Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 141 adet sonuctan sayfa basi 91 ile 120 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ozman

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bende bu sene ozman ile gidicemçok mu yanlış bir karar oldu

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

arkadaşlar ben bu sene ozman ile gidiyorumsizin deneyimlerinizden faydalanmak istiyorum..size göre eksik olan yanları ve olumlu yanları ne yada hangisi daha ağırlıkta yardımcı olursanız sevinirim...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

ben 2 yıldır alaskaya gidiorm ve ozmanla gidiorm gayette mutluym,memnunum bu sene 3.kez tekrar gidiorm alaskaya ozmanla

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

neden ozmanla gitmeyi planlayanlar mutsuz anlamadım diğer subeleri bilmiyorum ama istanbul şubesindeki cihan bey ne sorduysam cevapladı her türlü yardım etti ortada bırakmadı kasımda başvurdum su an işim herşeyim belli vize tarihimde belirlendi rahatım yani

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

http://www.turkishwat.net/soru-cevap...sem-acaba.html
    http://www.turkishwat.net/serbest-ku...-kisi-var.html

http://www.turkishwat.net/soru-cevap...il-yardim.html

amacım şirketi karalamak değil..ben bu şirketle gidiyorum ve mutlu değilim..sorun yasıyorum moralım hep bozuk..ben kayıt yaparken 2.iş imaknı olan bı yer ıstedıgımı para bırıktırmek ve amerıkayı gezmek ıstedıgımı soylemıstım..onlar da tmm sen hıc merak etme bız sana ıyı bı ıs ayarlayacagız..gel gör ki benım para bırıkıtrmek ıstedıgımı bıle bıle 2 .iş imakını olmayan daglık bı yere attılar benı ..şimdiyse bak iyi ya da kötü ya da yanlış iş yoktur bizim sorumlulugumuz sana 1 iş ve 1 konaklama yerı ayarlamaktı ve onuda yaptık sözleşme dısında bısey yapmadık dsıyıp aradan sıyrılmak ıstıyorlar.işimi degıstırın dıyorum elımızde ıs yok dıyorlar..400 euro ode sponsorunu degıselım dıyorlar ıyı de bu işi siz bana sectınız ben secmedım kı..ingilizcen kötü istersen mulakata gırme bız sana secelım dedınız ben de tmm dedım.bu 400 euroyu sızın odemenız gerekır....bilmiyorum gıdecegım bu işe ve belkı ilk ve son defa geldıgım amerıkayı 3 ay sadece calısıp ve ne para bırıktırebılecegım ne de gezebılecegım ..Çok tesekkurler Ozman...artık düşÃ¼nün nasıl bi şirket oldgunu
    Konu sucre tarafından (01-05-2010 Saat 01:49 PM ) değiştirilmiştir.
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

10kere düşÃ¼nün öyle yazılın sözleşmeyide sakın önceeden imzalamayın gitmeden 15 gün önce felan imzalayın herşey belli olunca imza atın ben başka bişi demiyorum bize giren girdi siz dikkat edin

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Aynı salaklığı ozmanla bende yaşadım sakın sözleşmeyi herşey kesinleşmeden imzalamayın sonra -biz sana zaten bütün koşullar hakkında söz vermedik-diye geçiştirici ve umursamaz tavırlarla karşılaşıyorsunuz...

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

ozman mı? aman aman gözlerden ırak... ilk yılımda yaşadığım sorunları saymaya kalksam yarınki sınavıma yetişemem heralde. kısacası tüm ilgi ve alakaları program ucretinin tamamını yatırana kadar. ondan sonra bir ilgisizlik bir ilgisizlik...ben arayıp hadi hadi demesem işlemler olmıyacaktı resmen. bu kadar umursamaz bir tavır görmedim. hatta şirketin sahibi saygın bey istanbul dışında oraya gidip ilk vize reddi alıp yeniden şirkete randevu alınması için gittiğimde bana " öğle arasındayız git şimdi sonra gel" dediğinde patlamıştım adama ve sonra odasına girdi çıkamadı bi daha.ve 2. kez vize aldıgımda da işim değişmiş ve berbat bi yere gitmiştim ve o yaz erken dönmustum ve wat zehir olmustu bana. tamam vize alamamam ve işin değişmeşi her şirkette olabilecek muhtemel bişe belki ama beni oradan kapı dışarı etmeye çalışması hiç hoş bi davranıs değildi. bir kez daha kınıyorum kendilerini. İSTANBUL ŞUBESİNDEN BAHSEDİYORUM BENDE BU ARADA !!!
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Ben buraya yorum yazan ''bazı'' arkadaşların samimi olduğuna ya da doğru bir şekilde bilgilendirme yaptıklarına ya da gerçekten bu şirkete kayıtlı olan öğrenciler olduklarına pek inanmıyorum. Ben kendim şahsen bu şirkete kayıtlı biri olarak yaptığım tüm araştırmalar sonucu deneyim ve tecrübelerinin yanında bu kadar daha ilgilenen şirkete rastlamadım. Erken kayıt oldum. işimi seçtim. mülaktına girdim. kabul edildim. ücretimi tamamladım.Çalışma belgem geldi. Vizeye gittim. Vizem basıldı. Şimdi bir tek uçak biletim kaldı geriye. Her işlemim tıkır tıkır halloldu. Karşılaşabilieceğim sorunları ve göze aldıklarımın ben zaten farkındaydım. Sözleşme denilen şeyi kayıt olurken okumaktan üşenmeyenlere zaten her şey izah ediliyor.(Bu arada sözleşmesini imzalattırmadan kaydını alan şirket var mı ki !!) Şimdi kafam rahat,gönlüm ferah 18 Haziran CA yolcusuyum. Bundan öte başıma bir şey gelirse bu şirketin değil benim sorunumdur. Kendi eksikliklerim ve hatalarımdan dolayı kalkıp sonra hizmet aldığım şirketi suçlar beni mağdur ettiler diye sızlanırsamda bu kendi acizliğim olur.
    DÜMDÜZ BİR HAYAT SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA ELDE KALAN TEK VAROLUŞ BİÇİMİ YAKINMAKTIR.HİÇ BİR ŞEYİ OLMAYAN İNSANIN TÜM KONUŞMALARI MUHAKKAK KENDİNE YÖNELİR.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı CRYPTO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben buraya yorum yazan ''bazı'' arkadaşların samimi olduğuna ya da doğru bir şekilde bilgilendirme yaptıklarına ya da gerçekten bu şirkete kayıtlı olan öğrenciler olduklarına pek inanmıyorum.
    Bu bölüme yazılan her mesaj yönetici kontrolünden geçmektedir. Elbetteki sizin dediğiniz gibi mesaj yazanların samimiyeti ile ilgili kuşkular duyulabilir. Ancak bunu gidermenin en kolay yolu mesajı yazan üyenin bilgilerini ve post sayısını incelemektir.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Ben buraya yorum yazan ''bazı'' arkadaşların samimi olduğuna ya da doğru bir şekilde bilgilendirme yaptıklarına ya da gerçekten bu şirkete kayıtlı olan öğrenciler olduklarına pek inanmıyorum. Ben kendim şahsen bu şirkete kayıtlı biri olarak yaptığım tüm araştırmalar sonucu deneyim ve tecrübelerinin yanında bu kadar daha ilgilenen şirkete rastlamadım. Erken kayıt oldum. işimi seçtim. mülaktına girdim. kabul edildim. ücretimi tamamladım.Çalışma belgem geldi. Vizeye gittim. Vizem basıldı. Şimdi bir tek uçak biletim kaldı geriye. Her işlemim tıkır tıkır halloldu. Karşılaşabilieceğim sorunları ve göze aldıklarımın ben zaten farkındaydım. Sözleşme denilen şeyi kayıt olurken okumaktan üşenmeyenlere zaten her şey izah ediliyor.(Bu arada sözleşmesini imzalattırmadan kaydını alan şirket var mı ki !!) Şimdi kafam rahat,gönlüm ferah 18 Haziran CA yolcusuyum. Bundan öte başıma bir şey gelirse bu şirketin değil benim sorunumdur. Kendi eksikliklerim ve hatalarımdan dolayı kalkıp sonra hizmet aldığım şirketi suçlar beni mağdur ettiler diye sızlanırsamda bu kendi acizliğim olur.
    Ben mesajını biraz üzerime alındım. belkide senin mesajından önce son mesajı yazanın ben olmasından dolayı bilmiyorum ama alındım işte. o yuzden de yeniden yazma ihtiyacı hissettim.benim yasadıgım sorunlar çoktu şirketle alakalı olanda benle alakalı olanda. ancak ben kendimle ilgili alakalı sorunları bahane edipte şirketten dert yanmadım. benim dert yandığım konu şirket benimle paranın tamamını ödedikten sonra hiç ama hiç ilgilenmedi. ben istanbula gunubirlik vize için gitmiştim sınavlarımın arasında.ve şirkete gider gitmez de konsolosluga gittik. sonra da geri döndugumuzde ben vize alamamıştım ve yeniden bana randevu almalarını istemiştim. ve bana şirket sahibinin veriği cevap yukarda da yazdığım gibi şimdi öğle arası gidin sonra gelin oldu. şimdi 1000 dolar cıvarında para ödediğiniz ve benimde araştırarak başvurduğum köklü bir şirket yalnızca bana gıcık olduğu için mi benle ilgilenmedi ? eğer öyleyse haberim olsun da soranlara önermeye devam ederim bazı şirketleri. ozman da kaydımda var 2008 wat dönemine ait. bende de hala daha belgeler var. istanbul beşiktaştaki şubesine uğradığında sor istersen hala orda mı bilmiyorum ama cihan vardı genç ve birde bayan vardı yanlış hatırlamıyorsam ayşen di ama ama tam emin değilim onlar biliyorlar durumumu saygın ozman beyin de ne dediğine şahit oldular sor bakalım böyle birşey oldu mu diye kabullenecekler mi acaba ? Ve @Fiorex'in de dediği gibi üyenin bilgilerine post sayısına hatta mesajlarda neler yazdıgını bir incele ona göre eleştirini yap derim ben.

