Evet arkadaşlar dün yaşadığım bu şoku size özetle aktarmak istiyorum.2.kez wat'a gidiyorum bu yaz.Harçsız pasaport 2011 yılında da çıkartmıştım.Yine bilindiği üzere okuldan onaylı kağıdı ve nüfus cüzdanı fotokopisini alıp vergi dairesine gittim.Daha önce de işlemleri burada yapmıştım 10 dakikada halletmiştim.Bu sefer ilgili kişiye evraklarımı teslim ettim.Aldı eline sesli bir şekilde okudu ondan sonra biz buna veremiyoruz diyip elime uzattı evrakları.Nasıl olur dedim.Daha önce çıkarmıştım bu konuda yeni bir kanun mu geldi dedim.Sadece eğitim amaçlı olan gidişlere verebiliyoruz örn. Erasmus dedi.Ben de kültürel amaçlı olanlar da gidebiliyordu bu maddesi mi değişti dedim görevliye.Ardından tartışmayı noktaladıktan sonra şirketi arayıp durumu bildirdim bana danışmanım "sana dil okulu yazısı verelim,onunla okula gidip yeni bir kağıt al dil okuluna gittiğini belgeleyen" dedi.Bana da mantıklı geldi fakat bu sistem de tutmadı.Aynı görevli bu eğitim maddesini iyice daralttı sadece üniversitelere gidişlerde geçerli dedi.Özel dil kursları da artık olmuyor dedi.Daha önce almış olabilirsiniz doğrudur ama artık vermiyoruz biz dedi.Sonuç olarak ben harcımı yatırdım 1 yıllık 135 küsür TL ve pasaport başvurumu yaptım.

Benzer durumu bu yıl kimse yaşadı mı,Gerçekten 2013 yılından itibaren WAT amaçlı gidişlere harçsız pasaport verilmeyecek mi bunu öğrenmek için 2013 yılında bu işlemi gerçekleştirmeye çalışan arkadaşların yaşadıklarını bizlere aktarması iyi olacaktır.