Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 91 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 90 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ehliyet ile ilgili tüm konular burada

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bikaç sitede okuduğuma göre 4 saatlik bi kurs ardın dan da sınavlara giriyorsun sınavlara sınırsız girme hakkın var fakat 15 soruluk testlerden sıfır yanlışla geçmen gerekiyor. Ehliyeti de bi gün sonra postaladıklarını biliyorum. Araba kullanabiliyomusun bari?
    http://piqzelwars.deviantart.com
    Open up your 3rd eye Black Helicopters in the sky NonPhixion

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

http://www.nydmv.state.ny.us

bu site yardımcı olur sanırım.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

cok tesekkurederım cok sagol evet o konuda sorun yok ıs sadece sınava kalıo

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

rica ederim.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

NY için doğru yerdesin

Arkadaşın verdiği sitede herşey yazıyor ama ben buraya türkçesiyle özet geçeyim:

Başvuru için en az 16 yaşında olmak gerekiyor fakat bunlar Juniyor lisansları. Zaten sen 18 üstündesindir. Aslında yaştan ziyade, bu yaşını ispatlamakla uğraşıyorsun. Sanırım 6 puan gerekiyor bu iş için. Senin bu puanları tamamlaman için şunlar gerekiyor :
    - I-94 kartı olan bir pasaport (3)
    - Banka kartı, debit kart (1)
    - Social Security Card (2)

Bunları hallettikten sonra en yakın DMV ofisinden başvurunu yapıyorsun. Bir bilgisayar karşısında 20 soruluk teste tabi tutuluyorsun. En az 14 doğru cevap verirsen tamamdır. Veremezsen sana kitapçık verip çalışmanı öneriyorlar. Tabi sen Türk'ün gücü diyerek bir keze daha saldırabiliyorsun. Ek ücret falan ödemen gerekmiyor. Nasıl olsa bilgisayarda iki tıklamayla yeni sınav karşında
    Sınavı geçince "Learner Permit" denen ve yanında ehliyetli biri varken araç kullanmana izin veren bir belge alıyorsun. Buraya kadar kolay kısmı idi.
    Sonrasında zorunlu derslere katılman ve belgeyi alman gerekiyor. Bunun için bir harç ödendiğini zannetmiyorum. Bu işi de hallettikten sonra telefonla veya internet üzerinden road test için randevu alıyorsun. İnanılmaz zor olduğunu bildiğim için ilk seferde alman düşük bir ihtimal diyebilirim. Tanıdıklarım böyle olduğunu söylediler. Şahsen girmedim bu teste. Fakat randevu almak istediğinde bir ay sonrası gün verdiklerini söylemişti geçen yaz çalıştığım yerdeki birisi. Kendisi gitti ve kaldı, oradan biliyorum
    Sonuç olarak gider gitmez ehliyet alman o kadar da kolay değil. NY, Long Island'da SSN iki hafta sonra geliyor. SSN olmadan bankada hesap açamıyorsun(Çalışan bir Sevim Hanım vardı Chase Bank'da , o bize güvenip açtı ama SSN'i götürmeden aktifleşmedi hesap). Kartın gelmesi bir hafta kadar sürüyor. Yani NY ehliyeti alırsın ama bu bayağı geç olur.

En geç bir ay içinde Learner Permit'i alırsın. Benim sana tavsiyem onu alıp gelmendir. Sonuçta üzerinde United States ve Driver License ibareleri olacak. Bu yüzden bizim polisimizin pek de "Learner Permit"den falan anlayacağını sanmam. Ben bununla 3 ay orda araba kullandım dersin, bir şekilde ikna edersin.
    Kesinlikle ama kesinlikle bu işi orada hallet. Burada kursların haraç keser gibi aldığı paran cebinde kalır. Orda da masraf yapacaksın ama yaşına göre değişmekle birlikte $55-65 gibi cüzi bir ücretle kurtulursun.

