Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türeyen WAT Forumları ve Son Hadiseler hakkında

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Standart Türeyen WAT Forumları ve Son Hadiseler hakkında

İnsanlar bu işin cılkını çıkartmaya başladığı için böyle bir konu açmak zorunda kalıyorum arkadaşlar. Şimdi size açık yüreklilikle WAT sektörü ve bu sektör içerisinde dönen olaylar hakkında neler düşÃ¼ndüğümü, art niyetli insanların amaçlarının ne olduğunu açıklayacağım.

Work and Travel programında bir çok propoganda aracı ve yolu mevcut. Bunlardan en önemlisi ise bana göre propagandanın internet ayağı. Bu site kurulduğunda, wat ile ilgili sadece bir (1) adet forum mevcuttu ve doğru dürüst işlemiyordu. Bu ihtiyaç zaten TW'ın kurulmasını sağladı.

Bizim bir kurulma amacımız ve misyonumuz var ve bu yoldan sapmadan ilerlemeye gayret gösteriyoruz. Forumda yıllarını geçirmiş arkadaşlarımız mevcut. Hatta henuz hiç wat'a katılmamasına rağmen 2 seneden beri bizle beraber yazan, insanlara yardım eden arkadaşımız bile var. Aklı selim bir insan biraz düşÃ¼nse neden böyle bir birliktelik profili çizebildiğimizi anlayacaktır.

Şimdi tekrar konuya dönüyorum. Şahsım adına, kesinlikle wat ile ilgili site, forum kurulmasına karşı değilim. Bazı art niyetli kişiler wat ile ilgili site açanları karşımıza aldığımızı, düşman olarak gördüğümüzü düşÃ¼nüyorlar. Kesinlikle bu böyle değil. Bakın, bir arkadaşımızı forumdan uzaklaştırdık. Bize kızdı kendisine ait yeni bir site açtı ve orada elinden geleni yapmaya, insanlara mümkün olduğunca yardım etmeye çalışıyor. Diğer bir arkadaş, forumda ticarete izin vermediğimiz için kendi sitesini kurdu ve orada devam ediyor.. Ve çarpıcı bir örnek daha vereyim sizlere.. Forumda bulunan ve halen yazan bir arkadaşımızın bile sitesi var...Bir şekilde amaçları doğrultusunda yazıyor orada.. Biz bunlara kesinlikle karşı değiliz.. işte size en çarpıcı örneği verdim. Aylardır hem kendi sitesinde hem burada paylaşım yapan bir arkadaşımız mevcut...

Neye karşıyım onu da belirtmek isterim..
    - İçerik kopyalanmasına karşıyım.. Biz bir emek verdik.. Sizde verin ve farklılık yaratın.
    - Şirket ayaklı site olmasına karşıyız..
    - Bırakın bunu şirketin bizzat sahip olduğu site olmasına karşıyız..

Konular çok çabuk manipüle edilebiliyor. Bizim bir denetleme sistemimiz var ve bu sistem doğrultusunda WAT öğrencisine bilgiyi en şeffaf şekilde vermek için uğraşıyoruz. Elbette gözümüzden kaçan temsilciler olacaktır. Bu forumdan sildiğim temsilcinin haddi hesabı yok. Ama biz temsilciye de karşı değiliz onu da söyleyeyim. Herkes gelsin kim olduğunu burada açıkça yazsın ve özgür bir platform oluşturalım. Ancak buna kimse yanaşmıyor çünkü amaçlarına hizmet etmiyor böyle birşey.

Şimdiye kadar bir çok öneri, fikir, tehdit vs ile karşılaştım ve halen karşılaşmaya devam ediyorum.O kadar çok olay dönüyor ki bu WAT işi içinde. Hepsini açıklamaya zamanım yetmeyecek. Sadece bir kaç çarpıcı örnek vereceğim ve herşeyi anlayacaksınız.

1- Bu foruma şirketler hakkında yazı yazan, karakteri oturmamış öğrenciler yüzünden bir çok kez tehdit ediliyoruz. Bunun nedeni o arkadaşların sözlerinin arkasında durmaması ve bizi şirketlerle karşı karşıya bırakması. Burası WAT konusunda incelenen en geniş içeriğe sahip site. Hem şirketlerin hakkını hem de öğrencilerin hakkını korumaya çalışıyoruz.

