Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ....:"Vizeden Red Aldım" (9 Nisan)

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Standart ....:"Vizeden Red Aldım" (9 Nisan)

Böyle bir haber foruma geçilmesin isterdik ama malesef ilk üzücü haberi almış bulunuyorum.İsminin açıklanmasını istemeyen forum üyesi bir arkadaşımızla görüşmem sonucunda, kendisinin vize mülakatında gelişen olayları aktarıyorum.

Arkadaşımız 6 kişilik grubun içinden vize alamayan malesef tek kişi.

"Sabah gittik parmak izi verdik oturduk sıra bekliyoruz.Ankarada toplam 7 gişe var ama sadece 2 gişe bizimle ilgileniyor.Yakın oturduk gişeye.Dinliyoruz hep kolay sorular.Arkadaşım gitti 1 nolu gişeye daha sonra benim numaram 2 de yandı.İçimden tüh be dedim.Çünkü 1 noluda kimseye red vermemişlerdi.2 nolu gişeden red alan olmuştu.Orada bir çocuk vardı , geldi "benim arkadaşım red aldı" dedi.Niye diye sorduğumuzda, "valla bizde anlamadık" diye bir yanıt aldık.Neyse gişeye geçtim.Kadın başladı türkçe konuşmaya :

Gazide okuyorsun ?
    -Evet

4.sınıfsın ?
    -Evet

Biraz durduktan sonra ingilizce devam etti.Babamın işini sordu.Emekli dedim.Ardından "Şimdi Ne yapıyor" diye sordu.Bende "emekli yani çalışmıyor dedim".

Dönünce ne yapacaksın?
    (Ben orada bir kekeledim çünkü hasta ve çok heyecanlıydım.Neyse ikinci cümlemde tamamladım ve cevabı verdim)Okey dedi.

İş sözleşmen var mı ?
    -Var

Göstermemi istedi ve gösterdim.Ardından öyle bir soru sorduki inan hala anlamış değilim ne sorduğunu.Tekrarlarmısınız dedim.Sanırım iş sözleşmemle ilgili terimsel bir ifade kullandı.Bende de heyecan var tabi.Sonra bir daha tekrarladı.Ardından üzgünüm çok hastayım heyecandanmı anlamadım dedim.Sonra ,

sen ingilizce biliyormusun?
    -İyi olmasada biliyorum.

Sanırım bu cümleyi beni yoklamak için sordu.Neyse okey dedi.Ardından döndü ve sana vize vermiyorum dedi.Neden vermediğini sormama bile fırsat vermeden mikrofonu kapattı.Çok aksiler.Şoke oldum bende.Bugün vize alamayan malesef çok olmuş(Hem kendi gördüklerim, hem duyduklarım).Ya aslında belkide çok kolay ama bende biraz heyecan yaptım.Ne bileyim son soruya cevap vermediğim için ısrarla aynı soruyu sordu.Soru değiştirmedi.Buda 4.sınıf olmamla alakalı bir durum sanırım.2 hafta sonra tekrar görüşmeye giricem.Siz siz olun sakın heyecan yapmayın.

İlk gişedeki sorular:

-Where do you study? , What do you study , What is your major? , Where do you live ? Where is your family ? Bunun dışında bir çok öğrenciye Sen burda okuyorsun ailen orda .. Neden ? gibi ekstra bir soru sordular.Birde bir çocuğa (çocuk düşünürken) "Gözlerimin içine bak gözlerini kaçırma" demiş.Çocuk yanımıza gelince sorduk.Why are you studying at this department ? What do you learn ?

Benden sonra bir arkadaşım daha vardı.Ben red aldım onu bekleyecektim ama izin vermiyorlar.Görüşme bitince çıkıyorsun orda görevli var.Uyarıyor kalabalık yapmayalım diyor.

Bir diğer ilginçlikte yine arkadaşımın başına geldi.Parmak izi vermeye gidiyor.Veriyor ve geri beklemeye doğru giderken.kadın durduruyor bunu.Gel seni mülakat yapıcam diye Ok demiş bari belgelerimi alıp geleyim diyor arkadaş.Yok kalsın diyor.... Arkadaşta olmaz diyerekten belgeleri getiriyor.Malum oda 4. sınıf ve iş sözleşmesi var.