Türk ehliyetinin orada geçerli olma meselesine gelirsek, DMV'ye göre eğer NY'da resident değilsek 3 aylığına bizim ehliyet geçiyor fakat arkadaşım aşırı hızdan ceza yerken, sheriff amcamız bir de ehliyetsizlikten yazmış. Bu ceza için mahkeme gidip iptal ettirebilirsin ama ondan önce ödemen gerekiyor. Uğraşmaya değmez. Gidecek arkadaşlara en azından learner permit almalarını öneririm.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

virginia da ehliyet alan oldu mu ? NY le fark var mı ?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaşlar,benim 10 yıllık Türk ehliyetim var,bunu USA de kullanma şansım varmı ,yoksa orda ayrıca mı almalıyım,

tşkkrler..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

farukyazici aslında tam da benım merak ettiğin konuya değinmiş. ben bu yaz inşallah newyorkta küçük bi kasaba da olcam. gider gitmez araba almayı planlıyorum. turkıyeden 5 yıllık ehlıyetım var araba kullanma konusunda sorun yok. gecen yaz florıda da araba kıralayıp 1 hafta kadar kullanmıstım. ama newyorkta trafik denetiminin daha sık oldugunu biliyorum. araba alırken ne gibi sorunlarla karsılasırım? özellikle ehliyet konusunda. turkiye ehliyetim 3 ay gecerli demiş arkadas ama yine de orda tekrar ehlıyet almayı önerirmisiniz? ssn numaram ve hesabım oldugu için zamanın daha cabuk olacagı düşüncesindeyim. ayrıca araba mı alayım yoksa son zamanlar kıralayım mı bu konuda da dusuncelerinizi beklıyorum. 4-5 kişi olcaz.birde newyorkun ufak bı kasabasında olmamızin denetım acısından daha rahat olacagı düşüncesindeyim. dogrumu düşünüyorum bilmiyorum?? yardımlariniz için şimdiden tskler...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

farukyazici bilgilendirmen için çok teşekkürederim bu konunun üstüne gideceğim

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Arkadaşlar burda profosyonel tır şoförü de olsanız, orada ise yaramaz. Ayrıca 10 senelik ehliyeti olan arkadaşım, 28 yaşında WAT ile Amerikaya gidiyorsan senin ehliyetten daha büyük problemlerin olacaktır Araba kiralamaya falan bulaşmayın. 1000$ civarında bir araba alın, dönerken satın. 3-4 kişi birleşirseniz, araba neredeyse bedavaya gelir.
    Araba alma konusunda NY için geçen sene ehliyet şartından bahsediyorlardı. Biz evinde kaldığımız adamın arabasını alıp kullandık, onun için hiçbir ruhsat işlemine girişmedik. Adam bize güvendiği için 3 ay kullandık arabayı gayriresmi olarak. Bunu yapacak başka birinin olduğunu sanmıyorum çünkü arabayla bir ceza yediğiniz zaman( ehliyetsiz kullanmak dahi olsa) o ceza araç sahibinin üstüne işleniyor ama adam bir daha sigorta yapmak istediğinde bu cezalar onun prim ücretini yüksiyor. Ordakilerin 3-4 arabası olduğunu düşünürsek primlerdeki yükselme epey zarar veriyor adamlara.

Oraya gidince en azından learner permit almanızı öneririm. Yine DMV'ye göre, eğer Türk ehliyetiniz varsa ve bunun üstüne learner permit alırsanız istediğiniz yerde araç kullanma hakkınız var( Road test bölgeleri hariç) Yani yanınızda biri olmasına gerek kalmıyor. Tabi polis bu kuraldan haberdar mıdır bilemem ama artık ordan sonrası size kalıyor.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

göz testi zormu
    ben 0,75 miyop'um ama kullanmıyorum gözlük türk ehliyetimde de yazmıyor gözlük mözlük diye.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar benm turk ehliyetim var yaklaşık olarak 4 aydır kullanıyorum ... yaza kadar da 6 aylık bi deneyimim olmuş olcak... oraya gidince ehliyet almama gerek var mı arkadaşlar ?? bu konudaki önerileriniz neler ??

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı farukyazici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar burda profosyonel tır şoförü de olsanız, orada ise yaramaz. Ayrıca 10 senelik ehliyeti olan arkadaşım, 28 yaşında WAT ile Amerikaya gidiyorsan senin ehliyetten daha büyük problemlerin olacaktır Araba kiralamaya falan bulaşmayın. 1000$ civarında bir araba alın, dönerken satın. 3-4 kişi birleşirseniz, araba neredeyse bedavaya gelir.
    Araba alma konusunda NY için geçen sene ehliyet şartından bahsediyorlardı. Biz evinde kaldığımız adamın arabasını alıp kullandık, onun için hiçbir ruhsat işlemine girişmedik. Adam bize güvendiği için 3 ay kullandık arabayı gayriresmi olarak. Bunu yapacak başka birinin olduğunu sanmıyorum çünkü arabayla bir ceza yediğiniz zaman( ehliyetsiz kullanmak dahi olsa) o ceza araç sahibinin üstüne işleniyor ama adam bir daha sigorta yapmak istediğinde bu cezalar onun prim ücretini yüksiyor. Ordakilerin 3-4 arabası olduğunu düşünürsek primlerdeki yükselme epey zarar veriyor adamlara.

Oraya gidince en azından learner permit almanızı öneririm. Yine DMV'ye göre, eğer Türk ehliyetiniz varsa ve bunun üstüne learner permit alırsanız istediğiniz yerde araç kullanma hakkınız var( Road test bölgeleri hariç) Yani yanınızda biri olmasına gerek kalmıyor. Tabi polis bu kuraldan haberdar mıdır bilemem ama artık ordan sonrası size kalıyor.

tamam aldık arabayı ama nasıl satacaz ,alıpta satan birileri varmı
    forumda bilgilendirse bizi
    bekle beni amerika

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

farukyazıcı;

28 yazşında wat a katılınca ne gibi problemlerim olacak bi zahmet açarmısın mevzuyu...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadaşlar internette uluslararası sürücü ehliyeti var.Ehliyeti olan arkadaşlar bu sitelerden sipariş ederek alabiliyorlar.Merak etmeyin üstelik orası Türkiye değil sürüşüne güvenen arkadaşların çekineceği birşey yok polis aniden kenarı çekip 'bi üflermisin' demez, tabi sen hata yapmadıkça.Size bir site adresi veriyorum orada online destekte var,dilediğinizi sorarsınız.
    http://www.international-license.com/details.php
    *EnFla ProDuction™*

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaslar usa dan aldıgımız ehlıyetlerı sadece vize surecıne gore verıyorlarmıs yanı vıze bıter bıtmez artık gecmez oluyormus bende usa daki bır yakınımdan ogrendım

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

USA diye genelleme yapmak en büyük yanlışlık olacaktır. Eyalet bazında bu işlemler çok fazla değişkenlik gösteriyor. Bu sene Tennessee düşündüğüm için orayı araştırdım ve NY ile arasında çok büyük fark var. Mesela Türk ehliyeti geçmiyor ve burada sınavlar ve kurallar çok daha sıkı. TDL denen geçici lisanslardan alabiliyoruz. Bunların süresi vize ile bağıntılı fakat minimum süre 1 yıl olarak veriliyor. Bu durumda seneye de kullanılabilir demek oluyor bu. NY için süreyi ofisdeki görevli belirler. Normalde 4-5 yıllık veriliyor fakat J-1 olduğu için bunu 1 yıla çekebilirler. Zaten bir kere aldıktan sonra yenilemesi daha kolay olur.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart re:

ben tanıdıktan aldıgım bılgıyı aktardım dogrudur eyaletlere gore degısebilir benım dedıgım ıllionis için gecerli

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı borders Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turk ehliyetin yoksa (ki benim de yoktu), hemen bulunduğun eyaletin bağlı olduu DMV ofisine giderek başvuru yapabilirsin.

Bizim otuduğumuz yer Virginia'ya bağlıydı. 2 adet farklı kimlik örneği, varsa SSN (yoksa çokta sorun olmuyor), 2 adet adres ispatı (banka hesap özetlerini kullanabilirsin). Bu belgelerle beraber gidip başvurduk, hemen sınava alınmıştık. Bilgisayar üzerinden 2 ayrı teste girdik.Test soruları motor/ilkyardım falan diildi. 1. testte sadece trafik işaretleriyle ilgili 10 soru vardı. Ama 10'unu da doğru yapmak zorundaydın 2. teste geçebilmek için. 2. test ise genel trafik kuralları, belli durumlarda yapılacaklar, hız sınırları, alkol vs idi. sanırım 25 soruydu. Burda da sadece 3 yanlış yapma hakkın vardı. Testi geçene kadar girme hakkın var ama her defasında arada 3 gün süre olmalı. (tabi bunlar virginia'ya mı özgü yoksa her yerde mi böyleydi bilemiyorum) Neyse diyelim 2 testi de geçtin, daha önce ehliyeti olmayan biri olarak sana 1 aylık 'learner's permit' denilen bir kart veriolar. 1 ay boyunca yanında ehliyetli biri varken araba kullanabilirsin. 1 ay sonra da gidip direksiyon sınavını verip ehliyetini alıosun.

http://www.dmv.org/ bu adresten bulunduğun/gideceğin eyaletin kurallarını öğrenebilirsin.
    borders sen 1 ay sonraki road teste girdinmi ? çok zorluyolar mı ? sitesinde 3 ayda en fazla 3 kez girilebiliyo gibi bişey okudum ben

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

benim de düşüncem böyle bakalım bi gedelimde alırız inş.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı NyCyN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben new hampshire dayım ve burda rahatça araç kullanabiliyorum tr ehliyetim var ehliyetin yoksa 4 ay orada kalmak zorundasın international ehliyet almak için ayrıca ehliyet 2haftada değil tr deki gibi 2 ayda alınıyor patronla gidip bizzat ehliyet veren görevliye sorduk başka eyaletler ne durumda bilemem ama eğer yakalanırsanız başınız çok ağrır bazıları hemen trye postalarlar diye biliyor hiç de öyle değiil prosedürler var hatta 6 ay hapis cezası sizi bekleyebilir kendinizi güvene almadan trafiğe çıkmayın...
    nycyn new hampshire da ehliyeti nerden/nasıl aldın

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ben cok araba kullandim hemde bircok sefer polis tarafindan duuduruldum ama hic bir sorun cikmadi simdiye kadar...ama birined sivil bir polis durdurmustu oda dedi bana bunla en fazla bir ay kullanabilirsin felan ama hic bir sey yapmadi ....birde soyle bir durum var benim kaldigim eyalette polisler durdurunca kesinlikle sormuyor pasoportun varmi felan diye......yani anlamazlar turust misin baska bir seymisin...gerci baksalarda anlayacaklarini sanmiyorum ama

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı yahoo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben cok araba kullandim hemde bircok sefer polis tarafindan duuduruldum ama hic bir sorun cikmadi simdiye kadar...ama birined sivil bir polis durdurmustu oda dedi bana bunla en fazla bir ay kullanabilirsin felan ama hic bir sey yapmadi ....birde soyle bir durum var benim kaldigim eyalette polisler durdurunca kesinlikle sormuyor pasoportun varmi felan diye......yani anlamazlar turust misin baska bir seymisin...gerci baksalarda anlayacaklarini sanmiyorum ama
    yahoo özel mesaj atabiliyosan bana bi msn i yollarmısın

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart ehliyet almam gerekiyor

benim işim vallet yani bi otelin otoparkında görevliyim. işverenim New mexico driver licence almam gerektiğini söyledi. bunu yeni öğrendim. anladığım kadarıyla uluslararası ehliyet değil bu çünkü internet sitesinden baktım nm driver licence yazıyor üstünde.

www.state.nm.us/tax/mvd/

internet adresi bu baktım ama bu ehliyetin ne kadara mal olcağıyla ilgili bi fikrim yok. bu siteden bişey anlayan olursa yada daha önce böyle bi işle ilgili bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Tek bildiğim kimi eyaletlerde sadece 1 günde ehliyet alınabiliyor olması Nex Mexico bu eyaletlerden biri olabilir. Bir yere bi sorayım öğrenince haber ederim tekrar
    llorando, de cara a la pared...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

http://www.dmv.org/nm-new-mexico/apply-license.php

Herşey burada yazıyor
    Anlamadığın nokta olursa sorabilirsin.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

eyw saolasın acaip içim rahatladı sadece 18 dolarmış

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Tam bilmiyorum ama ehliyetin varsa 20 soruluk bir sınav yapılıyor 14 ünü bilirsen ehliyeti alıyorsun.Sadece trafik kurallarını biliyor musun diye yapılıyor.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

evet sınav olacağını tahmin edebiliyorum sadece trafik kuralıysa iyi motordan sınav olsa hepten hapı yutmuştum heralde nerden bileceğiz yoksa ordaki motor terimlerini

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

şöyle bi durumda var biz türklere utanmadan bide sınav yapıyolar bi araştırsalar biz nasıl trafiklerle ve yollarla uğraşıyoruz türk şöföründen daha tecrübelisi olamaz bence

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)