Menu

  vBulletin Bilgi Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz!

  Hoş Geldin Ziyaretçi, Şu anda siteye giriş yapmamış görünüyorsunuz. Site kullanımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

  Üye Olmak İçin Lütfen Tıklayınız.

  Üye olduysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz Şifremi Kaybettim adresini kullanabilir , Yada Daha Farklı Sorunlar İçin Site Yetkilisi ile İletişime Geçebilirsiniz.

  Forum Kurallarını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız .

 • 16460 Görüntülenme
 • 106 Cevaplar

 1. #1
  Avatar Resmi
  callisthes
  Hayalperest Watçı
  Mesaj
  2
  Konu
  2
  'Work and Travel' köleliği

  Work and Travel ile ABD'ye gidenler, en kötü işlerde çalışıp, bir de üstüne para veriyor. Hatta bazıları işsiz ve sokakta kalıyor

  Türkiye'den Work and Travel programıyla ABD'ye giden öğrenciler kendilerine iş bulunamayınca sokakta kaldı. Yaşananlar, Work and Travel denen şeyin, insanların emeğini köle gibi sömürmenin bir başka yolu olduğunu gösteriyor.

  Türkiye'den Work and Travel (WAT) programıyla ABD'ye giden öğrenciler, kendilerine aracı şirketler tarafından iş bulunmayınca sokakta kaldı. Kriz nedeniyle pek çok yer yeni işçi almadığı için, kendilerine iş bulunacağı vaadiyle ABD'ye gönderilen öğrenciler, istihdam edilecekleri söylenen işyerlerinin kapısından çevriliyor. Yanında para ile gidenler ucuz otellerde konaklarken, çalışıp kazanacağı paraya güvenerek gidenler sokakta yatmak zorunda kalıyor.

  İşsizler sokakta, çalışanlar köle
  Olayla ilgili konuşan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe; "Türk öğrencilere ABD'de 21'inci yüzyılda köle muamelesi yapılıyor" dedi. İş bulamayanların sokakta kaldığını, iş bulabilenlerin ise öldüresiye çalıştırıldıklarını aktaran Boztepe, durumu şöyle anlattı:

  "Olay tam bir dram. Türkiye'deki aracı şirketler iş bulma vaadiyle Türk gençlerini buraya getirip ortada bırakıyorlar. Havaalanında karşılanması gereken öğrenciler karşılanmıyor, sokaklarda yatmak zorunda kalıyorlar. İş bulma vaatleri ise boş çıkıyor. Öğrenciler ellerine tutuşturulan adreslere ulaşınca 'burada iş yok' cevabını alıyorlar. Ben geçtiğimiz hafta Virginia eyaletinde tesadüfen ‘Work and Travel’ programı kapsamında buraya gelen öğrencilerle tanıştım. Durumları içler acısıydı. iş bulmuş olanlar haftanın 7 günü, günde 16 saat asgari ücretin çok daha altında bir ücretle adeta Kunta Kinte gibi çalıştırılıyorlar. Türk öğrencilere ABD'de köle muamelesi yapılıyor. İş bulamayanlar ise sokakta"

  Üste para verip köle olmak
  WAT programlarına zaman zaman şöyle bir eleştiri getiriliyor: "Zamanında Afrika'dan gemilere doldurulup getirilen köleler, en azından bindikleri gemiye bilet almak zorunda bırakılmamışlardı."

  WAT programları, ajansa göre 1000-5000 dolar arasında değişen fiyatlara sahip. Bu program çerçevesinde ABD'ye gidenler, fazla mesai ücreti almamayı baştan kabul etmiş oluyor. Aracı kurum ile yapılan sözleşmeler, program dahilinde çalışmak için ABD'ye giden insanlar hakkında hiçbir yasal sorumluluk almıyor. Dolayısıyla, işveren ile WAT öğrencisi arasında iş kanunu çerçevesinde bir sıkıntı çıktığında, öğrencinin haklarını yasal olarak savunacak kimse bulunmuyor.