2- Bu tür olaylar şirketleri farklı arayışlar içerisine sokabiliyor. Telefonda konuştuğum bir wat şirketi yetkilisi "amaçlarına hizmet edebileceği bir turkishwat elde edemeyeceğini anladığı için" bana aynen şunları söylemiştir : " XXX sitesine x miktar para verip alacağım ve portalı oluşturacağım" Kendisine yanıtım : "Buyrun alın. Şirket ayaklı olacağı için elbet eninde sonunda anlaşılacak." olmuştur.. Ayrıca henüz bu konuda adım atamamıştır. Halen bekliyorum açıkçası

3- Diğer bir örnek. Bu sene başında TW Banner'larına reklam için görüştüğümüz şirketlerden birisi, görüşmeye giden arkadaşımıza aynen şu soruyu sormuştur. "Bu seneki projelerinize "Melih" dahil mi ? Sitede devam edecek mi?" Buna cidden güldüm. Mezun olduğumu bildikleri için böyle bir soru sorduklarını sanmıyorum. Zira onlarda burada biz (!) varken istedikleri atı istedikleri gibi koşturamayacaklarını bildikleri için tamamen manipülatif bir site açmış durumdalar. Kendi sorularına kendileri cevap verip insanları yanlış yönde yönlendiriyorlar birçok konuda..

Keşke herkes objektif, bağımsız, şeffaf, özgür bir platform yaratmak amacıyla bu işte çalışsa... Ancak bu imkansız gibi..

Son sözüm olarak...Forumlar hakkında dikkatli olmaya çağırıyorum herkesi.. Bu zamana kadar yanlış yapmamaya özen gösterdik. Bundan sonra da yapmamak için çalışacağız. Bizi bu konuda desteklemenizi, eleştiri ve önerilerinizi bize iletmenizi istiyoruz..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Hocam güzel yazı olmuş.Turkishwat'ın tarafsızlığına güvenen biri olarak bu sitenin başarılarını dilerim.
    Ayrıca azıcıkta olsa araştırma yapan arkadaşlar hangi sitenin ne amaçla kurulmuş olduğunu çabuçak anlayabilirler.
    Sağlıcakla kalın

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Fiorex arkadasımız gercekten cok ıyı acıklamıs bu konuda arkadaslarımızın ozellıkle work and travel da yenı olan arkadasların bılmelerı gereken sey bılgılerı tarafsız kaynaklardan almaları ve uyanık olmalarıdır bu konuda olusturulan bılgı platformlarını bıraz gezersenız arkadaslar ne demk ıstedıgımızı anlıcaksınız arkadasımızın yukarıda verıdıg ornekler bu konuda fıkır edınmenız ıcındır
    Better late than never

ŞİRKET SEÇİM YÖNERGESİ (ORTAK BİLDİRİ) Mağdur olmamak için okuyunuz...

http://www.turkishwat.net/work-trave...k-bildiri.html

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

siteye yeni uye olmama ragmen TW farkını hemen hissetim.Tebrik ediyorum yöneticileri

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

turkishwat gercekten iyi bir forum ama diger forumlarında olmasının bir zararı yok.
    EY NECEFTEKI ALTIN KUBBENIN SAHİBİ.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı DEXTRO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turkishwat gercekten iyi bir forum ama diger forumlarında olmasının bir zararı yok.
    Diğer forumların olmasının elbette bir zararı yok. Ancak şu koşullarda;

- Doğru bilgiyi en şeffaf şekilde veriyorlarsa,
    - Özgün iseler,
    - Özgür ve bağımsız bir platform yaratma amacı güdüyorsalar..
    - Manipülasyon yok ise..
    - Şirket ayaklı çalışmıyorsalar..

Bunların dışındaki sitelerin hepsi sektöre zarar veriyor. Bilgi akışı sekteye uğruyor.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

ya bu siteden neler kimler yararlandı,ben ne dostluklar kurdum,Turkishwat.com forum da illaki kavgalar olacaktır tartışmalar sürer gider, her şey olur...

Emeğe saygı diye her forumda yazılır

dogruları söyleyince her zaman kötü olunuyor,ne yani insanı tehdit etmek ne demek ya,işinizi düzgün yapın o zaman takdir de edilirsiniz,benim anlamadığım bu..

ama anladığım 10 bin ögrenci gitse sadece WAT katılım parsı 10 milyondoları aşan bir para,bu pastadan herkes pay almak isteyecektir..

bende başka sitelerin olmasını arzu ederim,rekabet olur ortaya güzel şeyler çıkar,Ancak bu konuda da suistimaller olabilir..buna dikkat etmek lazım,herkesin karakteri ile ilgilidir..

