Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 43 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Haftada 8$ dan 40 saat çalışarak Verdiğimiz Parayı Nasıl Çıkartıcaz ?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Question Haftada 8$ dan 40 saat çalışarak Verdiğimiz Parayı Nasıl Çıkartıcaz ?

Haftada 8$ dan 40 saat çalışarak Verdiğimiz Parayı Nasıl Çıkartıcaz ?

ben bu konuyu anlamadım.

çoğunun fikri ben oraya heycan eğlenmek yada ingilizce için gidiyorum
    para çok önemli deil ama başta verdiğim parayı çıkartsam iyi olur çıkartabilirmiim diyor.

millette çıkartırsın tabi dior ama ben pek çözemedim olayı.
    şimdi ortalama konuşuyorum

2500 dolara patladı dielim bize oraya gitmek.

haftada 8$ dan 40 saat 320$ yapsam. çalıştığımız işe göre değişir ama
    haftalık standart konaklama ve yemek 150 $ tutsa. 100 $ ada eğleniomuyuz üstümüze başımıza bişimi alıyoruz onu yapsak. 320-250=70$ kalır.

başta verdiğimiz para 2500/70 =35 hafta çalışmam gerekiyor verdiğim parayı çıkartabilmem için oda oda 8-9 ay yapıyor. ben orda 8-9 ay mı kalıcam

benim orda kalcağım en fazla 10 hafta.

10 haftada 2500 ı çıkarabilmem için 250 dolar biriktirmem lazım haftada. zaten 320 alıyorum 150 si zorunlu olarak konaklama ve yemeğe gitse.

170$ dolar kalır ve 800 $ zarara girerim. üstelik hiç eğlenmeden sadece çalışıp yemek ve konaklama parası vererek.

yani realist olsak bu parayı çıkartamıyoruz gibi geliyo bana yanılıyormuyum üstelik 40 saat çalışma bile her zaman garanti değil. ama garanti olsa bile çıkmıyo. yani yapacağım 2500$ ımı unutmak. orda kazandığım parayı yiycem ancak öyle oranın tadı çıkar 2500$ bi maceraya gider gibi.

yanlışlarımı söylermisiniz ?

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Yanlışın yok; dediğin gibi realist olmak gerek. geçen forumda bir şirketin 7.15 $/h ücret ile programdan rahat 6000$ kaldırabileceğini söylemiş kullanıcılardan birine. bu kadar olmaz diyorum ve bu tür danışmanlara senin yaptığın gibi bir hesap yaptırmasını tavsiye ederiyorum. ikinci bir işi bulursan rahat çıkarabilirsin program masrafını ama devamlı çalışman gerekecek. Şu da var ki, eğer iyi bir ingilizceniz varsa ve orada patronunuzla anlaşıp işten çıkıp saat ücreti yüksek bir işe girebilirsin.

Bu konuyu irdelersek, geçen dönemlerde haftalık olarak 550$ sabit bir ücrete anlaşıp akşam mesai bitimi marketlerde kasiyerlik yapan ve bunun için saat ücreti 12$ alan kişileri biliyorum. konaklama oarak 1200$ aylık tutan evin kirasını 3 kişi ortak ödedeiklerini de biliyorum. Bu olay, gittiği işi beğenmeyip o işten sıyrılan ve kendi işini bulan watçının başından geçiyor. Bunun hesabını yaparsan bu sefer daha iyi bir getirisi olduğunu görürsün.

Wat programıyla öğrenci kabul eden şirketler çok ucuza işçi çalıştırıyorlar. Amerika'da haftalık 40 saati doldurmak şartıyla normal bir vatandaşa verilen saatlik ücretler 12-15$ arasında. Köprülerde çalışan gişe memurlarının geçen sene aldıkları saatlik ücret 25$ idi. Görmüş olduğun gibi wat öğrencileri ucuz elemanlardır ama şimdiye kadar bu miktarlarda para veren işlerde çalışmadığı için büyük görürler; oraya gittiklerinde de herşeyi anlarlar.

