bu arada eksı sozlukte soyle bısı buldum belkı cıdden ehlıyet sınavını dusunen arkadaslar olabılır paylasmak ıstedım..

oncelikle $unu belirtiyim, turkiyeden aldiginiz ehliyetiniz ile abd'de (en azindan benim bulundugum eyalette boyle diyor kanun) 1 yil yasal olarak araba. bulundugunuz eyaletin ehliyetini almak istediginizde de oncelikle bir yazili sinava girmeniz gerekmektedir. yanli$ hatirlamiyorsam toplam 50 adet coktan secmeli soru soruluyor ve bunlarin 15'i trafik levhalari diger 35 soru ise genel trafik kurallari ile ilgili sorular. ilk bolumden 1, ikinci bolumden ise maksimum 3 yanli$ yapma hakkiniz var. eger bu sinavi ba$ari ile gecerseniz (ki sonucu hemen optik okuyucuda belli oluyor), size orada bir "learner's permit" veriliyor ve bunun ile 60 gun boyunca yaninizda normal bir ehliyeti olan bir ki$i ile trafikte yasal olarak araba kullanabiliyorsunuz. bu sure dolunca tekrar bureau of motor vehicles'a telefon edip direksiyon sinavi icin randevu aliyorsunuz. sinav gunu mutlaka bir araba bulmaniz lazim, zira onlar size kullanmaniz icin herhangi bir araba vermiyorlar. en iyi yontem tanidiginiz bir arkada$i ayarlayip sinav mahaline goturmek. sinav takriben 5 dk kadar suruyor ve hiz olarak 30-35 mph'i a$miyorsunuz. hele ki bir de duz vites (stick shift) araba ile sinava girmi$seniz yaninizda oturan gorevliden resmi olmasa da manevi bir arti puan aliyorsunuz. bu direksiyon sinavinda sadece "dur" i$aretlerine dikkat etmeniz, sola saga donu$lerde sinyal vermeyi unutmamaniz, ani fren yapmamaniz ve park ederken anormal bir hata yapmamaniz "operator driver licence"'i almanizi garantiletecektir. sinavi gecip gecmediginiz 10-15 dakika icinde size bildirelecek ve cok buyuk bir ihtimalle devlet dairesinden cebinizde ehliyetinizle ayrilacaksiniz.