Yazı da kişinin niyeti baştan belli olduğu için anlatım tarzı da tahmin edilebileceği gibi olmuş. (alıntı yapılan yeri kastediyorum). Objektif bir yazı değil. Hepsine katılmıyorum.
Tamam sorunlar olabiliyor ama burada tr deki şirketleri denetleyen bir mercii yok ki, adamlar rahatça aptal aptal reklamlarla, öğrenciyi ördek yerine koyan ifadelerle iş yapıyorlar(çoğunluğu). Adam amerika görmediğinizi bildiği için sıkıyor da sıkıyor.
Benim çalıştığım yerde aynı işi hep beyaz amerikalılarla yapıyorduk. Hatta toplam personel içinde 1-2 tane zenci vardı,yoktu. Bu bulunduğunuz yere bağlı aslında.
Şimdi zencilere geçmişte, yakın geçmişte yapılan yanlışlar için konuşalım ama bu yazıda oraya atıf yaparak değinmek doğru değil.
Wat olayında fazla mesai almamayı baştan kabul ederek gitmek gibi bir saçmalık yok. Burada biraz bizimle karıştırılmış durum yani hukuksa herkese hukuk. Çalışan alien olsa da resident da olsa aynı. (tabi kapitalizm de herşeyin bir fiyatı vardır, bunu da biliyoruz)
Hiç polise rüşveti aklınızda geçirdiniz mi oradayken?
Herkes özgür iradesi ile gidiyor, herkes uyanık da olmak zorunda. Hafiften analoji yaparsak; takdir edersiniz ki suç işleyen kimse "aa bunun suç olduğunu bilmiyordum deme lüksüne sahip değil".
Wat ı eleştirelim ama objektif olalım. Kölelik olduğuna asla katılmıyorum. Wat için amerika aşığı olmak zorunda da değiliz.
Üniversite mezunu genç Nairobi'ye de gitse "dil" i yoksa resepsiyonist olamaz, temizlikçilikten başlar. Kaçımız telefonu açıp, konuşabiliyoruz.