Work and Travel 2025
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ....:"Vizeden Red Aldım" (9 Nisan)

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Standart ....:"Vizeden Red Aldım" (9 Nisan)

Böyle bir haber foruma geçilmesin isterdik ama malesef ilk üzücü haberi almış bulunuyorum.İsminin açıklanmasını istemeyen forum üyesi bir arkadaşımızla görüşmem sonucunda, kendisinin vize mülakatında gelişen olayları aktarıyorum.

Arkadaşımız 6 kişilik grubun içinden vize alamayan malesef tek kişi.

"Sabah gittik parmak izi verdik oturduk sıra bekliyoruz.Ankarada toplam 7 gişe var ama sadece 2 gişe bizimle ilgileniyor.Yakın oturduk gişeye.Dinliyoruz hep kolay sorular.Arkadaşım gitti 1 nolu gişeye daha sonra benim numaram 2 de yandı.İçimden tüh be dedim.Çünkü 1 noluda kimseye red vermemişlerdi.2 nolu gişeden red alan olmuştu.Orada bir çocuk vardı , geldi "benim arkadaşım red aldı" dedi.Niye diye sorduğumuzda, "valla bizde anlamadık" diye bir yanıt aldık.Neyse gişeye geçtim.Kadın başladı türkçe konuşmaya :

Gazide okuyorsun ?
    -Evet

4.sınıfsın ?
    -Evet

Biraz durduktan sonra ingilizce devam etti.Babamın işini sordu.Emekli dedim.Ardından "Şimdi Ne yapıyor" diye sordu.Bende "emekli yani çalışmıyor dedim".

Dönünce ne yapacaksın?
    (Ben orada bir kekeledim çünkü hasta ve çok heyecanlıydım.Neyse ikinci cümlemde tamamladım ve cevabı verdim)Okey dedi.

İş sözleşmen var mı ?
    -Var

Göstermemi istedi ve gösterdim.Ardından öyle bir soru sorduki inan hala anlamış değilim ne sorduğunu.Tekrarlarmısınız dedim.Sanırım iş sözleşmemle ilgili terimsel bir ifade kullandı.Bende de heyecan var tabi.Sonra bir daha tekrarladı.Ardından üzgünüm çok hastayım heyecandanmı anlamadım dedim.Sonra ,

sen ingilizce biliyormusun?
    -İyi olmasada biliyorum.

Sanırım bu cümleyi beni yoklamak için sordu.Neyse okey dedi.Ardından döndü ve sana vize vermiyorum dedi.Neden vermediğini sormama bile fırsat vermeden mikrofonu kapattı.Çok aksiler.Şoke oldum bende.Bugün vize alamayan malesef çok olmuş(Hem kendi gördüklerim, hem duyduklarım).Ya aslında belkide çok kolay ama bende biraz heyecan yaptım.Ne bileyim son soruya cevap vermediğim için ısrarla aynı soruyu sordu.Soru değiştirmedi.Buda 4.sınıf olmamla alakalı bir durum sanırım.2 hafta sonra tekrar görüşmeye giricem.Siz siz olun sakın heyecan yapmayın.

İlk gişedeki sorular:

-Where do you study? , What do you study , What is your major? , Where do you live ? Where is your family ? Bunun dışında bir çok öğrenciye Sen burda okuyorsun ailen orda .. Neden ? gibi ekstra bir soru sordular.Birde bir çocuğa (çocuk düşünürken) "Gözlerimin içine bak gözlerini kaçırma" demiş.Çocuk yanımıza gelince sorduk.Why are you studying at this department ? What do you learn ?

Benden sonra bir arkadaşım daha vardı.Ben red aldım onu bekleyecektim ama izin vermiyorlar.Görüşme bitince çıkıyorsun orda görevli var.Uyarıyor kalabalık yapmayalım diyor.

Bir diğer ilginçlikte yine arkadaşımın başına geldi.Parmak izi vermeye gidiyor.Veriyor ve geri beklemeye doğru giderken.kadın durduruyor bunu.Gel seni mülakat yapıcam diye Ok demiş bari belgelerimi alıp geleyim diyor arkadaş.Yok kalsın diyor.... Arkadaşta olmaz diyerekten belgeleri getiriyor.Malum oda 4. sınıf ve iş sözleşmesi var.

Son sınıf ortalaman yüksek, neden birinci sınıf ortalaman düşük?
    Bu sözleşmendeki şirket ne iş yapıyor?
    Senin ne alakan var?
    Vs gibi sorular sormuslar....
    Konu Fiorex tarafından (10-04-2008 Saat 11:55 PM ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)