Sonuç olarak, iyi bir para getirmek, eğlenmek, programı dolu dolu yaşamak senin elinde. Burdan oraya giden öğrenciler saatlik ücretleri görünce iyi para birktiririm sevdasıyla gidiyor ama dediğim gibi giderleri hiç hesaba katmıyor, sonra hayal kırıklığına uğruyor ve programın berbat geçtiğini söylüyor. Benim gördüğüm girişimci her öğrencinin iyi para kazandığıdır ve aynı zamanda eğlenmesini de biliyor. Ama herkes böyle değil o yüzden siz para kazanmaktan çok eğlenmenize ve dilinizi geliştirmenize bakın. Daha mutlu olursunuz
    admin (at) turkishwat.net

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaş iyi yere değinmiş bence biraz daha profesyonellerden yorum yapılmalı bu konuda..

Şirket: Network Akademi
    Pozisyon: Danışman

Tecrübe Puanı
    17

Ben 2006 yılında çalıştığımda saatlik yaptığın işin saatlik ücreti 7.5$ idi. %8lik vergi düşülünce kalan miktar 6.9$. yani haftada 40 saatten çalışırsam ayda elime geçen para 1100$ civarıydı. 3 ayda bu 3300$ yapar.

Konaklamaya ayda 120$ ödüyorduk adam başı (toplam 5 kişi).3 ayda 120x3=360$ yemeğede hadi günde 10$ desek ki fazla bile 90 gün= 900$

900$+360$=1260$
    3300$-1260$=2040$ konaklama ve yemekten sonra kalan para

2005 yılında çalıştığım işin saatlik ücreti 9.5$ dı. Bundan vergi düşülünce 8.75$ kalıyordu, bu da ayda 1400$ civarı para demekti. 3 ayda toplam 750$ kira ve 810$ civarı yol parası ödedim. Yemek içinde 3 aylık 10$dan 900$ desek,
    750+810+900=2460
    3 aylık kazancım=4200$
    4200-2460=1740$

Bu hesaplarda görüleceği üzere, konaklama ve ulaşım masraflarınız çoook önemli ve kazancınızı oldukça etkiliyor.2005'teki işim 9.5$ saatlik ücret ödemesine rağmen 2006'da 7.5$ ile yaptığım parayı kazanamadım. Sebebi ise açık ve net ortada.Ulaşım masrafları ve konaklama. Zaten günde 10$ yemek için fazla. İlk gittiğinizde Türkiye'den götüreceğiniz çorba,makarna,konservelerle idare edin.Sonrada düzenli alışveriş yapıp dışarıda yememeye çalışın.Böylece yemek masrafınız da bayağı düşer.

Tabi gezip eylenmicez mi diosanız, ben 2005'te 1Dell Laptop+1MP3 çalar+kıyafet/ayakkabı/hediye ve New York+San francisco seyahatlerini yapıp döndüm.Evden işe yemek götürdüm,sinemaya gittim,gezdim,eylendim.Param tam yetti.Para biriktiremedim.

2006'da ise 1Toshiba laptop+1 Canon foto makinası+1MP3 çalar+bol bol ayakkabı/kıyafet+las vegas,los angeles,san francisco,new york seyahatlarini yapıp döndüm.İş süresince her hafta sinemaya gidip,her gün bol sigara ve kahve tüketip,bol bol kontürlü hattımla Türkiye ile görüştüm.Sonuc: 1300$ borçla döndüm

Herşey elinizde.Ben pişman mıyım?Hayır.Yine gitsem yine aynı şeyleri yaparım

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

abi saol ya, gercekten... emininiim gidersem aynen senn yaptıklarını yaparım..
    ama inşallah gidebilmem için ilk donem 2 ve uzeri gelmesi lazım ilk vizelerden 10-20 arası alıom yandık bakalım toparlamam lazım yoksa hayal olur...

ya hangi iş daha getirili olur nerde masraf daha az olur... ve ve.. devam edlim anlatalım lütfen..

Tecrübe Puanı
    17

ingilizcen ii ise hotel,restorant ve satış işleri ii oluo.eyalet secerken de vergi oranlarına,hayat pahalılığına,özellikle konaklama şekline dikkat etmelisin.ben 2005te Washington,DC deydim.Cok pahalı bi yer.Gerci evimiz Virginia,Fairfaxteydi.Burasıda Virginia'nın en zengin ve pahalı semti olduundan kira ve ulaşım bedelleri belimizi bükmüştü.2006da Utah'daydım.Küçük bi yer ama en azından ucuz hem o kadar sıkıcı da diil yani sonuçta nereye gidersen git senin için yeni bi yer.Kesfedicek yer cok oluo.Bi zaman sonra bayabilio ama para biriktirebiliosan ideal bi yer.Sonucta travel kısmında gezersin bol bol paran olduktan sonra.Para olmadıktan sonra NYda CAda olsan ne yazar?

hemde ben abi diilim ablayım:P

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı borders Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ingilizcen ii ise hotel,restorant ve satış işleri ii oluo.eyalet secerken de vergi oranlarına,hayat pahalılığına,özellikle konaklama şekline dikkat etmelisin.ben 2005te Washington,DC deydim.Cok pahalı bi yer.Gerci evimiz Virginia,Fairfaxteydi.Burasıda Virginia'nın en zengin ve pahalı semti olduundan kira ve ulaşım bedelleri belimizi bükmüştü.2006da Utah'daydım.Küçük bi yer ama en azından ucuz hem o kadar sıkıcı da diil yani sonuçta nereye gidersen git senin için yeni bi yer.Kesfedicek yer cok oluo.Bi zaman sonra bayabilio ama para biriktirebiliosan ideal bi yer.Sonucta travel kısmında gezersin bol bol paran olduktan sonra.Para olmadıktan sonra NYda CAda olsan ne yazar?

hemde ben abi diilim ablayım:P
    hehe peki abla olsun...

benm bi ark yada abim şu an amerikada onunda bana yazdıklarını buraya yazmak istedim..

"merhaba abicim
    ben work and travel la basvurdugumda new york istemistim ama new york cok pahali oldugundan washington dc de is bulmustum,ali yazin geliceginden yazin guzel gecicegi bi yer olsun,east coast veya west cost yani,veya buyuk bi sehir olsun,mesela chicago,nyc,san francisco,L.A,boston massachussets de iidir,washingtonda guzeldir,buraya gelirsen bende yardimci olmaya calisirim ama sana benden tavziye sakin orta amerika falan dusunme
    calisacagin yer mutlaka konaklama saglasin,ev bulmakla falan hic ugrasma
    is tercihi yapmadanda yine bi mesaj bana ok
    hadi kolay gelsin iyi bak kendine"

2. side var..

"yok abicim estagfurullah
    ben cankurtaranlik yaptim,cok mukemmel bir isti,dunyanin en kolay isi diyebilirim sana,butun gun guneslenerek para kazaniyorsun,can kurtaranlik bulursan kacirma
    mc donalds vb lokantalardan vede insaatlardan uzak dur
    amusement parklarda fena degildir
    son tavsiye philedelphia yi aklindan bile gecirme"

eee yorumları gorelim...

Tecrübe Puanı
    17

NY pahalı olduu gibi aslında abinin saydığı diğer yerlerde ucuz yerler değil yani.orta kısımların ii yönü daha az para harcarsın.ama ben küçük yerlerde daralırım 3 ay,yapamam diosan o zaman daha büük şehirleri tercih edebilirsin. dediği gibi konaklaması olan işlere yerleş,bi de orda ev arama.zaten 6 aydan aşağı ev kiralamak istemiolar fazla,yada baya pahalı veriolar.
    McDonaldslar yoğun olduu için hızlı ve seri çalışman gerekir ama lokantalarda eğer ingilizcen ii se garsonluk gayet ii bi iş bahşiş açısından.
    çoğu hoteller de konaklamayı ücretsiz sağladıından,hosekeeping hariç bi iş bulursan hotellerde kaçırma derim ben.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

housekeeping ne işidir ne yapılır ve diğer işler ne olabilirki... anlatsana benm cankurtranlık kafama yatıyor ama onuda anlatsanız iyi olur...

Tecrübe Puanı
    17

Housekeeping yani oda temizliği. Hotel odalarını temizlemek,çarşafları değiştirmek vs. Diğer işler hotelde resepsiyon yada bell boy, bazende hotelin restoranında veya barında işler çıkıo.Bunlar housekeeping'den daha ii işler bence.Cankurtaranlıkta ii olsa gerek.Biz bir bulgar kızla tanışmıştık cankurtaranlık işi yapan.Oturduumuz sitenin havuzunda çalışıodu.Sabah 7de açıodu havuzu,şezlongları düzenliodu,temizlik yapıodu,sonrada yan gelip yatıodu tüm günAkşam da kapatıp gidiodu.Türkiyeden giden öğrenciler genelde su parklarında yada okyanus kenarındaki plajlarda çalıştıından eminim sadece yan gelip yatma kısmı gerçekleşiodur.Forumda zaten cankurtaranlık ile ilgili bölümde arkadaşlar tecrübelerini paylaşmış.Onlarla da direkt yazışıp sorabilirsin bence.Bu işi yapmış birinden dinlemek daha sağlam olur.Hadi kolay gelsin

