Merhaba arkadaşlar vize görüşmesine gidecek arkadaşları uyarmak boynumun borcu oldu,görüşme beklediğimden çok daha stresli geçti neyse uzatmadan konuya gireyim.
İçeri nasıl girdiğimizi fln anlatmaya gerek yok orda zaten görevliler ilgileniyorlar önemli olan görüşmede neler olduğu.
Biz 3 arkadaş gittik görüşmeye Japon bayan bize gelmesin diye düşünürken peş peşe 3ümüzü de görüşmeye o bayan aldı.Ben ve bir arkadaşım son sınıf olduğumuz için bizi zorlayacaklarını biliyorduk zaten ama bu kadarını beklemiyoduk.Numaram yandığında güler yüzle gittim merhaba dedi bayan bende merhaba nasılsınız dedim sadece teşekkür etti sen nasılsın fln yok direk hangi okulda okuyosun dedi,okulumu ve bölümü söyledim.Neden bu bölümü seçtin dedi.Ben işletme okuyorum bunun cevabını türkçe bile zor veririm ama baktım olcak gibi değil uzun uzun cümleler kurdum o da bi şey demedi.Döndüğüm zaman nerede çalışacağımı sordu.(işte burası dönüm noktası oluyor bir çok insan için.) Benim kuzenim tr'nin sayılı şirketlerinden birisinin CEO su dedim ve bunun belgesini sundum.(yalnız burda sakın bir şeyler sallamayın benim görüşmemden 2 saat sonra şirketi arayıp sormuşlar).Zaten bunu söyledikten sonra kadın gülümsedi.Nereye gideceksin Usa de diye sordu.Gideceğim yeri söyledim.İyi bir yaz geçirirsin umarım dedi.Ds2019 um olmadığı için bu belgeyi en yakın zamanda göndermemi istedi.
Benim görüşmem iyiydi fakat diğer arkadaşım aile şirketleri olmasına ramen kadın şirketin ismini daha önceden duymadığı için arkadaşı çok sıkıştırdı hatta şirketten aldığı iş sözleşmesine bile bakmak istemedi.Şirketin vergi kayıtlarını,istihdam ettiği kişilerin belgelerini fln göndermesini istedi.
Yani arkadaşlar eğer 4.sınıfsanız ve ilk kez Wat a katılacaksanız döndüğünüzde iyi bir yerde çalışacağınıza dair belgeler götürmeniz gerekiyor.Herhangi bir şirketten aldığınız döndüğünde bizimle çalışacaktır yazısı yeterli olmuyor.
Ama 4.sınıf değilseniz Japon bayan bile çat pat ingilizce konuşsanız da veriyor vizeyi.