Selam millet başlıktanda anladığınız gibi. geçen hafta vize görüşmesine ankarada girmiş bulunmaktayım. Görüşmede transkriptimi inceleyen memur bana okuldan ne zaman mezun olacağımı sordu. Bende mezuniyet için 1 senem var dedim. Fakat kağıdımda 4. sınıf olarak gözüküyorum . yani sene tekrarı yaptığım için deil proje dersimden kaldığım için okulumu uzatmak zorunda kaldım.Bizde proje dersleri çok fazla kredisi vardır ve alttan 2 proje dersini aynı anda alamazsın yani hertürlü tek dersten dolayı okulun uzamış olur. Memur da haklı olaraka bunun sebebini sordu.bende kendimce anlatmaya çalıştım sonrada bana seneye de okula devam etmek zorunda olduğumu gösterebileceğim bir belgem olup olmadığını sordu. Ben de olmadığını söyleyince, sonradan bana vereceği beyaz kağıda el yazısıyla bu belgeyi de ekledi.Ayrıca hangi sınıflardan hangi dersleri almam gerektiği de yazmadı gerekiyormuş. Diğer eksik olan belgelerimle birlikte bunu da göndermemi istedi.Sonra muhabbet ettik okul hakkında, projeler hakkında not ortalamamın biraz düşük (64) olduğunu ama yeterli olduğunu söyledi bu arada. son olarak da Amerika ya gittiğimde Chicago ya gitmeyi denememi mimari açıdan güzel olduğundan felan bahsetti.Sonra da Amerikada iyi şanslar dileyip görüşmeyi bitirdi.

Fakat sorun şurdaki okulumuz böyle bir belgeyi bırakın buna yakın bir belge bile vermiyor.Hele ingilizce hiç vermiyor.En fazla öğrenci belgesinin altına bu öğrencinin mezun olabilmesi için 1 senesi daha vardır gibi saçma bir not düşebiliyorlar. O da tabiki türkçe. Daha önce konsolosluktan böyle bir belge talep edilmiş olanınız varmı ? Bu konuda ne yapabileceğim hakkında bir fikriniz varsa, paylaşırsanız sevinirim..