Kolay gelsin
    İyi WATLAR !!
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bir sirketin her zaman dort dortluk olmasini beklemek cokta gercekci olmaz. Bunun en buyuk sebebi herkesin farkli yer ve isverenlere gitmesidir. Sizin gittiginiz yer cok guzel olabilir, isvereniniz cok iyi olabilir. Size verilen her soz tutulmus olabilir. Ote yandan isvereninizle sorunlar yasayabilirsiniz, konaklamada sorunlar yasayabilirsiniz. Onemli olan karsilastiginiz her sorunda sirketinizin size tam destek vermesidir. Ne yazik ki wat ta parayi sirkete pesin olarak gitmeden once odeediginiz icin cogu zaman ileri hizmetleri alamiyorsunuz. Yani Wat surecinin ABD deki kisminda. Sirketlerin en buyuk sorumlulugu surekli ayni ve profesyonel isverenlerle calismalari olmalidir bence. Bu yuzden is secimini yapmadan once sirketinize sorabilirsiniz, kac yildir o isverenle calistigini. Mutlaka kotu deneyim yasamis arkadaslarda vardir. Kimsenin kasitli olarak kotu birsey yazacagini dusunmuyorum ben. Herkesin amaci paylasim yoluyla deneyimlerini aktarmaktir. Saygilarimla

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

bizimde son bir ay işimiz iptal oldu kör itin öldüğü yere düştük şirketin bize dediği sözleşmede iş garantisi yazıyor biz size bulduk bence o sözleşmeyi sona bırakın

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bende ozman ogrencısıyım bu yıl ılk gıdısım, anladıgım kadarıyla zaten amerıkaa gıttıkten sonra turkıyeye ıle ılıskılerın bı sekılde bıtyorr artı bıreysellesıyorz orada, gıtmeden once ıse fırmanın yapması gereken hersey yapıldı ve bıttı bı sorun yasamadım umarım geldıkten sonra da oradayken de yasamam..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

benım neler cektıgımı bu sıtedekı bır cok kısı bılıyor.arastı bakalım Celal bayarda üniden kac kısı ozmanla gıdıyor.1kişi.. o da benım aptallıgıma geldı.ilk bızım okula geldıklerınde pek sıcak bulmustum ve program ucretıde uygun gelmıstı ondan sectım secmez olaydım.Arkdaslarımın hepsı ut şirketıne kayıt yaptılar 200 usd daha fazla verıp ben ıse bu lanet sırkete..senın ıngılızcen kötü istersen mulakata gırme sen, işverenlerle biz sana dırekt mulakatsız bır iş secelım.bastan kulagıma hoş geldı bu çünkü harbıden ıngılızcem kotuydu ve wat ı gozumde cok buyutuyordum kasım ayında kayıt yaparken.Tmm dedım sız secın ama otel işi olsun ve 2 iş imkanı olan bır yer olsun.onlarda Tmm sen hıc merak etme bız sana uygun bır iş ayarlayacagız dedıler.turkıshwatla tanıstım aralık ayında ve subat ayında saolsun bırcok arkadasında yardımıyla vize görüşmem çok ıyı gectı hazırlıklı gıtmıstım cunku ingilizcem cok ıyı degıl benım.neyse kasımda kayıt yaptık subat ayındayız hala ısım bellı degıl.program ucretını verdıkten kısa bır sure sonra bana maıl geldı mc donalds işine yerlestırdıgımı ogrendım.hadı bunada razıyım mc donaldsta calısırım ama sözlesmesındede yazdıgı gıbı '' Also, due to the limited transportation in the area second jobs may not be available.'' 2 iş imkanı olmayan bı yere attılar benı.eee hanı 2.iş imaknı olan bı yer sececektınız, hanı otel işi olacaktı bu iş? neymıs bız senın cv ne gore ıs bulamadık dıyolar madem oyle ben 3 tane fabrıkada calıstım 2.sınıftakı bı ogrencının cv sınde daha ne olsun ,bu seferde baska bı bahane uydurup bız senın ınglzcene gore sectık dedıler.madem oyle pekı sozlesmede inglzce senın pozısyonun ıcın cok onemlı pratık yap oyle gel dıyor bunu nasıl acıklayacaksınız dedım.hep baska bı bahane uyduruyorlardı..işimi degıstırın dedım ılk acıklandıgında mart ayında tmm degıstırcez ama nzaman bellı olur bılmeyız sen yınede bu ıse gıdecekmıs gıbı dusun dedıler..aradan 1 ay gectı benı oyalıyolardı hala şirketten ses yok mail attım gelen cvpta bu sene iş sıkıntısı oıldugundan ısını degıstıremıyoruz dedıler.ha gecen sene olsa degıstırcen yanı bu seneye has yanı! .bi de Türkiyede wat ı ilk baslatan sırketmıs....cok baskı yaptım en sonunda dedıler kı ac sozlesmeyı ıncele bızım sana 1 iş 1 konaklama ayarlama görevımız vardı onu da yerıne getırdık deyıp aradan sıyrılıyorlar..artık bı sey demıyorum ben bu sırkete ne halı varsa gorsun..bu işe gıdecegım belkı cok kotu bı wat gecırıcek bı daha usa ya gıtme sansı bulamayacagım travel ve alısverıs ıcın para bırıktıremıyecegım....ama yıne de sınırları zorlayıp 2.iş imkanı yok densede sozlesmede, 2.bi iş arayıp bulup travel ve alısverıs ıcın para bırıktırecegım ve ıyı bı wat gecırecegım..tesekkurler ozman
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

@sucre

Eğer yırtık olursan biraz kesinlikle 2. iş bulursun yeterki elindeki fırsatları değerlendirmeye bak şimdiden işverenine mail konuş, 2. iş şansını ona sor bundan sonra yapacağın tek şey ABD' deki çevren ile 2. iş şamsını zorlamandır!
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba arkadaslar;
    Size kesinlikle sunu söyleyebilirim ki Ozman'la kesinlikle ama kesinlikle yurtdisina cikmayin. 2009 yazinda bu firmayla wat yaptim ve tamamen rezalet bir firma..bazi arkadaslar memnun olduklarini söylüyorlar dogrudur ama firmadan senede 500 kisi wat yapiyorsa bunlarin ancak 100 kisisi memnundur..gitmeme nedenlerini hemen siralaayayim:

1.is bulmakta bir numarayiz dediklerine bakmayino eskidendi artik rahat bulamiyorlar.bulduklari islerde genelde dishwasher olur bildireyim.Oraya gittiginizde isinizde sorun çikar sizi kovarlarsa zerre yardim etmezler

2.Acil durumlarda yardimlari yoktur..yani hemen iletisim kurmak isterseniz diye size verikleri acil numara hatti bir kisiye aittir oda türkiye'dedir..arar söylersiniz he der kapatir.(arkadasim çok magdur olmustu bu yüzden)

3.Housing yönünde pek iyi oldugu söylenemez..bana patronunun aparti var orda kalcaksin dediler ama son room'u ben tuttum onu kaçirsaydim nolurdu acaba diye düsünüyorum..cevabida siz verin aslinda..

4.Son olarakda belgesel islemler hakkinda..Tax back yani orda maasinizdan kesilen vergileri burda geri almaniz için gerekli islemlerde tamamen fenalar..ben subat ayinda almam için gerekli belgeleri verdim ama haziran oldu alamadim..arkadaslarimla konustum tüm gidenler geri almis Ozman firmasi disinda..Paranizi repoda,faizde kullanirlar sonrada yatacak bugün yarin diye oyalarla artik..
    ve vizeye giderken belgelerinizi gelin kontrol edelim derler ama siz güvenmeyin kendisinizde kontrol edin..

Arkadaslar ben geçen sene fazla arastirma yapmadan kaydoldum ama siz yapin..Bu yazdiklarimi iyi düsünün ve KESINLIKLE bu firmayla anlasmayin..verdiginiz emeklere,paralara yazik

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

2. is icin bakabilecegin en iy yer craigslist sucre. Gittigin eyaletin craigslist sayfasindan isler bolumunde sana uygun olan kategorilere bakabilirsin. Bol sanslar

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

yapmayın etmeyin bu şirketle amerikaya gideceğine pikniğe gidin daha iyi rezil ettiler bizi iş değişti bilet değişti aktarmasız bilet 3 aktarmalı çıktı daha neler neler

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

http://mersin.edu.tr/upimages/anasay...1s%C4%B1_1.pdf

http://www.sikayetvar.com/sikayet/no...z+Sahte+Cikti+

http://www.turkishwat.net/work-trave...ik-yazisi.html

Alıntı Fiorex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence öğrenci neyin ne olduğunu biliyor. Ancak şirketlerin abartılı şişirmeleri ile istem dışı da olsa "gerçek" ten çok uzaklaşıyorlar..Banada deseler, sizi orada karşılayacaklar, yerleştirecekler , bir sıkıntınız oldumu yardım edecekler , şöyle olacak , böyle olacak felan...Bende doğal olarak herşeyi şirkete bırakırım.Şirket biliyor nasıl olsa işi derim..ve bu söylediklerinin gerçekle alakalı olmadığını anladığım anda..başvuracağım kurum takdir edersiniz ki şirketimden başkası olamaz..(Ozman için değil ,Genel olarak konuşuyorum)
    Alıntı Burak Duran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oncellikle hayirli olsun umarim pisman olmazsin uzun suredir ilk defa ozmani oven bir yazi okudum ondan quote yapmak istedim

ozman giden yaklasik 6-7 arkadasim var ve hicbiri memnun kalmadi ve baya saydirdilar ama kendimin sahsi bir deneyimi yok ama fazla palavra atiyorlar diye biliyorum ve ona sahit oldum

Alıntı sucre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

http://www.turkishwat.net/soru-cevap...sem-acaba.html

.ilk bızım okula geldıklerınde pek sıcak bulmustum ve program ucretıde uygun gelmıstı ondan sectım secmez olaydım.Arkdaslarımın hepsı x şirketıne kayıt yaptılar 200 usd daha fazla verıp ben ıse bu lanet sırkete..senın ıngılızcen kötü istersen mulakata gırme sen, işverenlerle biz sana dırekt mulakatsız bır iş secelım.bastan kulagıma hoş geldı bu çünkü harbıden ıngılızcem kotuydu ve wat ı gozumde cok buyutuyordum kasım ayında kayıt yaparken.Tmm dedım sız secın ama otel işi olsun ve 2 iş imkanı olan bır yer olsun.onlarda Tmm sen hıc merak etme bız sana uygun bır iş ayarlayacagız dedıler.turkıshwatla tanıstım aralık ayında ve subat ayında saolsun bırcok arkadasında yardımıyla vize görüşmem çok ıyı gectı kasımda kayıt yaptık subat ayındayız hala ısım bellı degıl.program ucretını verdıkten kısa bır sure sonra bana maıl geldı mc donalds işine yerlestırdıgımı ogrendım.hadı bunada razıyım mc donaldsta calısırım ama sözlesmesındede yazdıgı gıbı '' Also, due to the limited transportation in the area second jobs may not be available.'' 2 iş imkanı olmayan bı yere attılar benı.eee hanı 2.iş imaknı olan bı yer sececektınız, hanı otel işi olacaktı bu iş? neymıs bız senın cv ne gore ıs bulamadık dıyolar madem oyle ben 3 tane fabrıkada calıstım 2.sınıftakı bı ogrencının cv sınde daha ne olsun ,bu seferde baska bı bahane uydurup bız senın ınglzcene gore sectık dedıler.madem oyle pekı sozlesmede inglzce senın pozısyonun ıcın cok onemlı pratık yap oyle gel dıyor bunu nasıl acıklayacaksınız dedım.hep baska bı bahane uyduruyorlardı..işimi degıstırın dedım ılk acıklandıgında mart ayında tmm degıstırcez ama nzaman bellı olur bılmeyız sen yınede bu ıse gıdecekmıs gıbı dusun dedıler..aradan 1 ay gectı benı oyalıyolardı hala şirketten ses yok mail attım gelen cvpta bu sene iş sıkıntısı oıldugundan ısını degıstıremıyoruz dedıler.ha gecen sene olsa degıstırcen yanı bu seneye has yanı! .bi de Türkiyede wat ı ilk baslatan sırketmıs....cok baskı yaptım en sonunda dedıler kı ac sozlesmeyı ıncele bızım sana 1 iş 1 konaklama ayarlama görevımız vardı onu da yerıne getırdık deyıp aradan sıyrılıyorlar..artık bı sey demıyorum ben bu sırkete ne halı varsa gorsun..
    [QUOTE=sucre;101928]http://www.turkishwat.net/soru-cevap...sem-acaba.html

