Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Acil yardım gerekiyor (işten kovulma ve vize iptali)

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Acil yardım gerekiyor (işten kovulma ve vize iptali)

Selam arkadaşlar, geçen gün açtığım konudan sonra ev arkadaşım işten kovuldu. Kovulma sebebi de 7 saat çalıştıktan sonra ikinci işine gitmek için izin istemesi ve supervisorlarının gitmesine izin vermemesi, ya orada çalışırsın ya burada birini seç diyip seçenek sunması ve arkadaşımın da ikinci işi seçiyorum demesi.

Hemen akabinde sponsoru aradığımızda koordinatör bana akşam konuyla alakalı mail atın yardımcı olacağım dedi biz de maili attık. Bugün gelen mailde arkadaşımın Türkiye'ye geri dönmesi gerektiği, 28 temmuz'a kadar uçak bileti bilgilerini gönderip 1 ağustos'a kadar ülkeyi terketmesinin istendiği yazıyor.

Sponsorun yardımcı olmadığı böyle bir durumda hangi kurumdan yardım talep etmek akıllıca olur? Arkadaşımın hali hazırda wat öğrencilerinin çalışmakta olduğu büyük bir restoranda işi var, sponsor ne demeye böyle terslik yapıyor anlamak güç. Gerçekten öğrencisini hiç iplemeyen bir kurummuş aman diyim uzak durun daha kaç kişi sponsorun bu tutumundan muzdarip, gelecek günlerde ismini vereceğim, bizim başımız yandı başkalarınınki yanmasın.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı kzlsakal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar, geçen gün açtığım konudan sonra ev arkadaşım işten kovuldu. Kovulma sebebi de 7 saat çalıştıktan sonra ikinci işine gitmek için izin istemesi ve supervisorlarının gitmesine izin vermemesi, ya orada çalışırsın ya burada birini seç diyip seçenek sunması ve arkadaşımın da ikinci işi seçiyorum demesi.

Hemen akabinde sponsoru aradığımızda koordinatör bana akşam konuyla alakalı mail atın yardımcı olacağım dedi biz de maili attık. Bugün gelen mailde arkadaşımın Türkiye'ye geri dönmesi gerektiği, 28 temmuz'a kadar uçak bileti bilgilerini gönderip 1 ağustos'a kadar ülkeyi terketmesinin istendiği yazıyor.

Sponsorun yardımcı olmadığı böyle bir durumda hangi kurumdan yardım talep etmek akıllıca olur? Arkadaşımın hali hazırda wat öğrencilerinin çalışmakta olduğu büyük bir restoranda işi var, sponsor ne demeye böyle terslik yapıyor anlamak güç. Gerçekten öğrencisini hiç iplemeyen bir kurummuş aman diyim uzak durun daha kaç kişi sponsorun bu tutumundan muzdarip, gelecek günlerde ismini vereceğim, bizim başımız yandı başkalarınınki yanmasın.
    merhaba öncelikle geçmiş olsun bu sponsorlar ve şirketler öğrencilerin yararına işlemiyor hiçbir şekilde bende şu an amerikadayım ve şunu anladım sponsorun tek yaptığı türkiyeye göndeririz diyerek gözümüzü korkutmak hakkınızı sonuna kadar aramaktan çekinmeyin saçma sapan yere mağdur durumda bırakıyorlar insanları wat masasi diye konsolosluğa bağlı bir yardım kurumu var work and travel öğrencilerine yardım amaçlı kurulmuş konsolosluktan onun numarasını alabilirsiniz umarım yardımcı olurlar.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

sozzlesmenizde muhtemelen ikinci iste calisamaz yaziyordur.. bu durumda sozlesmeyi ihlal etmis oluyor arkadasin isveren de sikayet edince vize iptal edliyor..malesef durum bu siz oraya is sozlesmesi imzalayarak gidiyorsunuz.. sponsor bisey yapamazz kafaniza gore takilin diyenler biseyler ogrenmistir bu durumdan,,

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

yok ikinci işte çalışabilir yazıyor sözleşmede. ayrıyeten supervisorlarının da haberi vardı zaten ikinci işi olduğundan

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Git supervisorla konuş iptal etmesinler vizeyi.Eğer etmişlerse yapacak pek bişey yok gibi duruyor.Sonuçta @ozgursum'un dediği gibi siz oraya sözleşme imzalayıp gidiyorsunuz.WAT şirketlerinin o kadar bi ilgisi olmuyor zaten.Amerikaya gittiğiniz an yalnızsınız.
    ""Let the game begin""

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

birisi demişti ya "siz kendini tecrübeli sanan arkadaşlar" diye başlamıştı soze sonrada "kafana göre takıl demişti". okuyodur umarım !!!

