Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: J1-F1-INTERN acil yardım !

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Lightbulb J1-F1-INTERN acil yardım !

Selam Arkadaşlar

Bir konu hakkındaki fikrinizi almak için yazıyorum..Daha önce tam 2 yaz work and travel programına katıldım california da bulundum ,ama hep lay loy lom gittim geldim .. bu forumdan haberim var ama gerçekçi olmak gerekirse yeni üye oldum..2 ay öncesine kadar açıp okumuşluğum bile yoktur,2 ayda ise herşeyi ezberledim

forum hakkında çok yaralı olacağını söylemek tabi ki mümkün hatta şiddetle mümkün ama affınıza sığınarak soylemek istiyorum ki bir o kadar da kafamı karıstırdı..

Bu sene okulda son senem mezun olacağım..Bu yaz için planlarımı hazırlarken şunlarla karşılaştım;

"Arial Black"]1-work and travel
    2-internship

Şimdi durum şöyle ;

son senem olmasına rağmen work and travel yapabiliyorum (yanlışsam düzeltin lüften ) ben bunu yapmayı düşünüyordum.

Ancak durum söyle gelişti ;

Gecen 2 ay önce iş veren Amerikalı patronlumla konuştum ve yeni bir iş açacağını uzun dönem gelip gelemeyeceğimi sordu..( eğitim : önce işte çalışmayı ve üzerine bir okulda marketing üzerine eğitimi kapsıyor.)

Bende haliyle kem küm ettim.Araştırmalarıma göre internship yapabiliyordum ancak burda da sıkıntılar mevcut ;

1-evraklarımı kendim getirerek (self) internship : bunu yapabileceğim şirket bulamadım herkes bana iş satıyor

aynı zamanda herkes aman haa diyor

kaçak çalışmayacağım olayın içeriği şöyle ki ;

Orada yeni bir işletme açacak sonra aynısı avrupada açacak bana eğitim verecek Amerika da bende Avrupadakilere eğitim vereceğim sistem bu..

Sorularıma gelince;

1-Self internship yapabileceğim şirket var mı görüşebileceğim kimse var mı?internet sitesine göre herkes yapıyor telefon edince "aaa biz gecen sene bıraktık o işi diyorlar " guler misin aglar mısın?

2-Eğer work and travel ile gidebilirsem 3 ay sonunda dönmem gerekecek dolayısla o iş de sıkıntı..işi reddetmiş olacağım

3-internship yapabilirim ancak bu vize sanırım j1 benim okula yazılmam için f1 a cevirmem gerekiyor eğer j1 intern vizesi ile gidersem f1 çevirmem ne kadar mümkün ?

Şimdi benim isteğim 1-2 yıl Amerika da kalmak ve hem bu iş fırsatını değerlendirmek hem eğitimi almak hemde kaçak göçek olmadan hayatımı sürdürebilmek..

ben ne yapmalıyım ?

Değerli düşüncelerinize şimdiden Çok Teşekkürler..

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

Sendeki tüm soruları ben kendime yaklaşık 1 senedir soruyordum.Aynı benim durumdasın sende...Bende okul bitmesine yakın WAT ile Staj arasında kalmış WAT'a gitmiştim.Sonra bahsi geçen self belgeleri patrona doldurtup döndüm.Ancak çalıştığım yer uygun görülmedi staj için.Yani ilk soruna gelecek olursam self-staj yapman mümkün şayet başvuracağın yer uygunsa.O ünlü şirketler de dahil neredeyse her şirket yapıyor bu işi.Bu noktada şirketlerin sana bunu yapmıyoruz demelerinin sebebi onay alamayacak olmanı düşünmelerinden kaynaklanıyor olabilir.Çünkü sponsorlar ince eleyip sık dokuyorlar bu self-staj işini artık.Hemen her koşuldan uygun olan staj yerim reddedildi farklı sponsorlar tarafından.Siteden Ozgursumde bilir bu durumumu.Burada esas kriter gideceğin yerin daha önce staj öğrencisi alıp almaması zannedersem.

J-1 F-1 geçiş mümkün.Forumda da bir sürü konu mevcut.Paranı verirsen gayet kolay yapabilirsin bu işi.Aynı şekilde turist vizesi de alabilirsin oradayken bir avukat aracılığıyla.Bu daha kolay ve ucuza gelir ABD de bir süre daha kalmak istiyorsan.Ama 2 durumda da çalışamayacaksın legal olarak.Bu sıkıntılı.Benim sana tavsiyem şayet vaktim var diyorsan WAT'a git.Para biriktir döndüğün gibi o parayla bir full-staj a başvur.Bahsini ettiğim bu planda sadece vakit kaybın olur 3-4 ay kadar.Bir senede kurallar değişebilir, vize alamayabilirsin bunlar bu işin riski ama ben bu riskleri çoktan göze aldım

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

1. cvp. Ben de intern yaptim ve ben de self gittim, durum senin dediginin aynisiydi. Watla gittim daha sonra intern teklifi ettiler, sonra self olarak tekrar gittim, ucuza kapatiyorsun isi. Sana sadece ds formu getirtmek kaliyor, ben cok kolay bulmustum sirketi. Armada Grandee ye gitmistim, hic bir sorun cikmadan yaptilar butun kagitlari. Sen ben self gidecegim dediginde biz o isi gecen sene kapattik diyorlarsa sadece senin kararini degistirmek icin yapiyorlar cunku onlarin isi zaten ds formu getirtmek, daha fazla para kazanmak icin oyle yapiyorlar, sirket ismi onemli degil en dandigine bile gitsen bu is olur, cunku sana sadece ds getirecek o kadar.

2.cvp watla gitmeni tavsiye etmem cunku uc ay sonra vizen bitmis olacak ve ortada kalacaksin, eger internle gidersen intern u uzatma imkani olur ya da h vizesine gecis yaparsin eger patronun seni gercekten istiyorsa. bunu ben de yapmistim.

3.cvp Internle gittigini dusunelim, son iki uc ay kala kendine bir okul buluyorsun, fiyati zamani sana uygun bir kur seciyorsun, zaten her okulun kendi yabanci ogrenci danismanlari oluyor onlar senin kagitlarini hazirliyorlar ve sana bir I20 kagidi hazirliyorlar daha sonra da gocmenlik burosundan ogrenci statun onaylaniyor, daha sonra istersen I20 kagidini uzatarak emin ol 5 sene bile kalabilirsin. yeterki kurlari kacirma,dersleri takip et, hem de parani kazanirsin.
    Peki.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

valla @ cav aynı şeyleri yaşadı ki işvereni gayet iyi ve ideal bir işverendi. Amerikalı , işletme yeterince büyüktü ama baya sponsor kabul etmedi. Senin anlattıklarına bakılırsa işverenin Türk gibi ve satış işi gibi duruyor bu , yanılabilirim ama o şekilde duruyor ve bunun sponsorlardan kabul görmesi çok zor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)