Alıntı JitanX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Geçen sene 2 adet iPhone 6s plus 64 gb(AT&T) modeli getirmiş birisi olarak ve bir teknoloji manyağı olarak cevap verebilirim bu konuya

5 adet eyalette vergi alınmaz ABD'de. Bunlar ;
1. Alaska
2. New Hampshire
3. Montana
4. Oregon
5. Delaware

Diğer eyaletlerde ise %7-8 civarında bir vergi oranı vardır.
Diğer eyaletler için : https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_taxes_in_the_United_States

Yukarıda bir arkadaş MN eyaletinde vergi yok demiş sanırsam MT(Montana) demek istedi. MN Minnesota eyaletidir. ve 6.875% gibi bir vergi alınır oradan. Aynı zamanda bu hatayı düzelteyim.

Vergi iadesi konusundaysa yaptığınız alışverişlerin iadesini alanamazsınız. Türkiye'ye dönünce alacağınız vergi iadesi orada çalıştığınız süre boyunca maaşınızdan kesilecek olan vergilerdir.

ABD'deki iPhone fiyatları indirim bulmadığınız sürece şu şekildedir;
iPhone 6s 16 gb -> 650$ + tax
iPhone 6s 64 gb -> 750$ + tax
iPhone 6s 128 gb -> 850$ + tax
iPhone 6s Plus 16 gb -> 750$ + tax
iPhone 6s Plus 64 gb -> 850$ + tax
iPhone 6s Plus 128 gb -> 950$ + tax

Eyalete bağlı olarak üstteki fiyatlara ek 40$-70$ bir vergi ödeyeceksin.

+ bir arkadaşın dediği gibi Türkiye'de kullanacağını söylediğinde en olmadı avrupada kullanacağını söylediğinde yardımcı olurlar. Fakat hepsi uyumlu diye biliyorum son serilerin. Sim-free olmasa bile Ücretin tamamını ödediğin takdirde (Pay in full) hangi operatörün cihazını alırsanız alın Türkiye'de sorunsuz çalışacaktır. Kendim AT&T model cihazlardan aldım. Fakat herhangi bir taahhütlü modeli almadığım için sorunsuzca çalışıyor.

Son olarak aldığınız cihazları Türkiye'ye giriş yaptıktan 120 gün içinde sonra E-Devlet üzerinden ücretsiz veya 15-30 tl arasında bir ücret ödeyerek operatör mağazalarından kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kayıt sırasında ayrıca 138.80 TL'lik bir harç ödeyerek telefon kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Aksi taktirde cihaz kullanıma kapanır.

Detaylı bilgi BTK'nın konu hakkındaki resmi Soru-Cevap sayfası : .:MCKS-Mobil Cihaz Kayt Sistemi:.

...

Ekstra olarak her yıl Apple yeni cihazlarını Eylül'ün 2. haftasında tanıtır ve Eylül sonunda satışa sunar. Eğer o sürelerde hala oradaysanız. Pre-Order/Önsipariş vererek cihazı satın alabilirsiniz. Yeni cihazlar tanıtıldıktan sonra yukarıda verdiğim 6s ve 6s plus dahil tüm eski modellerde 100$'lık bir indirim olacaktır (15 eylül gibi). Ve yeni gelecek olan İPhone 7 ve iPhone 7 Plus modeli ise yukarıda verdiğim fiyatlara satılacaktır.

Yani aşağıdaki gibi olacaktır; (Yeni modelin hafıza kapasitesinin 16-64-128 mı yoksa 32-128-256 olacağını konusunda kesinleşmediği için ?? olarak doldurdum)
iPhone 6s 16 gb -> 550$ + tax // iPhone 7 ?? gb -> 650$ + tax
iPhone 6s 64 gb -> 650$ + tax // iPhone 7 ?? gb -> 750$ + tax
iPhone 6s 128 gb -> 750$ + tax // iPhone 7 ?? gb -> 850$ + tax
iPhone 6s Plus 16 gb -> 650$ + tax // iPhone 7 ?? gb -> 750$ + tax
iPhone 6s Plus 64 gb -> 750$ + tax // iPhone 7 ?? gb -> 850$ + tax
iPhone 6s Plus 128 gb -> 850$ + tax // iPhone 7 ?? gb -> 950$ + tax

Özetle telefonun yukarıda yazan ücreti + Satın aldığınız eyaletin vergisi + 138.80 TL kayıt ücretiyle ülkeye getirebilirsiniz.

Fakat pasaport kayıdını 1 pasaporta 1 telefon olacak şekilde yapabilirsiniz. 2. getirdiğiniz cihazlar için yakın zamanda ülkeye giriş yapmış bir tanıdığınızın pasaportunu kullanabilirsiniz (ABD'ye gitmemiş olması sorun değil istediği ülkeye gitsin yeter ki son 120 gün içerisinde yurtdışında bulunsun). Bu bağlamda 1'den fazla telefon getirebilirsiniz. Türkiyeye girişte herhangi bir güvenlik kontrolü olmadı ve 2 cihaz getirdim bu şekilde.
Çoook güzel olmuş,bu konuda aradığım tüm cevaplar tek mesajda