seviyorum bu siteyi ya
    Wat

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

insallah kisa bi zamanda yeni projelerimiz hazir olacaktir.Hedefimiz dunyada 1 numarali WAT sitesi olmak!
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yazın için teşekkür ederim harika bir yazı olmuş açıklayıcı özgün umarım bu site hakettiği değeri fazlasıyla görmeye devam eder sitenin başarısı için çalışan ve gayret eden arkadaşlara tekrar teşekkür ederim bencede sitenin başarısı insanların samimiyetinden geliyor herkes anılarını ince ayrıtısına kadar paylaşıyor bende dahil bu zaten böyle olmalı wat tamamen kişye özgü gelişebilecek herkesin farklı yaşadığı bir program çünkü amerikada ne yaparsanız yapın kendi hür düşÃ¼nceniz ve kendi maddi manevi imkanlarınızla yapıyorsunuz herkese hayrlı turkishwat dolu günler.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

banda başka bir wat forumu yöneticisinden internship ve cleveland tecrübemle ilgili yazılrımı sitesinde yazmam için teklif geldi ama hala ve sadece bloğumda ve turkish watta yazıyorum yazılarımı ve dostluktan paylaşımdan başka bir macım yok.zaten herkesin amacı o değilmi bu forumu onun için seviyorum.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

@DEXTRO
    Kusura bakma ama yazılarımı (ç)alıntı yapan forum ya da forumların olması yanlış. Melih' ide dediği gibi eğer kendileri özgünlük yaratabiliyorsa helal olsun ve devam etsinler fakat bunun dışında Turkishwat' ın aynı konu başlıklarını alıp site kuruyorsa bunu burda kimse savunamaz. Geçen sene biz o başlıkları bulana kadar, 3.000 adet konuyu silip, editleyip, taşıyana kadar kafa patlattık, emek harcadık. Bu emeğide kimseye yedirtmeyiz kolay kolay.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

yazılarını calıyorlarsa yanlıs tabı.emek hırsızlıgına hayır.
    EY NECEFTEKI ALTIN KUBBENIN SAHİBİ.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Çalıntı konusunda birkac not eklemekte fayda var. Turkishwat kimilerinin sandigi gibi "3-5 kendini bilmezin " evden, internet cafelerden yonettigi bir site degildir. Adresi, telefonlari belli olup hukuk danismanlarina sahip bir platformdur. Ozellikle calinti konusunda eskisi kadar toleransli davranmayacagimizida bilmeleri gerekir..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

turkishwat güzel gidiyor. Bu da özgürlüğünden kaynaklanıyor. Bu da bir şirketin asla işine gelmeyecek bir durum. Şİrket ayaklı forumlarda yapmacılık, cevaplı sorular, ayarlı cevaplar var. Oyun mu oynuyonuz diyorum
    Tabi bu tür forumlarda herşey UGMK-ufo gören masum köylü- için(wat hakkında hiç bilgi sahibi olmayan masum wat adayı)
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Bu zamana kadar sabrettim. Aslında anlatmak istediğim bir çok konu mevcut. Zamanla bu başlık altında yazacağım ve eminim ki bu birilerinin hoşuna gitmeyecek. İnternet ortamında farklılık arayışına giren bazı şirketlerin şunu bilmesi gerekir ki, yanlış yönlendirilen öğrencilerin dönüp dolaşıp geleceği, düşÃ¼ncelerini özgürce paylaşabileceği yer yine turkishwat.net olacaktır. Kimlik bilgilerini doğruladığımız bu öğrencilerin mesajlarını da tek bir kelimesine dokunmadan yayınlarız, yayınlıyoruz, yayınlamaya da devam edeceğiz. Ancak çoğu zaman bu arkadaşlara şirketler tarafından baskı yapılıyor ve mesajları zorla, tehditle sildiriliyor. Hakaret içermeyen hiçbir mesajın silinme gibi bir durumu söz konusu olamaz ve olmamalı. Ne var ki arkadaşlarımız "mahkeme" sözünü duyunca hemen geri adım atıyorlar. Arkadaşlar, mağdur olan sizlersiniz ve bu "hukuk" dediğimiz kavram sadece bu şirketler için yok.

Forumumuzda ki "Danışmanlık Şirketleri Bölümü" ne yeni bir sistem getirmeyi planlıyorum. Bu şekilde ne karaktersiz öğrencilerle uğraşacağız, ne de onlardan aşağı kalmayan, her fırsatta bizi tehdit edenlerle..

Mesajıma son olarak bir not düşmek istiyorum.. Forumun açıldığı günden beri tek bir şikayet almayan, turkishwat ile dolaylı yollardan, farklı amaçlar için irtibata geçmemiş, SADECE İŞİNİ YAPAN !! ve bunun karşılığında da yüzlerce öğrenciyi ABD'ye göndermiş bir şirket bulunuyor. İlk işlerimden biri de gidip o şirketi ofisinde ziyaret etmek olacak. Yanlış yapanları eleştirmek nasıl hakkımız ise, doğru yapanı alkışlamak, takdir etmek de vazifemiz olmalı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks