Work and Travel 2025
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Askerlik tecil sıkıntısı..!!!

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Standart Askerlik tecil sıkıntısı..!!!

Arkadaşlar şimdi ben 14 Haziranda okulu bitiriyorum ve 1 temmuzda Amerika'ya önce dil okulu sonra master amaçlı gideceğim. Fakat şu anda okul bitince askerlik tecil etmek için mezuniyet belgesine gerek duyuluyormuş. Ben 1 temmuzda gidiyorum ama okula sorduğumda okul 10 temmuzdan önce mezuniyet belgesini veremeyeceğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki ben gittikten sonra ancak mezuniyet belgesi çıkıyor. Fakat askerlik tecil etmek zorundayım çünkü en aşağı 1 yıl gelmeyeceğim. Şimdi sorun tecil etmez isem ve bir sonraki sene girişimde mahkemelik olma hatta tutuklanmama dahi gidebilir bu durum. Bu konuda bilgisi ya da herhangi 1 tecrübesi olan beni bir çıkış yolu konusunda aydınlatabilecek arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirm..
    PLANÖRLE AMERİKAYA UÇMAK....

BU KADAR ÇILGINCA İŞTE BU WAT..!!!!

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Normalde 1 ay suruyor. Ama gecici okuldan cikis belgesi veriyor olmalari lazim. Onu gosterip belki tecil ettirebilirsin
    Sometimes memories can kill...

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı dingin1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar şimdi ben 14 Haziranda okulu bitiriyorum ve 1 temmuzda Amerika'ya önce dil okulu sonra master amaçlı gideceğim. Fakat şu anda okul bitince askerlik tecil etmek için mezuniyet belgesine gerek duyuluyormuş. Ben 1 temmuzda gidiyorum ama okula sorduğumda okul 10 temmuzdan önce mezuniyet belgesini veremeyeceğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki ben gittikten sonra ancak mezuniyet belgesi çıkıyor. Fakat askerlik tecil etmek zorundayım çünkü en aşağı 1 yıl gelmeyeceğim. Şimdi sorun tecil etmez isem ve bir sonraki sene girişimde mahkemelik olma hatta tutuklanmama dahi gidebilir bu durum. Bu konuda bilgisi ya da herhangi 1 tecrübesi olan beni bir çıkış yolu konusunda aydınlatabilecek arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirm..

belgeyi senin adına bir baskası okuldan alıp askerlik subesine getirebilir, mezun olduktan sonra otomatik olarak 2 yıl tecil ediyolar zaten diye biliyorum...

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

sanırım sana en yakın askerlik şubesine danışsan yardımı olur diye düşünüyorum. orada mutlaka sorabileceğin bir rütbeli vardır bu konuyu.
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

İşte bugün danıştığımda benim yerime herhangi bir kişinin bunu yapamayacağını illa ki benim gitmem gerektiğini belirttiler. Canımı sıkan da bu zaten.. Ayrıca okuldan alacağım o geçici mezuniyet belgesini işte en aşağı 1 ay sonra veriyorlarmış.. Daha öncesinde alabilme şansımız var mı onu da bilmiyorum. Normalde sınavlarım 9 haziranda bitiyor çünkü..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bende merak ettim ya. Bende ayni durumda olacagim hemen hemen. 2 yil tecil ettiriliyor ama otomatik mi oluyo o islem. Yoksa 2 yil tecil ettirmek istiyorum mu diyoruz :S Durduk yere kacak konumuna dusmeyelim
    Sometimes memories can kill...

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Yok arkadaşım öyle otomatik tecil olmuyor. Daha önceden oluyormuş fakat sistem değişmiş. Öğrendiğim kadarıyla kendin gitmek zorundasın ayrıca o gün seni küçük bir testten bile geçiriyorlarmış. Ayrıca bir arkadaşım unutmuş İngiltere'ye gitmişti kendi şimdi kaçak durumuna düşmüş. Dava felan açılmış havaalanına inince merkeze götüreceklermiş.Artık aralarında nasıl bir anlaşma olursa sanırım direkt askere gidecek o kişi. Bu duruma düşmek istemiyorum işte.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    15

allah kolaylik versin
    SEHIRLER HAKKINDA DETAYLI BILGI ICIN TIKLA
    http://www.turkishwat.net/eyaletler-...nun-sehri.html

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı dingin1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Senin icinde bulundugun duruma yakin bir durumu yasamis birisi olarak sunlari anlatabilirim sana.Eger haziranda ya da temmuzda mezun olursan zaten askerligin otomatik olarak eylul - ekime kadar tecilli olacak.Buda demek oluyorki iki ay suren var tekrar ogrenci belgesi goturmek icin ya da mezun oldugunu kanitlamak icin.Zaten askeriyeye alimlarda eylulden sonra kasim ayinda aliniyor.Tum derslerini verip eger harc borcun felanda yoksa ogrenci bilgi sisteminde mezun oldugun gozuktugu taktirde hemen gecici diploma ( ya da cikis belgesini) alabilirsin okulundan.Bu olay bilgilerin bilgisayara girildigi taktirde gozukuyor zaten mezun oldugun.Diyelimki butun dersleri verdin,harc borcun felanda yok,mezun olucak durumdasin fakat olduya bir sorun cikti sana cikis belgesini vermediler veremediler.Arada iki- uc ay suren var.Yurt disina cikis yaparken polisler asker kacagimisin,yasada belirnen miktar uzerinde vergi borcun varmi,mahkeme tarafindan araniyormusun ya da yurt disina cikis yasagin varmi yokmu ona bakiyorlar.Asker kacagi olmuyorsun bu durumda cunku iki uc ayin daha var.Diger durumlarinida ben bilmiyorum zaten.Yani askerligini tecil ettirmeden bile cikabiliyorsun yurt disina,kimse de sana diyemez senin iki ay sonra askerligini tecil ettirmen gerekecek yurt disina cikman gerekiyor diye.Askerligine uc ay kala yurt disina cikan birisinin yazisini okumustum,onda hicbir sorun cikmamis,ciksa bile sacmalik...Eger diyorsan burasi Turkiye hersey olur,ki bu sozune ben de katilirim okul yonetimini Amerikaya gideceginden dolayi zorlayabilirsin.Zaten Amerikaya geldikten sonrada konsolosluk okulunla iletisime gecer.Anlattiklarimla yetinmiyorsan eger,havaalani polisleriyle gorusebilirsin istersen, en azindan durumunu anlatabilirsin.Sanmiyorumki sen normalde mezun oldugun surece cikis belgesini vermesinler.
    Peki.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

azuhazu! nickli arkadaşım bilgilerin için teşekkürler. Benim zaten Amerika'ya gidişle ilgili bir sıkıntım yok rahat bir şekilde çıkabileceğimi biliyorum onu bana söyledir çıkabilirsin diye ama kasım ayında işlemler başlar ve sen tecil ettirmezsen şubat gibi mahkeme açılır sana dediler ve sonraki vatana girişte sıkıntı yaşarsın kelepçe takıp direkt havaalanından bile alabilirler seni vs. dediler. Sıkıntım bu zaten.. İşte okul yönetimine biraz baskı uygulayacağım. Eğer yardımcı olmazlarsa mecburen biletimi erteletip bu sorunu halledip gitmem gerekecek.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Eger yurt disina cikisinda sorun olmayacagini dusunuyorsan,geriye kaliyor iki secenek.Okul sen gitmeden once cikis belgeni verir bir gun icinde eger dort yillik fakulte duzeyinde okuldan mezunsan iki yil tecil ederler okulunu.Olmadi sen gittin Amerikaya,ondan sonra cikis belgenin hazir oldugunu soylediler.Bu durumda da yine iki secenegin var.Ya Amerikaya gitmeden once ya da Amerikadayken konsolosluk araciligiyla TR de birisine vekalet verirsin onlar senin yerine cikartir ve askerligini tecil ederler.Amerikadayken konsolosluk araciligiyla tecil islemleri icin ekonsolosluk sitesine gir,mail at bir hafta icinde kesin donuyorlar emin ol.Hangisi sana daha uygunsa onu yaparsin.Belki aklina Amerikaya gitmeden once mezuniyet dilekcesini verirsin kendi imzanla ve Amerikaya gidersin fakat askerligini tecil etmek icin ya da mezuniyet belgesini almaya gittiginde yine imzan gerekecek.Vaktin olmazsa Amerikadanmi vekalet verme yoksa,TR de mi vekalet verme hangisi kolaysa onu yaparsin.Zor is degil ama TR de noter birkagida karsilik donunu bile ister.
    Peki.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Senin dediğin olayıda düşÃ¼ndüm ve sordum fakat askeriyedeki görevli vekaletle bu işi yapamazsın .. İllaki senin gelmen gerekiyor dedi..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Bence sen baska bir gorevliye sor ya da askerlik subesi komutanina sor sivil memura degil.Ya da en azindan Amerikadayken tecil edersin askerligini,zorlama sansini bence o kadar cvp verdik
    Konu azuhazu tarafından (03-06-2010 Saat 03:14 AM ) değiştirilmiştir.
    Peki.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

ahah tamma kardeşim saolasın bayağı moralim bozuktu umarım dediğin doğrudur yarın detaylı bir soruşturacağım... saol yardımların için tekrar..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Şu an öğrenci belgesi alıp tecil ettiremez misin?
    2009 Work and Travel (Virginia-North Carolina)
    2010 Work and Travel (Lake George, New York)
    2011 Internship (Germany)
    2012 Internship (???Bratislava)

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

tecil isi eylul ayindan sonra yapiliyor, arkadas zaten eylul ayina kadar tecilli.eylul ayindan sonra tecil etmesi icinde ogrenci belgesini eylul ayinda almasi lazim
    Peki.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

tecil için bile muayene istiyolar artık, onun için kendin gelmen gerekiyo demiştir memur. he türkiyede hiçbi memur bi kerede düzgün bilgi vermez, onun için gidip rütbeli ve işten iyi anlayan bi subaydan düzgün bi bilgi almalısın.
    Konu varyok tarafından (03-06-2010 Saat 03:57 PM ) değiştirilmiştir.
    helecan küpü

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Tecil icin muayenenin zorunlu oldugunu bilmiyordum.Eger okul vermezse cikisi zamaninda,tek care Amerikada tecil ettirmek.
    Peki.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Arkadaşlar benimde bu askerlik konusunda bir problemim var.tecrübeli arkdaşlar yardımcı olursa sevinirim.bende 4. sınıfım ve bu yıl mezun oldum.bu konu başlığındaki yazışmalardan dolayı bi gidip askerlik şubesine danışayım diye dün gittim ve ordaki görevli sıkıntı yaşarsın dedi tecilin biteceği için ama tecilimin ne zaman biteceğini söylemdi bu hafta hemen hallet dedi.fakat öyle kolay birşey de değilmiş.sağlık raporu alman lazımmış onu da ertesi gün verdikleri için 2 gün sürüyor.geçici mezuniyet belgesi, fotoğraf gibi bütün belgelerden 5 er tane filan istiyorlar filan.yani işkence tecil ettirmek.kaldı ki ben döndüğümde iş aramadan askere gitmek gibi bir düşÃ¼ncemde var.Ayrıca etrafındaki herkeste sorun olmaz diyor ama ben garantiye almak istiyorum işimi. sorumda şu: dönüşÃ¼m 20 eylül de.döndüğümde tecilim bitmiş olur mu sizce ve bitmişse eğer Türkiye'ye ilk giriş yaptığımda nasıl bir yaklaşımla karşılaşırım.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Okulunun acilma zamanina kadar tecillisin.Yani donem basladiginda okulun askerlik subesine ogrenci oldugunu bildirmediginde askerlik sorunun basliyor.Okulun ogrenci olmadigini bildirmediginde oyle korkulan seyler hemen baslamiyor emin ol.Yani Tr ye giriste yakalanmalar felan olmayacak.Askerligini tecil etmekte dedigin kadar zor bir is degil.Saglik raporu hemen verilen birsey,en azindan benim gittigim saglik ocagi hemen verdi.Askere alim zamaninda askerlik subesinde oluyor doktor,baska yere gitmene gerek kalmiyor hemen tecil edebiliyorsun.Ayrica herseyden beser tane isteme olayini abartiyorsun,zor birsey degil fotokopi cektirmek.Benim aptal ogrenci isleri benim ogrenci oldugumu bir yil boyunca bildirmemis ve dogdugum yere uc kere askerler gelmis,eger ogrenciyse ogrenci oldugunu bildirsin demisler.Tutuklama felan olmuyor hemen.Onun olmasi icin mahkeme karari gerekiyor.
    Peki.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

o zaman ben tecil etmekle filan uğraşmasam da olur yani öyle mi? tmm 2 günde filan halledilebilir belki ama döndüğümde tekrardan tecil bozduracam.döndüğümde ilk iş askerlik işlemlerine odaklanırım.ayrıca okul başlama tarihinden 1 hafta sonra kadar dönmüş oluyorum zaten.(mezun olmama rağmen okul açılış tarihi son çalışma tarihin olması saçmalığı yüzünden erken dönmek zorunda kalıyorum)

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Eger bu yil askere gitmeyi dusunuyorsan,ogrenmen gereken tek sey kasim-aralik askerlik alimi icin en son muayene tarihi ne zaman.Emin ol eger okulun ogrenci oldugunu bildirmezse ve sen son yoklama tarihini gecmis olmana ragmen gerekli islemleri yapmadiysan o zaman sorunlar basliyor.Yarin git sor son yoklama - muayene tarihi ne zaman,ona gore kendini ayarlarsin.
    Peki.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Aynı sorun bende de var. 4. sınıf öğrencisiyim ve bu perşembe son sınavıma giriyorum Askerliği tecil ettirmeyi düşünüyordum ancak mezuniyet belgesi gerekiyormuş. E bu belge de hemen çıkmayacağına göre 8 Haziran'da ben havaalanından çıkış yaparken polis memuru beni asker kaçağı durumundan çekmesin kenarı?

