Work and Travel 2025
Sayfa 13 Toplam 19 Sayfadan BirinciBirinci ... 391011121314151617 ... SonuncuSonuncu
Toplam 551 adet sonuctan sayfa basi 361 ile 390 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tax Refund(Vergi Iadesi)

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

firmayla alakalı bişey bence çünkü bunu bahane edip göndermeyebilirlerde ama anlamadığım şirket neden çek gönderiyo sen bunu devletten almıyomusun?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

yani vergi iade belgelerini doldurup tax şirketlerinden gelmiyomu para?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Kendi vergi iadenizi kendiniz doldurun kimse paranızı almasın.Zor birseyde degil yani.
    Peki.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı nderssen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çekin eline geçmediğini söyle.. onlar kontrol edebiliyorlar bozdurulup bozdurulmadığını.. yenisini gönderirler..

benim de başıma benzeri bir olay gelmişti.. amerika.da kaldığımız yere bir aylık kira depozito vermiştik.. depozitoyu da ancak çıktığımız tarihten bir ay sonra gönderiyorlardı.. yani biz türkiye.ye dönünce.. çek bana ulaşmadı ilk gönderdiklerinde, mail attım filan kontrol ettiler, çekin bozdurulmadığını görünce tekrardan gönderdiler..
    evet belki olabilir arkadaslar, ama epey zaman alır sanırım yine...ugrasmaya degermi dusunmem lazım..

tesekkurler

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı truva Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    firmayla alakalı bişey bence çünkü bunu bahane edip göndermeyebilirlerde ama anlamadığım şirket neden çek gönderiyo sen bunu devletten almıyomusun?
    aslında yanlıs aktarmıs olabilirm, bana ilk gelen çek depositonun çeki bunu şirket yolluyor..
    fakat tabiki diğer çek, tax back çeki, bunu devletin vermesi lazım..ama işte aracı şirketler zaman açısından sıkıntı çıkarmasalar keske..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendi vergi iadenizi kendiniz doldurun kimse paranızı almasın.Zor birseyde degil yani.
    keşke oyle yapsaydım ama geçti artık

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı aalpinistt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    keşke oyle yapsaydım ama geçti artık
    En azından bu senekıler doldurabılır. Federal vergı ıcın herkez ıcın aynı olan bır form var, eyalet vergısı ıcınde vergi iade zamanı eyaletın kendı devlet sıtesınde kendıne ozgu formu var onu doldurup gonderıyorsunuz. Amerıkada hala hesabınız varsa oraya yatırıyorlar.Hesaba yatırırlarsaıkı hafta ıcınde yatırıyorlar,cek ıstersenız 6 haftada gelıyor. Bosuna para vermeyın sırketlere. Hepsı ekstra kesıntı felan yok dıyor ama para elıne gectıgınde yok devlet kesmıs yok eyalet kesmıs dıyorlar.Yanı hesapladıkları vergı ıadesını alamıyorsunuz.
    Peki.

BannedUser
    Guest

Merhaba benim aldığım şirket sadece ssn fotokopi, son paycheck fotokopi ve viza fotokopisini istiyor. Yaklasık 1200 dolar vergi verdim geriye 1100 dolar falan dönecek şubat gibi... Ilk iki sene aldıgım firmada aynı donusu yapıyordu sorunda yaşamadım ama onlar mayıs sonuna dogru gonderiyorlardı

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Verdiğin 1200 dolar verginin nasıl 1100 dolarını alabılıyorsun anlamadım, alabılıyorsan ya da aldıysan ne mutlu sana. Zaten yasalara gore bekar olundugun ıcın,sana baglı kımse olmadıgı ıcın verılen vergının tamamını alamıyorsunuz,büyük oranda kesıyorlar.Hadı diyelım senden kesilen mıktar aradakı 100 dolar olsun, senin sırketın hıc mı kar almıyor bu paradan.Her sırket minumum yüzde 10 kesinti yapıyor.Zaten çogu şirket yok su kesintisi bu kesintisi derken birsürü parayı indiregandi yapıyor.Kolay gelsin sana.
    Peki.

BannedUser
    Guest

Sana ilk iki seneyi yazayım

firma Dendax ama geç geldi ikiside mayıs sonunda

1000 dolara 920 dolar aldım

1250 dolara 1120 dolar aldım.

Azuhazu ben iki senedir böyle alıyorum. Gecen sene firmam beni başka yere yönlendirdi evraklarımı göndermistim dedim ne kadar geri alacagım kadın dediki 700 dolar dedim siz dolandırıcımısınız hemen iptal edin dedim ettiler. Aynen böyle dedim valla. Bende biliyorum 700 dolar vergi verip geriye 300*400 alanları ne kadar verirsen ver en fazla 50*100 (ben gerçi fazla vergi verdiğimden 100*150 arası alıyorlar )arası keserler

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

ya ben ets ye bilgilerimi verdim ve bi form yolladilar imzalayip gondermem gereken,ancak biraz tereddutte kaldim,belgeleri gondermesem baska bi tax firmasina kayit olup yollasam belgeleri sorun olurmu ?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bu formun adı ne azuhazu?bizde kendimiz alalım vergimizi.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

ben daha vergı ıadesınde bulunmadım sınavlarım bıtsın buluncam.bankamatık hesabı mı kapattırdım gelmeden.sımdı bu ıade ıcın neler yapmam gerekır ben de sırkete para koklatmak ıstemıyorum ama en sonunda gıtcem bı sırkete basvurcam.
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı eghn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu formun adı ne azuhazu?bizde kendimiz alalım vergimizi.

