Eveeettt....İşte en sonunda beklenen an....Zorlu ve uzun bir yolculuk ardından şuan Florida-Pensacola' da bir otel odasında kaçak yakaladığım wire less üzerinden sizlere bu satırları yazıyorum.

Öncelikle herşey yolunda şuan..Saat burada 23.15 şuanda.....

Yzacak çok sey var arkadaslar ama önemli olanlarını ve çok merak ettiklerinizi aktarayım, diğer ıvır zıvırları herkes gelirken görecek zaten..Sabahleyinde erken kalkacağım, supervisor mesaj çekmiş, beni 6-7 gibi ara, seni alayım diye....

En son amsterdamdaki yazımdan sonra, Amsterdamda Nort West Havayollarına atladım ve tam 9.5 saat sonra pensacolaya vardım. Nort west gercekten mükemmel bir hizmet sağladı gelirken. Yanım boştu, önümde televizyonum, vb hersey vardı.

Akşam saatlerinde Pensacolaya indim. Yani saat 17.00 civarinda ( USA de) ...Burası kilit noktaydı benim için...Çünkü amsterdamdaki türkçe konusmayı bilen ve muhabbeti seven gümrük memurları ( bazıları...) burda olmayacaktı..

Memphise indim,( buarada uçakta I-94 ve gümrük bilgi formunu verdiler..=
Direkt pasaport kontrolüne gittim..j-1 i ve ds i gösterdim.. parmak izi ve fotodan sonra, belgeleri onayladı ve Amerikaya hosgeldin dedi...bumu yanii hepsii...
belkide benim şansıma bilmiyrm ama, çantaları aramadılar, sadece x ray...fakat yinede cok abartmayın derim...

çantada neler vardı..

Çanta

5-6 paket çorba
çay
seker
bir kavanoz kurabiye
temizlik jelleri
güneş kremi
Şampuan
Küçük çok amaçlı çakı
kıyafet falan..

Domuz gribi

Domuz gribi konusuna gelirsek; afedersiniz ama burada, daha doğrusu Pensacola ve Memphistteki air portta ve sokaktaki insanlarda, domuz gribini tikine takan yokk
bir allahın kulunda mske vb..yok

fakat size tavsiyem yanınızda bir tane bulundurun, eğer yanınızdaki yada cevrenizde herhangi bir sekilde hasta birisi varsa, siz kendi onleminizi alın, zorda kalırsanız takarsınız ...varınca birde hastalıkla ugrasmayın,,

el hijyenine çok abartmadan özen gosterin...nede olsa uluslararası havaalanı,,

İlk gün ilk saatler Telefon görüşmeleri ve iletişim:

- havaalanlarında kredi kartıyla yada parayl çalışan kulübeler var, fakat ben bazılarını çalıştıramadım ...Bunun yerine nete bağlandım...E-posta yazdım...yada skype üzerinde 10 dolarlık kontor yukledim, suan dakikası 0.14 kusur dolara konusyrm....gerekirse diye yukledim işte...

Giyim-Kıyafet:

Ucakta gelirken klimalar sürekli calıstı, bu sebeple üzerinize bir yelek kazak yada hırka vb. birşey alın derim..hasta olmayın, soğuk oluyor çünkü...

Floridada hava suan nemli ve 26 derece civarında...gunduz sıcak olur sanırım,, ama gece için suan birazcık serin diyebilirm...yağmurluk alın ayrıca,, cuknu heran yağacak havası var...

ben taksiyle geldim otele,, 11 dolar verdim 5 km lik yola...acılısta sanırım 2.75 kusur falandı...

havalanı cevresinde güzel oteller var,, arastırın derim....benimki vergiler dahil 63 dolar...kötü oldu tabii ama havaalanında rezil olmak istemedim...heryer kapanmıstı zaten ordada...zaten bu yorgunlukla durulmazdı orda...

jet lag olayı

suan yorgunluk var üzerimde ve gözlerim yanıyor....dus alıp yatayım dedim ama sanırım almadan yatıcam...eger türkiyeden sabah binerseniz ve akşam burda olursanız zamanlar arasındaki farkı pek anlamıyorsunuz,, en azından daha kolay kandırabiliyorsunuz bünyeyi...

fakat yinede az cok yorgunluk oluyor tabi....ucakta uyumaya dikkat edin....

Not: Bu yazdığım bilgiler özelliklede benimle benzer havayolu yada eyaletleri sececek arkadaslara yarayabilir fakat, öreneğin JFK ye gittiğiniz zaman daha ciddi bir güvenlik yada tarama ile karsılastık derseniz,, şaşırmam....

Şimdilik bukadar, umarım yararlı olur...

iyi geceler...günaydın...

sonra tekrar görüşrzzz