Merhaba arkadaşlar WAT katılım süreçi başlamışken size uyarılarda bulunmak istedim.WAT kesinlikle denenmeye değer bi program bunun farkında olunuz fakat ne ölçüde pişman olacağınız veya mutlu olacağınız sizin elinizde bunu nasıl sağlayabilirsiniz! Herşeyi araştırın boş zamanlarınızda internette bulabileceğiniz bilgiler yeterli olacaktır.Daha da iyisi önceden bu programa katılanlarla konuşun bekletilerinizi ona göre belirleyin ki hayal kırıklığına düşmeyesiniz.Şirketlerden bazılarının anlattıkları sadece toz pembedir.Herkese herşeye kolay inanmayın;bunlarla uğraşmak istemeyebilirsiniz zor gelebilir ama Amerika'da olduğunuzda sonuç pişmanlıktır.Zaman varken ve daha erken yolun başındayken herşeyi araştırın.
Ben bu programa katılacağımı aklımın ucunda bile geçirmiyorken öğretmenim tavsiyesine uyup geldim neler değişti! Amerikayı görmüş oldum,farklı kültürleri öğrendik,ingilizce konuşma düzeyimiz gelişti.Amerika'nın ekonomisinden faydalanarak teknolojik aletler aldık. ve en önemlisi ileride burada yaşamayı çalışmayı düşünenler için buradaki herkesin bile sahip olamadığı sosyal güvencemiz oldu işiniz ne olursa olsun farketmezsizin.
Arkadaşlar ben burada ICCP TURKEY acentasıyla geldim şirkette muhatap olduğum tek adam Ali Bilen'di.Sağolsun yolladığı yalnış formlar sayesinde çok güzel işleri kaçırdık.Üç arkadaş aynı yere gitmek istiyorduk.Üçümüzde farklı eyaletlere düştük ki yakın bile değildi. Erken başvurmamıza rağmen işlerimiz çok geç halloldu.Bundan dolayı bileti geç ve pahalıya aldık.Tüm belgeleri biz doldurduk işleri biz hallettik.Onun bizim için yaptığı tek şey eline verdiğimiz parayı saymak oldu ki onu bile beceremedi.Hesabımızı tutmamış olsaydık yalnışlıkla (!?!) talep ettiği fazla ücreti vermiş olabilirdik.Ayrıca bu işlerle uğraşmakdan dolayı 3-4 dersten kaldık.Erken gelmemiz gerektiğinden bütlerede giremedik.Ama ben buraya daha geç gelip erken ayrılanları gördüm amacı ney çözemiyorum.!!!Gidiş tarihimizide sağolsun okul açıldıkdan 2 hafta sonraya aldırdı ve işin bitiş tarihini değişme fırsatımızda olamadı.Ne kadar fazla kalırsak ingilizcemizin o kadar gelişeceğini söyledi.Ama Temmuzda Amerikalılar gidince dağ başında ingilizcemizi sesimizin ekosuyla kontrol edip mi geliştirecektik.Konuyla o kadar alakasızdı ki bize kiraladığı shuttle a binebilmek için havaalanında sabahladık halbuki buraki arkadaş bu konuda uyarıda bulunmuşlar.Ayrıca tuttuğu shuttle kişi başı 56$ ödedik daha doğrusu maaşdan kestiler.İyikide öyle olmuş bide 5 er dolar bahşiş verin diye ısrarda bulunmuştu.Kim için çalıştığını hala bilmiyoruz!!! Arkadaşımın başına gelenler daha ayrı bi felaket havaalanında iş verenin alıp almayacağını kesin olarak bildirmemişti.Biz kendisini hiç bekletmememize rağmen neden sürekli bekliyoruz o da ayrı bi konu...Neyse arkadaşımı havaalanında karşılayıp götürmüşler.Bize burada ailemizle konuşmak için hat vereceklerdi ; yalan oldu.Gittiğimiz yerde calling card olduğunuz arayabileceğimizi söylediler arkadaşım 3 gün ailesine ulaşamadı.Annesi çok meraklanmıştı.Çalıştığı şirkete mail attık öyle haberdar olduk.İkimizde YMCA'da çalıştık;gayet sıcak kanlı insanlar.Arkadaşım Los Angeles'da maddi sıkıntı yaşamadı gayet memnun ayrıldı.Onun kazancı saatlik 8 dolardı.Ama biz kazancımızdan pek memnun olamadık çünkü saatlik 4.5 dolar alıyoruz.Konaklama ve yemek onlardan olduğu için böyle dedi ama overtimelar sayesinde çok fazla kazanacağımızı söyledi.Bu yalandı.Arkadaş bura kalabalık bi yer değil ve gereginden fazla işçi çalıştırıyorlar.Yemeklerindende haz edeceğini zannemiyorum.Maddi durumun kötüye gittiğini farkedince işi değiştirmek istedim.Whittle Camp a arkadaşımın yanına transfer olacaktım.Bana mümkün gibi gözüküyordu.Sonuçda ikiside YMCA'ydı.Ama ne işyeri ne sponsor izin vermedi.İstersem Estes Park a geçebileceğimi söyleyip geçiştirdiler sonradan onu da kabul etmediler.
Benim başıma gelenler sizin başınıza gelmesin diye benim size önerim ne kadar acenta varsa önceden araştırıp kötüleri sildikden sonra geri kalanlarla konuşun.Summer Work and Travel | Consulate General of the United States Istanbul, Turkey Buraya gelmeden yapacağınız işleri,yapmayacağanız işleri,haklarınızı öğrenin.Türk-Amerikan dernekleri,Konsolosluklar,Acentalarınız,Sponsorlar ınız gereken konularda yardımcınız olacaktır.