Arkadaslar bu yazicaklarim oncelikle IU ogrencilerine daha sonra da tum unilerdeki arkadaslarimizin kulagina kupe olsun . Simdi bugun basimdan gecen her seyi tek tek tum ayrintisina kadar yaziyorum.Gercekten bugun yasadigim kabusu kimsenin yasamasini istemiyorum .

Daha once diger topicte yazmistim ( bknz => ) .

http://www.turkishwat.net/forums/pas...ali-t1143.html

Burda yazdigim gibi aldim belgelerimin hepsini ( 4 fotograf , Okuldan harc muafiyeti evraki , Nufus cuzdani asli ve fotokopisi ve orda doldurulan pasaport dilekcesi ) gittim sabah 7.3o da Ankara Emniyet Mudurlugune .

Once dilekceyi doldurmadan hemen sira numarasi aldim yavas ilerliyordu cunku cok yavas . Sonra aldim dilekceyi doldurdum sira numaram 87 idi dilekce bitti sira daha 8 lerde idi . Bekle bekle sirayi duruyordum . Sabah kahvalti da yapmamistim erken geldigim icin ufak bir cayci var orda arada koridorda solda oraya gittim 1 pogaca 1 cay derken yavas yavas saat 1o.3o gibi sira 87 ye geldi .

Bayan bir memur vardi aldi belgelerimi hemen amirinin yanina gitti . Yaklasik 1o dk sonra geri geldi ve beni amirinin yanina yolladi . Amiri ( Halil Abi olucak o ilerleyen bolumlerde ) bana dedi hemen burdaki imzanin sahibinin ismi bizim emniyetimizdeki Istanbul Univ. imza yetkilerinde yazmiyor diye . Doc.dr. Levent Urer imzalamis Dekan Yardimcisi ama ordaki isimlerde boyle bir isim yok ! Peki , neden ? Benim sahane okulum en son yetkili bildirmesini 2oo5 kusur yillarda yapmis cunku ! En son bildiren isimleri aynen yaziyorum :

1)Prof.Dr. Mithat Zeki Dincer ( Ayrilali yillar olmus ! )
2)Prof.Dr. Tevfik Guran ( Yine ayrilmis ! )
3)Doc.Dr. Sahin Akkaya ( Orda oyle yaziyor adam simdi prof ve Dekan ! )

Durun ! Daha eglence bitmedi !

http://www.istanbul.edu.tr/iktisat/ogretim_trik.php

Bakin arkadaslar dikkatlice isimlere ayrilan Mithat Zeki Dincer hala yaziyor orda ! Sitede bile var rezalete bak !

Yani boyle bir durum karsisinda emniyete karsi neyi,nasil savunabilirsiniz? Adamlar deseki senin okulun kendi sitesini bile yenileyemiyor,bize nasil yolluycak?

Her neyse iste Halil Amir dedi : ''Bu durumda nasil verebiliriz sana pasaportu cunku imzalayan ismin yetkisi bize bildirilmemis ! '' Ben tabii o sirada yalvar yakar bir sekilde yardimci olmalarini sagliyorum. - saolsunlar ilgilendiler de yeterince kadar -

En sonunda dediler iste ara okulunu bize yollasinlar faxla imza sirkuleriyle yetkisi kisilerin isimlerini vs . Hemen aradim ogrenci isleri sefini,ogrenci islerini,buroyu vs vs. kim gerekiyorsa .

Ogrenci isleri once dedi biz onu yollayamayiz felan dedim zor durumdayim boyle boyle bir durum var ve siz imzalattiniz Doc.Dr. Levent Urer'e ! Neyse tamam dediler yolluyoruz dediler .

Neyse dedim iste Halil Abiye geliyor belge faxla yolluyacaklar . Tamam dediler . Ilk bir 15dk oldu hala gelmedi aradim hemen yine dedim gelmedi yolluyoruz dediler . Ok dedim kapattim sonra bir 5dk daha sonra tekrar aradim felan iste dekanlik yolluycak dediler iste onlari arayin . Megerse bizim ogrenci islerinde sehirlerarasi fax yokmus(!) Dekanligi aradim dedim zor durumdayim acilen belge gelmesi gerek neden yollamiyorsunuz? Iste yolluyoruz hemen vs dediler toplamda 45dk sonra 2dklik belge anca elime gecebildi !

O sirada tabii saat ilerliyor 11.oo civari ogle tatiline giricek emniyet iyice uzuycak is sabah 7 de gelmisim !

Tabii herkes o sirada ilgileniyor saolsun emniyette o kadar polisin arasinda tek sivil ben olunca herkes bir sekilde yardimci olmak istiyor . Halil Abi de iste diyor nereye gidiceksin felan tabii ben gerginim rahatlatici sorular soruyorlar vs .

Neyse aliyoruz faxi o da neyin nesi sacmasapan bir sey yollamislar ! Yetkiyle felan alakasi yok mali harcamalarin yetkisini gosteren imza sirkuleri !

Benim ok yaydan cikiyor zaten yavas yavas . Ariyorum dekanligi diyorum amaciniz nedir gercekten cok zor mu bir belge yollamak . Iste diyorlar biz yolladik o belge ise yaramasi lazim kabul etmek zorundalar felan . Diyorum Halil abiye diyor hayir biz bunu kabul edemeyiz mumkun degil ! Tabii herkesin kendince burokrasisi var ve olan bana oluyor o arada !

