arkadaşlar sonunda ben de vizemi aldım ve rahatladım. stres, sıkıntı bitti. aslında hiç de gerek yokmuş bunlara. zaten benim de şüphem yoktu başlarda ama bu foruma üye olduktan sonra başlıkları okuduğumda tırsmaya başladım. notum ikinin altında olduğu için şirketim de program ücretini iade etmeyecekti vize alamamam durumunda. ailemin durumu da pek iyi sayılmaz bizim için çok paraydı yani. son sınıf olmam ve ortalamamın düşük olmasından mütevellit git gide stres olmaya başladım.

forumu açıyorum okuyorum. bakıyorum işte, "red aldım, red aldım." başlıkları, bu sene redler arttı başlıkları iyice canımı sıkmaya başlamıştı. üstüne üstün bir arkadaş işi daha ileri götürüp:"ingilizcem çok iyi olmasına rağmen notlarım düşük olduğu için direk red aldım, hatta not ortalaması ikinin altında olan herkes red aldı o gün." şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. ben de daha önce konsoloslukta hiç bulunmadığımdan bir bilgim olmadığı için, tüm bunlara inanmış ve ümitsizliğa kapılmıştım. "son sene nerden çıkardım bunu, bir sürü de masraf ettik hem de gidemeyeceğim." diyordum. biraz ince düşünen bi insan olduğum için psikolejim bayağı bozuldu. uzun, sıkıntılı ve uğraştırıcı bir süreçti bu. o dönem yaşadığım bazı özel şeylerinde etkisi oldu bunla. hatta bu yüzden sırf agresifleştim. arkadaşlarımla aram açıldı.

şu an o mesajı yazan kişiden öyle nefret ediyorum ki: forum formatını aşıp onu (ekşi)sözlükte rezil etmek vardı ama uymam gereken bir prosedür olduğu için burada fazlasını yapamayacağım. çok şükür o günler geride kaldı ve şu anda hayatım her şey yolunda. bir uçak bileti kaldı onu da kendim alıcam, herkes öğrencileri yolma derdine düşmüş bu memlekette kimseye güvenim kalmadı.

gelelim bizim şu meseleye, eğer ben daha önce vize görüşmesine gitmiş tecrübesi olan bir insan olsaydım bu arkadaşın mesajını okuyunca ne tepki verirdim?

aynen yazıyorum iç ses olarak. "ulan amma atmışsın kardeşim, bi kaç defa da değil bütün söylediklerin asılsız. felaket tellallığı yapıp milleti korkutmanın ne alemi var. hadi şu salladığın şeyleri sırasıyla bir yazalım da forumda okuyan arkadaşları boş yere telaşlandırmayalım."

birincisi: vizeyi alıp alamadığın resmi olarak anında kesinleşmez. yeşil/beyaz kağıt alsan da red/kabul alabilirsin.

ikincisi: görüşmeler birebir yapıldığı için başkasının sonuçlarını bilemezsin ayrıca üstte belirttiğim gibi bu hemen belli olmaz önce bir değerlendirmeden geçer.

üçüncüsü: yanındakilere sonuca sorsan bile (ki yukarıda yazdığım durumlardan dolayı bu bir varsayımdan öteye gidemez) o gün herkesin red aldığını bilmen imkansız çünkü işin bitince seni oradan çıkartıyorlar hemen beklemene izin verilmiyor. haydarpaşa istasyonu değil ki.

ee peki görüşme nasıldı diye soracaksınız, onu da açıklayayım hemen. ben sürekli şu mottaydım. gideceğim oraya önce biraz konuşacağız, sonra neden notların düşük diyecek ben de bir gerekçe gösterecektim ama bir türlü makbul bir şey bulamadım bulsam da geçerli bir neden olarak görmezler diyordum. neyse gittim, sıram geldi. aklımda cümleyi tekrar ediyorum hala çünkü uzun bi cümleyle cevaplayacaktım o soruyu ve takılmamam gerektiğini düşünüyordum. konuşmaya başladık. bölümü mü sordu, babamın işini sordu, ne iş yapacağımı ve okulun ne zaman biteceğini sordu. sonra tamam dedi ben hala notların neden düşük diye sormasını beklerken bunu sormadı bile. (geçen sene ortalamam 1.68 ken bu yıl 1.97 e çıkartmıştım) görüşme maksimum 40 saniye sürdü inanın arkadaşlar. ve üstümden onca yük kalkmıştı bir anda sanki. biraz ingilizce biraz kendine güven yeterliymiş.

tüm bunları yaşamış biri olarak benim size söyleceğim boşuna kendinizi üzmeyin strese hiç gerek yok. bazı insanlar yüzünden yaşadığım sıkıntıları siz arkadaşlarımın yaşamaması için tüm bunları borç bilirim. o arkadaşları da Allah'a havale ediyorum. esen kalın.