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaşlar güzel konu açıkçası herkes hem iyi para hem de aynı zamanda eğlenmek ister tabii ki ama bu herkese nasip olmuyor okuduğum kadarıyla...
    bu yüzden isteyen arkadaşlar için 2. bir iş şansı yüksek olan ve ayn ızamanda ucuz olan eyaletler nerelerdir acaba?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Şehir içinde olan her yerde 2.iş bulunur bir şekilde ama NJ Six Flags gibi dağ başına giderseniz etrafta o parkdan başka yapı olmadığı için oraya bağımlı kalırsınız. Bu yüzden eğlence parklarını önermiyorum şahsen. İlle de eğlence parkına gidecekseniz bir haftasonunu ve yaklaşık 100$ ayırarak eğlenebilirsiniz. 3 ay boyunca ordaki aletlere binmeyi düşünmüyorsunuz değil mi?
    Her günde pilav yenmezki canım...

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Valla orada biraz çekingen olursan ..özellikle iş konularında.. önüne konulanı yemek zorunda kalırsın.Virginia Beach te 2.işi bulup totalde 8800 yapan arkadaşım var . Bundan tabiki 4000 doları çıkartıyorz.Tüm masrafları yani..4800 net karla dönmüştü Tr'ye .. Yani atik tetik pratik...ilgili bilgili mert sert olmak lazım

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

wallla mıllet ordan bole parayla dönmek hayal gibi geliyor...ne kadar kazansan eger çok ihtiyacın yoksa hepsini harcarsın....benım hesabıma gore 7dolardan haftada 40saat 280 dolarX4=1120dolar
    300dolar ew kirası dersen
    gunluk 20dolar para harcarsan=600dolar
    geriye 220dolar para kalır.ama bu benım dediğim ewde rahat gusel bi yer için netten baktıgım kadarıyla florida tarafı kiralar 800dolara dahı war havuzlu evler..yurtta kalacak olunursa masraf düşebilir
    AMA ne olursa olsun gidilmesi gereken birşey hep üniversite okuyamıycaz

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

2 işi bulmazsanız para biriktirmeniz bayağı bi zor..
    mcdonalds gibi biryerde çalışıp managerleriniz de iyi insanlarsa yemek parasından yırtabilirsiniz
    onun yanında 2.işi bulursnaız yemeyin yanında yatın
    ben ilkini yaptım ancak 2.sini yapamadığım için çok bi para ile dönemedim..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

2. is , overtime(mesai) , bahsis
    Work and Travel Alaska - Dikkat !

http://www.turkishwat.net/dikkat-alaska-t3370.html

_______________SkyBlue2391_______________

2004 Alaska
    2005 Alaska
    2006 Alaska
    2007 Alaska
    2008 Alaska
    2009 ........

Mutlaka gidebildiginiz kadar cok sirketi ziyaret edin daha sonra kiyaslayip kararinizi verin . Guvendiginizi secin .

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bende ufak bi hesap yaptım ve saati 8 dolara 50 saat çalışsam bile, yemek ,, yatak,, ulaşım derken en fazla 900 euro birikiyor. onunlada ne alsam şaşırdım
    gittim; gezdim; gordum....

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

açıkçası adamına göre değişir gibi geliyor bana,hem gezip hem eğlenip hemde para biriktirenler gördüm.arkadaşın dediği gibi girişken olmak lazım,iş bilir olmak lazımne yalan söyleyeyim bende direk burdan girişmek istiyorum olaya3 ünü bir arada yapmak zor ama yapanlar varsa mutlaka denemek lazım.Ama çokta fazla kasmamak lazım,yani masrafları çıkarmak kafi gibi geliyor bana.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

http://www.turkishwat.net/forums/usa...tap-t1929.html
    bi bak yap hesap kitap yap şöle sen bi