  Ayrıca, başka sayısız tehlike var. ABD'ye gidiş ile sosyal güvenlik sistemine dahil olma arasında çoğunlukla bir ay kadar süre bulunuyor. Bu süre içerisinde bir iş kazası geçirilmesi veya herhangi bir nedenle işsiz kalınması durumunda öğrenciyi koruyacak hiçbir sistem bulunmuyor. Taciz edildiği için işten ayrılmak zorunda kalan, veya çalıştığı işte müşteri tarafından hakarete maruz kalıp, cevap verdiği içni işten atılan insanların yaşadıkları sefalet hikayeleri internet forumlarını doldurmuş durumda.

  Öte yandan, WAT ile bulunan işler, ABD'de hiçbir beyaz Amerikalının tenezzül etmeyeceği, çoğunlukla yasadışı göçmenlere yaptırılan işler oluyor. Dolayısıyla, dil becerisini geliştirmek için birkaç bin dolar verip ABD'ye giden üniversite mezunu bir genç; kendisini bir balıkhanede, hemen hiçbiri İngilizce konuşmayan Latin Amerikalı veya uzak doğulu kaçak işçinin arasında balık temizlerken bulabiliyor.

  Tabii bir de zaten çalışma niyetiyle gitmeyenler var. Onlar genelde rahat oluyor. Aileleri habire Western Union tarzı para transfer yollarıyla para gönderiyor, böylece güzel bir otelde kalıp tatil yapıyorlar. Akıllarına gelirse de birlikte geldikleri arkadaşlarının çalıştığı hamburgerciye uğrayıp bir hamburger sipariş edip hal hatır soruyorlar. Döndükten sonra "hayatımın deneyimi, çok güzel lisan pratiği yaptım" gibi hikayeler anlatanlar da genelde bu gruptan insanlar oluyor.

  (soL-Ekonomi)
 2. #2
  Avatar Resmi
  realbrutal
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  219
  Konu
  8
  %100 katılıyorum.
 3. #3
  Avatar Resmi
  volkanaksu
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  213
  Konu
  3
  guzel haber
  Wat
 4. #4
  Avatar Resmi
  tufanoglu0535
  TW Üstün Hizmet Watçısı
  Mesaj
  932
  Konu
  16
  yüzde yüz doğru olduğu söylenemz ama haklı olduğu kısımlar yok değil... ama benimle birlikte çalışan amerikalılarda en az benim kadar yoruluyor mesela, biraz bardağa boş tarafından bakılmış gibi geldi sanki...
  and i wonder, if you ever wondered the same. and i still wonder..
 5. #5
  Avatar Resmi
  neo-kimyager
  Wat Profesörü
  Mesaj
  620
  Konu
  6
  Yazı da kişinin niyeti baştan belli olduğu için anlatım tarzı da tahmin edilebileceği gibi olmuş. (alıntı yapılan yeri kastediyorum). Objektif bir yazı değil. Hepsine katılmıyorum.
  Tamam sorunlar olabiliyor ama burada tr deki şirketleri denetleyen bir mercii yok ki, adamlar rahatça aptal aptal reklamlarla, öğrenciyi ördek yerine koyan ifadelerle iş yapıyorlar(çoğunluğu). Adam amerika görmediğinizi bildiği için sıkıyor da sıkıyor.
  Benim çalıştığım yerde aynı işi hep beyaz amerikalılarla yapıyorduk. Hatta toplam personel içinde 1-2 tane zenci vardı,yoktu. Bu bulunduğunuz yere bağlı aslında.
  Şimdi zencilere geçmişte, yakın geçmişte yapılan yanlışlar için konuşalım ama bu yazıda oraya atıf yaparak değinmek doğru değil.
  Wat olayında fazla mesai almamayı baştan kabul ederek gitmek gibi bir saçmalık yok. Burada biraz bizimle karıştırılmış durum yani hukuksa herkese hukuk. Çalışan alien olsa da resident da olsa aynı. (tabi kapitalizm de herşeyin bir fiyatı vardır, bunu da biliyoruz)
  Hiç polise rüşveti aklınızda geçirdiniz mi oradayken?
  Herkes özgür iradesi ile gidiyor, herkes uyanık da olmak zorunda. Hafiften analoji yaparsak; takdir edersiniz ki suç işleyen kimse "aa bunun suç olduğunu bilmiyordum deme lüksüne sahip değil".
  Wat ı eleştirelim ama objektif olalım. Kölelik olduğuna asla katılmıyorum. Wat için amerika aşığı olmak zorunda da değiliz.
  Üniversite mezunu genç Nairobi'ye de gitse "dil" i yoksa resepsiyonist olamaz, temizlikçilikten başlar. Kaçımız telefonu açıp, konuşabiliyoruz.
  Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.
 6. #6
  Avatar Resmi
  fubar
  Profesyonel Watçı
  Mesaj
  563
  Konu
  14
  evet benim çalıştığım iştede öle güney amerikalı yada uzak doğulu hiç yok. 2 siyahi dışında herkez beyaz. Hatta buraya ilk geldiğimde Amerikalılar benden daha çok çalışıyorlardı. Şimdi benim sorumluluğum arttığı için ben daha çok çalışıyorum. Bunun karşılığında da çalışma saatim arttı 55 saate filan yükseldi ve emir verme yetkim arttı. Geçen elimde telsiz dolaşıyorum. Amerikalının biri gelip tuvalete gidebilir miyim die izin isteyince çok müthiş bi ego tatmini yaşadım Hemen arkasından başka biri gelip Sigara içmeye gidebilir miyim die izin istedi
  I'll be there and then one day I'm gonna say "I was there too".
 7. #7
  Avatar Resmi
  manhattan
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.280
  Konu
  12
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.280