Alıntı meho Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    work and travel şirketine dava açan hiç yok mu?

Alıntı manhattan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence yok. Olsa haberimiz olurdu kesin. Veya haberlere cikardi.

Ayrica hepimiz ogrenci oldugumuz icin avukat, dava vb. masraflari karsilayamiyoruz. Onun icin dava acilmiyor. Avukat tutmak epeyi masrafli bi is. ....
    Alıntı sucre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eksi sozlugu bi incele derim var orda bi tane dava acip ta kazanan
    http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=ozman burda bi arkds dava acmis ve kazanmis..ama dikkatimi ceken bisey var cocugun biri soyle yazmis :

work and travel bahanesiyle gencleri amerikaya gonderen ve sonunda ne is ne de kalacak bir yer saglayan, ve yapmadıgı tum bu icraatlar icin yaklasık 1350 dolar olan danısmanlık ucretini catır catır alan sirket. bir arkadasım florida'ya gittiginde ondan kalacagı yer icin 300 dolar daha talep edip daha sonra kızı ortada bırakmıslardır. simdiye kadar hakkında pek de kotu bir sey yazılmamıs olması da beni ayrıca sasırtmıstır. zira madurlarının sayısı oldukca fazladır.

-ve buna cvp gelmis :-

sayin saygin ozman'in aciklamasidir;

"ozman, 7 senedir work and travel yapan bir kurumdur. gecen yaz hic bir öğrencisini florida'ya göndermemiştir. öğrencilerinden de hiç bir zaman 1350 usd program ücreti almamıştır. work......i görmek programın düzgün işlediğinin de bir göstergesi."

iyi çalışmalar,
    saygın ozman

ama 8.madddeki ardsin dedigi seye herhangi bi cvp verilmemis bu da arkdsin dedigi olayin gercek oldgunu gosteriyor ki arkds demis ki :
    şimdi durum şöyle, 2005 yazında "ozman" ile work&travel a gitmiştim. gitmeden 3 ay kadar önce de işim belliydi. neydi o iş? connecticut eyaletinde dondurma satıcısı olacaktım. kontratımda aynen böyle yazıyordu, saati de 7 dolardı. haftada 60 saat çalışacaktım. kontratta iş sahibinin adı da tony bilmem ne idi.. yani yabancı bi adamdı. neyse günü geldi ben uçağa binip dondurma satıcısı olucam diye gittim. vardığımda işverenime vardığımı anlatmak için telefon ettim (ha bu arada türkiye'den ayrılmadan işverenleri aramanız yasak, ozman'ın sözleşmesinde böyle yazıyor!) türk bi adam açtı telefonu, merhaba ben oktan bilmem ne.. mesajınız varsa bırakın diyor.. haydaaa dedim daha başından.. sonra adamı buldum, abi dedim benim kontrat böyle böyle, ben bu işi yapıcam. adam "hayır" dedi. "o iptal oldu, bak bütün arkadaşlar (etrafta 15 tane türk genci vardı) benden 1000$ lık dondurma aldılar, günde 45 dolara kamyonu kiraladılar, benzin paralarını da kendileri karşlılıyor, bu iş böyle, yapmak istiyo musun?" ... hesapladığım bütün herşey orda yokoldu gitti tabi... ne saati 7 dolar, ne haftada 60 saat hiçbişey kalmadı. sonra ozmanı aradım, "bu ne iş" dedim, "ne biçim iş yapıyosunuz" dedim, "bana bunun dengi bi iş bulun" dedim... sonra bana saati 5 dolardan, haftada 40 saatlik bi "otel temizlikçiliği" işi bulundu. haftada hep 40 saat çalışamadım. genelde 30'da kaldı.. otelde yapmadığım şey kalmadı, amerikalıların hayvanlarının otel odalarına sıçtığı bokları temizledim, tuvaletleri temizledim, halıları temizledim, çimleri biçtim, havuzu temizledim, mıntıka temizliği yaptım.. bu otele gelmeden önce de 3 gün 40 tane ozman ile gelmiş türk arkadaşlarla kaldım. aaa sen de mi ozman, sen de mi ozman? diye diye geçti zaman.. sonra anladık ki, orası toplanma merkeziymiş..ordan genelde iyi olanlar seçilip işe başlıyomuş..

neyse sonuçta bana söz verilen hizmetin yerine getirilmediğine dayanarak tüketici mahkemesinde dava açtım, dava sürmektedir, bilirkişi safhasına geçildi, bilirkişi raporu doğrultusunda şubat'ta umarım dava sona erecek...

söz verilen işleri yapamayıp, başka koşullarda başka işlere yerleştirilen, benim gibi mağdur olanlara sesleniyorum, dava sonucunu buraya yazarım...

edit: davayı kazandık, ancak ozman'ın avukatı hayatında böyle bir karar görmediğinden dert yanarak temyize gitmiş durumdadır. bir şey çıkacağını sanmıyorum, temyizden de geri dönerse o zaman emsal teşkil edecek ve benim gibi mağdur olan arkadaşlara paralarını geri almaları yönünde bir yol açılmış olacak. hayırlı olsun...

2. edit: temyizden de döndü, davayı kazandık. 460 usd maddi 500 ytl manevi tazminatla dava kapandı. eğer siz de herhangi bir work&travel şirketinden "ayıplı hizmet" aldığınızı düşünüyorsanız, ki benim durumumda bu "söz verilen işte çalıştırılmamak" olarak geçti, siz de benim davamı emsal olarak gösterip dava açabilirsiniz tüketici mahkemelerinde. karar no ve esas no ları da yarın buraya yazacağım, lazım olursa diye...
    -----------------------------------------------------------
    ================================================== ============
    http://www.sikayetvar.com/sikayet/no...cret+Istediler
    kizımız için İngiltere'de dil okulu işlemleri için Ozman Eğitim' in Beşiktaş İstanbul'daki merkezine gittik. Bilgileri aldık. Bize buradan ödeyeceğimiz ücretin içinde okul, konaklama, oradaki havaalanı-ev-havaalanı transferi saha ve akşam yemekleri olduğunu söylediler. Sonra işlemler yapıldı. Kızımız 16 yaşından küçük olduğu için okuldaki aktivitelere katılmasının zorunlu olduğunu ve öğle yemeklerini de okul yiyebileceğini ve ek ücret ödememiz gerektiğini söylediler. Kabul edip ödedik. Uçak biletlerini kendimiz alıp kızımızı gönderdik. Dönüş zamanı geldiğinde dönüş ev-havaalanı transferi ücretinin ödenmediğini öğrendik. Ozmanı aradığımızda bunu unutmuşuz size söylemeyi diyerek bu transfer için 450 tl daha ödememiz gerektiğini söylediler ve mecburen ödedik. Unutmuşuz demek bu kadar kolay mı? Allahtan sadece bunu unutmuşlar. Acaba bu yöntem başlangıçtaki tutarı düşük tutup müşteri kaçırmamak için mi diye düşünüyor insan. Ayrıca unutulan bir şeyin külfetine neden ben katlanıyorum. Firmanın ne sorumluluğu var?

ansni satayim sadece 15 saat calistiriyo beni mc donalds arti yol parasi da aliyo benden gunluk 3 usd..75 usd karavanda konklama insllh burdaki kazancim ihtiyaclarimi cikarir da ailemden para istemek zorunda kalmam ve belkide turkiyeye geri donmek zorunda kalmam..2 is yok ormanin icindeyiz 3 tane cinli kiz var sadece hani sehirde yok cikip gezeyim desen yok insan icine karisamiyorum.Ozman elinde kalan kimsenin istemedigi bi ise beni yerlestirdi.bu sirketten uzak durun .okuyun bu yazdiklarimi hic umrumda degil sirket yoneticileri..para kazanamicam bari inglzcem gelissin o da konklma sehir disinda orman icinde insan yok anliyacagin nasil inglzce geliscek ha! ..alsancak ozmandakiler de hayatinda daha amerikaya gitmemisler nerden bilecekler amerikayi bi de bilgili bilgili konusuyolar . tuh sizin suratiniza haram olsn hersey .... bak cakmapanker diye bi arkds oda benim gibi is secimini size birakmis daha dogrusu demissiniz ona da sizin inglzcenin kotu biz secelim aginiza dusurmussunuz o da benim gibi magdur

http://www.turkishwat.net/soru-cevap...gidiyoruz.html

ya bana haksizlik yapildi herseyi sirkete birakmistim kasimda kayit yapmama ragmen isim nisan ayinda belli oldu ve onlar once elindeki isleri bi guzel dagittilar kimsenin istemedigi daglik ormanlik insan olmayan 2.is olmayan bi isi bana verdiler degistirin dedim degistiremeyiz ode 400 euro dediler sanki benim once isteyip sectigim sonra pisman olup degistirmek istedgim bi isi iptal ettiriyorum.en cok koyanda dediler bak sozlesmede boyle yaziyor dediler sozlesmede hic bi hak iddia edemezsin dediler cok iyi kivirmislar biz sana 1 is bulduk iyi ya da kotu is yoktur dediler iyi de madem boyle bulamiyacaktiniz niye kayit yaparken tmm dediniz biz sana 2.is imkni olan bi yer ve otel isi bulabiliriz deyip kandirdiniz... ..senın ıngılızcen kötü istersen mulakata gırme sen, işverenlerle biz sana dırekt mulakatsız bır iş secelım.bastan kulagıma hoş geldı bu çünkü harbıden ıngılızcem kotuydu ve wat ı gozumde cok buyutuyordum kasım ayında kayıt yaparkentecrubesizdim ewt gozumde buyutmustum wat i inglzcem yetrli degil diye dusunuyodum ve is secimini biz yapalim demistiniz tmm dedik ama 2 is imakni olan buyuk bi yer olsun otel isi olsun demistim hepsi sirf o program ucretini alabilmek icin tmm deyip geciyolar her dedigimize kasimda kayit yaptim martta program ucretini verdikten sonra acikladilar bi de taktik uyguladilar belki isi begenmeyip parayi vermem diye hepinizin ortam musait degil yazmaya ......artik size birakiyorum arkdslar bu yazilari suan amerikadan yaziyorum igrenc otesi bi yer burasi .ha hala bu sirketi secmeyi dusunuyorsaniz size kalmis boyle ogrencileri yalan vaadlerle kandirip sonra nerde bu vaadler dediginizde ac sozlesmeye bak hic bi soz hakkin yok deyip dustugunuz tuzagi suratiniza vuran bi sirket .bu sirket ile gidip mutlu olan da yok mudur tabi ki de vardir her sirkette oldugu gibi ama isi yapmak degil onemli olan isi hakkiyla ne soz vermissen yerine getirerek adam gibi yapmak onemlidir.

NOT:bu yazdiklarimin gercekliginden suphe duyanlar asagidaki kisilere ulasip gercekligini test edebilirler .

break, fiorex ,ayhn ,cakmaparker ,beysincda,ozgursum,Huan,Mustafa61

http://www.turkishwat.net/work-trave...tml#post140794 saygilarimla... SUCRE
    Konu sucre tarafından (19-05-2011 Saat 03:34 AM ) değiştirilmiştir.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ARKADASLAR OZMANLA VARYA OTURMA ODASINDAN SALONA GIDILMEZ SU AN AMERIKADAYIM.ISIMI DAHA YENI BULDUM.O DA KENDI CABAMLA.OZGURLUK ANITINDA CALISICAM.BIZE INTEREXC. IS TEKLIF ETTI HAFTADA 30 SAAT 5 GUN.SAATLIK UCRET 7.55 TABAN FIYAT-GUNLUK 3 DOLAR YOL PARASI BIRDE 100 DOLAR HOUSING ISTEDILER.ISI ONCE KABUL ETTIK BAKALIM YARIN OZGURLUK ANITINDA BASLICAM BU ISI IPTAL ETTIRCEZ SIRKETTEN.INSALLAH SORUN CIKARTMAZLAR.O CIHAN KEYIFI,SAYGIN OZMANI ALLAH BILDIGI GIBI YAPSIN.BURDA 30 TANE PEDICABCIYI MAGDUR ETTILER BROOKLYNDE ZENCILERIN ARASINA VERMISLER 2BUCUK HAFTA COCUKLARI 1 TANE BEYAZ YOK ONLARDAN BASKA.GITTIK GODRDUK ZIYARRET ETTIK PERISAN HALDELER.BURDAKI ARACI ADAMDA OZMANDAN PARASINI ALAMAMIS COCUKLARIN EHLIYETINE EL KOYMUS VERMIYOR.3 ARKADAS EHLIYETI HAZIR DIYE GELDI TRDEN,HIC BIR HALT HAZIR DEGILMIS BURDA BASVURDULAR 2 HAFTA BEKLICEKLER.BURAYA SIMDI OZMAN YETKILISININ UMURSAMAZ MESAJINI KOPYALICAM ALINDA GORUN.!!!!

