Alıntı macgyver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazinalaska hocam daha nasıl anlatırım bilmiyorum diyorsun ama aynı şeyleri yazıp duruyorsun.

Net bir soru sordum ben sana cevabını vermedin: dedim ki bu 8 saat olayını Amerikadaki New York,Virginia gibi eyaletler için mi söylüyorsun diye.Neyse önemli değil,senin yerine lost kardeşimiz verdi.

Ben de lost'a cevaben yazıyorum:

Hocam Amerika'ya daha önce gittiniz mi bilmiyorum.Ama eğer gittiyseniz nasıl oluyorda günde 8 saati geçince overtime'a giriliyor diyorsunuz anlayamıyorum.
2 farklı eyalette 4 farklı işte çalıştım.Ve kesinlikle altını çizerek söylüyorum(gerçekten çizecem mecaz değil yani) böyle bir şey kesinlikle yok

Ben çalıştığım işte hangi günün hangi saatinde overtime'a gireceğimi bilirdim.Söylediğimden adım gibi eminim ve yineliyorum sizin yöntem yanlış.

Ayrıca daha önce Amerika'ya giden onlarca arkadaş var.Onlar neden nasıl overtime aldıklarını belirtmiyorlar acaba?Malum nikimizin altında Acemi watçı yazınca hiyerarşide geride kalıyoruz,maalesef yazdıklarımız ses getirmiyor.

Bu konuda ortak noktada buluşamayacağımız gibi görünüyor.Konuyu fazla da uzatmamak lazım zira diğer arkadaşları sıkmak istemiyorum.Arkadaşların kafalarını karıştırmamak ve olayı şahsi polemiklere dönüştürmemek için bu başlığı netliğe kavuşturmamız lazım.

Eh bu durumda en mantıklı yol resmi sitelere başvurmak oluyor(bunlar resmi sitelerdir ama bize hiyearşik WAT yapısı lazım derseniz ben adını koyayım 20 kere Alaska'ya gidenler anlatıyor şeklinde düşünebilirsiniz)Neyse erinmedim,üşenmedim sizin için araştırdım.Sitelerden alıntıları koyuyorum:

----New Jersey için-----
OVERTIME WAGE RATE - The New Jersey State Wage and Hour Law requires the payment of time and one half per hour for actual hours worked in excess of 40 hours, with certain exemptions.(Kaynak:http://lwd.dol.state.nj.us/labor/wag...hour_laws.html)

---Virginia İçin---
Under the FLSA, employees are eligible for overtime pay after working at least 40 hours in one week. Certain types of employees are exempt from federal overtime requirements. These exempt employees are often referred to as "white collar" employees.
(Kaynak:http://www.metrocorpcounsel.com/curr...4&EntryNo=1881)

Baktım böyle tek tek eyaletlerden link almak hem zaman alıyor hem de çok yer kaplıyor(malum yazı uzadıkça okunması azalıyor)iyisi mi bir genelleme yapalım dedim ve yaptım.

Genelleme yapacak olursak FLSA altında 50 eyalet 40 saatin üstünün aşılması takdirde overtime olduğuna kanunen tabidir.Bunun için aşağıdaki yazıya ve linke bakabilirsiniz:

FLSA applies in all 50 states.
Generally, under FLSA, employees are entitled to time-and-a-half for hours worked beyond 40 hours in a work week. You loss this right only if you fall into an exemption.
Kaynak: (http://www.myemploymentlawyer.com/me...answer_id=2133)

Daha önce de overtime hesabını matematiksel olarak yapmış idim.Bir de ingilizce hesabının yapılışını da gösterelim de matematiğimiz iyice pekişsin(daha önce yazılarımı okuyanlar bilirler,aşağıdaki hesaplama daha önce göstermiş olduğum hesaplamanın tıpkısının aynısıdır,-rakamlar farklı-,kısaca ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı

How much overtime pay do you deserve?

For each hour worked over 40 hours, pay should equal at least one and a half times the employee’s regular rate of pay. Here are some examples of how to calculate overtime pay based on how you are paid during a 40-hour workweek:

Hourly rate

* If more than 40 hours are worked, at least one and a half times the regular rate for each hour over 40 is due.
* Example: An employee paid $8.00 an hour works 44 hours in a workweek. The employee is entitled to at least one and a half times $8.00, or $12.00, for each hour over 40. Pay for the week would be $320 for the first 40 hours, plus $48.00 for the four hours of overtime--a total of $368.00.
(Kaynak: http://www.overtimepaylaw.us/chapter_5.html )

öncelikle ellerine sağlık, gayet bilgi verici olmuş....

ve eklemek isterim ki, bazı arkadaşlar paychecklerinde 8 saatin üzerine de overtime almış olabilirler, garip de olsa şirket kendi inisiyatifini kullanmış ve günde 8 saatin üzerini overtime olarak tanımlamıştır... yani burda ben 8'in üstüne overtime alıyordum demekki bütün eyalet de böyleydi demek biraz fazla iyimser bir yaklaşım olur...