Alıntı sucre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben daha vergı ıadesınde bulunmadım sınavlarım bıtsın buluncam.bankamatık hesabı mı kapattırdım gelmeden.sımdı bu ıade ıcın neler yapmam gerekır ben de sırkete para koklatmak ıstemıyorum ama en sonunda gıtcem bı sırkete basvurcam.

Federal vergi için formun ismi 1040 NR-EZ.Bu form bekar watçılar için.Eyalet vergisini almak içinde eyaletin kendi sitesinde formlar oluyor sana uygun olanını dolduracaksınız.Ben 2009 vergisini kendim almıştım.Amerikada banka hesabınız varsa hesap numaranızı veriyorsunuz oraya yatırıyorlar yoksa adrese çek gönderiyorlar.Zaten Amerika dışında bir adres vereceksenizde onun için ayrı bir yer var.Netten bakabilirsiniz biraz.Bir yol daha var, nette vergi iade siteleri var.Bizim Türkiyedeki şirketlerden biraz farklı.Sen bütün bilgilerini giriyorsun,site otomatik olarak dolduruyor formu ama 50/100 dolar felan birşey alıyor.Bu sitelerden birisi,

H&R Block® - Taxes, FREE Tax Filing, Online Tax Preparation, Tax Software, e-file Taxes
    Peki.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar ben bu vergi iadesi için henüz hiçbir yere herhangi bir başvuru yapmadım. Sıanavlardan sonra (2 hafta sonra) halledicem. Bu vergi iadesinde bir zaman kısıtlaması var mı? Son tarih falan diye bir şey var mı?
    Gerçeğin gücüyle yaşadığım sürece kainatı bile feth edebilirim..

BannedUser
    Guest

Merhaba Arslan vergi iadeni 3 sene icinde alabilirsin. Turkiswat sitesinde sanirsam ana sayfada vergi iade diye bir banner olacak ona tiklarsan sana yardim ederler. Cok az kesiliyor ve subat mart gibi iaden elinde oluyormus. Bende oraya basvurdum bakalim gorecegiz.

BannedUser
    Guest

Alıntı Can©u Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya ben ets ye bilgilerimi verdim ve bi form yolladilar imzalayip gondermem gereken,ancak biraz tereddutte kaldim,belgeleri gondermesem baska bi tax firmasina kayit olup yollasam belgeleri sorun olurmu ?
    ETS Dendax iyi az kesiyor ama cok gec geliyor mayis haziran gibi bende 2 sene onlardan aldim ama genelde onlardan aldigim parayla biletimi aldim. Ama gec gelince biletide gec almis oldum. Bir sorun olmaz ama baska yere basvurmadan once ne kadar donecek diye sorarsan sana 50-100 keseriz derler ama sonra yanlislik olmus deyip degisim yapabilirler.

Bu yuzden bence TW in sponsor oldugu firmayi sec ben orayla alacagim.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı makroklima Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arslan vergi iadeni 3 sene icinde alabilirsin. Turkiswat sitesinde sanirsam ana sayfada vergi iade diye bir banner olacak ona tiklarsan sana yardim ederler. Cok az kesiliyor ve subat mart gibi iaden elinde oluyormus. Bende oraya basvurdum bakalim gorecegiz.
    saol kardeşim
    Gerçeğin gücüyle yaşadığım sürece kainatı bile feth edebilirim..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı makroklima Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ETS Dendax iyi az kesiyor ama cok gec geliyor mayis haziran gibi bende 2 sene onlardan aldim ama genelde onlardan aldigim parayla biletimi aldim. Ama gec gelince biletide gec almis oldum. Bir sorun olmaz ama baska yere basvurmadan once ne kadar donecek diye sorarsan sana 50-100 keseriz derler ama sonra yanlislik olmus deyip degisim yapabilirler.

Bu yuzden bence TW in sponsor oldugu firmayi sec ben orayla alacagim.
    anladim tesekkur ederim,umarm sorunsz hallederm..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Bende yukardaki güzel tanıtıma kesinlikle emin olduğum naçizane bildiklerimi ekliyeyim.Malum çoğu öğrenci bekar olduğu için bu öğrenciler paralarının tamamını alamıyorlar.Şöyle açıklayayım.Diyelimki bir öğrenci 1000 dolar vergi ödedi.Yukardaki tabloya göre %10 kesinti yapılacak.Bu durumda öğrencinin beklediği para 900 dolar olacak ama aslında 900 dolar alamayacak.Çünkü vergi sistemine göre bekar olanlar ödedikleri vergi tutarının tamamını alamazlar.Ancak evli olanlar ve çocuğu olanlar ödedikleri vergiyi ve daha üstü parayı alırlar.(Aile-çocuk yardımı vs.)Yani herşey dahil derken biraz soruşturulmalı.