Son sınıf ortalaman yüksek, neden birinci sınıf ortalaman düşük?
    Bu sözleşmendeki şirket ne iş yapıyor?
    Senin ne alakan var?
    Vs gibi sorular sormuslar....
    Konu Fiorex tarafından (10-04-2008 Saat 11:55 PM ) değiştirilmiştir.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaşa çok uzuldum umarım sorun çözülür
    çok kotu bi durum
    only GoD CaN JuDgE me!!!!!

"FiRsT YoU GoT ThE MoNeY
    TheN YoU GoT ThE PoWeR
    WheN YoU GoT ThE PoWeR
    YoU HaVe ThE WoRLd
    YoU HaVe ThE WoMeN...

LaNeT OlSuN İçiİmdeKi İnsAn SeVgİsine

nerede o eski saf temiz bir beklenti olmdan olan sevdalar aşklar,,,,ya mecnun olmuş küpeli ya leyla kaşar

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Kardesim gecmis olsun. Ben de ankadara 9 nisanda girdim vizeye bir arkadasla. Ben 13.45 seansindaydim. Ikimize de beyaz kagit verdiler. Senin seansin kacti dostum??

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Oldumu şimdi bu...

dün görüşmede birisi nerede okuduğu sorusuna bile 7 kere tekrarlatıp zor cevap vermişti, o kadar kötüydü ingilizcesi... O adam bile yaşil alıpta nasıl buna red verebiliyorlar.... Tamam, herkese onay vermeleri tabiki mümkün değil ama nasıl bir adaletsizliktir bu, sonucta hem maddi hem manevi bisürü emek veriliyor, ve bu adamlar da bunu biliyor... yazık..
    Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot...

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı betterharbor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardesim gecmis olsun. Ben de ankadara 9 nisanda girdim vizeye bir arkadasla. Ben 13.45 seansindaydim. Ikimize de beyaz kagit verdiler. Senin seansin kacti dostum??

Ben arkadaşın sözcüsü durumundayım ,

9.45 miş gorusme fakat sıra 12 de gelmiş..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Geçmiş olsun öncelikle, tabii ki üzücü bir durum ama çok da can sıkmadan yola devam etmek gerek nihayetinde hala şansı var; 2. hatta 3.de vize alanları duyduk, he haliyle maddi ve manevi bir yükü olucak o üzücü tabii ama çok da sıkmasın canını hayırlısıyla alır ikincisinde.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

gecmis olsun
    gercek ten cok uzucu ,ancak arkadasların da dediği gibi
    tekrar girebilme fırsatını değerlendirmek gerek her ne kadar masraflı olsada

madem bu oyunu oynamaya kalktık onumuze cıkan aksiilikleri asmaya gayret göstermeliyiz.
    bekle beni amerika

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

bi saatten sonra şans faktörü gerçekten çok önemli . demekki vize görevlisi o gün ters tarafından kalkmış...

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

kesinlikle çok büyük talihsizlik ve evet haksızlık,maalsef sağlık olsun diyipte oturamıyorsun yerine eminim şu olay benim başıma gelse kudururdum sinirden.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

cok uzuldum ya..

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

ankara beni korkutmaya başladı,istanbulda girsek daha iyi olacak sanırım..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

geçmiş olsun arkadaşa, bu tarz yazılar aslında herkesi üzüyor ve moralini bozuyor hepimizin yoğun bi şekilde vize görüşmesi olduğu şu zamalarda böyle şeyler duymuk can sıkıcı..
    http://piqzelwars.deviantart.com
    Open up your 3rd eye Black Helicopters in the sky NonPhixion

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

çok üzüldüm.benim de o güne alınacaktı vize görüşmem ama erteldi yer olmadığı için neyse herşeyde hayır vardır diyorum.arkadşa da çok üzüldüm.umarım böyle adaletsiz talihsizlikler bidaha kimseyi bulmaz...

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

walla çok geçmiş olsun yaaa =( inşş ikinci girişinde başarırsın..walla bende tedirgin oldum şimdi bende bayaa geç giricem vize görüşmesine çok geç kaldım beni korkutanda o =(

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı taltrap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ankara beni korkutmaya başladı,istanbulda girsek daha iyi olacak sanırım..
    hakkaten ankarada girmesek mi ne yapsak arkadaslar bu ankaraadakiler istanbula göre dahamı katılar yoksa bu bi istisna mı?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Hayırlısı olsun. Diyecek pek birşey yok. Ama yapılan gerçekten haksızlık. Görüşmede çok kasmışlar zaten. Geçmiş olsun arkadaşa.

İşin kötü yanı bu adamlarda, red verdikleri kişilerde ortak bir kriter yok.
    Bize desinler ki; kesinlikle GNO ortalaması 2.00'ın altında olan, vize görüşmesinde sorulan sorulara düzgün cevap veremeyen, Türkiye'ye geri döneceğine dair sunulacak olan ailesinin veya kendisinin en az bir tapu, ruhsat vs. gibi belgelere sahip olmayan, Üniversitelerin 4. sınıfında okuyan adaylar vize alamayacak desinler.

Hal böyle olunca, not ortalaması 2.00 olmasa bile bir sürü arkadaşımız veya ingilizce bilmeyen bir arkadaş Amerika sevdasına vize başvurusunda bulunuyor. Kimisi vizeyi alıyor, kimisi alamıyor. Alanlar, almayanlara haber veriyor. Duyan koşuyor. Sonunda da sonuç hüsran oluyor.

Bu red verme kriterlerini biz de bilelim de ona göre başvurumuzu yapalım. Red alınca, verilen bu kadar maddi, manevi emek insana çok koyuyor açıkçası.

Arkadaşa tekrardan geçmiş olsun.
    Konu RaistLin tarafından (12-04-2008 Saat 01:27 AM ) değiştirilmiştir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaşa çok geçmiş olsun,umuyorum 2.görüşmesinde heyecan panik yapmaz ve vizesini alır..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

şimdi 1. vizeyi alamadık ya 2. basvuruya bir etkisi oluyor mu?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

ya bence sorun heyecanda deil son sınıf olmasıda deil. bende vize mulakatına gidince tedirgindim vize alamam diye. danışmanım bana senin vize alamaman için hiç bi sebep yok diyodu. anca konsolos gorevlisi sabah eşiyle kavga etmiştir, mutsuz bi günündedir. acısını senden cıkarır vize vermez demişti. arkadasın vize alamamasındadaki neden bence bole bi nedendir. cünkü ben ilk wat vizesi aldıgımda yani 2 yıl once ingilizcem çok kotuydu. aynen bende kekelemiştim. adama kusura bakmayın heyecanlıyım demiştim adam önemli deil dedi ve bundan sonra anlamadıgım yerleri türkçe konusarak bana tolerans gostermişti. bu seneki vize gorusmemde de son sınıf olmama rağmen hiç bi problem cıkmadı. iş sozleşmemede adam hiç bakmadan bana vizeyi verdi.
    bence arkadas ikinci gorusmesinde vizeyi alır. eğer gidebiliyosa istanbula gitsin derim. bende sıramı beklerken ön sırada oturmustum hepsini dinledim gorevlilerin. hiç biri problem cıkaracak cinsten deiller. o yuzden istanbulu tavsiye ederim. basarılar.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ankarada red yiyen cok oluormus ya.ankarada girmek içinde o kadar istekliydim.bizede görevlinin ters bi günü gelmez inş..istanbulamı gitsek ya pff:s

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

geçmiş olsun, ama moral bozmaya gerek yok dostum...ikinciye gidebiliyorsan alacağını umuyorum, senden olumlu düşünmelisin.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ya arkadaslar ben de ankarada girdim 1 ay once ama boyle red alan yoktu acaba gun gectikce daha cok kalabalık oldugundan red sayisi cok mu oluyor anllatigina gore uc saat beklemis.gecmis olsun bu arada

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaşlar bende ankarada giricem yapmayın bu ankara hakkında güzel şeyler yokmu hiç nereye baksam ankara şöle böle diyorlar korkmaya başladım

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşım kesinlikle ankarada bi gariplik var ...bende son sınıfım gelen tek değişik soru ilerde ne yapmak istiyorsundu ve vizemi aldım bence ikinci şans için istanbulu denemelisin en azından istanbulda güler yüzlü bir vize görüşmesi ortamı var

BannedUser
    Guest

arkadaşlar ben şöle bi bakıyorum ankaraya birde istanbula geröekten istanbul çok rahat

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)