Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 136 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 90 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bavul ve çantada taşınabilecek olanlar..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Geçenlerde bir video linki yollamıştım hatırlarsınız belki..
    http://www.shgm.gov.tr/duyuruhtm/video.htm

Bu videoda , arkadasın birisi yanına aldığı ilacı poliss amcaya reçetesiyle gösteriyor, tamam eyvallah buna lafımız yok,, diğer ablamızda sıvıları belli bir miktara kadar yanına poşet içinde alıyor ...tamam..güzel....bunla ilgili sorun yok zaten.

Ayrıca, 1. videoya bakarsanız seyahate giden ablamız,, uçak altına vereceği valizee basıyor şampuanı, parfümü, sıvıları .... Yanii uçak altında sıvı taşırken fermuarlı poşete koyma ve miktar kısıtlaması yok, bunuda tekrar hatırlamıs olduk...

Ama sorumu tekrarlamak istiyorum tecrübeli arkadaslarımız , yardımsever arkadaslar için,

1- Ben uçak altındaki bagajda reçetesiz ilaç taşıyabilirmiyim??

2- Yanıma yani uçak içine , el bagajına aldığım tablet vb. hapların illede reçetesi olmak zorunda mı?

3- Sivil havacılığa bağlı birkaç sitede, uçak altı bagajında YEMEK , YIYECEK MADDESI TAŞINAMAZ YAZIYOR ABD YOLCULARI İÇİN....
    bu konuda ne diyorsunuz???

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

2. SORUNUN CEVABINI BULDUM

Ulaştırma Bakanlığı`nın genelgesi doğrultusunda 20 Nisan`dan itibaren havayolu ile seyahat eden yolcuların yanlarında taşıyacağı çantalarda sıvı kısıtlaması getirildi.

Bakanlığın genelgesiyle dünyada uygulanmakta bazı standartların Türkiye`de tüm hava meydanlarında uygulanmaya başlanmış olacak. Buna göre; yolcular, jöle, aerosol ve sprey ihtiva eden maddeleri sınırlı miktarda yanlarına alabilecek. Bu maddeler 100 ml.`yi geçmeyen kaplarda ve en fazla 6 adet yanlarına alabilecek. 600 ml.`ye tekabül eden bu maddeler kaplarının da ebatları göz önünde bulundurularak yolcular tarafından temin edilecek en fazla 1 litre hacimli şeffaf, ağzı kapanabilir kilitli buzdolabı poşetlerinde, yolcunun beraberindeki bagajdan ayrı tutularak taşınacak.

Yolcular ayrıca su, şurup, bebek maması, gibi yolculuk esnasında lazım olabilecek maddeleri yolculuk boyunca yetebilecek miktarda yanına alabilecek.

İlaçlara ise yolcunun kimliğini belirten bir reçeteye yazılı olması şartıyla veya yolcunun bu ilaçları kullanması gerektiğini belirten bir sağlık raporu ibraz etmesi halinde yanında taşımasına izin verilecek. Yolcular, ilaçları orijinal ambalajında olması koşuluyla yanında taşıyabilecek.

Su, şurup, içki, krem, losyon, kozmetik yağ, parfüm, maskara, likit ruj, traş köpüğü, deodorant, diş macunu, reçel, bal, yoğurt, pekmez, salça, kontak lens sıvıları, şampuan gibi sıvı, jöle, aerosol ve sprey kıvamındaki maddelerin uçak altı bagajında götürülmesinde herhangi bir miktar kısıtlaması olmayacak.