Şunu da hatırlatayım,şirketler tarafından vergileriniz hesaplanırken eyalet ve federal vergiler teker teker hesaplanıyor.Yani herhangi bir şirket yukardaki gibi bir tablo verdiğinde her vergi türü kendine göre hesaplanacak.Toplamda 500 dolar vergi varsa ortada,200 ve 300 lük çekler ayrı ayrı yukardaki tabloda incelenir.

Diğer bir konu acaba şirketler sizin w2 formun üzerindeki para üzerindenmi kesinti yapacaklar yoksa devletin size vereceği para üzerindenmi.

Bir diğer konu bazı şirketler devletin ne kadar para kestiğini söylemezler.En azından benim başıma geldi.(Bu şirket tarafından değildi ama.)Yani şöyle oluyor, 1000 dolar vergi vermişsinizdir.Devlet sizden 200 dolar kesmiştir,300 dolarda aracı şirket kesmiştir fakat şirket size devlet sizden 300 dolar kesti der 100 doları daha cebe atar.

Ayrıca şirketler 3,4,5 ay gibi bir süre ister sizden paranın iadesi için.Amerikada bizzat aracısız ,tek başına vergi iadesi almış birisi olarak Amerikada paranın insanlara geri dönüş sürelerini söyliyeyim size.Eğer formları eksiksiz bir biçimde,doğru olarak doldurduğunuzda paranızın banka hesabınıza yatırılmasını istiyorsanız 2 hafta içinde kesinlikle paranız yatıyor.Eğer paranızı çek olarak almak isterseniz en geç 6 hafta sürüyor ve ben çek olarak istemiştim 6 tam altı hafta sonra geldi.Arkadaşımınki ikinci haftanın sonunda yatırıldı.Anlayamadığım şey herhangi bir vergi iade şirketi bizden imzamızı ve bilgilerimizi alarak zaten onlara yetki vermiş oluyoruz, buna rağmen niye o kadar uzun sürer anlamam.

Ayrıca şu çek bozdurma servisi iyiymiş tabi gerçekten cüzi bir miktarda olursa.

Yukardaki şirket ya da başka birileri yazdıklarımı yanlış anlamazlarsa sevinirim ayrıca.Ben bu şirketle daha önce iş yapmış değilim,karalama ya da başka amaçlarda değilim.Sadece biraz dikkatli olalım.
    Peki.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Benden önceki mesaj neden silinmiş yahu.Darıldım şimdi .
    Peki.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

@azuhazu sana bi sorum olcak cok arastirmadim aslinda ustunede pek dusmuyorum ama bu son paycheck olmadan vergi iadesi alinmaz mi

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı ThunderStorm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @azuhazu sana bi sorum olcak cok arastirmadim aslinda ustunede pek dusmuyorum ama bu son paycheck olmadan vergi iadesi alinmaz mi
    Onemli olan EIN numarasidir. Buda paycheckinizde mevcuttur!
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Ben Amerikada vergi iadesi alırken benim son çeke ihtiyaç olmamıştı.Bu durumda aracı şirketlerin buna ihtiyacı oldugu ortaya cıkıyor.
    Peki.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Bu sene kimler hangi şirketi kullanıyor, vergi iade zamanı yaklaştı !
    Peki.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

azu merhaba cok oldu yazmayali,

umarim hersey yolundadir.

sen hangi firmadan almistin ABD de? yerel miydi yoksa buyuk bir firma mi?
    "ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Sağol herşey yolunda,yalnız biraz çok sütlaç yedim karnım şişti,patlayacak. Ben kendim başvurup aldım,aracı şirketle uğraşmadım.Çok zor birşey değil,kendim yapamam diyorsan bir halk kütüphanesine git, orda gönüllü olarak bu işi yapan insanlar var.
    Peki.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Sağol herşey yolunda,yalnız biraz çok sütlaç yedim karnım şişti,patlayacak. Ben kendim başvurup aldım,aracı şirketle uğraşmadım.Çok zor birşey değil,kendim yapamam diyorsan bir halk kütüphanesine git, orda gönüllü olarak bu işi yapan insanlar var.
    afiyet olsun ye bakalim 1 yilin acisini cikariyosun sanirim.
    tamam o zaman ben arastirayim basvururum. tesekkurler.
    "ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Federal vergileri kendileri almayı düşünenler için form,
    http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1040nre.pdf
    buda kullanma kılavuzu.
    Instructions for Form 1040NR-EZ (2010)

nette biraz araştırma yaparsanız doldurulmuş örnekleri de bulabilirsiniz.
    Peki.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 7 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 7 misafir)