş olmanın bazı(!) avantajları var).

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Gidin yalan söyleyin.
    Güvenlik soruşturması ( yeşil kağıt) aldım.
    [ Ayrıntıları uygun bir zaman da yazacağım, şimdilik iyi günler...]

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Ds 2019 belgesiyle mi girdin vizeye ?
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı break Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ds 2019 belgesiyle mi girdin vizeye ?
    Evet ds-2019 belgesiyle girdim.
    Bütün evraklarımız eksizsizdi!...
    Hatta ek olarak hocalarımızdan referans mektubu, aldığım sertifikaları vs... götürdüm; ama bir işe yaramadı. ( bakma ihtiyacı bile hissetmediler.)

Anlatayım:
    Ankara' ya gittim. Parmak izi vs. bölümlerini atlattıktan sonra 1 numarada duran çekik gözlü ( galiba siz 'çinli' diyorsunuz) bayanla mülakata girdim:

-Nerede okuyorsun¿
    - bıdı bıdı...

-Hangi bölümde okuyorsun¿
    - bıdı bıdı...

-Bulgaristan' da yaşadın mı¿
    -4 yıl yaşadım.

Ondan sonra yazıcıdan yeşil bir kağıt çıkarmaya başladı, çıktıktan sonra üzerine bir şeyler yazmaya başladı. Ben de içimden seviniyorum "her halde kargoyu takip edebilmem için numarayı yazıyor" diyorum. O anda o kadar rahatlamışım ki kadına "thanks for a lot" diye bir iki defa tekrarladım. Kadın da bana şaşkın şaşkın baktı; bir şeyler anlatıyordu, tabi dinleyen yok. Ben teşekkür etmeye devam ediyorum. Kadın en sonunda dayamadı ve benimle Türkçe konuşmaya başladı. O anda turkishwat forumlarında okuduğum yeşil kağıt ile ilgili konular aklıma geldi.

-Sorun nedir¿ dedim
    -Sabahtan beri anlattığı şeyleri bir kere daha sabırla anlattı.
    ( sabrından dolayı kendisine buradan teşekkür ediyorum.)

-Sorun bende mi¿ dedim
    -Hayır sadece güvenlik soruşturması dedi.

-İşlem ne kadar sürer ve kısaltma imkanımız var mı diye sordum
    -Washington daki amcalarımızın bu aralar yoğun olduğunu ve bu yüzden biraz uzun sürebileceğini söyledi.

Neyse sağlık olsun. Siz siz olun yalan söyleyin, ya da boşverin hayırlısı ne ise o olsun diyip kadere boyun eğin.

Konuyla alakasız ama Ankarada gezilecek güzel yer olarak nereyi önerirsiniz, ve güzel bir bar veya disko biliyor musunuz ( biraz dağıtmam gerek galiba...)¿ Kolej' in o taraflarda ikamet etmekteyim.

NOT: Bir arkadaşımla beraber gitmiştik ( aynı okuldan), ona çıktı bana çıkmadı. Oysa ikimiz atlas okyanusuna k.çımızı beraber değdirecektik; bütün hayallerimiz yokoldu... ( umarım bu kadar argoya izin vardır, yoksa da özür dilerim.)
    Küçük bir ayrıntı daha: arkadaşımın 12 kardeşi vardı.

Görüşmek üzere belki FBI daki amcalar erkenden sağlam raporunu verirler...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)