Ozellikle bir Turk olarak biz hep suistimal pesinde oluyoruz. Bunu sana hitaben yazmiyorum, kendimin de yaptigi yanlislar var ama ben sana sadece durumu anlatayim gerisi sana kalmis. Amerikada durum TR deki gibi degil. Eger ozel bir kuruma borcun varsa ozellikle hastanelere ya da bankalara, sen hapse felan girmiyorsun. Diyelim bankaya kredi karti borcun var, eger odemezsen borcunu, belli bir zaman zarfinda banka bu borcunu collection agency ler oluyor onlara satiyor. Diyelim bankaya 1000 lira borcun var banka bunu senden alamiyor ve senin bu borcunu dedigin bu finans sirketlerine diyelim 250 liraya satiyor. 1000 lira zarar etmektense 750 lira zarar etmis oluyorlar. Aslinda bankaya gore ortada zararlik bir durum yok cunku geri kalan parayi devlete gosterip saniyorum vergiden dusuruyorlar.Olan senin kredi gecmisine oluyor. Yani senin kredi notunu dusuruyorlar, ilerde ev ya da araba almak istedigin bu nota bakiyorlar ona gore faiz orani cikartiyorlar sana. Cok kisiden duydum ve tanidigim insanlar da var, Tr ye kesin donus yaparken butun kredi kartlarini doldurup donuyorlar,nasil olsa Amerikaya donmeyecekler bir daha ya da donseler bile kredi notlari dusuk olacak.

Hastaneler de yine ayni sekilde, gidip istedigin tedaviyi olabilirsin , seni tedavi etmek zorundalar. Yasa boyle, kimseyi senin paran yok,sigortan yok ya da sen evsizsin sokaklarda yatiyorsun diye tedavini geri cevirme luksu yok, daha sonra tabi yuksek miktarda fatura geliyor, odeyemezsen yine bankanin durumuyla ayni duruma dusuyor. Bu yuzden gordugum ogrencilere hep derim, hastaysaniz doktora gidin.Korkmayin birsey olacak diye. Simdi hala devam ediyormu o uygulama bilmiyorum ama onceden Trde hastanede tedavi gordun parayi odeyemezsen seni hastanede rehin tutuyorlardi.