Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 35 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Usa da kaçak çalışmak

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı Nitrous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

öncelikle burada yazacaklarım tamamen merak ürünüdür.yani öyle bir amacım yok

farz-ı mahal amerikada bir kuzenim var kendisinin marketi var.ben amerikaya turist vizesiyle gitsem o markette kayıtdışı çalışsam ne türlü sorunlar ortaya çıkabilir.

sigorta çalışma izni fln olmadan.turist vizesiyle gideceğim.öğrenciyim wat vizesi alıp gitsem nasıl bir fark olur maliyet vs. gibi..birde oradan gelirken yanımda elektronik eşya getirmek istiyorum bunun sınırı nedir mesela 10 tane laptop getirebilirmiyim??

Hiçbirşey olmaz hocam, rahat rahat çalşırsın.Bu salak Bush döneminde kaçaklara baskıyı arttırdılar ama Obama rahatlatacak gibi. Kaçak yaşayan-çalışan binlerce Türk var.

Ama sonuçta kaçaksınız araba sürüyüm deseniz olmuyor. Sağlık probleminiz olsa bir dert. Ayrıca Amerika dışına çıkamama ayrı bir dert.

Laptopa gelince 4 tane getireni gördüm. Bu işin çok belli kuralı da yok gibi. Tamamen havaalanındaki görevlilere kalmış bir durum.
    Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

ABD'de eğitimle ilgili geniş bilgi için:
    http://www.turkishwat.net

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı CampusWAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turist vizesini 10 seneye kadar alabiliyorsun. Örneğin ben 2007 senesinde aldım, 10 senelik turist vizesi. Hala da verilmekte.

Kaçak çalışma konusuna gelince: Elbette ki böyle bir şey yapabilrsin ancak yakalanman takdirinde çok ağır cezaları var. İlk olarak, bir daha ömür boyu Amerika sınırlarına adımını dahi atamazsın. İkincisi, mahkemenin vereceği kararla yüksek meblağlarda para cezası ve/veya hapis cezası çekersin. Zaten sınır dışı edilmeni söylemiyorum bile.

Ha, Amerika'da dayımın yanında çalışan iki Türk var karı-koca. Bunlar 8 yıldır Amerika'da, 3 aylık vizeyle duruyorlar. Üstelik erkek olan Delivery işlerine bakıyor. Yani tek bir kaza yapsa, direk sınırdışı ama 8 senede hiç kaza yapmamış, her gün saatlerce araba kullanmasına rağmen. Böyle ekstrem örnekler var ama girişme derim.

Mesela geçtiğimiz senelerde Amerika'nın en büyük alışveriş merkezlerinden WalMart'ta yakalanan 29 kaçak işçiden dolayı WalMart'a karşı milyonlarca dolarlık ceza davası açıldı ve WalMart batmanın eşiğine geldi 29 işçiden dolayı. Tehlikeli işler bunlar.

İlla kalkışacağım diyorsan çok çok dikkatli ol, başını belaya sokma ve küçük, göz ardı edilen dükkanları seç ama bence değmez. Pek çok işveren de bu yöntemi tercih etmez.
    hic alakasi yok.mahkemeye ciksan bile atmiyorlar.ozellikle new york gibi yerlerde polisin senin kacakliginla ilgilenmesi yasak.yani kaza yapsanda kimse seni kacaksin yakalandin diye atmaz...
    EY NECEFTEKI ALTIN KUBBENIN SAHİBİ.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

bu sitede böyle şeyleri konuşmamak gerekli diye düşünüyorum. Hepimiz üniversite öğrencisi-mezunuyuz. İlla ki ABD de çalışmak istiyorsak gayet yasal yollarla da yapabiliriz. Mesela ben orada bir lokanta açmayı düşünüyorum. ABD hükümeti yatırımcılara çok kolay vizelre veriyor. veya bir internship programına girip iş teklifi almak için uğraşılabilir.
    Türkiye'de de bol kazançlı bir iş yapmak hiç zor değil sayın watçılar. ABD'de hispanicler kaçak yaşar, bizim oralarda işimiz yok.
    FOREVER TCDD Smile For AMTRAK
    CEDAR POINT RESMI E-MAIL: international@cedarpoint.com

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı el_edebi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu sitede böyle şeyleri konuşmamak gerekli diye düşünüyorum. Hepimiz üniversite öğrencisi-mezunuyuz. İlla ki ABD de çalışmak istiyorsak gayet yasal yollarla da yapabiliriz. Mesela ben orada bir lokanta açmayı düşünüyorum. ABD hükümeti yatırımcılara çok kolay vizelre veriyor. veya bir internship programına girip iş teklifi almak için uğraşılabilir.
    Türkiye'de de bol kazançlı bir iş yapmak hiç zor değil sayın watçılar. ABD'de hispanicler kaçak yaşar, bizim oralarda işimiz yok.
    yasal calismak ve onun vizesini almak cok ve cok zor istir.biz turkiyede yasamak isteyene birsey demiyoruz ama boyle bir yola girmek isteyen varsada gercekleri soyleyelim...
    EY NECEFTEKI ALTIN KUBBENIN SAHİBİ.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba arkadaslar, bir sorum olacak...

abd'deki isimi sponsora haber vermeden degistirdim ( self paketle gelmistim ama,kendi isimi kendim buldum) daha sonradan sirkete haber verdim.. degistirdim falan diye bildirmek icin ama onlar niye daha onceden soylemedin dediler ( iste buarada haber verdigim icin yeni ise girdigim yerin patronu niye soyledin faln dedi kizdi ve isten atti, cunku cash para veriyordu vede buda yasal degil dedi eger biri gelirse buraya denetci zor durumda kalirim dedi ve beni isten cikartti ) sponsor sirket bu yuzden senin hakkinda kara verilcek dediler..ya prgoramini sonra erdirecegiz erken eve donmek zorunda kalacaksin yada kalip 20 gun icinde bir is bulman lazim eger bulamazsan eve geri donmek zorundasin dediler...

simdi eger sirket programima erkenden son verirse ve turkiyeye geri donmemi isterse, ve ben o sure icinde donmezsem ne olur ? hakkimda arama karari mi cikartiyorlar ? abd'den ayrilirken havaalaninda birsey yapiyorlar mi ? islem falan..
    yada
    20 gun icinde gene kacak is bulursam (bunu sirkete bildiremem cunku onlar yasal is bulmami zorunlu tutuyorlar) 20 gun icinde de bu isi sponsor sirkete bildirmedigim icin sonrasinda ne olur ? ne yaparlar ? havaalanindan cikarken birsey yaparlar mi ? hakkimda islem falan... abd'ye birdaha vize almak falan sorun degil birdaha gelmeyi dusunmuyorum...

cevaplar yardimci olursaniz sevinirim...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)