Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 27 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Adım adım ABD ye gidiş

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Adım adım ABD ye gidiş

Bana gelen sorular neticesinde boyle bir baslik acmayi uygun gordum.Turkiyeden cikistan ABD ye ulasima kadar neler yasanacagi konusunda biraz bilgi vermek istiyorum..

Ucus, Check in ve Bagaj alma:

Ilk olarak Turkiye den yapacaginiz ucus icin online check in yapacaksizin ucustan 24 saat once yapabiliyorsunuz bunu veya en az 3 saat evvel havaalninda olarak check in islemini hava alaninda yapabilirsiniz.Check in den once yurt disi harc inizi odeyiniz. Hemen check in yapilan yerin yaninda bir banko dan kolayca odeyebilirsiniz.Check in islemini yaptiktan ve bavulu verdikten sonra pasaport kontrolunden gecerek ucaga bineceginiz bolume gececeksiniz ve ucusunuz basliyor eger aktarmaliysa ucusunuz genelde avrupa aktarmalarinda bavulunuzu almiyorsunuz ancak bunu yine de ilk check in yaptiginiz zaman(Turkiyede) havayolu sirketine sormaniz daha iyi olacaktir.
    ABD ye ulasacaginiz ucus icerisinde size I94 karti ve gumruk bilgileri icin iki ayri form vericekler bunlari dolduracaksiniz. bunlarla ilgili konular mevcut forumda.. ABD ye indiginizde ucaktan iner inmez vize kontrolunden gececeksiniz belli bir sure sira bekleyebilirsiniz, bu sure 15-60 dakika arasindadir normal sartlar altinda.. bu kontrolden gectikten sonra bavulunuzu alacaksiniz. Bavulunuz ABD ye indiginiz ilk noktada alinmaktadir.daha sonra cikisa dogru yonelip bavul icin gumruk kontrolunden gececeksiniz. eger ABD icinde yeni bir aktarma olacaksa bavulunuzla beraber bu ucusun gerceklesecegi noktaya dogru hareket ederek yeni bir check in yapip bavulunuzu vereceksiniz sonra ucaga binerek son duraga gelmis olacaksiniz iyi watlar

son olarak gerekli belgeleri siralayim sizlere Turkiyeden ucaga binmeden evvel yaninizda olmasi gerekenler:

1) Pasaport
    2) DS 2019 ve sevis odendi belgesi
    3)yurtdisi cikis harci odendi makbuzu ( bunu havaalanindan da kolayca odeyebilirsiniz)
    4) Job Offer
    ayrica bu onemli belgelerinizin 2 ser adet fotokopilerini aliniz ilkini ailenize verin ikincisini de bavulunuza aliniz. belgelerin asillari ise yaninizdaki el bagajinda bulunsun.

ucus esnasinda dikkat edilmesi gerekenler:

1-El çantanıza sıvı , kesici ve delici eşya koymadığınızdan emin olun.

2-Aktarma esnasında uçağın geleceği kapıya gidin ve o kapıya geleceğinden emin olun. Ordaki görevliye sorabilirsiniz.

3-Eğer valiz kontrolünde görevli polis birşey almak istiyorsa itiraz etmeyin.Üstelemeyin işlem yaparsa uçağınız kaçar. Dimyat a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.

4-Gayet sakin olun valizini alırken, yıllarca seyahat etmiş havası verin kendinize, şüphe çekmeyin, şüpheli bi haliniz varsa polisin dikkatini çekcektir ve valizinizi arıcaktır.

5-Bir sonraki adımı her zamna birilerine sorarak devam edin, kafanıza göre sağa sola gitmeyin.

6-Türkiyede başınız sıkıştığında arayabileceklerinizin ve şirketinizin telefon numaralarını, sponsorunuzun telefon numaralarını, çalışacağınız iş yerinin telefon numaralarını ve ABD de tanıdığınız varsa arkadaşınız filan onların telefon numaralarını bir alınız.

7-İndiğinizde valizinizi kontrol edin, valiziniz kırılmış mı bakın kırıldıysa havayoluna rapor tutdurun. hakkınızı arayın.

