ali berber arkdaşımızın bir cümlesine açıklık getirmek istiyorum..amerika içinde alaskadan daha çok yorulduğunuı söylemiş ben buna katılmıyorum.. size kısaca balık fabriklarında yapılan işleri kısaca anlatmak istiyorum..
1)balık gemilerle fabrikaya gelir o bölümde çalışan arkadaşlar 500 600 kg lık balık kutularını çekerek yerleştirmek zorundadır ve bu işlem sürekli gerçekleşiyor.. o işi yapan arkadaşların halini düşünün..
2)balığın temilenmesi fish hause bölümünde gerçekleşiyor. balığın makinaya takılması içinin eldeki jiletle yarılması içindeki pisliklerin elle her tarafına sıçrayarak ve iğrenç görüntü oluşarak temizlenmesi.. çalışmaktan en çok çekindiğim (bölümdü)ama allahtan bulaşmadım...... bu bölümün diğer bir özelliği makinaya bağımlı çalışmaktır.. yani makina öyle bir hızda çalışıyor ki emin olun 2 sn boşluk yaşayıp bi tarafınınızı kaşıyamıyosunuz.gerçi istesenizde kaşıyamazsınız her tarafınız kanlı pislik içinde oluyor..15 16 saat hiç kıpırdamdan makinanın başında o pis işlerle uğraşmak nasıl bi şeydir siz düşünün..
3)balık dondurma işlemi gerçekleiştirilir siz makinanın başında beklersiniz siz sadece 20 dakikada bir kutu dolduuğnda makinayı durdurursunuz. o bölümde çalışan arkadaşlar bırak yorulmayı uykusu geliyordu..yani çok rahattı..
4)diğer bir bölüm yengeç krep bölümü. buradaki arkdaşalr canlı canlı kımıl kımıl o yengeçleri alıp öldürüp temizliyorlardı..(bana çok canice geliyordu)vede çok pis bir işti

ali kardeşimizi anlayabiliyorum bu sene rahat etmiş her şeyin yolu yordamını bildiği için tekrar gitmeyi planlıyor.. ama ilk sefer gidecekler için asla derim..
benim çalışrtığım fabrikada para kazanamyıp amerika içine çalışmaya giden çok arkadaş oldu.. düşünsenize alaskaya para kazanmaya geldiniz elde avuçta yok başka bir yere çalışmaya gidiyorsunuz ..çok saçma diğil mi.. ama bunlar gerçek...