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

kardesim sponsoru arayin sozlesmeye aykiri bir durum olmadigini soyleyin neden vize iptali oldugunu sorun ama sert degil uzlasmaci yardim isteyin sponsordan kovan kisinin isveren oldugunu haksiz sekilde kovuldugunuzu soyleyin tabi hicbirsey okken kovulduysa arkdasin..

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

evet dün aramadığımız yer kalmadı araya hafta sonu girdiği için pazartesi gününü bekliyoruz kalan yerlere ulaşmak için. bu konuda bazı kesin ve net cevaplar aldım resmi kurumlardan, sponsorun sevis'imizi iptal etme gibi bir hakkı var yasal olarak, ds formunu geçersiz kılma ve dolayısıyla vizemizi de iptal etme hakkı da olmuş oluyor böylece. apar topar sınır dışı ettiremiyorlar tabii ama kaçak olarak kalınırsa o meşhur 10 yıllık vize alamama olayı gerçekleşiyor.

en önemli kozları da bu zaten. tabii bu kozu yalanlarla allayıp pullayarak önünüze koyabiliyorlar çoğu zaman. örneğin aynı sponsor, işverenle anlaşıp dönüşünü erkene alan bir arkadaşıma gidemezsin, edemezsin yapamazsın sevisini iptal ederiz 10 yıl gelemezsin amerika'ya diye çingene üslubuyla bir mail attı yine 2 gün evvel.

gelecek senelerde wat yapacak olan arkadaşlara tavsiyem odur ki en çok dikkat edecekleri nokta sponsor olsun. özellikle bir kaç büyük işletmeyle anlaşması olup onların emir kulu olan sponsorlardan uzak dursunlar. zira burada en üst karar mercii sponsor gibi bir şey, onların rızası olmadan burada 1 dakika bile duramıyorsunuz. sistem çok saçma ama karar verildikten sonra department of state'teki yetkililer bile yapabileceklerimiz sınırlı diyor. pek çok sponsor öğrencisine sahip çıkıp, kovulduğu veya mevcut işinde yapamadığı durumlarda yeni işe yerleştirirken veya en kötü ihtimalle kendisinden 14 gün içinde iş bulmasını isterken, bizimkiler parayı aldıktan sonra uğraşmak istemiyor (tc başkonsolosluk wat masasından ulaştığımız birinin söylediği bu) ve işverenle arası bozulmasın diye öğrenciyi çok zor durumlara sokmayı göze alabiliyor. biz herkesin suyuna gitmeye çalışıp arayı iyi tutarken bile böyle bir olay başımıza geldi maalesef. bu süreç sonuçlanınca sponsorun ismini ve aramızda geçen yazışmaları da buraya koyacağım ki aman diyeyim gördüğünüz yerde uzaklaşın.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Usta naptniz bizde kovulduk bugun isten sponsor bi sey soylemedi
    Daha su gun donun diye sizin durumu merak ediyorm aynisi olur buyuk
    İhtimalle

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ikinci iş dediğim yerin sahibi sponsoru arayıp olayı çözdü, sponsordan yeni job offer geldi başka da mail gelmedi. önce bezdirmeye çalışıp olmayınca çark ettiler.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

yok kardesim bezdirme olayi degil o kadar cok adam var ki oraya watla gelip kendini kovdurup ya da ayrilip kafaasina gore baska ise giden.. bu programin da bir duzeni var ve siz bilmesenizde o sponsorlar ustunde ciddi baskilar var amerikan hukumeti tarafindan.. kacak kalinma durumu yuzunden.. neyse diger isveren halletmis sorun kalmaz o zmn..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaslar surveyi doldurmadigim icin ulkeme gonderiliyorum eager hemen gitmessem me olur?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)