8-Aktarmalarda havayolu şirketi tarafından kaynaklanan rotarlarda havayolu şirketinin size konaklama vermekle yükümlü olduğunuz unutmayın. Hakkınızı arayın. 3-4 defa belki 5-6 defa farklı kişilerden konaklama isteyin. Ben 4. de almıştım

9-Uçakdan inerken üst taraflara eşya koyup koymadığınızı kontrol edin. (600$ lık footğraf makinasını unutdum Allahdan son anda alabildim).

10- Bavulunuz ABD de cikmadiginda hemen havayolu sirketine basvurup kayip bagaj icin form doldurun..aktarmaya yetisecem sonra basvururum gibi dusunce olmasin , ABD ye indiginiz noktada bavulunuz cikmadiysa hemen basvurun firmaya ve formu doldurun..

11-Eger ki Amerikada aktarma yapiyorsaniz ve aktarma sureniz 3 saatten az ise Amerikaya giden ucakta olabildigince en onden yer tutmaniz ve ucak iner inmez hemen ayaga kalkip hazir sekilde ucaktan inmeye calismaniz cok onemlidir. sakin pencere kenari , iki kisilik koltuk gibi nedenlerle yer secmeyin bu secim size bi sonraki ucusunuzu kacirtabilir..
    Konu ozgursum tarafından (14-05-2011 Saat 07:07 AM ) değiştirilmiştir.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    15

guzel paylasim olmus
    SEHIRLER HAKKINDA DETAYLI BILGI ICIN TIKLA
    http://www.turkishwat.net/eyaletler-...nun-sehri.html

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

örnegin ben expedidan istanbul - londra - şikako - cleveland olarak biletim tek seferde aldım hepsini valizimi abd ye gelince yani şikakoda alıp diger ucaga mı binecegim? yoksa onlar hallediyor mu?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

şikogo =) da alıcaksın bavulunu gidiceksın check ın e ben ole anladım.
    kill them all-spartacus

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana gelen sorular neticesinde boyle bir baslik acmayi uygun gordum.Turkiyeden cikistan ABD ye ulasima kadar neler yasanacagi konusunda biraz bilgi vermek istiyorum..Ilk olarak Turkiye den yapacaginiz ucus icin online check in yapacaksizin ucustan 24 saat once yapabiliyorsunuz bunu veya en az 3 saat evvel havaalninda olarak check in islemini hava alaninda yapabilirsiniz.Check in islemini yaptiktan ve bavulu verdikten sonra pasaport kontrolunden gecerek ucaga bineceginiz bolume gececeksiniz ve ucusunuz basliyor eger aktarmaliysa ucusunuz genelde avrupa aktarmalarinda bavulunuzu almiyorsunuz ancak bunu yine de ilk check in yaptiginiz zaman havayolu sirketine sormaniz daha iyi olacaktir. ABD ye ulasacaginiz ucus icerisinde size I94 karti ve gumruk bilgileri icin iki ayri form vericekler bunlari dolduracaksiniz. bunlarla ilgili konular mevcut forumda.. ABD ye indiginizde ucuaktan iner inmez vize kontrolunden gececeksiniz belli bir sure sira bekleyebilirsiniz.. bu kontrolden gectikten sonra bavulunuzu alacaksiniz. Bavulunuz ABD ye indiginiz ilk noktada alinmaktadir.daha sonra cikisa dogru yonelip bavul icin gumruk kontrolunden gececeksiniz. eger ABD icinde yeni bir aktarma olacaksa bavulunuzla beraber bu ucusun gerceklesecegi noktaya dogru hareket ederek yeni bir check in yapip bavulunuzu vereceksiniz sonra ucaga binerek son duraga gelmis olacaksiniz iyi watlar son olarak gerekli belgeleri siralayim sizlere Turkiyeden ucaga binmeden evvel yaninizda olmasi gerekenler
    1) Pasaport
    3)yurtdisi cikis harci odendi makbuzu ( bunu havaalanindan kolayca da odeyebilirsiniz)
    4) Job Offer
    ayrica bu onemli belgelerinizin 2 ser adet fotokopilerini aliniz ilki ailenize verin ikincisini de bavulunuza aliniz. belgelerin asillari ise yaninizdaki el bagajinda bulunsun. simdilik aklima gelenler bunlar..eklemek isteyenler yazsin surekli guncelleyecegim bu yaziyi..
    çok teşekkürler benim sorum şu gümrük işleminde bavulumuz aranıyor mu? açılıp içine bakılıyor mu?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı alemci_33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok teşekkürler benim sorum şu gümrük işleminde bavulumuz aranıyor mu? açılıp içine bakılıyor mu?
    genelde aranmior ama formda yazdiklarinla da baglantili bu..

Alıntı Muzo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    örnegin ben expedidan istanbul - londra - şikako - cleveland olarak biletim tek seferde aldım hepsini valizimi abd ye gelince yani şikakoda alıp diger ucaga mı binecegim? yoksa onlar hallediyor mu?
    chicago da alacaksin bavulu daha sonra cleveland icin ucusun oldugu yere gececksin..

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana gelen sorular neticesinde boyle bir baslik acmayi uygun gordum.Turkiyeden cikistan ABD ye ulasima kadar neler yasanacagi konusunda biraz bilgi vermek istiyorum..Ilk olarak Turkiye den yapacaginiz ucus icin online check in yapacaksizin ucustan 24 saat once yapabiliyorsunuz bunu veya en az 3 saat evvel havaalninda olarak check in islemini hava alaninda yapabilirsiniz.Check in islemini yaptiktan ve bavulu verdikten sonra pasaport kontrolunden gecerek ucaga bineceginiz bolume gececeksiniz ve ucusunuz basliyor eger aktarmaliysa ucusunuz genelde avrupa aktarmalarinda bavulunuzu almiyorsunuz ancak bunu yine de ilk check in yaptiginiz zaman havayolu sirketine sormaniz daha iyi olacaktir. ABD ye ulasacaginiz ucus icerisinde size I94 karti ve gumruk bilgileri icin iki ayri form vericekler bunlari dolduracaksiniz. bunlarla ilgili konular mevcut forumda.. ABD ye indiginizde ucuaktan iner inmez vize kontrolunden gececeksiniz belli bir sure sira bekleyebilirsiniz.. bu kontrolden gectikten sonra bavulunuzu alacaksiniz. Bavulunuz ABD ye indiginiz ilk noktada alinmaktadir.daha sonra cikisa dogru yonelip bavul icin gumruk kontrolunden gececeksiniz. eger ABD icinde yeni bir aktarma olacaksa bavulunuzla beraber bu ucusun gerceklesecegi noktaya dogru hareket ederek yeni bir check in yapip bavulunuzu vereceksiniz sonra ucaga binerek son duraga gelmis olacaksiniz iyi watlar son olarak gerekli belgeleri siralayim sizlere Turkiyeden ucaga binmeden evvel yaninizda olmasi gerekenler
    1) Pasaport
    3)yurtdisi cikis harci odendi makbuzu ( bunu havaalanindan kolayca da odeyebilirsiniz)
    4) Job Offer
    ayrica bu onemli belgelerinizin 2 ser adet fotokopilerini aliniz ilki ailenize verin ikincisini de bavulunuza aliniz. belgelerin asillari ise yaninizdaki el bagajinda bulunsun. simdilik aklima gelenler bunlar..eklemek isteyenler yazsin surekli guncelleyecegim bu yaziyi..
    Güzel paylaşım olmuş emeğine sağlık.Biraz da ben ekleyeyim

1-El çantanıza sıvı eşya koymadığınızdan emin olun.

2-Aktarma esnasında uçağın geleceği kapıya gidin ve o kapıya geleceğinden emin olun. Ordaki görevliye sorabilirsiniz.

3-Eğer valiz kontrolünde görevli polis birşey almak istiyorsa itiraz etmeyin.Üstelemeyin işlem yaparsa uçağınız kaçar. Dimyat a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.

4-Gayet sakin olun valizini alırken, yıllarca seyahat etmiş havası verin kendinize, şüphe çekmeyin, şüpheli bi haliniz varsa polisin dikkatini çekcektir ve valizinizi arıcaktır.

5-Bir sonraki adımı her zamna birilerine sorarak devam edin, kafanıza göre sağa sola gitmeyin.

6-Türkiyede başınız sıkıştığında arayabileceklerinizin ve şirketinizin telefon numaralarını, sponsorunuzun telefon numaralarını, çalışacağınız iş yerinin telefon numaralarını ve ABD de tanıdığınız varsa arkadaşınız filan onların telefon numaralarını bir alınız.

7-İndiğinizde valizinizi kontrol edin, valiziniz kırılmış mı bakın kırıldıysa havayoluna rapor tutdurun. hakkınızı arayın.

8-Aktarmalarda havayolu şirketi tarafından kaynaklanan rotarlarda havayolu şirketinin size konaklama vermekle yükümlü olduğunuz unutmayın. Hakkınızı arayın. 3-4 defa belki 5-6 defa farklı kişilerden konaklama isteyin. Ben 4. de almıştım

9-Uçakdan inerken üst taraflara eşya koyup koymadığınızı kontrol edin. (600$ lık footğraf makinasını unutdum Allahdan son anda alabildim).

10-ABD ye girişte pasaport ve evrak kontrolu yaparken kırmızı çizgiye dikkat edin ve gerisinde durun. İşlemler bitdikden sonra arkadaşınızı filan beklemeyin yolunuzua devam edin.

benden bu kadar şimdilik aklıma gelirse editlerim.
    "ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bu ilk giriş yaptığımız noktada bavul alma işi hiç hoşuma gitmedi.ben ant-ist-frankfurt-chicago-san antonio şeklinde gideceğim. chicago aktarması hariç tüm aktarma süreleri 3 satten fazla ama chicagoda ki aktarma 1.45 dk. üstelik terminal değişikliği de var.vize işlemleri ile bavul alıp tekrar check in var diyosun ben bu kadar sürede nasıl yetişeceğim.
    (
    bu noktada bir soru sorayım.bu uçakta başka watcı arkdaşlarımında olduğunu biliyorum. bu uçuşların hepsi american airlines ile yapılıyor.eğer olurda uçağa zamanında yetişemeyecek olursam bu uçak beni ve benim gibi yetişemeyenleri almadan uçabilir mi?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

evet ucar sizi bir sonraki ucusa aktarirlar artik ertesi gun de olabilir bu ucus...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

anlamadığım nokta
    "işlemler bittikten sonra arkadaşınızı beklemeyin,devam edin"
    neden?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı ophelia23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    anlamadığım nokta
    neden?
    zaten bekleme sansin yok. Giseler var. Sirayla gidince ikiniz farkli giselerde islem yaptiriyor olacaksiniz. Kontrolden sonra hemen 5-10 metre ilerisi zaten valizlerin oldugu yer. Adam tamam diyince sen geciyorsun arkandan siradaki geliyor. Bekleme sansin yok zaten. Zaten beklesen adam gec diyor
    Sometimes memories can kill...

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı ophelia23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    anlamadığım nokta
    neden?
    bi dakka şimdi açıklama getireyim. ABD ye indik evraklarımı filan verdik polisler inceledi biraz ilerledikden sonra arkadaşımızı bekleme arzusu hepimizin içerisinden gelir.

işte ben bekleyeyim dedim polis bağırdı bekleme diye, yürü aşağıya tarzında bişiler dedi

bilmiyorum bana özel miydi ama oldu yani

açıklayıcı olmuştur umarım.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

hmm anladım
    yok yani arkadaşlar varda, aman dağılmıyalım kimse bilmiyo
    sora sora bağdat bulucaz zaten bide yalnız kalıp, aramıyalım birbirimizi

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı beysinCDA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bi dakka şimdi açıklama getireyim. ABD ye indik evraklarımı filan verdik polisler inceledi biraz ilerledikden sonra arkadaşımızı bekleme arzusu hepimizin içerisinden gelir.

işte ben bekleyeyim dedim polis bağırdı bekleme diye, yürü aşağıya tarzında bişiler dedi

bilmiyorum bana özel miydi ama oldu yani

açıklayıcı olmuştur umarım.
    Pasaport kontrolunden sonra mi bekleme dedi:S Zaten ilerisi valizlerin oldugu yer degil mi. Ben gectim arkadasimi bekledim. Hatta beklerken azeri 2-3 kiside arkadasini bekliyordu onlarda konustuk muhabbet ettik kisa sureli bisey demediler bize

