Arkadaşlar bugün vize görüşmesine gittim.

Dslerimizin ucu ucuna gelmesini bekliyorduk, bi kac gundur yaptığımız hesaplara gore 8'i aksamı elimizde olacaktı.
Ancak fransa'dan ucak havalanmamıs dolayısıyla gelmemişti. UPS i aradık. Topkapıya sabah 9 da gelecek dediler. bZim gorusmemiz ise 8:45'de idi. Topkapıya gittik saat 10 gibi elimize dslerimiz geçti. Sevis ucretlerini sirkete yatırttık ve istinye civarında bi eczaneden fakslattık. saatler 11.30 u. Kapıdaki görevli geç kaldığımızı ama yinede yukarıyı arayacağını söyledi. yukarıdan olumlu sonuc gelince direk yukarı cıktık parmak izi marmak izi hallettik o bölümleri.
sanıyorumki 2 numarada görüşmeye girdim.
Görüşmeci:G
Ben:B

G: Hello how are you
B: fine and you
G:thanks.Welli mehmed where did you go last summer?
B: first i was at florida but there was some problems between company and cetusa so we went to north carolina. and spent about 2 months there.
G: What you will do?
B:i will work as a track asistant.
(anlamadı, iş hakkında bilgi verdim.)
G: What your parents do?
B: my father had worked for IBM in software department for 20 years now he just retired and my mother is teacher.
G: ok.
(Belgelere baktı)
G:What is your department.
B:Physics engineering
G:When you will be graduate?
B:I think i will be graduate in 2011 i hope.
G: mehmed why your gpa is so low?
B: (hıhı diye bir gülüş) last year we had some family problems. my parents had divorced then i went to USA, when i come back i noticed my brothers need me, i had to take care about them. I had traveld between ankara and istanbul so many times. They are living in istanbul. So i couldnt addapt on my courses(Buralarda sıkılmaya basladıgını hissettim) but i am sure next year everything will be better and you wont ask me a question like this.
(güldü falan)
Gk mehmed thats enough. your english is very well. So have a good summer.

ups e yolladı.
bakalım şimdi takipteyiz.