  Konu:12

  Beğeni: 0

  Lokasyon:istanbul

  iş bulmuş olanlar haftanın 7 günü, günde 16 saat asgari ücretin çok daha altında bir ücretle adeta Kunta Kinte gibi çalıştırılıyorlar.


  kim gunde 16 saat calisiyor cok merak ediyorum. ki min 7$ alsa ayda 3000$ i gecer kazanci. tabi overtime lari saymiyorum bile....
 8. #8
  Avatar Resmi
  fubar
  Profesyonel Watçı
  Mesaj
  563
  Konu
  14

  manhattan Nickli Üyeden Alıntı

  iş bulmuş olanlar haftanın 7 günü, günde 16 saat asgari ücretin çok daha altında bir ücretle adeta Kunta Kinte gibi çalıştırılıyorlar.


  kim gunde 16 saat calisiyor cok merak ediyorum. ki min 7$ alsa ayda 3000$ i gecer kazanci. tabi overtime lari saymiyorum bile....

  ben haftanın en az 3 günü günde 14 saat çalışıyorm
  I'll be there and then one day I'm gonna say "I was there too".
 9. #9
  Avatar Resmi
  metilfenidat
  Deneyimli Watçı
  Mesaj
  238
  Konu
  31
  asgari ucretin 1500 doalr oldugunu niye yazmamışlar ki.
  EY NECEFTEKI ALTIN KUBBENIN SAHİBİ.
 10. #10
  Avatar Resmi
  manhattan
  Efsane Watçı
  Mesaj
  1.280
  Konu
  12
  Üye Avatarı

  Mesaj:1.280

  Konu:12

  Beğeni: 0

  Lokasyon:istanbul

  fubar Nickli Üyeden Alıntı

  ben haftanın en az 3 günü günde 14 saat çalışıyorm

  yok o anlamda demedim. Sen ne guzel bulmussun sanslisin. Ama yazida 16 saat ccalisiyorlar insan bu kadar calistirilir mi, kole falan denilmis.. Millet daha fazla calismak icin can atiyor keske gunde 15 saatlik is olsa da deli gibi para kazansak diyor.

  Bilmeyen haberi okuyunca: "bak 16 saat min maasla kotu islerde calisiyorlar falan, bizim turkleri resmen kole yapmislar. " vb. yorumlar yapmalarina neden oluyor...

  Saati 7$ a gunde 16 saat ayni isi teklif etsen hepsi gozukapali gelir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler

Benzer Konular