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

bu olay yanlış hatırlamıyorsam boston havaalanında oldu. valizleri aşağıdan almıştık.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

ben anlamadım bu işten bişi allahtan hayırlısı artık yaşayıp göricez

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

o kadar sorun değil yaa aklıma geldi yazdım. En fazla bağırıyo işte polis bekleme diye.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı beysinCDA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu olay yanlış hatırlamıyorsam boston havaalanında oldu. valizleri aşağıdan almıştık.
    Hmm olabilir. Cunku hatirladigim kadariyla JFK'de pasaport kontrolu yaptirdiktan sonra valizler hemen o katta oluyordu yani kontrol yapilan yerin ilerisinde. Ufak bi alan zaten. Bekleme falan yapabiliyordun kontrolu gectikten sonra 5-10 metre ileride

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

teşekkürler

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı Muzo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu senin havalimaninda boardunu nasil aldigina bagli,cogu zaman bilgisayar basindaki gorevli soruyor bavulunu kendinmi aktarma yapmak istiyorsun yoksa gorevlilerinmi yapmasini istiyorsun diye.Bazen sormayabiliyorlarda,daha once yasanmis birsey.Bavulunu teslim ederken ozellikle belirt.
    Peki.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Birde amerikaya ilk giriste bavulunu almak zorundasin,gumrukten gecerken bavulu almayi unutmayin
    Peki.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

guncellensin bu konu, bu sene ilk kez gidecekler icin bilgilendirici olabilir...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı beysin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel paylaşım olmuş emeğine sağlık.Biraz da ben ekleyeyim

1-El çantanıza sıvı eşya koymadığınızdan emin olun.

10-ABD ye girişte pasaport ve evrak kontrolu yaparken kırmızı çizgiye dikkat edin ve gerisinde durun. İşlemler bitdikden sonra arkadaşınızı filan beklemeyin yolunuzua devam edin.

benden bu kadar şimdilik aklıma gelirse editlerim.
    son anda farkettıgıne gore unutmamıssın bılgıler ıcın saol

All i wanted in life is only to feel so free ..
    Feel so free.. feel so free..Yeahh..
    Living in a world with love i need..
    You will need..You will need..

Up to the sky..Out of mine mind..
    it's a Beautiful Beautiful life...
    Feeling so fine..till the sunshine .. it's a Beautiful Beautiful Life...
    Up to the sky .. up to the sky .. up to the sky..
    What a Beautiful Beautiful Life...

http://www.youtube.com/watch?v=U7_yDwFfgtI
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ozgursum sevıs odendı belgesı de almanız gerekn belgeler arasında dıye sıralamıssın onu konsolosluktan aldılar ve sadece pasaportumu yolladılar vze basarak yanı su an sevıs odendı belgesı bende degıl sorun yaratırmı bu bana?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

bu seneki uygulamalri bilmiyorum gecen sene yazmistim ama gecen senelerde sevis odendi belgesini almiyordu konsolosluk. belki bu sene degisiklik olmustur ya da bir hata olmustur. emin degilim bu konuda onlara sorarsin bu soruyu. muhtemelen ihtiyacin olmayacak sevis odendi makbuzuna. daha onceki gidisimde sadece ds 2019 u gosterip girmistim..

NOT: sevis odendi makbuzu olmadan zaten vizeyi alamazsin. vizeye giderken yaninda goturuyorsun. amerikaya giriste genelde sorulmuyor ama her ihtimale karsi bir sorun cikmasina karsi diyerekten yazmistim galiba hatirlayamadim yazdigim gunu
    Konu ozgursum tarafından (21-05-2011 Saat 02:50 AM ) değiştirilmiştir.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

tamamdır tesekkur ederım bılgı ıcın bı arastıryım bakalım.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

ya zaten sevis odemesini sirketler internetten yapiyorlar ve ciktisini aliyorlar.. eger ki cok lazim bir belgeyse sirketin bir cikti daha alabilir diye dusunuyorum..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)