En sonunda diyorum bir numune verin siz ben onu dekanliga yollayim dekanlik onu degistirip size tekrar yollasin ! Tamam diyorlar aliyorum belgeyi faxliyorum dekanliga . Ariyorum dekanligi diyorum bu belgedeki isimler eski yetki isimleri lutfen Doc.Dr.Levent Urer'i de ekleyiniz . Tamam diyorlar . Yine bekle babam bekle ! Ariyorum tabii sikistirmayinca olmuyor mutlaka cu$ demek gerek e$ege !

Tekrar ariyorum dekanlik sekteri mi kimse bilmiyorum gercekten ilgilenen bir bayan cikiyor . Diyorum boyle boyle lutfen gerekirse dekanla gorusun cok magdurum su an burda . Tamam diyor sonra tekrar ariyorum ses soluk cikmayinca bu sefer bir bay cikiyor o da kendince okulun maddelerini sayiyor ve diyor bizim yetkimiz yok siz rektorluk ogrenci isleriyle irtibata gecin ! Yani ogrenci isleri buraya salliyor burasi da oraya !

Gerilim gerilim ! Aksilikler ust uste gelmez mi ? Telefonla her yeri aradigimdan bir anda kontorlerim bitmis ! Ustune bir de 1o dk sonra sarjim da bitmez mi ?!

Tabii dekanlikla/rektorlukle iletisim yarim kaliyor . Ankara Emniyette ne kontorlu telefon var ne de baska bir imkan polislerde de 0'li numaralar yasakmis !

Neyse iste diyorum Halil Abi boyle boyle hem onlar yollamiyorlar hem de telefon,sarj vs vs. O da diyor yapabilecegim bir sey yok ! En kotu dediki sen bir arkadasina tekrar aldirt belgeyi Prof.Dr.Sahin Akkaya imzali altina da tarih felan attirma dediler ! ( Tarih mevzusuna birazdan gelecegim ! ) Iste oyle belgeyi getir pazartesi hemen cikarayim pasaportunu 2 yillik vs vs .

Sonuc olarak iletisim de kuramadigimdan tipis tipis evime dondum . Ogrenci islerini hemen aradim evden dedim iste dekanlik hicbir sey yapmadi siz de oyle vs. Onlar da bizim de yapabilcegimiz bir sey yok imza sirkuleriyle ilgili yetkimiz yok felan ! Iste sef var Turan Kaya onunla konusuyorum zaten surekli o da yardimci olmaya calisiyor ama iste nedense herkes yardimci olmaya calisip kimse yardimci olamiyor ?!

Iste arkadaslar size 5.3o saattir ugrastigim bir hic ! Bir seye hakkiniz var ve yapamiyorsunuz,iste bu ulke bu yuzden gelismiyor,cunku kafalar ayni ! Resmen hakkimi elimden almaya calisiyorlar . Banane kardesim bildirmedilerse imza sirkunu felan BANANE ? Ben mi ugrasicagim bunlarla ? Benim isim belgeyi almak imzaya bakmak mi ? Bu nedir ya ?

Turkiyenin en eski en koklu universitesi felan filan yalan arkadaslar ! Zihniyet de o kapi kadar eski !

Simdi ne olcak peki ? Ben o belgeyi er ya da gec alacagim arkadaslar . Bunlar istedigi kadar ugrasinlar alicam ve de 2 yillik . Yani Istanbula giderim sallarim o ogrenci islerini yani kimse elimden alamaz o hakki benden . Ugrastiricaklar ama iste yapacagiz cunku sen pes et o pes etsin olmuyor boyle . Buna alismis bu insanlar herkesi affedersiniz ama ''koyun'' olarak goruyorlar .

Ha bitirmeden su tarih meselesine geleyim hepsini cozduk bir de o var(!)

Arkadaslar alicaginiz belgenin uzerine ne yapin edin yurtdisina cikis tarihlerini attirmayin ! Cunku emniyet boyle bir sey istemiyor ! Bir zorunluluk yok yani !

O tarihi attirirsaniz ama emniyet size 6 aylik pasaport veriyor ! Cunku emniyetin sitesinde de yazili 6 aya kadar ki seyahatlerde 6 aylik pasaport verilir ! 6 aya da ABD vize vermiyor cogu ulke de oyle ! O yuzden bir hice yariyor hic !

Dolayisiyla o tarihi attiricaksaniz eger mutlaka dilekcenizde 1 yillik pasaport istiyorum diye belirtin . Aksi halde emniyet hicbir sekilde vermiyor arkadaslar .

Harcsiz hakkindan -sorunsuz- yararlanan arkadaslar ozellikle diger univ.lerde okuyan arkadaslar gercekten cok sansli oldugunuzu bilin . Sonucta sabah kalk oraya git halledeme orda ugras didin gercekten sagligini bile bozuyor insanin .

Umarim benim bu yasadiklarim bu konulardaki son problemler olur . Hepimize bol sans gercekten . Neden boyleyiz,neden boyle kendi genclerini yipratmak icin yaratilmis bir duzen var kesinlikle anlamis degilim ! Her neyse hepinizin basini da sisirdim biraz uzun da oldu sanirim . Gelismeleri yazmaya devam edecegim .

Bu durumlarla karsilasan diger arkadaslar da lutfen pes etmeyin ve hakkinizi sonuna kadar arayin biz universiteli genclik bile bunu yapmazsak kim yapicak , nasil yapacak ?

..