Menu

  vBulletin Bilgi Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz!

  Hoş Geldin Ziyaretçi, Şu anda siteye giriş yapmamış görünüyorsunuz. Site kullanımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

  Üye Olmak İçin Lütfen Tıklayınız.

  Üye olduysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz Şifremi Kaybettim adresini kullanabilir , Yada Daha Farklı Sorunlar İçin Site Yetkilisi ile İletişime Geçebilirsiniz.

  Forum Kurallarını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız .

 1. #1
  Avatar Resmi
  solakbeyi
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  249
  Konu
  20
  Üye Avatarı

  Mesaj:249

  Konu:20

  Beğeni: 0

  Lokasyon:Chicago, IL

  Yeni Sistemde WAT öğrencileri için ABD Vergi iadeleri ve 2019 Şirketler incelemesi  IRS dün yayınladığı duyuruyla, hükümet kapalı olmasına rağmen 2018 Vergi iadelerini 28 ocak 2019'da işleme koymaya başlayacaklarını duyurdu.
  Öncelikle bildiğiniz gibi Trump'ın geçen sene getirdiği değişiklikten sonra J1 öğrencilerinin ödedikleri Federal vergi iadelerini alma hakları kaldırıldı. Bununla ilgili yazıyı geçen yaz yazmıştım. Linkten bakıp okuyabilirsiniz.Amerika Birleşik Devletlerinde Yaşam: 2018 Vergi iadelerinde değişen yeni sistem

  Federal vergi alamayacak olsanız da başvuru yapmanız maalesef zorunlu. Başvuru yapmadığınız için daha sonra sorun yaşayabilir ve ceza yiyebilirsiniz. ABD hem vergileri alıyor bir de üstüne ceza kesebiliyor.

  Eyalet vergilerini eğer ödediyseniz geri almaya devam edebiliyorsunuz. Aldığınız son paycheckte ödemiş olduğunuz toplam vergi miktarı ve hangi vergileri ödediğinizi görebilirsiniz.

  Federal ve Eyalet Vergi iadelerini kendiniz doldurup, imzalayıp posta ile IRS'e ve çalıştığınız eyaletin Vergi birimine gönderebiliyorsunuz ücretsiz olarak. Kendiniz kolayca yapabilmeniz için ek bir yazı yazacağım IRS 2018 formlarını yayınladığında. IRS Work and Travel öğrencilerini ilgilendiren 1040NR ve 1040NR-EZ formlarının güncel halini yayınlamadı henüz.

  Bir çoğunuz Türkiye'de olduğu için Türkiye'den ABD'ye posta göndermek biraz uzun sürebilir. Eğer ABD'de olan bir arkadaşınız varsa, onlar sizin için çıktı alıp, imzalayıp yollarsa daha hızlı ve ucuza gitmiş olur.
  --------------------------------------------------------------

  Vergi iade paralarını alma yöntemleri

  Vergi iadeleri 2 farklı şekilde geri alınabiliyor. Birincisi eğer Amerikan banka hesabınız varsa o banka bilgilerini kullanarak hızlı bir şekilde alabilirsiniz. İkincisi ise çek şeklinde Türkiyedeki adresinize istemek. Tabi çek şeklinde gelmesinin kötü yanı çekin basımı ve postayla gelmesinin baya yavaş olması. Ayrıca Türkiyedeki bankaların çekleri bozdurmak için $40-$100 arası ücretler alıyor olması da kötü.

  Eğer Amerikan banka hesabınız yoksa payoneer üzerinden ücretsiz hesap açarak verginizi Payoneer'in size sağladığı Amerikan banka bilgilerini kullanarak alabilir ve Türk banka hesaplarınıza aktarabilirsiniz. Yaptığım araştırmada Payoneer'e ABD'de yatan para için %1 komisyon alınıyor, Ayrıca Türk banka hesabınıza aktarma yaparken de %2 komisyon alıyor. Yani toplamda %3 kesintiyle bankanıza aktarabilirsiniz vergi iadenizi.
  Payoneer'e bu linkten üye olabilirsiniz.
  Payoneer Refer a Friend Program - PAYONEER