Maalesef adamlar yanımızdaki ilaçlar için reçete ve orjinal ambalajı şart koşuyorlar...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

1- Ucak altindaki bagajinda recetesiz ilac tasiyabilirsin.
    2-Gunluk hayatta siklikla kullandigimiz aspirin, majezik tarzindaki ilaclari recetesiz tasiyabilirsin;ancak miktari cok olursa x-ray den gecerken sorun cikarabilirler.Onun disinda tek tablet olarak yaninda aspirin, rennie, ya da ates dusurucu haplar tasiyabilirsin.
    3- Ucak alti bagajinda daha once yemek goturen cok arkadasim oldu; bu siteden de goturenler olmus zannimca sorun olacagini sanmiyorum.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

simdi okudum 2. sorunun cevabini. Yanimda 2 senedir mutlaka rennie ve aspirin tasidigim ve sorun olmadigi icin kendi deneyimime dayanarak yazmistim.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı tough Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    simdi okudum 2. sorunun cevabini. Yanimda 2 senedir mutlaka rennie ve aspirin tasidigim ve sorun olmadigi icin kendi deneyimime dayanarak yazmistim.
    Saol dostum teşekkürler, yinede herseyi reçeteli almak en doğrusu sanırım...
    Uçak altındaki bagajada yiyecek götürmek yasak masak demesin kimse,, millet götürmüş bende götürüyorum kardeşim...Adamı deli etmesinler,, sanki tencerede güveç yapıp götürüyoruz ( offf şimdi olsada yesek ) Zaten vizenin sonucu belli değil daha...

Sorun olursa en kötüsü uçak altı bagajdan çıkarsınlar bir zahmet değil mi ...

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

uçak altındaki bagajın içine parfüm, deodorant vb. koyarken illa fermuarlı poşette mi olması gerekiyor?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

hayir ucak altindakiler icin herhangi bir kisitlama yok.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı necro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bavul Hazırlarken

Bavullarınızı hazırlarken, `Uçağa binmeden önce teslim ettiğiniz` ve `Kabinde yanınıza aldığınız` diye ikiye ayırdığımız "bagaj" içeriğiniz önemlidir.

Teslim edilen bagajlarda;

* Her türlü sıvı sayılan likit malzemenizi de şeffaf fermuarlı poşet (Zip Bag) içerisinde yerleştirmeniz gerekmektedir.(Kolonya, makyaj malzemesi, diş macunu, krem vb.)
    .
    Alıntı tough Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayir ucak altindakiler icin herhangi bir kisitlama yok.
    başlığın ikinci mesajında teslim ettiğimiz bavuldaki parfümleri de zip bage koymamız gerektiği yazıyor, siz her hangi bir kısıtlama yok diyosunuz. kafam akrıştı açıkçası.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Yanimiza aldigimiz, hic biri 100 ml i gecmeyecek sivi, jel, macun gibi maddeleri fermuarli bir posete koyman gerekiyor. Bavuluna koyduklarinda ise herhangi bir kisitlama ya da zorunluluk yok. Icin rahat olsun arkadasim.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

teşekkürler, öteki mesaj kafamı karıştırdı biraz. umarım havaalanında bi sorun çıkmaz.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı blueblood Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    başlığın ikinci mesajında teslim ettiğimiz bavuldaki parfümleri de zip bage koymamız gerektiği yazıyor, siz her hangi bir kısıtlama yok diyosunuz. kafam akrıştı açıkçası.

uçak altındakiler için bir kısıtlama bulunmuyor....Yukarıdaki mesajda verilen linkteki videolarda ve yazılı metindede görebilirsin..

Zamanla bazı bilgiler güncellenmiş olabilir, 2. mesajın tarihi eski olabilir veya...Fakat uçak altı için valizinize koyacağınız sıvı maddelerde bir sınır bulunmuyor ve ayrıca fermuarla poşete koymanızada gerek yok....

ayrıca yukarıdaki link dısında, şu siteyede bakabilirsiniz...

http://www.shgm.gov.tr/index2.html

SIVI KISITLAMALARINA DAİR HABERLER İÇİN:

http://www.airporthaber.com/v3/searc...agaj%FD&site=1

Yine benzer bu bilgiler daha net birşekilde bu afiştede var..

http://www.shgm.gov.tr/doc3/afis2.pdf
    Konu aalpinistt tarafından (05-05-2009 Saat 06:35 PM ) değiştirilmiştir.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Yukarıda bahsi geçen konulara biraz daha netlik kazandırmak adına aşağıdaki e-postayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Aşağıdaki e-posta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Güvenlik Birimi tarafından gönderilmiştir.

Sayın ......

Verilen bilgiler Türkiye'den gerçekleşen uçuşlar için geçerlidir. ABD hükümetinin kısıtlamaları konusunda TSA web sitesite bakmanız önerilir.

1- Uçak altında taşıyacağınız bagaj içinde bulunacak sıvı maddeler için bir sınırlama olmamakla birlikte (gümrük sınırlamaları hariç ) tehlikeli malzemeleri taşıyamazsınız. örnek:
    · Parlayıcı sıvılar (petrol, benzin, mazot, alkol, etanol, gaz yağı vb.)

· Sprey boyalar

· Tiner ve terebentin

· Gazlar ve Gaz Tüpleri ( oksijen, propan gazı, bütan gazı , asetolon )

· Çakmak Sıvıları ve Gazları

· Alkol Oranı %70’i geçen içecekler ve sıvılar (kolonya vb.)

2- Uçaklatı bagajınızdaki ilaçlar için Türkiye'den çıkışta reçete bulundurmak zorunda değilsiniz.

3-El bagajınıza alacağınız hap türündeki ilaçlar için Türkiye'den çıkışta reçete bulundurmak zorunda değilsiniz. Yürürlüğe giren kısıtlama sadece sıvı , jel ve aerosolleri kapsamaktadır.

İyi ve Güvenli Yolculuklar Dileğimizle

SHGM Güvenlik

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

çok saol, yukardaki bilgiler çok faydalı oldu...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

cok saolunm harbıden faydalı bılgıler ..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

haydaaaaaa

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

bu fermuarlı poşet dediğiniz kocaman olabilir mi? yani her şey için ayrı birer poşet mi alacağız? bende büyükçe bir bu tarzdan dosya var.zamanında bilkent ünv. tanıtım dergi ve kağıtlarını onla yolllamıstı.neyim varsa ona koysam hepsini, olur değil mi?
    Bindik bi alamete, gediyoz kıyamete

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ya arkadaşlar bana iki valiz her biri 23 kg geçmeyecek şekilde bir el çantası getirebilrsin dediler.. giderken 2 valiz gitmek biraz zorlar diye düşünyorum taşıması fln. tek valizle gitsek ordan bir valiz daha temin edip onun için doldurup çift valiz geri gelebiliriz dimi bir sorun olmaz?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

taşıdğın bir valizin ağırlığı 23 kg ı geçerse eğer, ekstradan fazla para verirsin.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

hmm pekii tek valiz gidip çift valiz geri dönebiliriz dimi bir sorun olmaz?

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı micmuss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya arkadaşlar bana iki valiz her biri 23 kg geçmeyecek şekilde bir el çantası getirebilrsin dediler.. giderken 2 valiz gitmek biraz zorlar diye düşünyorum taşıması fln. tek valizle gitsek ordan bir valiz daha temin edip onun için doldurup çift valiz geri gelebiliriz dimi bir sorun olmaz?
    Dönerken 2x23 = 46 Kg. hakkın var . + El bagajı !
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Ayrıca şurayada bakman yararlı olabilir...

http://www.turkishwat.net/havayollar...ti-t287p2.html

Not: Taşıma limitleri havayolu şirketlerine göre farklılık gostermekte. Bu yüzden gittiğin havayolu şirketine göre bu limiti kontrol etmende fayda var.

Belirlenen limiti aşdığın taktirde, limiti geçen kilogram başına 1-3 Euro arasında değişen ücret alınıyor.

örneğin; "" benim valizim bir tanesi 30 kiloydu yada 40 kiloydu ama birşey diyen olmadı"" diyenler olacaktır.. Bunlar şanstır..

Bu riski göze almak istersen sen bilriisn, fakat firmalar uluslararası geçerliliği olan belli başlı taşıma limitlerine sahipler ve bunu resmi olarak yayınlarlar, yolcularda uymak zorundalar. uymuyorsa fazla cezasını vermekle yükümlüdür..Burda bahsi geçen limitlerde resmi kurallara dayanarak söylenen limitlerdir..

Uyup uymamak sana kalmış.Fakat, fazla parea vermek istemiyorsan yukarıda bahsedilen türdeki yazılara güvenerek ağırlık limitini aşmamanı tavsiye ederim.

Selamlar

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

teşekkürler.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı micmuss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hmm pekii tek valiz gidip çift valiz geri dönebiliriz dimi bir sorun olmaz?
    Break yazmış aslında ama

Kısacası

1x23 (UÇAK ALTI BAGAJI)
    1x23 (UÇAK ALTI BAGAJI)
    1x7 kg ( EL BAGAJI)

BU AĞIRLIK LİMİTLERİNE KADAR, BU SAYIDA UÇA ALTI BAGAJI TAŞIYABİLİRİSN. En sondaki el bagajıdır.

KLM havayolları için bagaj ağırlık limitleri.....

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Bu da THY'nin Amerika ve Kanada için bagaj limitleri

Ekonomi Class: (2 parça) Taşıma hakkı 23kg.'dur. 23kg ve 32kg arası bagajlardan fazla bagaj ücreti talep edilecek, 32kg üzeri bagaj uçuşa kabul edilmeyecektir.
    1.parça 158 cm.
    1.ve 2.parçanın üç boyutunun toplamı 273 cm

Kabin Bagajı
    Ekonomi Class (1 parça) 8 kg 23x40x55 cm.
    Somethings never changes..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı bk88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yahu ben anlamıorum..hep aynı kurallar uygulanıyorsa nası oluyoda gidenlerden böle farklı tecrübeler çıkıo ortaya ??

bnm sorumda sıvı şeyleri valizdede mi zip bage koycaz ?? ben normal koyabilioruz die biliorum ya :S hem nerden bulcam hakkaten ben onu..
    Ben giderken hazır çorba-çay-şeker ve sandvic tarzı birşeyler götüreceğim uçak altı bagajımda...Eğer gümrükte atmazlarsa size haber veririm ..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı aalpinistt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben giderken hazır çorba-çay-şeker ve sandvic tarzı birşeyler götüreceğim uçak altı bagajımda...Eğer gümrükte atmazlarsa size haber veririm ..
    ya ben amerikada yaşayn bi akrabamla görştm sebze meyve kuruyemiş götürme atarlar dedi. ben de poğaça falan götrmeyi düşünyrm 2 günüm yollarda geçicek çünkü pardon yarısı yolda yarısı havada sorun olur mu acaba poğaça

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar ben british airwaysle gideceğim bu kg kapasitesi standartmı ben sanki 1x23 kg diye biliorum british airwaysi umarım oda 2 valizdir ya

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

3-5konu aşağıya bak
    23kg x 2bagaj
    56x45x25cm el bagajı
    1 de extradan laptop çantası olabilir

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

hadi ya ben sadece toplam 23 kg diye biliyodum o zaman ben giderken içiçe geçen 2 çantayı götüreyim ) gelirken alırsam bi şeyler açarım miss gibi 46 kg kadar yükseltirim...Süper haber buuu

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

teşekkürler hellguard baktım fakat klm ve thy den bahseden arkadaşlar sanırım onlar ben dün british airways için aradım resmi olmayan bir sitede 1x23 kg ve +1 el bagajı gördüm umarım yanlış yazıyordur eğer öyleyse 25 sterlinmiş ödemeki 100tl yapıo neredeyse

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)