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Barajımı 4000-4200 dolar net olarak belirliyorum ben.
    Bu aralık benim için ideal bi rakam. 4200ü de aşarsam güzel bir rakam yakalamış olacağım kendi hesaplarıma göre. 4binin altı vasattır benim için.
    Ama gerçekten istediğimi konuşmak gerekirse 5000 süper olurdu.
    Artık kısmet diyelim.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

tabiki her işin saat ücreti farklı olduğundan bu tablo her zaman bu şekilde olmayabilir.ben ilk defa gidicem kafamda hesap yapıyorum ama buraya verdiğim parayla dönebileceğimden emin değlim,
    ben cedar pointte saatliği 7 dolardan,haftada ortalama 65 saat calısabileceğim.iş verenimle bu sekilde konustuk ve overtime yapmak istersek bunun üzerinede cıkabileceğimi söyledi.konaklama ise haftalık 32 dolar.yani benim pek masrafım olmayacak ama bakalım her sey oraya gidince bellim olur kafadan hesap yapmakla olmaz

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

konaklama, yemeğin ücretli olup olmaması ve sigara-alkol kullanımına göre değişen bir olay...

ben sigara kullanmayıp, yemekleri çalıştığım yerden yiyip, ve genellikle alkol'de meksikalı arkadaşlar tarafından karşılanan biri olarak, 250$ kira ödeyip ve haftada 32-35 saat çalışarak (ikinci iş olmadan) 2500$ falan kazandım...
    Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

5000$ altı benim için zaman kaybıdır. Zaten Türkiye'deki şirketler resmen soygunculuk yapıyor. Onlara çok büyük bir para ödüyoruz.
    Avrupa ülkelerini araştırırsanız program ücretleri karşısında ağzınız açık kalır.
    Örneğin geçen sene Polonyalı arkadaşım 2100 dolar masraf yaptığımı öğrenince bir hafta kendine gelemedi "Pasporta bile para veriyorsunuz, öyle mi?" demişti.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

sosyal devlet ilkesiyle alakalı bişey olsa gerek bu .pek şirketlerle alakalı oldunu düşünmüyorum.e bi de polonya ab üyesi olunca tabi adamlar normal olarak 2100 dolara höh diolar ve demeyede devam ediceklerdir

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

2. iş meselesinde google earth devreye giriyor. deneyimli watçılara bir sorum var: daha önce 2. iş olarak golf oynayanlara caddie'lik yapan oldumu. antalyada bu çok populer öğrenciler arasıra gidip 1 günlük çalışıyorlar golf resortlarda, belki 2. iş arayan arkadaşlar böyle bir iş bulursa iyi para kazanabilir örn: national golf resort belekte günlük 75dolar veriyor. kimbilir orda ne kadardır...

2. işi bulamazsak bencede durum vahim...
    gittim; gezdim; gordum....

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

bu caddie işi benim de aklıma yattı arkadaşlar hem para kazanır hemde bedava golf kursu almış oluruz

varmı bilgisi olan?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaslar bende gecen sene baya bi hesap yapmistim.Ama evdeki hesap gercekten carsidakine uymuyor.O yusden sadece relax
    Did u see the lights,as they fell all around u?Did u hear the music,Serenade from the stars?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı wiseman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar bende gecen sene baya bi hesap yapmistim.Ama evdeki hesap gercekten carsidakine uymuyor.O yusden sadece relax
    bunu olumlu mu alalım olumsuz mu

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ben philadelphia ya gidiyorum sizne nasıl bi yer new yorka yakın olması tercih etmeme sebebp oldu ama işveren konaklama sağlamıyo yani beni bidolu sorun bekliyo ne yapmamı öneririsiniz

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

bence para için gitmeyin amerikaya yoksa stres olur hiç bişeyden keyif alamazsınız surekli hesap yaparsınız. evdeki hesap carsıya uymuyo cok dogru cunku orda ekstra bi suru para harcıyosunuz. cıkıyosunuz cluba 20 dolar bayılıyosunuz. bi dondurma alayım diyosunuz 10 dolar hadi mac te yiyelim bugun 10 dolar. hadi pizza soyleyelim 20 dolar hadi parti yapalım bilmem kac dolar. ve bunlar surekli tekrarlanan şeyler. o yuzden burdan kesinlikle orda ne kadar para harcayacagınızı kestiremezsiniz.(travel kısmında harcayacagınız paraları hesaba katmıyorum ) o yuzden relax olun keyfinize bakın bi tane sony vaio bi ipod bikac timber ve levis almısssanız kesnlikle kardasınız diyebilirm size.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks