Alıntı canakbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Guvenlik taramasinin asamalari ve bu asamalarin aldigi zamanlar soyledir. Vize
icin basvuran bir kimse once yaklasik iki hafta interview icin bekler. Elcilik yetkilisi
vize basvurusu yapan kisinin adini CLASS (Consular Lookout and Support System)
[18] denilen bir sistemde arastirir ve interview sirasindaki davranislarinizi da
dikkate alarak guvenlik sorusturulmasi yapilip yapilmayacagina 24 saat icinde
karar verir. CLASS sistemi bircok kurum tarafindan saglanan ve kisilerin daha
onceki vize durumlarini, gocmenlik ihlallerini ve guvenlige aykiri davranislarini
iceren kritik bilgiler icerir.

Elcilik yetkilisi CLASS daki bilgileri kullanarak SAO kararini veremeyecegine karar
verirse daha ayrintili guvenlik sorusturulmasi yapilmasi icin Washington DC deki
State Department'a bagli Consular Affairs'e bir yazi ile basvuru yapar. Bu
basvuruyu alan State Department taramanin cesidine gore FBI, CIA, DEA,
Department of Commerce, Office of Foreign Asset Control, Interpol gibi ulusal ve
uluslararsi kurumlardan bir veya birkacindan bilgi bankalarini taramalarini ve 15 is
gunu veya 3 hafta icine sonuclari bildirmesini ister [13]. Toplanan bilgiler ile SAO
denilen karar elcilige bir hafta icinde bildirilir. Elcilik daha sonra bir hafta icerisinde
vizenin kabul edildigini, reddedildigini veya daha fazla bilgi istendigini basvuru
sahibine bildirir.

alıntı yaptım.

yukarıda yazdığım süreç 2012 öncesiydi ama süreç aynı işliyor sadece zamanları değişti.

ben 127 gündür bekliyorum. status update tarihinin olması çok iyi birşey aslında süresi kontrol edilebilen bir süreç içinde demek dosyanda ilerleme olunca güncelliyorlar.Senin dosyan açık işleniyor 8 mayısda en son ilerleme olmuş tahmin ediyorum EK İDARİ İŞLEM GEREKTİRMEZ İSE kısa süre içinde açıklanackatır birdahaki güncellemede pasaportunu isterler ve issued olur.

ama...

ek idari işlem gerektirirse süresi belli olmayan 1 yıl bile sürebilecek olan benim sürecimin içine girersin buna ek idari işlem diyoruz status update tarihi filan yok SADECE NO STATUS YAZIYOR BAŞKA BİRŞEY YOK.

Biraz uzun oldu alma bilgiler kıymetli bu süreçte insanın içine su
serpiyor
kardesim cok tesekkur ederim bilgiler icin daha once bilmiyordum bunlari ,insallah en kisa zamanda aciklanir herkesinki,senin adinada uzuldum 127 gundur beklemek cok zor.

Sence yarin konsoloslugu arayip durumumu anlatmalimiyim tekrardan cunku ucak biletim yandi ve isveren en gec haziran sonuna kadar kabul edecek.