  IRS geçen sene 10 kişiden dokuzunun vergi iadesini 21 gün içinde iade etmiş banka hesaplarına. Ama work and travel öğrencileri artık federal vergi alamayacak dediğim gibi. O yüzden bu pek bir şey ifade etmiyor.
  Eyaletler vergi iadeleri konusunda biraz yavaş çalışıyor. Geri gelmesi 2-5 ay arasında bir süreyi bulabilir.
  --------------------------------------------------------------

  ABD Vergi iadelerinde Elektronik Başvuru imkanları

  ABD vergi iadelerinde elektronik başvuru yöntemi de var ama IRS elektronik başvuruyu sadece destekleyen ve lisansını almış bazı şirketler vasıtasıyla kabul ediyor. Aşağıda yazdığım firmalarda hangilerinin elektronik başvuruyu desteklediğini yazacağım.

  Eyaletlerde ise durum biraz daha farklı. Her eyaletin farklı kuralları olduğu için elektronik başvuru alıp almadıklarına bakmak gerekiyor. Bazı eyaletler sadece Federal vergi ile aynı anda başvuru yaparsanız elektronik başvuru alıyor mesela. Aşağıda yazdığım bazı firmalar elektronik olarak eyalet başvurusu da yapıyor.

  Gelir vergisi olan Eyaletlerin vergi iade sayfaları:
  ALARAZCACOCTDCDEGAHIIAIDILINKSKYLAMAMDMEMIMNMOMSMTNCNDNENJNMNYOHOKORPARISCUTVAVTWIWV

  Gelir vergisi olmayan Eyaletler:

  AK FLNHNV SDTNTX WA WY
  --------------------------------------------------------------

  Work and Travel öğrencileri için vergi iadesi hazırlayan firmaların incelemeleri:


  Yaptığım araştırmalar sonucundan J1 öğrencileri için en ucuza vergi iadesi işlemi Online Taxes (OLT) web sitesinde gerçekleşiyor. OLT hem federal hem de eyalet vergi iadelerini (eğer e-file kabul ediyorsa) online olarak (e-file) yolluyor.
  OLT (Online Taxes): Federal ve Eyalet e-file yapıyor. Site maalesef ABD dışındaki konumlardan çalışmıyor. O yüzden siteyi kullanmak için VPN ile ABD ip'si almak gerekiyor.
  J1 öğrencileri için ücret.
  Federal $7.95, eyalet $7.95.
  Amerikan Debit kart, Amerikan kredi kartı ya da Paypal ile ödeme yapabiliyorsunuz. Eğer bir arkadaşınıza ait kart ya da paypal varsa onun ile de ödemesini yapabilirsiniz.

  Başvururken Seçeneklerden 1040nr olan formu seçin.
  Tavsiyem herkesin OLT kullanması.
  https://www.olt.com/main/home/products.asp
  --------------------------------------------------------------

  Sprintax: Bu firma Taxback.com firmasının alt firması ama nedense hiç bir yerde bundan bahsetmiyorlar. E-file yapmıyor. Sizin tax refund dosyalarınızı hazırlıyor size PDF olarak veriyor. Siz de çıktı alıp imzalayıp postaya verip gönderiyorsunuz.
  Federal $36, Eyalet $26 eğer Spx2018SPIRITF5 kodunu kullanırsanız $5 indirimyapıyor.

  Tavsiyem: e-file yapmadığınız için gerek yok.
  https://www.sprintax.com/
  --------------------------------------------------------------

  E-Taxfiling: Bu firma dendax.com firmasının alt firması. E-file yapmıyor. Sizin tax refund dosyalarınızı hazırlıyor size PDF olarak veriyor. Siz de çıktı alıp imzalayıp postaya verip gönderiyorsunuz. Yaptığı işlem Sprintax ile aynı.
  Federal $25, Eyalet $25

  Tavsiyem: e-file yapmadığınız için gerek yok.
  https://e-taxfiling.com/tr/
  --------------------------------------------------------------

  Taxact: Federal ve Eyalet e-file yapıyor. J1 öğrencileri için ücret
  Federal $29.95, Eyalet $39.95.

  Tavsiyem: OLT varken fazla ücret kesiyor. Gerek yok.
  https://www.taxact.com/taxes-online
  --------------------------------------------------------------


  Dendax: Bu firma Çek Cumhuriyetinden işlem yapan bir vergi iade firması. E-file yapıp yapmadığı belli değil. Ama başvuru dosyanızı onlar yolluyor.
  En az $67 alıyor. $750 üstü iadelerde ise %9 + ek ücret çıkarsa onları aldığını söylüyor. Ek ücretlerin ne olduğunun belirli olmaması muğlaklık yaratıyor.


  Tavsiyem: OLT varken fazla ücret kesiyor. Gerek yok.
  https://dendax.com/
  --------------------------------------------------------------

  RTTax: Bu firma Litvanya'dan işlem yapan bir vergi iade firması. E-file yapıp yapmadığı belli değil. Ama başvuru dosyanızı onlar yolluyor. Payoneer ile yaptıkları anlaşma ile parayı direk karta alabilme şansınız var ek olarak $15 vererek. Tabi Payoneer kartla atm'den para çekerken çekim başına $3 da o kesiyor.
  Posta ile standart başvuru: En az $79 alıyor, $790 üstünde ise %10 kesiyor
  Fast servis: 45 günde başvuru, üstteki ücrete ek olarak $49 daha alıyor
  Express servis: 7 günde başvuru, üstteki ücrete ek olarak $129 daha alıyor
  FICA (medicare + Social Security) vergi iade başvurusu için: en az $90, $900 üzerinde %10 alıyor.


  Tavsiyem: OLT varken fazla ücret kesiyor. Gerek yok.
  Yurt dışında çalıştıktan sonra hızlı vergi iadesi | RT Tax
  --------------------------------------------------------------


  J1TaxRefund: Federal ve Eyalet e-file yapıyor. J1 öğrencileri için ücret
  Federal $80, Eyalet $20.


  Tavsiyem: OLT varken fazla ücret kesiyor. Gerek yok.
  https://j1taxrefund.com/en/fees/
  --------------------------------------------------------------


  TaxBack.com: E-file yapıp yapmadığı belli değil. Ama başvuru dosyanızı onlar yolluyor. Vergi iade firmaları arasında en kötü olanı. Ne kadar ücret aldığı kesinlikle belli değil. Herkese farklı fiyatlar veriyorlar ve çok sorun çıkarıyorlar.
  En az $75 alıyor, $500 üstünde ise %12.5 başvuru + %2.5 işlem ücreti kesiyor!


  Tavsiyem: Sitesine bile tıklamayın.
  https://www.taxback.com/en/
  --------------------------------------------------------------
  FICA (Medicare ve Sosyal Güvenlik) vergileri
  FICA (Medicare %1.45 + Social Security %6.2) vergileri toplamda %7.65


  J1 öğrencilerinin FICA vergilerini ödemesi zorunlu değil. Ama bazı işverenler bunun farkında olmadıklarından Work and Travel öğrencilerinden toplamda %7.65 tutan bu vergileri de kesiyorlar.


  IRS'in istediği şey J1 öğrencilerinin öncelikle işverenlerine başvurup bu kesilen FICA vergilerini geri istemeleri. Eğer işvereniniz size bu vergileri geri iade etmiyorsa ya da iade edemeyeceğini söylüyorsa o zaman IRS Form 843 ve IRS Form 8316'yı doldurup altta yazan adrese, Vize sayfanızın renkli fotokopisi ve I-94 belgenizin çıktısını alarak yollamanız gerekiyor. Bu iki form sadece birer sayfa ve doldurması da çok basit.


  IRS'in FICA vergilerini inceleyen bölümü diğer vergi iadelerini inceleyen bölümlere nazaran daha küçük yapıda olduğu için bu vergilerin iadesi 2 yılı bulabiliyor maalesef. O yüzden uzun süre sonra giydiğiniz montun cebinde 100 lira bulmuş gibi sevinç yaratabilir.


  I-94 Formunu çıkarmak için:
  https://i94.cbp.dhs.gov/I94/


  IRS Form 843
  https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f843.pdf


  IRS Form 8316
  https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f8316.pdf


  FICA için yollanması gereken adres:


  Department of the Treasury
  Internal Revenue Service Center
  Ogden, UT 84201-0038
  Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. Umarım kafanızda oturmuştur bazı şeyler. Sorularınız olursa bana nereden ulaşacağınızı biliyorsunuz.


  Saygılarımla
 2. #2
  Avatar Resmi
  Arden
  Acemi Watçı
  Mesaj
  28
  Konu
  8
  Gördüğüm güzel mesajlardan birisi emeğine sağlık solakbeyi.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular