Work and Travel 2025
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: interrail maceram 2012

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Standart interrail maceram 2012

Selam arkadaşlar, öncelikle söylemek gerekirse buranın WAT forumu olduğunun farkındayım ama anladığım kadarıyla interrail yapmayı düşünen arkadaşlar da var, ya da wat ve interrail arasında kalmış arkadaşlar var diyebiliriz. Her ikisini de yapmış birisi olarak 2012 yazı interrail programımı sizlerle paylaşmak istedim. Daha bilgi verici olması açısından başından itibaren gün gün yaptığımız şeyleri açıklarken arada da neler yapılıp neler yapılmaması hakkında yorumlarımı da ekleyeceğim.Baştan söylemek gerekirse anlatım gücüm pek iyi değil, eğer sıkılmazsanız yazmayı sürdüreceğim.Saygılar…
    GİTMEDEN YAPILMASI GEREKENLER
    Öncelikle gitmeden önce yapılması gerekenlere değinelim. Eğer yeşil pasaport varsa Schengen vizesi almaya gerek kalmayacaktır ama yoksa vize için başvurmanız gerekir. En kolay vize veren ülkenin de İtalya olduğu söyleniyor, en azından bildiğim herkes ordan aldı. Yeme içme kısmına gelirsek konserve ton balığı götürebilirsiniz, bende 5-6 tane vardı ama keşke daha fazla götürseymişim demiştim, çünkü 3 öğün cheeseburger gerçekten sıkabiliyor, menüler fln da çok ucuz sayılmaz, en azından interrailcılar için. Kalacak yer konusuna gelirsek eğer planınızı önceden yaparsanız sokakta kalmanız gerekmez, interrail train schedules yazıp bakabilirsiniz Google dan bütün tren saatleri bellidir, ona göre hostel rezervasyonu yapabilirsiniz. Hostel araştırırken de(o sitelerde mevcuttur) arama parametreleri olarak lokasyonun şehir merkezinin içinde olması çok önemlidir, metroya para vermeniz gerekmez.Ayrıca daha önce gidenlerden reviewlar mevcuttur onlara da göz atmalısınız derim. Şehirden şehre değişmekle birlikte ortalama 1 gece 6-8 kişilik odada kişi başı 20-25 euro dur. Daha ucuzuna da kalmak mümkündür ama daha pis ya da şehre uzak olabilyor.Güvenlik konusu da çok fazla hostele göre değişmez, size bağlıdır.Genelde zaten her yerde dolap var, yanınızda bi kilit bulundurursunuz değerli eşyalarınızı oraya koyarsınız.Hırsızlık konusunda hostelden çok sokaklar daha tehlikelidir ona da yeri gelince değinicem.
    En önemlisi interrail bileti konusuna gelirsek de Travel Europe with an InterRail Pass | Interrailnet.com a bakabilirsiniz.Ben 22 gün 10 pass 257 euro olanından almıştım. En yakın Tcdd den alabilirsiniz ya da bikaç özel ofis mevcut ordan da alabilirsiniz.
    Ben, liseden yakın arkadaşımla birlikte 2 kişi gittim, ondan Çağrı diye bahsedicem, yazdığımdan haberi yok çünkü.
    Bunlar ön bilgilerdi, birazdan Roma durağından başlıyorum.
    be a better man than your father

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

30 TEMMUZ ROMA
    30 temmuz sabahı arkadaşımla birlikte Ankara Esenboğa’dan İstanbul aktarmalı olarak yaklaşık 4.5 saatte Roma’nın Fiumincio havaalanına vardık, heyecan doruktaydı tabi, çünkü sizi bilemiyorum ama bende hep bi eski Roma kültürünü yerinde görme merakı vardı, özellikle Kolezyum u görmek hayatımda yapılması gerekenler listesinde üst sıralardaydı.Bu yüzden de çok heyecanlıydık. Havaalanında gerekli işlemleri yaptıktan sonra havaalanından Termini’ye(Roma tren istasyonu, şehrin içindedir) doğru gitmek üzere otobüse bindik(yaklaşık 7-8 euro civarıydı). Termini’ye varmadan önce şehir merkezine geldiğimiz anlamıştık çünkü dar sokaklar ve eski parlamento binası bizi selamlıyordu. İndikten sonra hostel rezervasyonunu yaptığımız sitedeki Termini’den hostele nasıl varılır bölümünün yardımıyla yaklaşık 20-25 dakikada hostelimize ulaştık. Odaya girdiğimizde(10 kişilik bir odaydı) bizi 2 tane İngiliz arkadaş karşıladı. Biraz muhabbetten sonra kaldığımız yerin baya merkezi olduğunu öğrendik ve Kolezyum’a gitmeye karar verdik, çünkü ilk gün yaklaşık saat 6 gibi dışarı çıkabilmiştik ve gideceğimiz yerin yakın olması gerekiyodu.Kaldığımız hostelin Kolezyum’a yürüyerek sadece 10 dk olması beni ayrıca hostel seçimindeki başarımızdan dolayı sevindirmişti .10 dakika sonra Kolezyum, bizi görkemli ihtişamıyla karşıladı.İnsan gerçekten bunun 2000 yıllık bi yapı olduğuna inanamakta zorluk çekiyor.Dışardan biraz fotoğraf çektikten sonra, içeri girmeye karar verdik.Ben şahsen oraya kadar gelmişten parasının verilip içeri de girilmesi gerektiğini düşünüyorum.Neyse içerden de fotoğraflarımızı çektikten sonra aldığımız biletin sadece Kolezyum için değil etrafındaki birkaç yapı için de geçerli olduğunu fark edip onları da gezmeye doğru yola koyulduk.Bunları da gezdikten sonra hostelimize geri döndük ve insanlarla tanışıp kaynaşmaya devam ettik.Yaklaşık 10 kişi birlikte akşam dışarı içmeye çıktık(despar alışveriş merkezleri Roma’da her şeyi en ucuza bulabileceğiniz bir yerdir).Arkadaşlar şaraplar gerçekten çok ucuz yaklaşık 1-2 euroya 1 litre şarap alabiliyosunuz. İspanyol merdivenlerine yakın bir yerde gecemizi geçirip yatmak üzere hostelimize döndük ve ilk gün böylece sonra erdi.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

devami gelecek mi ?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

gelicek, fırsat buldukça yazmaya devam edicem.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Ertesi güne Hintli işletmecimizin ‘cleaning time’ diye bağırarak bizi uyandırmasıyla başladık. Bu noktada ekstra bilgi vermek gerekirse her hostelde olmamak koşuluyla genelde hostele check in saati 16:00 dır, ve 11:00-16:00 arası cleaning time’dır. Bu saatler arası hostelde bulunamazsınız, eğer ben öğlene kadar uyumak isterim arkadaş derseniz ona göre hostel seçmenizi öneririm.Kişisel fikrimi soracak olursanız 11:00 de hosteli terk etmek iyidir çünkü gece ne kadar geç gelmiş olursanız olun 11 de uyanmak zorunda olduğunuz için gününüz boşa gitmez her yeri gezebilirsiniz. Bunu Barcelona’da şahsen yaşadım, oralara da yazımın sonlarında değinicem unutmazsam

Her neyse, 2. Güne gelicek olursak, arkadaşım Çağrı’yla Vatikan şehrine gitmeye karar verdik.Hostelimiz şehir merkezine çok yakındı ama Vatikan buraya uzaktı maalesef.Biz de metroyla gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih ettik.O zamanlar gezinin ilk başlarında çok fazla para harcamamaya çalışıyoduk, malum bunun daha Prag’ı, Amsterdam’ı, Barcelona’sı vardı. Ellerimizde şehir haritası yaklaşık 1 saatin ardından görkemli Vatikan binası bizleri karşıladı.1 saat yürümüş olmaktan dolayı biraz yorulmuştuk ama buna ne ben ne de Çağrı pişmandı, çünkü gerçekten bir şehri hissetmek ve yaşamak istiyosanız o şehrin sokaklarında kaybolmalısınız.Ana binanın içine girdiğimizde heyecanım daha da artmıştı. Aslında çok sanat seven birisi değilim ama binanın içinde gördüğüm heykeller benim bile tüylerimi diken diken etmişti, çünkü çok gerçekçiydi.(bu arada çok önemli bir bilgi: diz üstü şort ya da bayanlar için mini etek ya da türevleriyle Vatikan’a giremezsiniz, kot yazın sıcak oluyor ama yapacak bi şey yok ) Vatikan’dan çıktığımızda, Çağrı Vatikan müzesine de gidelim dedi, benim daha önce böyle bi yerin varlığından haberim yoktu ama tamam dedim, ama önce bi yemek yiyelim. Madem İtalya’ya geldik şu ünlü pizzaların da tadına bakalım dedik ve ara sokaklardan birine daldık. O anda hayatımda şu ana kadar yediğim en iyi pizzayı yiyeceğimden haberdar değildim tabi ki  İtalya’da pizzalar genelde domuzlu olduğu için vejeteryan pizzası olarak da tabir edilen Margarita almayı tercih ettim.Genelde interrailcıların yiyeceği konserve ve Mc donalds’da cheeseburgerdir ama İtalya’da gramla satış yapan yerlerden pizza yiyebilirsiniz hemen hemen aynı paradır yaklaşık 2.5-3 euro). Pizzalarımızı kaldırımda otururken yedikten sonra meşhur Sistina Şapelinini görmek üzere Vatikan müzesine doğru yola koyulduk. Yaklaşık 2 saatlik müze gezimizin ardından(sadece yarısını gezebildik) şunu söyleyebilirim ki eğer Avrupa’da gidilmeye dair bir müze varsa( Louvre dahil), o müze Vatikan müzesidir, bunu sanat sevmeyen birisi olarak söylüyorum  Müzeyi gezdikten sonra hostele geri döndük ve yine ilk günkü gibi yeni insanlarla tanıştıktan sonra yine gecemizi geçirmek üzere İspanyol merdivenlerine doğru yola koyulduk…

Not: Vatikan müzesine giriş normal 15 öğrenci 7 euroydu, ama öğrenci bileti için ISIC kart sahibi olmanız gerekiyor, 15 liraya Türkiye’den çıkarabilirsiniz başka yerlerde de indirimli oluyor tavsiye ederim.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14
    Konu berkayatici tarafından (03-12-2012 Saat 12:14 AM ) değiştirilmiştir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

bu da Roma'daki 2. gecemiz hostel arkadaşlarımızla
    http://img266.imageshack.us/img266/4861/romenights.jpg

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

konuya devam etseydin keşke başlık açmanı isteyen arkadaşlar nerdesiniz :@

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

devamını bekliyoruz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)