Özetle üniversitenin öğrenci işlerine gidip hangi aya kadar tecilli olduğumu öğrenmem gerekiyor sanırım. Ve benim dönüşüm 13 Ekim. Sanırım Amerika'dayken tecil işlemi yapsam iyi olacak. Dönüş tarihinde sorun yaşayabilirim diye tahmin ediyorum.

Bilgisi olanlar bu konuda beni aydınlatabilirlerse sevinirim.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Usta yok mu şu sorunuma cevap verebilecek biri olan? Gerçi yarın sabah öğrenci işleri ve askerlik şubesi arasında mekik dokuyacağım ama illa ki fikri olan vardır.

Alıntı speedygonzalez Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı sorun bende de var. 4. sınıf öğrencisiyim ve bu perşembe son sınavıma giriyorum Askerliği tecil ettirmeyi düşünüyordum ancak mezuniyet belgesi gerekiyormuş. E bu belge de hemen çıkmayacağına göre 8 Haziran'da ben havaalanından çıkış yaparken polis memuru beni asker kaçağı durumundan çekmesin kenarı?

Özetle üniversitenin öğrenci işlerine gidip hangi aya kadar tecilli olduğumu öğrenmem gerekiyor sanırım. Ve benim dönüşüm 13 Ekim. Sanırım Amerika'dayken tecil işlemi yapsam iyi olacak. Dönüş tarihinde sorun yaşayabilirim diye tahmin ediyorum.

Bilgisi olanlar bu konuda beni aydınlatabilirlerse sevinirim.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

speedy ya merak etme kacaga dusme durumu soyle oluyor sana yoklama kagidi geliyor eger bu kagida istinaden askerlik subesine gitmezsen o zaman kacaga dusuyorsun ki yoklama okul bittikten yaklasik 6-12 ay arasinda geliyor.. okul biter bitmez kacaga dusmen imkansiz bence..mezuniyetin malum ogrenci islerinden askerlik subesine ulasana kadar sen donmus olursun bence

Profesyonel Watçı ByLyric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    speedy ya merak etme kacaga dusme durumu soyle oluyor sana yoklama kagidi geliyor eger bu kagida istinaden askerlik subesine gitmezsen o zaman kacaga dusuyorsun ki yoklama okul bittikten yaklasik 6-12 ay arasinda geliyor.. okul biter bitmez kacaga dusmen imkansiz bence..mezuniyetin malum ogrenci islerinden askerlik subesine ulasana kadar sen donmus olursun bence
    En iyisi mi bnm gibi kırmızı pasaport sahibi olun kafanız rahat olsun hocam :P
    ---wat where amazing happens---http://www.turkishwat.net/image.php?type=sigpic&userid=7507&dateline=1307807  820

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Eyvallah usta çok makbule geçti. Mantıken hemen kaçağa düşme durumu yok hakikaten. Artı sadece yoklama kaçağı olmuş olurum. Amaaaan salla gitsin

ByLyric kırmızı pasaport ne alaka lan? Diplomat mısın?

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Tecrübe Puanı
    15

Eyvallah usta çok makbule geçti. Mantıken hemen kaçağa düşme durumu yok hakikaten. Artı sadece yoklama kaçağı olmuş olurum. Amaaaan salla gitsin

ByLyric kırmızı pasaport ne alaka lan? Diplomat mısın?
    Yok abi bulgaristan vatandaşıyım
    ---wat where amazing happens---http://www.turkishwat.net/image.php?type=sigpic&userid=7507&dateline=1307807  820

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Ohooo Türkiye'de durduğun kabahat o zaman. Tabi duruyorsan

Alıntı ByLyric Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok abi bulgaristan vatandaşıyım

Tecrübe Puanı
    15

Ohooo Türkiye'de durduğun kabahat o zaman. Tabi duruyorsan
    Yok abi geziyoruz zaten avrupa ülkelerini vizesiz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)