Telefonda seninle konuşmuş olduğumuz üzere Pedicab a katılan arkadaşlarla sizin durumunuz farklı sizin sponsorunuza yapılmış full placement başvurularınız var.
    O bakımdan aynı statüde değilsiniz.
    Yazdıklarına gelecek olursak;
    Ben program danışmanı olarak sana Türkiye’den ya da başka bir yerden yapman gerekeni söyleyebilirim çünkü programın kurallarını katılımcıdan çok daha iyi biliyorum. Programın kurallarını biliyor olmak katılımcıyı hukuki çerçeve içerisinde tutarak ilerleyen süreçte alabileceği vizeleri de riske sokmadan danışmanlık yapmamı gerektiriyor.
    Hangi işte çalışacağına şayet Work and Travel programına katılmıyor olsan sen karar verirsin ancak sanıyorum kabullenmekte zorlanılan bir yer var o da sizin oradaki statünüzün vizeli birer kültürel değişim programı katılımcısı olmanız. Kısacası size sponsor olarak çalışma izinlerinizin alınmasını sağlayan kurumların buldukları işte çalışmak durumundasınız. Başlangıçta self programa gitmiş olsaydınız böçyle bir zorunluluğunuz olmazdı ancak sponsor şu an sizden sorumlu.
    Şu an orada emek göstermekten kastın nedir bilmiyorum ama Ozman Yurtdışı Eğitim tarafından ayarlanan bir konaklamada kalıyorsun ve işyerleştirmenin 5 Temmuz’dan önce yapılamayacağı konusunda bilgilendirildiğin halde ABD’ye gelmeyi uçak bileti değişikliğinde bedel ödememek için yapmadığınızı telefonda bana kendin ilettin. Şayet bu değişiklik için bedel ödemeyeceksen ve işsiz bir şekilde ABD’ye gideceksen o zaman orada yaptığın harcamaları ödemen gerekli.

Sanıyorum başlangıçtaki sorularının yanıtlarını almışsındır.
    ABD’ye haftalık 125 USD ya da 150 USD ya da 500 USD ne kadar olduğunu bilmiyorum ancak hayatınızı basit ve temel harcamalarla sürdürmek ve bu sürede de Amerikan kültürüyle tanışmak için geldiniz ve sponsor gerçekten bu kadar bir kaancın hayatınızı sürdürmek konusunda yeterli olduğunu düşÃ¼nüyor ve sizin yerleştirmenizi öyle bir yere yapıyorsa, sponsorun yerleştirdiği işte çalışmak durumundasınız.
    Aksi takdirde vizenizi iptal ederek sizi SEVIS te kaçağa düşÃ¼rebilir.

Şirketimize dava açabilirsin ancak şirketimizle yapmış olduğun sözleşmede ABD’ye vardıktan sonra dahi iş ve konaklama bulunması 15 günlük bir süre kadar uzayabilir bu süreçte de harcamalar Katılımcı (öğrenci) tarafından yapılır maddesini okumamış olduğunu düşÃ¼nüyorum. Aksi takdirde açacağın dava ile para kazanabileceğini bir seçenek olarak sunmazdın ancak yine de istersen bu hukuksal hakkını kullanabilirsin.

Programı selfe çevirmemiz olanaklı değil sizde arkadaşlarınız gibi şikayet dilekçesi verebilirsiniz ancak bu dilekçeleriniz bize ulaştığında biz de konsolosluk yetkililerini Interexchange e yönlendirerek aslında size iş bulunduğu ancak “daha fazla para” için Interexchange’in işini istemediğinizi gösterebiliriz. Bu bakımdan da isterseniz hala dilekçe verebilirsiniz.

Ozman olarak bir şeyleri geçiştirmek niyetinde değiliz ancak başlangıçta da söylediğim üzere sponsorunuz programı sırf kendi bulduğu yerde çalışmadığınız için iptal edebilir siz bu uyarıyı yapmış olduğumu bilin yeter. Çünkü bu ve diğer tüm uyarılar danışmanlık görevim.

Bu arada istediğiniz yerde çalışmazsınız dememdeki nedeni tekrar açıklıyorum;

Çalışma izninizi Devlet Bakanlığı’ndan alan sponsor sizin kendi belirlediği işte, kendi denetimi altında olduğunuz sürece sponsorunuzdur. Aksi takdirde sponsorluğunu keser ve programınızı iptal eder. Bu iptal pasaportunuzda basılı olan vizeyi kağıt parçasına dönüştürür çünkü vize DS 2019 formunuzu geçerli kılan SEVIS sistemindeki kaydınız üzerinden sağlanır. Siz ABD’de yakalanmasanız bile çıkışta gümrük memuru SEVIS den kaydınızı kontrol esnasında adınızı bulamadığı anda pasaportunuza sınırdışı işlemi uygulayacaktır. Bunlar daha önce karşılaşılan sorunlar olarak bize gelmiş olduğundan size rahatlıkla olasılıklardan bahsedebiliyorum. Bunlar işin teknik kısmı ancak sizin gibi akıllı öğrenciler sistemin nasıl işlediğini gördüklerinde rahatça anlayabileceklerdir diye bunları da bilmenizi ve denetleme sisteminin nasıl çalıştığını görmenizi istedim.

Tekrar ediyorum; Pedicab yapacak arkadaşlar ehliyet başvurularını gerçekleştirdiler ve ehliyetlerinin kendilerine gelmesini bekliyorlar. Umarım yazdıklarım doğru karar vermenize yardımcı olacaktır.

Sevgiler...

HICBIR SEKILDE OGRENCILERI UMURSADIKLARI YOK.AMERIKAYA DANISMAN YOLLADILAR.DANISMAN ELINDE FOTOGRAF MAKINESI NEWYORKU GEZIYOR.ONA DA INANMAZSANIZ FOTOGRAF KOYARIM.!

SAKIN HA SAKIN OZMANLA GITMEYIN.HERKESI UYARIN KIMSE MAGDUR OLMASIN.
    Konu ozgursum tarafından (08-07-2010 Saat 03:43 PM ) değiştirilmiştir.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

bende su anda kole gibi calisiyorum normalde satis asistaniyim ama bu hafta 4 kisi buyuk ve full dolu bir tiri bosalttik ve indirdiklerimizi ikinci kat depoya cikartip dizdik is verenler israilli bizi kole gibi calistiriyorlar
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Bende kendimi ozmanzedeler arasina koymak istiyroum , is konsunda ciddi manada iyi atip tutuyolar ama ayarladiklari isler ortada ,formlar evraklar konusunda performanslari gercekten iyiydi ,hic beklemedim.

Ama Amerikaya gittikten sonra sifir destek ki akillara oraya gidince oradaki sponsorun bizden sorumlu oldugu gelecek,onlarda da ilgi sifir ,neyse bunlar geride kaldi da ozman sayesinde hala vergilerini geri alamayan biri olarak yaziyorum bunlari,baska sirketle giden bir cok arakdas vergisini aldi ama ben alamadim henuz :d
    Surekli gelecek gelince haber verecez felan,filan artik ben skldim ya sormaktan arastirmaktan ..Hala 2009 yazinin vergisini alamamakda insani uzuyo ya.Ozman a saygilar ...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı cakmaparker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ARKADASLAR OZMANLA VARYA OTURMA ODASINDAN SALONA GIDILMEZ SU AN AMERIKADAYIM.ISIMI DAHA YENI BULDUM.O DA KENDI CABAMLA.OZGURLUK ANITINDA CALISICAM.BIZE INTEREXC. IS TEKLIF ETTI HAFTADA 30 SAAT 5 GUN.SAATLIK UCRET 7.55 TABAN FIYAT-GUNLUK 3 DOLAR YOL PARASI BIRDE 100 DOLAR HOUSING ISTEDILER.ISI ONCE KABUL ETTIK BAKALIM YARIN OZGURLUK ANITINDA BASLICAM BU ISI IPTAL ETTIRCEZ SIRKETTEN.INSALLAH SORUN CIKARTMAZLAR.O CIHAN KEYIFI,SAYGIN OZMANI ALLAH BILDIGI GIBI YAPSIN.BURDA 30 TANE PEDICABCIYI MAGDUR ETTILER BROOKLYNDE ZENCILERIN ARASINA VERMISLER 2BUCUK HAFTA COCUKLARI 1 TANE BEYAZ YOK ONLARDAN BASKA.GITTIK GODRDUK ZIYARRET ETTIK PERISAN HALDELER.BURDAKI ARACI ADAMDA OZMANDAN PARASINI ALAMAMIS COCUKLARIN EHLIYETINE EL KOYMUS VERMIYOR.3 ARKADAS EHLIYETI HAZIR DIYE GELDI TRDEN,HIC BIR HALT HAZIR DEGILMIS BURDA BASVURDULAR 2 HAFTA BEKLICEKLER.BURAYA SIMDI OZMAN YETKILISININ UMURSAMAZ MESAJINI KOPYALICAM ALINDA GORUN.!!!!

Telefonda seninle konuşmuş olduğumuz üzere Pedicab a katılan arkadaşlarla sizin durumunuz farklı sizin sponsorunuza yapılmış full placement başvurularınız var.
    O bakımdan aynı statüde değilsiniz.
    Yazdıklarına gelecek olursak;
    Ben program danışmanı olarak sana Türkiye’den ya da başka bir yerden yapman gerekeni söyleyebilirim çünkü programın kurallarını katılımcıdan çok daha iyi biliyorum. Programın kurallarını biliyor olmak katılımcıyı hukuki çerçeve içerisinde tutarak ilerleyen süreçte alabileceği vizeleri de riske sokmadan danışmanlık yapmamı gerektiriyor.
    Hangi işte çalışacağına şayet Work and Travel programına katılmıyor olsan sen karar verirsin ancak sanıyorum kabullenmekte zorlanılan bir yer var o da sizin oradaki statünüzün vizeli birer kültürel değişim programı katılımcısı olmanız. Kısacası size sponsor olarak çalışma izinlerinizin alınmasını sağlayan kurumların buldukları işte çalışmak durumundasınız. Başlangıçta self programa gitmiş olsaydınız böçyle bir zorunluluğunuz olmazdı ancak sponsor şu an sizden sorumlu.
    Şu an orada emek göstermekten kastın nedir bilmiyorum ama Ozman Yurtdışı Eğitim tarafından ayarlanan bir konaklamada kalıyorsun ve işyerleştirmenin 5 Temmuz’dan önce yapılamayacağı konusunda bilgilendirildiğin halde ABD’ye gelmeyi uçak bileti değişikliğinde bedel ödememek için yapmadığınızı telefonda bana kendin ilettin. Şayet bu değişiklik için bedel ödemeyeceksen ve işsiz bir şekilde ABD’ye gideceksen o zaman orada yaptığın harcamaları ödemen gerekli.

Sanıyorum başlangıçtaki sorularının yanıtlarını almışsındır.
    ABD’ye haftalık 125 USD ya da 150 USD ya da 500 USD ne kadar olduğunu bilmiyorum ancak hayatınızı basit ve temel harcamalarla sürdürmek ve bu sürede de Amerikan kültürüyle tanışmak için geldiniz ve sponsor gerçekten bu kadar bir kaancın hayatınızı sürdürmek konusunda yeterli olduğunu düşÃ¼nüyor ve sizin yerleştirmenizi öyle bir yere yapıyorsa, sponsorun yerleştirdiği işte çalışmak durumundasınız.
    Aksi takdirde vizenizi iptal ederek sizi SEVIS te kaçağa düşÃ¼rebilir.

Şirketimize dava açabilirsin ancak şirketimizle yapmış olduğun sözleşmede ABD’ye vardıktan sonra dahi iş ve konaklama bulunması 15 günlük bir süre kadar uzayabilir bu süreçte de harcamalar Katılımcı (öğrenci) tarafından yapılır maddesini okumamış olduğunu düşÃ¼nüyorum. Aksi takdirde açacağın dava ile para kazanabileceğini bir seçenek olarak sunmazdın ancak yine de istersen bu hukuksal hakkını kullanabilirsin.

Programı selfe çevirmemiz olanaklı değil sizde arkadaşlarınız gibi şikayet dilekçesi verebilirsiniz ancak bu dilekçeleriniz bize ulaştığında biz de konsolosluk yetkililerini Interexchange e yönlendirerek aslında size iş bulunduğu ancak “daha fazla para” için Interexchange’in işini istemediğinizi gösterebiliriz. Bu bakımdan da isterseniz hala dilekçe verebilirsiniz.

Ozman olarak bir şeyleri geçiştirmek niyetinde değiliz ancak başlangıçta da söylediğim üzere sponsorunuz programı sırf kendi bulduğu yerde çalışmadığınız için iptal edebilir siz bu uyarıyı yapmış olduğumu bilin yeter. Çünkü bu ve diğer tüm uyarılar danışmanlık görevim.

Bu arada istediğiniz yerde çalışmazsınız dememdeki nedeni tekrar açıklıyorum;

Çalışma izninizi Devlet Bakanlığı’ndan alan sponsor sizin kendi belirlediği işte, kendi denetimi altında olduğunuz sürece sponsorunuzdur. Aksi takdirde sponsorluğunu keser ve programınızı iptal eder. Bu iptal pasaportunuzda basılı olan vizeyi kağıt parçasına dönüştürür çünkü vize DS 2019 formunuzu geçerli kılan SEVIS sistemindeki kaydınız üzerinden sağlanır. Siz ABD’de yakalanmasanız bile çıkışta gümrük memuru SEVIS den kaydınızı kontrol esnasında adınızı bulamadığı anda pasaportunuza sınırdışı işlemi uygulayacaktır. Bunlar daha önce karşılaşılan sorunlar olarak bize gelmiş olduğundan size rahatlıkla olasılıklardan bahsedebiliyorum. Bunlar işin teknik kısmı ancak sizin gibi akıllı öğrenciler sistemin nasıl işlediğini gördüklerinde rahatça anlayabileceklerdir diye bunları da bilmenizi ve denetleme sisteminin nasıl çalıştığını görmenizi istedim.

Tekrar ediyorum; Pedicab yapacak arkadaşlar ehliyet başvurularını gerçekleştirdiler ve ehliyetlerinin kendilerine gelmesini bekliyorlar. Umarım yazdıklarım doğru karar vermenize yardımcı olacaktır.

Sevgiler...

HICBIR SEKILDE OGRENCILERI UMURSADIKLARI YOK.AMERIKAYA DANISMAN YOLLADILAR.DANISMAN ELINDE FOTOGRAF MAKINESI NEWYORKU GEZIYOR.ONA DA INANMAZSANIZ FOTOGRAF KOYARIM.!

SAKIN HA SAKIN OZMANLA GITMEYIN.HERKESI UYARIN KIMSE MAGDUR OLMASIN.
    eline saglik...

''Bunlar daha önce karşılaşılan sorunlar olarak bize gelmiş olduğundan size rahatlıkla olasılıklardan bahsedebiliyorum."

demis adam biliyoruz nasil bi sirket oldgunuz ve onlarca magduriyetlikten sonra belli bi tecrube kazanmissinizdir artik..yalan soyleme bahane bulma konularinda da ustlerine yoktur yillardir ogrencileri yalan vaatlerle kandirdiginiz icin tecrubelisiniz herduruma verebilecek bi bahaneniz var ...ben otel isi istiyodum ndn mc donalds geldi demistim demislerdi ki ''senin cv ne gore anca bunu bulduk '',bu sefer demistim benim cv de daha once 3 farkli fabrikada calistigim yaziyor ki bi tanesi de Usa da taninan bi pantolon markasi ve bu seferde baska bi yalan uydurup "senin ingilizcen kotu o yuzden boyle bi is bulduk dediler'' .dedim madem inglzceme gore verildi bana bu is neden sozlesmede pratik yap inglzce senin pozisyonun icin cok onemli yaziyor .bu sefer de baska bi bahane uydurup bu sene is sikintisi var kusura bakmayin deniliyor.yani anliycaginiz herseye bi kilif uydurabiliyorlar bu konuda cok tecrubeliler.ben istedgim gibi kazanamiyorum ama iyi bi yaz geciriyorum egleniyorum yiyp iciyorum geziyorum tozuyorum ..kesinlikle uzak durulmali bu sirketten zaten oryantasyonuna 15-20 kisi gelmisti tercihte edilmiyo aslinda heryerde subesi olmasindan ogrenci sayisi fazla bi de her magdurda cikip buraya yazmiyor derdini ya ugrasmak istemiyor ya da Turkishwat sitesini bilmiyor...
    HEPTE BOYLE DERLER MSJLARININ ALTINA ''SEVGILER''

SEVGILER...
    SUCRE
    Konu sucre tarafından (01-09-2010 Saat 09:07 AM ) değiştirilmiştir.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

arkadaslar bana thy aktarmasız dıye fahış bılete para alıp 3 aktarmalı bılet alan ozmanın allah bıldıgı gıbı yapsın

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı matador_36 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar bana thy aktarmasız dıye fahış bılete para alıp 3 aktarmalı bılet alan ozmanın allah bıldıgı gıbı yapsın
    daha usa ya gıtmeden is seciminde magdur oldgum ıcın ucaK bıletı ısını kendım yaptım allhtan onlara bırakıp ucak bıletınde de magdur olmadım..bana buldukları benım buldugumdan hem daha pahalıydı hem de o 2 aktarmalıydı halbu kı ben 1 aktarmalı ve daha uygun ucretlı bı bılet bulmustum..nasil istir ya sozlesmesinde ''ucuz ucak bileti saglayacaktir'' denilmesine ragmen nasil kendi karini da koyabiliyorlar ustune anlamiyorum..ozmandan uzak durun

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

geçen yıl ozmana kayıt verdikten sonra bu sayfaya bakmıştım ve olumsuz yorumlardan sonra keşke ozmanla gitmeseydim diye çok söylendim ama sonrasında ne iş seçiminde, ne vizede, ne uçak biletinde nede çalıştığım dough roller south division da problem yaşadım. Amerika da diğer kurumlarla özellikle ocean citye gelip çok zor durumda kalanları görünce Allah'a şükür ozmanla geldim dedim. Ocean City e ozmanla gelen kimi gördüysem hepsi halinden memnundu Bu yıl tekrar ozmanla gideceğim ve bu yazıları yazan arkadaşlar ya samimi değiller yada çok abartıyorlar diye düşlünmeye başladım

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı erdem oc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçen yıl ozmana kayıt verdikten sonra bu sayfaya bakmıştım ve olumsuz yorumlardan sonra keşke ozmanla gitmeseydim diye çok söylendim ama sonrasında ne iş seçiminde, ne vizede, ne uçak biletinde nede çalıştığım dough roller south division da problem yaşadım. Amerika da diğer kurumlarla özellikle ocean citye gelip çok zor durumda kalanları görünce Allah'a şükür ozmanla geldim dedim. Ocean City e ozmanla gelen kimi gördüysem hepsi halinden memnundu Bu yıl tekrar ozmanla gideceğim ve bu yazıları yazan arkadaşlar ya samimi değiller yada çok abartıyorlar diye düşlünmeye başladım
    sırket yonetıcısı mı yoksa gercekten bı ogrencı mı olup olmadıgın bellı degıl daha..benı bu sıtede bı cok kısı tanıyo artık ben amerıkaya gıderım ısımı adam gıbı yaparım ısverenın gozune gırerım ıyı kazanırım overtıme alırım 2 . ıs te bulurum cok kazanırım ıyı bı yaz gecırırım ya da gıderım ısımı adam gıbı yapmam ıs veren kızar ısten atar kotu bı yaz gecırırım bunların hıcbırının ozmanla alakası yok sırket daha n yapsın dı mı?senın ıyı bı yaz gecırmen de senınle alakalı sırketle degıl! AMA ben kayıt yaparken ılk sırkete eylul ayında bana ınglzcemın yeterlı olmadıgını ve ıs secımını bız senın yerıne yapalım dedıler ..sartım vardı otel ısı olacak demıstım tmm dedıler gel sana kesınlıkle otel ısı bulacagız yetr kı kayıt yaptır dedıler.ok dedım gel gelelım aylarca bekledım ucak bıletını de erken kestıremedım ..nısan da program ucretını verdıkten sonra acıklandı ısım bı baktım Mc donalds ısıne yerlestırılmısım.dedım bu ne boyle degıstırın ok dedıler.1 ay bekledım baktım ses yok gıttım sıkıstırdım sırketı dedıler ınglcen kotu ya ondan bu ıs geldı.dedım madem ınglzce baz alınarak secıldı bana bu ıs neden sozlesmesınde ınglzce pratık yap gel dıyor.bu sefer de baska bı yalan uydurup senın cv ne gore bu ısı bulduk dedıler yalana bak .dedım ben 3 tane ayrı ısletmede calısıtım kı bı tanesı amerıkada da unlu olan gıyım markası.bu sefer de baska bı yalan uydurup bu sene amerıkada ıs sıkıntısı var dedıler.herkes ısını sectıkten sonra ozmanın elınde kalan dandık bı mc donalds ısını bana vermıslerdı ustelık sozlesmesınde bıle 2 ıs ımkanı yoktur yazıyordu ee hanı 2 . ıs ımkanı olan bı yer olacaktı hanı Otel ısı olacaktı nerde bunlar .ve bu ıse gıtmek zorundasın sozlesme var hıcbısey yapamazsın dıyıp dayattılar.ıcıne dustugunuz tuzagı suratınıza vuran bı sırket kesınlıkle uzak durulmalı..
    Konu sucre tarafından (26-10-2010 Saat 05:49 PM ) değiştirilmiştir.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    15

ah @sucre neler cektin sen ya simdi hatirladim da
    SEHIRLER HAKKINDA DETAYLI BILGI ICIN TIKLA
    http://www.turkishwat.net/eyaletler-...nun-sehri.html

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

arkadaşlar bu şirket sahtekar ya iş buluyor bulmasına ama kafasına göre buluyor kayıttada tmm istediğiniz yer olacak diyor sonrada diyor kı ben sana iş garantisi verdim al işte iş gideceksen git diyor

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)